Jump to content

Ερώτηση Για Τους Diyάδες Της Παρέας


GKAZI

Recommended Posts

Παίδες σε όλους εσάς που "πιάνουν" τα χέρια τους και έχετε ασχοληθεί με την κατασκευή εξωτερικής υπερχείλισης, πως μπορούμε να υπολογίσουμε ανάλογα με τη σωλήνα που θα χρησιμοποιήσουμε την ποσότητα νερού που θα κατεβαίνει προς το sump για την ανάλογη αντλία?

:bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε κατασκευή είναι διαφορετική και δεν μπορείς να υπολογίσεις ακριβώς.Καλήτερα μια δυνατή αντλία με ρύθμηση ροής (υπολόγησε και το ύψος που θέλεις να στέλνεις το νερό)και μία βαλβίδα κάτω απο τον pvc για να μπορείς να τις ρυθμίσεις.Ανάλογα με το μέγεθος pvc πάνω κάτω μπορείς να δεις τι χρειάζεσαι.Εχει κάτι ωραία βίντεο στο youtube που λέει πχ. στην 1 ίντσα pvc στέλνει 330 γαλόνια στο σάμπ αλλά δεν είναι κανόνας γιατί κάθε κατασκευή είναι διαφορετική εξαρτάται τι θέλεις να κάνεις.Πόσα λίτρα θέλεις να κατεβάζεις και ανάλογα φτιάξε την υπερχείλιση και πάρε μια αντλία να μπορεί να κάνει την δουλειά που θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

σωστό κι αυτό. Να γίνει η υπερχείλιση με βάνα που μπορεί να αυξομειώνει την ποσότητα νερού, οπότε να το ρυθμίσω όπως θέλω. Το ζήτημα είναι αν περιορίζω το νερό μήπως υπάρχει πρόβλημα λειτουργίας.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καποιος τυπος...μιλαμε για DIY..η μια κατασκευη μπορει να διαφερει απο μια αλλη...στην υπερχειληση παιζουν πολλα ρολο και οχι μονο το μεγεθος του σωληνα.σε καποια site εχω βρει καποιες πληροφορειες για τα λιτρα ανα ωρα, αλλα στην πραξη οτι δεν ισχύουν 100%!

πες λιγο τι αντλια χρησιμοποιείς?σκοπευεις να κανεις η εχεις κανει τρυπα στο ενυδρειο?

1/2' size: Up to 300gph

3/4" size: Up to 500gph

1" size: Up to 800gph

1 1/4" size: Up to 1500gph

1 1/2" size: Up to 2300gph

2" size: Up to 5000gph

αυτα ειναι τα gph που εχουν για την καθε σωληνα αλλα ειπαμε οτι δεν μπορεις να τα εμπιστευθείς 100% αλλα ειναι ενας καλος τροπος για να δεις περιπου που θα κινηθείς..

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει καποιος τυπος...μιλαμε για DIY..η μια κατασκευη μπορει να διαφερει απο μια αλλη...στην υπερχειληση παιζουν πολλα ρολο και οχι μονο το μεγεθος του σωληνα.σε καποια site εχω βρει καποιες πληροφορειες για τα λιτρα ανα ωρα, αλλα στην πραξη οτι δεν ισχύουν 100%!

πες λιγο τι αντλια χρησιμοποιείς?σκοπευεις να κανεις η εχεις κανει τρυπα στο ενυδρειο?

1/2' size: Up to 300gph

3/4" size: Up to 500gph

1" size: Up to 800gph

1 1/4" size: Up to 1500gph

1 1/2" size: Up to 2300gph

2" size: Up to 5000gph

αυτα ειναι τα gph που εχουν για την καθε σωληνα αλλα ειπαμε οτι δεν μπορεις να τα εμπιστευθείς 100% αλλα ειναι ενας καλος τροπος για να δεις περιπου που θα κινηθείς..

αγαπητέ φίλε δεν έχω ακόμη καταπιαστεί με την υπερχείλιση, απλά θέλω να κάνω σωστό προγραμματισμό πριν ξεκινήσω. Έτσι:

1.- θέλω να κατεβαίνουν και επομένως να επιστρέφουν στο ενυδρείο 600 l/h (δεν ξέρω πόσα είναι σε γαλόνια).

2.- δεν έχω ακόμη πάρει αντλία επιστροφής, γι' αυτό και ψάχνω πόσο μπορεί να κατεβάσει η σωλήνα

Link to comment
Share on other sites

τα 600 λιτρα ειναι 158 γαλονια γνωμη μου να βαλεις μεγαλιτερη υπερχιληση με βανακι οστε να μπορεις να ρυθμισεις

λιγο μεγαλυτερη λιγο μικροτερη η αντλια της επιστροφης εσυ θα εχεις την δυνατοτιτα να τα κατεβασεις/ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ φίλε δεν έχω ακόμη καταπιαστεί με την υπερχείλιση, απλά θέλω να κάνω σωστό προγραμματισμό πριν ξεκινήσω. Έτσι:

1.- θέλω να κατεβαίνουν και επομένως να επιστρέφουν στο ενυδρείο 600 l/h (δεν ξέρω πόσα είναι σε γαλόνια).

2.- δεν έχω ακόμη πάρει αντλία επιστροφής, γι' αυτό και ψάχνω πόσο μπορεί να κατεβάσει η σωλήνα

η υπερχειληση θα ειναι αναλογα την αντλια και οχι το αντιθετο..δεν θες να κατεβαζει πολλα λιτρα η δικια σου οποτε ευκολα θα βρεις την λυση...

υπερχειλησης υπαρχουν διαφορες...αν δεν ανοιξεις τρυπα προτεινω αυτη η αυτη..ειναι ευκολες στην κατασκευη(ειδικα η 1η)και δοκιμασμενες.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

η υπερχειληση θα ειναι αναλογα την αντλια και οχι το αντιθετο..δεν θες να κατεβαζει πολλα λιτρα η δικια σου οποτε ευκολα θα βρεις την λυση...

υπερχειλησης υπαρχουν διαφορες...αν δεν ανοιξεις τρυπα προτεινω αυτη η αυτη..ειναι ευκολες στην κατασκευη(ειδικα η 1η)και δοκιμασμενες.

Την έχω δει κι εγώ, είναι φτηνή και φαίνεται εύκολη στη συναρμολόγησή της, αλλά επειδή δεν βρήκα πουθενά να αναφέρεται η ποσότητα που μπορεί να κατεβάσει γι' αυτό είμαι επιφυλακτικός.

Την έχεις φτιάξει? Αν ναι είσαι ικανοποιημένος από πλευράς όγκου και θορύβου?

Link to comment
Share on other sites

τα l/h τα αυξανεις προσθετοντας ενα σωληνα μεγαλυτερης διαμετρου ή 2 σωληνες. και οι 2 υπερχειλησεις κρατανε χαμηλα τα επιπεδα θορυβου,το πιο πιθανο ειναι η αντλια να κανει ποιο πολυ θορυβο!

τις εχω δοκιμασει και τις 2(την 1η πειραματικα απλα για να ελεγξω την λειτουργια της)γενικα δεν ειναι πολυ δυνατη με μια σωληνα αλλα ειπαμε αυτο αλλαζει πολυ ευκολα!στην δικια σου περιπτωση πιστευω οτι και με μια σωληνα θα κανεις την δουλεια σου επειδη δεν θα κατεβαζεις πολλα λιτρα..αλλα και παλι δεν μπορω να σου εγγυηθω κατι..στην πραξη θα το δεις!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...