Jump to content

Γαρίδα Έγκυος ????


Recommended Posts

πριν λιγο παρατηρησα σε μια γαριδα cleaner οτι απο κατω της εχει (μαλλον) αυγα.

Επειγον οποιος κατεχει αν οντος ειναι , να την πιασω τωρα αμεσως και να την βαλω σε ενα διαμερισμα του sump που εχω λιγο βραχο και λιγη chaeto να ειναι μονη της σε ησυχία μπας και τα αμολησει εκει γιατι στο κυριως ενυδρειο θα τα φαν τα ψαρια.

για πειτε μου αν ξερεται please συντομα, και υπαρχει περιπτωση αν οντος ειναι αυγα να βγαλω γαριδακια :lol:

Για δειτε τις φωτο , ειναι γκριζωπα σαν μπαλακια και εχει γεμησει ολη απο κατω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου , ναι ειναι αυγωμενη η γαριδα και εγω εχω μια αλλα μαλον θα την αφησω στο κυριως τανκ ...

Θα κανω και μια χαζη ερωτηση αλλες γαριδες εχεις στο ενυδρειο σου? Αν ναι ειναι μικροτερες η μεγαλυτερες? Γιατι αν ειναι μικροτερες μαλον ειναι και αρσενικα αρα ειναι σιγουρα αυγωμενη...

Έγινε επεξεργασία - nikos gn
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου , ναι ειναι αυγωμενη η γαριδα και εγω εχω μια αλλα μαλον θα την αφησω στο κυριως τανκ ...

Ναι φιλε Νικο , απλα για πες υπαρχει περιπτωση να βγει και να ζησει τιποτα ????? (αυτο με ενδιαφερει !!!!!)

Εχω κοματι στο sump να την βαλω και πιανεται ευκολα , ερχεται στο χερι μου.

Ναι εχω αλλη μια ιδια , ειναι ελαφρος μικροτερη , αυτη ειναι καθαρη απο κατω δεν εχει κατι.

Αααα και τις δυο χρειαζεται να τις βαλω στο sump η δεν ειναι αναγκαιο να μπει και η αλλη ???????

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

ενα ειναι σίγουρο οτι θα φάνε καλα τα ζωντανά ;) σου και οτι αυτό θα γίνετε συχνά...

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως μολης τωρα την εβαλα στο sump , στην ησυχια της , στο χερακι μου που την ειχα την ειδα καλα , ειναι τουμπανο στα αυγα , χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι από κάπου θα παρασυρθούν αφού είναι στο sump και θα καταλήξουν και πάλι στο ενυδρείο.

Για να μπορέσεις να κάνεις αναπαραγωγή θα έπρεπε να διαθέσεις ένα αυτόνομο χώρο (ενυδρείο) μόνο για αυτή τη περίπτωση.... αλλά που ξέρεις μπορεί να επιβιώσει κάποιο/α... κράτησε μας ενήμερους.

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι ότι από κάπου θα παρασυρθούν αφού είναι στο sump και θα καταλήξουν και πάλι στο ενυδρείο.

Για να μπορέσεις να κάνεις αναπαραγωγή θα έπρεπε να διαθέσεις ένα αυτόνομο χώρο (ενυδρείο) μόνο για αυτή τη περίπτωση.... αλλά που ξέρεις μπορεί να επιβιώσει κάποιο/α... κράτησε μας ενήμερους.

εκει που την εχω βαλει ειναι ενα διαμερισμα του sump σχετο , και εχω βαλει στο κατω μερος μερικα βραχακια και chaeto που εκει δεν εχει πολυ κυκλοφορια το νερο , γιατι οχι να μην χωθουν μες στην chaeto και να επιβιωσουν......

Καπως ετσι ειναι στο sump , το πρασινο ειναι η chaeto και βραχακια και πανω η γαριδα :lmao:

Link to comment
Share on other sites

περιεργο παντως........??........ ειδα τωρα και την αλλη γαριδα που ναι πιο μικρη και φενεται να εχει και αυτη λιγακι σαν αβγα , οχι στην ποσοτητα της αλλης αλλα πολυ πιο ελαχιστο.

Εφοσον εχω δυο δεν επρεπε η μια να ειναι θηλυκή και η αλλη αρσενικη ??

Έγινε επεξεργασία - jimmis1974
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν έχεις 2 και είναι και οι δύο έγκυες.... κάτι δεν πάει καλά !!!! τι μύρισαν τον κρίνο?

Το σχέδιο της γαρίδας τα σπάει.....

Link to comment
Share on other sites

μπορει να με ξεγελασε το ματι μου με την αλλη , τελος παντων ...τι δηλαδη αυτα τα αυγα αν τα αφησει δεν θα βγουνε πατατακια... εεεε συγνωμη ..γαριδακια ??? :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου κατεβάζει αυγά χωρίς να έχω άλλη γαρίδα μέσα :)

Αυτο δε σημαινει οτι ειναι γονιμοποιημενα.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τωρα :unsure: δεν εχει μικρα ?? :( γιατι και η αλλη που την ειδα τωρα καλα εχει αυγα , οχι τοσα οσα η αλλη αλλα εχει λιγα.

Δυο ειπα εχω και οι δυο εχουν , δεν εχω τυχη να δω μικρουλια ??

Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω τρεις και οι δυο μεγαλες ειναι γεματες πρασινα αυγα.ξερει κανεις ποσο καιρο κανουν να τα εκκολαψουν?

Link to comment
Share on other sites

μολης ειδα την γαριδα που ειχα στο sump και δεν εχει τα αυγα , τα αφαίρεσε.

Και τωρα...... που πηγαν τα αυγα ??? οεο ??? :) λογικα μες στην chaeto θα χουν πεσει , υπαρχει περιπτωση να δω τιποτα μικρα η μπααααα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν υπαρχει περιπτωση να δεις μικρα...Τουλαχιστον αυτη τη φορα....

Οι γαριδες γεννανε κατευθειαν τα μικρα τους και αν δεν τα δεις την ωρα της γεννας, πριν τα καταβροχθησουν τα αλλα ψαρια αλλα και η ιδια η γαριδα ή πριν τα ρουφηξει καποιο φιλτρο,δεν υπαρχει περιπτωση να τα δεις.

Τωρα,αν της γαριδας σου τα αυγα ηταν γονιμοποιημενα,βγηκαν τα μικρα και εξαφανιστηκαν...αν οχι,απλως τα αποθεσε και εξαφανιστηκαν και αυτα με τον ιδιο τροπο.

Συνηθως μετα απο 2-3 μερες εμφανιζονται αυγα και παλι στη γαριδα και περιμενεις τη επομενη γεννα μηπως και καταφερεις να δεις κατι(αν ειναι γονιμοποιημενα)... Για να μπορεσεις να κρατησεις μικρα ειναι αρκετα δυσκολο και δε ξερω τον τροπο...

Ο χρονος που χρειαζεται για να εκκολαφτουν ειναι περιπου δυο εβδομαδες,αν δεν κανω λαθος...

Ημουν τυχερος και εχω δει μικρα, απο το δικο μου ζευγαρι μια-δυο φορες αν και εχουν δεκαδες γεννες στο ενεργητικο τους τη διετια που βρισκονται στο ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...