Jump to content

Μεγάλο Πρόβλημα Ssos


Recommended Posts

Τεράστιο πρόβλημα αντιμετωπίσω και χρειάζομαι τη βοήθεια οποίου γνωρίζει... Είχε σταματήσει το φιλτρο μου για μια εβδομαδα (έλειπα λόγω δουλειάς) μόλις επέστρεψα το είδα και τρελαθηκα, το έκανα μια μεγάλη αλλαγη νερου και μετα απο 2 ημέρας άλλη μια και εχθές άλλη μια μέτρησε και τα τεστ ηταν όλα καλα... Το πρόβλημα είναι ότι απο την πρώτη κι όλα αλλαγη είχε η επιφάνεια ένα πράγμα σαν θολούρα σαν μια μεμβράνη που εμποδίζει την επαφή νερου με το οξυγόνο σαν κρουστά ένα πράγμα... Προσπαθησα με τις αλλαγές να φύγει αλλα μετα απο λίγες ωρες ξανά έβγαινε τράβηξα με ένα πανί όσο μπορούσα αλλα σημερα πάλι εμφανίστηκε η κρουστα, είχα βάλει απο την αρχη την εξαγωγή του φιλτρου αν ανακινει την επιφάνεια αλλα είναι καθαρό το νερο μέχρι εκει που αναταρασεται καθώς δεν φτάνουν τα κυματακια μέχρι την αλλα άκρη.. Δεν ξέρω τι αλλα να του κάνω το θέμα είναι ότι φοβάμαι μήπως το co2 επιρρεασει τα ψαρια μου. HELLLLPPPPPP!

Link to comment
Share on other sites

Και το co2 δε θα δουλεύει αεργα;;; Αφού θα το διώχνει η αεραντλια;;; Έχω απελπιστει γιατι αν σταματήσω την αεραντλια θα μου ξανάρθει;;; Τι είναι αυτή η κρουστα;;;

Link to comment
Share on other sites

Η γνωμη μου ειναι ,οτι προεχει τωρα η καλη οξυγονωση του νερου/Η κρουστα αυτο δειχνει.Τα φυτα θα αντεξουν ,τα ψαρια ομως?

Link to comment
Share on other sites

Και με την αεραντλια θα φύγει;;; Υπάρχει καποιος τρόπος να αποροφηθει αυτο το πράγμα;;;

Link to comment
Share on other sites

Η κρουστα (σαν πετρελεοκοιλιδα) ειναι γιατι δεν εχεις καλη αναταραξη στην επιφανεια.Αμ βαλεις αεραντλια θα φυγει.Αλλα μαζεψε αν θελεις οσο μπορεις με χαρτι κουζινας,Μην το βουτας αλλα να επιπλεει μονο.Παντος απορω πως επιβιωσαν τα ψαρακια σου,

Link to comment
Share on other sites

Eλαττωσε το ταισμα.

Οσο το δυνατον περισσοτερη αναταραξη επιφανειας.

Αν δεν δεις αποτελεσμα,σκιμερακι επιφανειας.

Και μην πανικοβαλλεσαι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Eλαττωσε το ταισμα.

Οσο το δυνατον περισσοτερη αναταραξη επιφανειας.

Αν δεν δεις αποτελεσμα,σκιμερακι επιφανειας.

Και μην πανικοβαλλεσαι.

:)

Τι ειναι αυτο Στρατο? :)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο μου τρέχει με την ίδια αναταραξη εδω και 7 μήνες και δεν είχε βγάλει τέτοιο πράγμα γιαυτο αγχωθηκα.... Ποτε δεν είχα πρόβλημα. Έχασα στα σκαλαρια πανέμορφα... Δυστυχώς... Μάζεψa εχθές με βιτεξ

Βάζοντας στο στην επιφάνεια και μάζευε τη μισή κρουστα σημερα όμως πάλι τα ίδια... Η αναταραξη δεν διώχνει το co2 επομένως δε θα μπορέσω ποτε να βάλω απαιτητικα φυτα που χρειάζονται co2????

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση για να μην μείνω με την απορία το skimmer τι δουλεια κάνει;;; Δεν έχω ... Πρέπει να δουλεύει συνέχεια;;;; Δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Αν εγω νόμιζα ότι κάνει αναταραξη... Και αγχωθηκα για το co2. Είμαι αγχαριος οσον αφορά το co2. Διότι το εγκατεστησα πριν 3 ημέρες και δεν ξέρω και πολλα για αυτο... Μόνο το ότι δεν πρέπει να ταρακουνιεται πολυ η επιφάνεια το νερου.... Το σκιμμερ αν το βάλω πρέπει να λειτουργεί μόνιμα;;;; Η μέχρι να καθαρίσει το ενυδρειο;;; Έχετε να μου προτείνεται κανένα οικονομικο;;; Θα μείωσω το ταισμα μέρα παρα μέρα.... Αυτο οφείλεται σε περίσσια πρωτεΐνης στο νερο;;;

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση για να μην μείνω με την απορία το skimmer τι δουλεια κάνει;;; Δεν έχω ... Πρέπει να δουλεύει συνέχεια;;;; Δεν έχω ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή το σκιμμερ είναι μια αντλία που φίλτραρει το νερο απο την επιφάνεια .... Αυτο δουλευει ανεξάρτητα η σε συνδυασμό με το φιλτρο;;; Η εισαγωγή του και η εξαγωγή του που είναι;;; Ποσες ωρες δουλεύει;;;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας στο διάδυκτιο κατέληξα στο να πάρω skimmer να τελειώσω με την μπιχλα μια και καλή... Όμως δεν είδα πουθενά να πουλάνε σκιμερ επιφανειας μόνο για πισίνες είδα... Στην ελλαδα πουλάνε η μόνο στο διαδίκτυο απο το εξωτερικό;;;

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer έχει κάποιο ειδικό φιλτρο μέσα του η ρουφαει και το φιλτρερει το νερο το εξωτερικό φιλτρο μέσων των σφουγγαριων;;

Link to comment
Share on other sites

http://petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1500

Αυτο κάνει δουλεια;;;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτικα να κανω την εξης πατεντα... εβαλα ενα εσωτερικο φιλτρο που εχω ... μονο την αντλια του... να τραβαει απο την επιφανεια και να το ριχνει στη μεση του ενυδρειο προς την εισαγωγη του φιλτρου... θα το αφησω μηπως και τραβηξει το φιλτρο τη λαδιλα.... !!

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σου ειναι η αναταραξη της επιφανειας.Αν αυτο που θα βαλεις κανει επιπλεον αναταραξη τοτε καλος,αλλιως δεν εχει κατι να στα φουφηξη,απλα ειναι μια λαδιλα οπως ειπες.Δεν ξερω τι ενυδρειο εχεις ,αλλα ενας απλος κυκλοφοριτης ,θα σου ελυνε για παντα το προβλημα σου.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2179

Link to comment
Share on other sites

Το προβλημα σου ειναι η αναταραξη της επιφανειας.Αν αυτο που θα βαλεις κανει επιπλεον αναταραξη τοτε καλος,αλλιως δεν εχει κατι να στα φουφηξη,απλα ειναι μια λαδιλα οπως ειπες.Δεν ξερω τι ενυδρειο εχεις ,αλλα ενας απλος κυκλοφοριτης ,θα σου ελυνε για παντα το προβλημα σου.

http://www.petcumulu...roduct&pid=2179

Aφου ο ανθρωπος δεν θελει υπερβολικη αναταραξη.Ο ιδιος το ειπε.

Link to comment
Share on other sites

Η αναταραξη καλη είναι αλλα να έχει και αποτέλεσμα... Απλά εγω τώρα έβαλα να τραβάει απο την επιφάνεια να το στέλνει σε μεσαίο επίπεδο του ενυδρειο ώστε να το φιλτρερει το νερο με τη λάδιλα το φιλτρο... Θα σας πω αποτελέσματα σε λίγες ημέρες... Γιατι με την ίδια αναταραξη θέμα δεν είχα εδω και 7 μήνες... Το πρόβλημα έγινε όταν σταμάτησε το φιλτρο μ όπως προανέφερα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...