Jump to content

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια! Χρονια πολλα σε ολους και καλη χρονια!!!

Εχω ενα Rio 180 και ειμαι στη φαση που τελειωσα με το στρωσιμο και ξεκιναω να βαζω ψαρια και κοραλια.

Εχω βαλει 4 ocellaris clownfish (2 μεγαλα ζευγαρι και 2 μικρα) και 2 σαλιγκαρια trochus.

Εχω φτιαξει μια λιστα με αυτα που σκεφτομαι να βαλω ακομα.

Corals :

1) Green star polyps

2) Rhizotrochus typus blue

3)Orange ricodrea mushroom

4)Feather duster

5)Blue xenon

6)Branching hammer coral

7)Elegance coral

8)Sarcophyton

Fishes :

1)Turbo snails

2) Orchid dottyback

3)Bartlett Anthias

4)Goby yellow watchman

5)Firefish goby

6)Lunare wrasse (blue & green)

7)Coral beauty angelfish

8)Yellow pygmy angelfish

9)Two spot blenny

Ειναι σωστη η λιστα απο θεμα συμβιωσης μεταξυ τους? τι λετε?

Edited by Greg_Reef

Από τη λίστα των ψαριών σου, θα έβγαζα την Lunare wrasse, καθώς πολύ πιθανον να επιτεθεί στα gobies και στο blenny.

οποτε ή κραταω τα Lunare wrasse ή τα αλλα ε?

Αφαιρεσε και το anthias και τα αγγελοψαρα,γιατι θελουν παραπανω λιτρα,αλλα και καποια στιγμη κατι θα πειραξουν κιολας.

Νομίζω πως ναι, εγώ στην θέση σου από τη στιγμή που πας για reef, θα κρατούσα τα "άλλα". Τα Lunare wrasse (γενικά τα wrasse του γενους Thalassoma) είναι πιο επιθετικά και μπορεί να επιτεθούν σε μικρά ψάρια, καθως και σε snails, serpent stars, kai bristleworms.

προτεινετε καποια αλλα ειδη να βαλω στη θεση τους?

Σκεφτομαι και για fasciatus salarias.

Edited by Greg_Reef

Δεν γίνεται να έχεις ένα καθώς πρέπει ύφαλο χωρίς ένα κοπάδι Chromis :D

Δεν γίνεται να έχεις ένα καθώς πρέπει ύφαλο χωρίς ένα κοπάδι Chromis :D

Πως θα βαλει κοπαδακι στα 180 λιτρα μικτα;Παραστοκαρει

ωραιο το Chromis!!!! ποσα πρεπει να ειναι το κοπαδι? μπορω να βαλω μεχρι 5?

Δεν θα στο συμβούλευα. Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω παραστοκάρεις. Ήδη έχεις 4 clown + τη λίστα που έχεις κάνεις (ακόμα και χωρίς τις wrasse), είσαι ήδη οριακά φορτωμένος για 180lt.

βασικα σκεφτομουνα και για παραπανω φιλτρανση οποτε να μπορω να παραστοκαρω λιγο ακομα τι λετε?

βασικα σκεφτομουνα και για παραπανω φιλτρανση οποτε να μπορω να παραστοκαρω λιγο ακομα τι λετε?

Τι εννοεις λεγοντας παραπανω φιλτρανση;

αλλο ενα εξωτερικο φιλτρο ωστε να μπορω να διατηρω καλες τις τιμες με τα εξτρα ψαρια. δε θα βοηθησει?

Δεν εχεις βαλει ζωντανο βραχο;

εχω 25 κιλα στα 180L καλα δεν ειναι?

εχω 25 κιλα στα 180L καλα δεν ειναι?

Απο τη στιγμη που εχεις ζωντανο βραχο να υποστηριξει τη βιολογια σου,δεν χρειαζεσαι εξωτερικο φιλτρο με βιολογικο υλικο.

Η βιολογια σου θα υποστηριχθει αποκλειστικα και μονο απο το βραχο.

Τα λιτρα σου και οι διαστασεις σου ειναι περιορισμενες ωστε να δεχτουν μεγαλο αριθμο βιοφορτιου.

καταλαβα! οποτε μεχρι ποσα προτεινετε απο αυτα που εχω επιλεξει στη λιστα?

Rhizotrochus blue που έχεις βρει?

Τα Rhizotrochus νομίζω ότι είναι απαγορευμένα για εμπόριο σε Ευρωπαϊκή ένωση και η διακίνηση τους γίνεται παράνομα μέσω Ιαπωνίας, εκτός αυτού είναι από τα ακριβά κοράλλια.

Δεν γνωρίζω αν ανήκει και στην κόκκινη λίστα.

Τα Rhizotrochus νομίζω ότι είναι απαγορευμένα για εμπόριο σε Ευρωπαϊκή ένωση και η διακίνηση τους γίνεται παράνομα μέσω Ιαπωνίας, εκτός αυτού είναι από τα ακριβά κοράλλια.

Δεν γνωρίζω αν ανήκει και στην κόκκινη λίστα.

Έχω ήδη 2, αλλά δεν θα έλεγα όχι αν έβρισκα κι ένα μπλε. :)

Βασικα νομιζω οτι υπρχουν κ αναπαραγωγης.... εχω ενα φιλο που εχει μαγαζι μονο για ενυδρεια στη Ν.Φιλαδελφεια και μου τα φερνει εκεινος οτι κ αν εχω ψαξει ως τωρα.

Γιατι ομως ειναι απαγορευμενα?

Δεν γνωρίζω τους λόγους, αν όμως κάποιος γνωρίζει ας μας πει να το μάθουμε.

Η τιμή αγοράς του χαρακτηρίζεται ακριβή ή νορμάλ?

Επειδη ειμαι καινουριος στο θαλασσινο δεν εχω ιδεα απο τιμες στα κοραλια ή στα ψαρια. 25Є ξερω οτι εχει. Το μεγεθος οταν το εχω θα το ανεβασω σε φωτο.

χμμμμ κάτι δεν πάει καλά !!! Γνωστός πέρυσι αγόρασε αυτό το κοράλλι από Αγγλία 200+ ευρώ και ήταν όσο μια φέτα μανταρίνι.

Μάλιστα επειδή είχε πρόβλημα με τα νιτρικά του, το φιλοξένησα εγώ για ένα μήνα και ήμουν συνέχεια μέσα στο άγχος μη πάθει τίποτα.

Μιας και αναφερόμαστε στο συγκεκριμένο ρίξε μια ματιά και στο προφίλ του http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69605

Edited by Aiolos

Εχω δει το προφιλ και απο κει το επελεξα και το εβαλα στη λιστα. Τωρα οσο για τη τιμη μολις ερθει ο τιμοκαταλογος στον φιλο τοτε θα την ανεβασω! Για να ειμαστε 100% σιγουροι.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Vaggelis Michopoulos
      Καλησπέρα σε όλους και σε όλες!!

Έπειτα από πολλά χρόνια κάτοχος ενυδρείου με γλυκό νερό, πήρα την απόφαση να στήσω το πρώτο μου θαλάσσιο ενυδρείο.
      Η ιδέα είναι να έχω μέσα συνεργείο καθαρισμού 2 clounfish και από εκεί και πέρα κάποια μαλακά κοράλλια.

Συγκεκριμένα ο εξοπλισμός:

1) Ενυδρείο: Fluval Evo 13.5 gallon. (Περίπου 52 λίτρα εσωτερικά και 5 λίτρα sump.
      2) Αλάτι: Red Sea Coral pro 
      3) Υπόστρωμα: Prohibio Aragonite Premium 0.8-1mm
      4) Θερμοστάτης: Eheim thermocontrol 50 watt
      5) Θερμόμετρο: Fluval 2 display digital thermometer
      6) Wave maker: Sicce Voyager 1000lt/h
      7) Βράχος: 4Kg της Real Reef Rock
      8) Αντίστροφη όσμωση 3 στοιχείων στα 75g/d
      9) Βακτήρια: Microbacter 7 Brightwell Aquatics

Το στήσιμο τελείωσε την Παρασκευή ξημερώματα λόγο του βράχου που ήταν νωπός και φοβόμουν μην στεγνώσει εντελώς. Δυστυχώς όταν έφτιαχνα το αλάτι δεν υπολόγισα τον όγκο που πιάνει ο βράχος και ο αραγωνίτης με αποτέλεσμα να θεωρώ πως έχω μέσα 55 λίτρα περίπου νερό και στις μετρήσεις να μου πηγαίνει στα ύψη η αλατότητα. Τελικά το Σάββατο έκανα αλλαγή νερού και έφτασα την αλατότητα στο 1.024. Όσον αφορά την θερμοκρασία και το θερμοστάτη θεωρώ πως είναι απαράδεκτος διότι αν και στον θερμοστάτη του είχα βάλει 25 βαθμούς μετρώντας το απόγευμα της Παρασκευής την θερμοκρασία είδα ότι είχε φτάσει τους 29.5 κελσίου. Οπότε για να μπορώ να έχω 25 βαθμούς έπρεπε να ρίξω τον θερμοστάτη τους 21 βαθμούς.

Από την Παρασκευή μέχρι και εχθές δεν είχα βάλει κάποιο ζωντανό ή κάποια πηγή αμμωνίας με αποτέλεσμα οι μετρήσεις μου να είναι 0 σε αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη.
      Εχθές το απόγευμα έριξα λίγη τροφή μέσα για να ξεκινήσω το ghost feeding και να ξεκινήσει και ο κύκλος στρωσίματος. 

Αυτά από εμένα θα σας κρατάω ενήμερους!!!!

Φιλικά,
      Βαγγέλης

• By Εφη Τσιγκα
      Γεια σε όλους! Έχω ένα ενυδρειο 120 λ με εσωτερικό μεγάλο φίλτρο, θερμοστατη, και αντλία για φυσαλίδες.. Θέλω να το κάνω reef. Αυτά που έχω κάνουν για θαλασσινό? Είχα μέσα τροπικά ψαρια γλυκού νερού. Τι θα χρειαστεί να πάρω?  Περίπου πόσο θα μου κοστίσει με όλο τον εξοπλισμό? Ευχαριστώ! Αν μπορείτε να μου βάλτε και κάποια link να το ψάξω θα είμαι υποχρεη... 
    • By salamander
      Ξεκινάω και εγώ το ταξίδι μετά από αρκετά χρόνια αποχής και υπομονής. Οι λόγοι αρκετοί και διάφοροι, αλλά να που ήρθε η ώρα. Η αρχική ιδέα υπήρχε αρκετά χρόνια πριν, οπότε από την θεωρία ήρθε η ώρα να περάσει στην πράξη. Ποια είναι η ιδέα όμως?  Ένα μεγάλο ενυδρείο στημένο με τρόπο όσο το δυνατόν ποιο φυσικό χωρίς να σε σκλαβώνει (όσο είναι εφικτό) .  Όλα αυτά θα τα δούμε στην πορεία όμως γιατί υπάρχει αρκετός δρόμος...Αααα και υπομονή...

Θα ξεκινήσω με την βάση η οποία έχει περίπου 2 μήνες που την τελείωσα. Χρησιμοποίησα 5ρι κοιλοδοκό, και 8 ποδαράκια. Διαστάσεις 200μx70πx85υ.

Αυτά για την ώρα παιδιά...

• By bbetta
      Για πολλούς από εμάς, οι Εφύλιες είναι τα αγαπημένα μας LPS. Είναι ένα κοράλι που τα έχει όλα!
      Πόσοι από εμάς έχουμε δει υλικό από το πανέμορφο αυτό κοράλλι στην φύση και μάλιστα σε... υπερθετικό βαθμό;
      Ακολουθεί ένα εξαιρετικό άρθρο που διάβασα πρόσφατα με πλούσιο φωτογραφικό υλικό, βίντεο και πληροφορίες. 

Ένας εναλλακτικός ύφαλος στο Manado Bay και μια αχτίδα ελπίδας, που εντείνει ακόμα περισσότερο την σημασία προστασίας των θαλασσών μας και την εντατικοποίηση της καλλιέργειας κοραλλιών!

Enjoy!

https://reefdivers.io/dr-sylvia-earle-euphyllia-reef/5880

ΥΓ. Κάποια από αυτά τα κοράλλια είναι ηλικίας άνω των 1000 ετών!
    • By fishbone!
      Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους!
      Ελπίζω το 2015 να μας φέρει ευτυχία σε εμάς και τις οικογένειες μας και πάνω απ όλα υγεία!
      Αφού έκλεισα περίπου 2 χρόνια στη θάλασσα και όπως ολοι ξέρουμε το μικρόβιο δεν φεύγει είπα να περάσω στο επόμενο στάδιο και
      εγώ!
      Λίγο πριν κλείσει η χρονιά το παλιό αυτοσχέδιο ενυδρείο των 250λτ έκλεισε τον κύκλο του μετά απο 7 περίπου χρόνια χαράς,
      δημιουργίας και πειραματισμου !!!
      Τη θέση του πήρε μια γυάλα διαστάσεων 150-45-60 περίπου 400λτ!
      Το ενυδρείο κωλύθηκε στο σπίτι μου απο επαγγελματία γνωστού ενυδρειακου μαγαζιού (οι περισσότεροι θα καταλαβεται από ποιο)!

Ο λόγος που δεν το έφτιαξα μόνος μου ειναι οτι η ταλαιπωρία και το οπτικό αποτέλεσμα ηταν δυσανάλογα του κόστους!
      Η μετακόμιση ξεκίνησε πριν κανα μήνα κάνοντας μπάχαλο το σπίτι παραληλα με αλλες οικοδομικές εργασίες!

Το περίεργο ειναι οτι η γυναίκα μου δεν με χώρισε ακόμα (βλέπεται Άγιες Μέρες )
      Η θέση του είναι η ιδια με το παλιό (εντοιχισμένο με πρόσβαση μονο απο την μια πλευρά)

και απο πίσω!

Η παρουσίαση θα γίνεται σταδιακά ώστε να γίνονται παρατηρήσεις και διορθώσεις!
      Άντε καλή μας αρχή !
      Φιλικά
      Διονύσης
    • By bbetta
      Ψάχνοντας σε παλιά θέματα, δεν βρήκα κάποιο όπου συγκεντρωμένα να βρίσκουμε διάφορες απόψεις για το τάισμα των ψαριών στα θαλασσινά ενυδρεία μας.
      Προφανώς, όλα τα ψάρια δεν έχουν τις ίδιες διατροφικές απαιτήσεις και προτιμήσεις, όμως οι διαφορετικές γνώμες που θα ακουστούν μπορούν να βοηθήσουν.

Θέτω λοιπόν το ερώτημα:
      Τι ταΐζετε τα  ψαράκια σας(ποιες ξηρές, κατεψυγμένες, ζωντανές);
      Κάθε πότε;
      Πόσο; 

Σε ένα ενυδρείο Reef (ή και FOWLR) υπάρχουν πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβουμε υπόψην, όπως να μην ρυπαίνουμε το νερό με τα υπερβολικά ταΐσματα ανεβάζοντας NO3 και PO4, να είναι ικανοποιημένα τα ψάρια μας, τα κοράλλια μας αλλά και να μην είναι ιδιαίτερα χρονοβόρο και κουραστικό για εμάς. 
      Που βρίσκεται λοιπόν, την χρυσή τομή και από τι παράγοντες εξαρτάται κατά την γνώμη σας;

Θα χαρώ να ακούσω τις απόψεις σας!

• By xwriatis
      Καλημερα κ απο εμενα με λένε Χρήστο κ ειναι η πρώτη μου φορα που θα γράψω στην θαλασσινή ενότητα! Όπως λέει κ ο τίτλος η κοπέλας μου θελει ενα reef !! Τυχερός άτυχος ? Θα δείξει η πορεία... για την ιστορία, πηγαμε να παρουμε απο πετ ενυδρειακο βαμβάκι κ έπεσε το μάτι της στα θαλασσινά,τα Κοραλία τα ψαράκια τον Νέμο κ την ντορη κ ετσι με έπεισε να αρχίζω για σκέψεις περί θάλασσα (αλλο που δε θελω κ εγω σαν ψαροντουφεκάς που ειμαι..) θα μου πεις κανε Μεσογειακό αλλα πιστέψτε με την βλεπω την μεσογεια αρκετά συχνά  Στο θέμα μας τωρα, το ολο εγχείρημα θα παρει κάποιο χρόνο έως κ αρκετό μπορω να πω, πρεπει να κατσω να διαβάσω λιγο για το Reef , να αρχίσω να μαζεύω κ εξοπλισμό κ γενικά να κανω μια προσαρμογή απο το γλυκό στο θαλασσινό. Εδω να πω οτι θα παμε για εύκολα πραγματα κ lps , οχι σκληρά Κοραλία . 
         Λοιπον εχω το rio 240, με το γνωστό φωτιστικό της εταιρίας, κ εχω εναν κυκλοφοριτη sun sun με 3000lt , επίσης υπάρχει θερμοστάτης κ ανεμιστηράκια πανω σε stc1000 καθώς κ μια λεντοταινια rgb ( moonlight??)  

Ας τα παρουμε με την σειρά, σκέφτομαι για σκιμμερ το deltec 300, δε με παίρνει χώρος για sump, υπάρχει κ εξ φίλτρο αν χρειαστεί να τοποθετηθεί (και δεν τα χωράει το σκιμμερ )άνθρακας αντιφωσφορος.

Θα χρειαστώ εναν ακομα κυκλοφοριτη σιγουρα ,  6000lt? Εναν  ακομα sun sun ?θα προτιμούσα κινέζους λόγου κόστους κ μονο.

Για αλατι σκέφτομαι tropic Marine reef. 

Θα εφοδιαστώ κ με τα τεστ mg, kh , ca, no3 κάποιο αλλο που ξεχνώ; 

Λογικα κ μια αντίστροφη όσμωση θα μπει στο προγράμμα.

Απο ζουμιά κ τετοια δεν εχω ιδεα οποτε θα ήθελα τα φώτα σας  ..

ποσά κιλα βράχο θα χρειαστώ ? Κ ποσά ζωντανό? Δεν εχω ιδεα καθόλου.. ειναι καλυτερα να ξεκινήσω με νεκρό κ special blend ? Η απλα να παρω αρκετό νεκρό κ απλα να τον μπόλιασω με ζωντανό ? Αραγωνιτη χοντρό κόκκο ? 

Αφησα στο τελος τον φωτισμό... δύσκολο κομμάτι απ οτι διαβάζω...πολυ δύσκολο. Για πείτε βρε παιδια εσείς οι πιο έμπειροι, να βρω να κανω καμια πατέντα στο ήδη υπάρχων να βαλω μια ακομα λάμπα ή δυο? Κ θα ειμαι κομπλε για αυτα που ζήτω? Ή να παω σε καμια κατασκευή λεντ ? Με : 
      10 χ 10000
      4 χ 20000
      3 χ 6500
      Μπλε 
       26 χ 460-470 mm 
       8x 440-450

3χ full spectrum 
      2 x uv ?
       56 led 3w ...

Τι ειναι πιο εύκολο ? Κ με ποια θα εχω πιο σωστή ανάπτυξη ?
      Αν δεν παω σε λεντ τι λάμπες τ5 προτείνεται ? 

Εμπλεξα με τα αλάτια...:)  
    • By mihalis19
      Γεια σας παιδιά. Είμαι νέος στο forum εδώ. 
      Θα ήθελα γνώμες - ιδέες  για το τι ψαράκια μπορώ να βάλω σε reef tank εκτός από ocellaris ή percula που θα βάλω σίγουρα. 

Στοιχεία δικά μου και του ενυδρείου:
      Εμπειρία σε ενυδρεία: Έχω γενικές βασικές γνώσεις κυρίως αλλά συνεχώς εμπλουτίζονται.  Έχω στήσει και 1-2 φορές 20λτ ενυδρείο γλυκού νερού. Λίγο καιρό γύρισα το ίδιο ενυδρείο σε 
      θαλασσινό με αραγωνίτη, ζωντανό βράχο,  clownfish και dαmsel. Το κράτησα για 2 χρόνια περίπου μέχρι που μετά από καιρό πέθαναν τα ψαράκια ένα ένα οπότε το άφησα. 

Πλέον στο καινούργιο σπίτι που είμαι είπα να δοκιμάσω πάλι την τύχη μου ( και των ψαριών) με ένα yuwel rio 125 σε βάση yuwel. 
      Ο άνθρωπος που με εξυπηρετεί στο κατάστημα έχει τρομερές γνώσεις και με έχει βοηθήσει πολύ να θυμηθώ ή να μάθω νέα πράγματα. (μπορεί να είναι και στο foum).

To Ενυδρείο τρέχει από τις 18/8 σχεδόν 3 βδομάδες,  με αραγωνίτη, 4-6 κιλά ζωντανό κουραρισμένο βράχο και 1 κυκλοφορητή   aquael 2600   Και  το φίλτρο της yuwel.
      Χθες πρόσθεσα 6 κιλά ακόμα βράχου.
      Σήμερα θα προσθέσω το skimmer Που πήρα της yuwel και ένα κυκλοφορητή ακόμα ίδιο με τον παραπάνω. 
      Εννοείται θέλω ακόμα να το αφήσω να τρέξει λίγο ακόμα μετά τις τελευταίες αλλαγές και αμέσως μετά να προσθέσω τα πρώτα ψαράκια.
      Θα ήθελα να είναι ocellaris ή percula σε ζεύγος.
      Μελλοντικά έχω σκοπό να προσθέσω ανεμώνες και κοράλια

Ερωτήσεις:  
      1) Πόσα ζεύγη clownfish μπορώ να βάλω? πχ ocellaris και black percula γίνεται? ή πρέπει να βάλω μόνο 1 ζέυγος?
      2) Ποια άλλη πρόταση θα μου κάνατε εκτός από damsel που είναι απίστευτα σπαστικά.
      3) Από ασπόνδυλα τι μπορώ να βάλω και πότε χρονικά? Έχω βρει αυτό Calcinus Elegans το καβουράκι αν δεν κάνω λάθος το οποίο είναι τρομερό 

Κάθε γνώμη συμβουλή δεκτή
      Ευχαριστώ

• By Vakoutro
      Καλησπέρα σε όλους,

Είδα εχθές ένα καινούριο ντοκιμαντέρ διαθέσιμο στο netflix, το οποίο προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους... θαλασσινούς και μη...! Αφορά το φαινόμενο της λεύκανσης των κοραλλιών σε παγκόσμιο επίπεδο!