Jump to content

Αντιφωσφορος


Recommended Posts

προτασεις για αντι φωσφορο(μαρκες)??εχω υψηλά φωσφορικα.δεν μπορω να ριξω με τιποτα τα φωσφορικα.εχω κανει αλλαγες αλλα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ τον αντιφωσφορο της Tropic Marine εδώ και ένα χρόνο περίπου με πολύ καλά αποτελέσματα και σε καλή τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Μην βιάζεσαι να χρησιμοποιήσεις χημικά σκευάσματα. Γράψε μετρήσεις. Πόσο PO4 μετράς και με τι? Εχεις πρόβλημα με την αλγη?

Link to comment
Share on other sites

μετρισα με το τεστακι της tetra 10 mg/Lt .εχω βαλει αντιφωσφορο της dupla ,εχω κανει αλλαγες αλλα τιποτα.απο αλγη εχω λιγη μαυρη γυρω απο το περιγραμμα σε ανουμπιες .οχι πολλα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατες μετρήσεις του ενυδρείου σου ΝΟ3 ?

Link to comment
Share on other sites

Το τεστάκι που χρησιμοποιείς (επειδή εγώ εχω της sera) έχει τρεις κλίμακες. Η πρώτη μετράει από το 1-2, η δεύτερη με αραίωση του υγρού του δοκ. σωλήνα σε οδηγεί σε μετρήσεις από 2-5 και η τρίτη χρησιμοποιόντας απεσταγμένο νερό για αραίωση έως το 10?

Συγνώμη που τα ρωτάω όλα αυτά αλλά μήπως δεν κάνεις σωστά το τεστ η μήπως το τεστ είναι ληγμένο?

Εχεις μετρήσει το νερό της βρύσης?

Link to comment
Share on other sites

αυτο που ειπες συγνωμη αλλα δεν το επιασα!!εχω το tetratest PO4.λεει να βαλω 5ml νερου -μετα 5 σταγονες-να ανακατεψω-μια κοφτη κουταλια απο την σκονη-ανακατεμα-10 λεπτα αναμονη και οριστε η μετρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αγνόησε οσα σου είπα για το τεστ, μόλις είδα οτι το τεστ της tetra είναι πολύ απλό.

Μηπως στο παρελθόν έχεις χρησιμοποίησει bafer οπως ph minus?

Νομίζω πως τόσα φωσφορικά δεν δικαιολογούνται μόνο από το περίσσευμα τροφής η από σαπίσματα φυτών φύλλων κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ναι !!χρησιμοποιουσα το discus buffer της seachem!εδω και μια εβδομαδα το εχω καταργησει διοτι μου ειπαν οτι περιεχει φωσφορικα και εχω κανει 2 αλλαγες νερου με ενα της jbl (ph minus)που λεει οτι δεν περιεχει φωσφορικα.

Έγινε επεξεργασία - dikaios
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα buffer εχουν σαν στοιχείο το φωσφορικό οξυ και για αυτό το λόγο πιστεύω πως έχεις τόσο υψηλες μετρήσεις PO4 στο ενυδρείο σου.

Επομένως το πρόβλημα σου είναι λίγο περίπλοκο (μιας και έχεις χρησιμοποιήσει) και θα σου πρότεινα να το αντιμετωπίσεις με τακτικές αλλαγές νερού με πρόσθεση στο ενυδρείο σου φυτών ταχείας αναπτύξεως και ίσως με τη χρήση κάποιου χημικού υλικού μέσα στο φίλτρο σου. Περίμενε ίσως και κάποια γνώμη από παιδιά που ασχολούνται μόνο με τα φυτεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις χαλικακι τοτε καλο ειναι να κανεις και μια καλη σκουπα αλλιως εαν εχεις αμμο συφωναρισε τα τυχων ιζηματα. Καθαρισε επισης καλα τα μηχανικα φιλτρα και ενα φυσικο πετρωμα που βοηθαει ειναι και ο ζεολιθος που απο την μια αποροφαει σταδιακα τα φωσφορικα και τα απελευθερωνει σιγα σιγα.

Οπως και να εχει εφοσων εβαλες αντιφοσφωρο συνεχισε τις μετρησεις σου και κανε καμποσες αλλαγες ανα τακτα διαστηματα μεχρι να επανελθουν σε φυσιολογικα επιπεδα τα φωσφορικα σου.

Τη φυτα και ποσα εχεις;

Απο οξυγωνοση, αναταραξη;

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει δυο μεγαλες αλλαγες 40-50 τις εκατο αλλα δεν εχουν μειωθει καθολου.τον βυθο τον εχω καθαρισει ,τα φιλτρα το ιδιο.απο φυτα εχω καποιες ανουμπιες και καποια αλλα ευκολα φυτα που δεν θυμαμαι το ονομα τους δυστυχώς .ειμαι ψιλοασχετος με τα φυτα..αναταραξη εχω δημιουργησει,οσο για την οξυγωνωση,τι εννοεις ??τι σχεση εχει?αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι αφου τα εχω κανει ολα παλι δεν πεφτουν οι τιμες!!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο καιρό έχεις διαπιστώσει το πρόβλημα με το PO4?

Τσεκάρισε το τεστάκι σου μετρώντας το νερό της βρύσης.

Πόσο καιρό έχεις το τεστ?

Κοίτα αν τυχόν υπάρχει ημερομηνία λήξης.

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα το διαπιστωσα προσφατα γιατι προσφατα πηρα και το τεστ.εχω τσεκαρει το νερο βρυσης ολα οκ.δεν γραφει πουθενα ημερομηνια ληξης!!πουθενα!

Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αλλαγες νερου και αντιφωσφορο 8 μερες!τo τεστ μου δειχνει ακομα 10mg/lt!!!!τι γινεται ρε παιδια??? :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ριχνεις κανενα λιπασμα μεσα; Για αναλυσε λιγο τις ρουτινες σου μηπως και βγαλουμε ακρη.

Link to comment
Share on other sites

ριχνω το flourish της seachem και το iron και το potassium και το excel ολα στις συνιστομενες ποσοτητες!

Link to comment
Share on other sites

Ποσα και τη φυτα εχεις; Βαλε φωτο! Σταματα το iron και το excell.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα τεσσερα ειναι τα φυτα μην σε ξεγελαει το backround!

post-48266-0-51106200-1325690686_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η φωτο ειναι τωρινη;

Κανε ενα πειραμα, ικανε αλλαγες 30% ανα 3 ημερες και για τρεις φορες. Σε αυτο το διαστημα μην ριχνεις τιποτα μεσα απο λιπασματα ή αλλα σκευασματα και μετα απο αυτη την περιοδο κανε ενα τεστ φωσφορικων να δουμε. Για τα φυτα που εχεις δεν χρειαζεσαι το iron, μην ξαναβαλεις μπορει απο αυτον να ξεκιναει το προβληματα με τα φωσφορικα. Το Flourish φτανει. Επισης Ecxell μια φορα ανα 3 ημερες στην μιση δοση αλλα αυτα μετα το ολο πειραμα.

Link to comment
Share on other sites

η φωτο ειναι σημερινη!iron ριχνω μια φορα την εβδομαδα και excel δυο,μην νομιζεις οτι ριχνω συνεχεια.αλλαγες εχω κανει οπως τα λες απλα ριχνω μικρες ποσοτητες απο αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις δοκιμασε το πειραματακι μηπως και βγαλουμε ακρη. To flourish περιεχει και σιδηρο δεν υπαρχει λογος για iron.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα σου πρότηνα να σταματήσεις για λίγο καιρό τα λιπάσματα γιατί τα φυτά που έχεις δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις και κάνε μετρίσεις να δεις θα πως πάει

Link to comment
Share on other sites

εχουν πεσει τελιως τα φωσφωρικα..ολα οκ.εχω αρχισει και ανεβαζω νιτρικα τωρα.. :bigemo_harabe_net-111: μαλλον πρεπει να δω τι φυτα να βαλω...μηπως δεν κανουν αυτα που εχω..τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...