Jump to content

Πολλά Σαλλιγκάρια Λαθρεπιβάτες


Recommended Posts

Κατα τη διάρκεια των Xριστουγεννων μου ειχε χαλάσει η ταιστρα και εστειλα καποιον να ταισει τα ψάρια, δυστυχώς όμως με ενημέρωσε όταν γύρισα ότι ενω τις πρωτες μέρες ολα καλά, πήγε την τελευταία μέρα και ήταν βράδυ, και ετσι τα ψάρια κοιμούνταν.. Έριξε την τροφή και έφευγε.. Δυστυχώς αυτό προφανώς είχε σαν αποτέλεσμα τρελή αποσύνθεση, και NO3 στο θεό...

Έχω κάνει ήδη 2 φορές αλλαγή νερού, και κρατάω το τάισμα στο μινιμουμ μεχρι να ερθουμε παλι στα ισια μας. Αυτά είναι τα γνωστά και κλασικά που τα εχουμε πάθει όλοι..

Η ερωτηση μου ειναι πώς προκύπτει τοσο ξαφνική γέννηση απο σαλλιγκάρια, και γιατί έχουν την τάση να ανέβουν προς τα πάνω?

Τρέφονται από το "χαλασμένο" νερό? Η απλά υπάρχουν και επειδη το νερό είναι χάλια αυτά βγαινουν στην επιφάνεια?

Και εν τέλει ποιος τρόπος υπάρχει να τα ξεφορτωθω γιατί εχουν γεμήσει το βυθό (από 3 φορές που μου είχε συμβεί κατι παρόμοιο), αναγκαστικά πρέπει να τα βγάλω όλα έξω και να καθαρήσω την άμμο και τον αραγωνίτη ε?

Link to comment
Share on other sites

Κατα τη διάρκεια των Xριστουγεννων μου ειχε χαλάσει η ταιστρα και εστειλα καποιον να ταισει τα ψάρια, δυστυχώς όμως με ενημέρωσε όταν γύρισα ότι ενω τις πρωτες μέρες ολα καλά, πήγε την τελευταία μέρα και ήταν βράδυ, και ετσι τα ψάρια κοιμούνταν.. Έριξε την τροφή και έφευγε.. Δυστυχώς αυτό προφανώς είχε σαν αποτέλεσμα τρελή αποσύνθεση, και NO3 στο θεό...

Έχω κάνει ήδη 2 φορές αλλαγή νερού, και κρατάω το τάισμα στο μινιμουμ μεχρι να ερθουμε παλι στα ισια μας. Αυτά είναι τα γνωστά και κλασικά που τα εχουμε πάθει όλοι..

Δεν μπορεί με μία μέρα τάϊσμα να ανέβουν τόσο πολύ τα ΝΟ3 εκτός και αν έριξε όλο το περιεχόμενο μέσα

Η ερωτηση μου ειναι πώς προκύπτει τοσο ξαφνική γέννηση απο σαλλιγκάρια, και γιατί έχουν την τάση να ανέβουν προς τα πάνω?

Τρέφονται από το "χαλασμένο" νερό? Η απλά υπάρχουν και επειδη το νερό είναι χάλια αυτά βγαινουν στην επιφάνεια?

Τα σαλιγκάρια εκτός από τα υπολείμματα των τροφών τρέφονται και από την άλγη στα φυτά και τα τζάμια. Μήπως έχεις άλγη?

Και εν τέλει ποιος τρόπος υπάρχει να τα ξεφορτωθω γιατί εχουν γεμήσει το βυθό (από 3 φορές που μου είχε συμβεί κατι παρόμοιο), αναγκαστικά πρέπει να τα βγάλω όλα έξω και να καθαρήσω την άμμο και τον αραγωνίτη ε?

Με παγίδα ή με το χέρι ή με helena που είναι σαρκοφάγα και τρώνε τα άλλα σαλιγκάρια. Να ξέρεις όμως ότι πολλά περισσότερα ΙΣΩΣ κρύβονται στην άμμο, οπότε πρέπει να κάνεις υπομονή και να καθαρίζεις συνεχώς.

Περίεργο όμως μου φαίνεται να μην είχες δει τίποτε και ξαφνικά να γέμισες. Και στο δικό μου είχαν γίνει "κουρτίνα" αλλά σε διάστημα 2,5 μηνών απουσίας μου

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη "θεραπεία" για το πρόβλημα σου είναι μια ομάδα Anetone Helenas τα οποία τρέφονται με σαλιγγάρια.

Υπάρχουν και ειδικά φάρμακα αλλά προσωπικά τα αποφεύγω.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Ο φυσικός τρόπος είναι να αφαιρέσεις όσα είναι δυνατόν με το χέρι,να ταίζεις με μέτρο ωστε να μην υπάρχει περίσσευμα τροφής και να προσθέσεις στο ενυδρείο σου antenome helena (φυσικούς εχθρους των λαθρεπιβατών). Τα αποτελέσματα δεν θα είναι άμεσα σε δυο -τρεις μέρες αλλά σιγά σιγά θα ελέγξεις τον πληθυσμό τους. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

antenome helena (ο αριθμος αναλογα με τα λιτρα σου) και σε 2-3 μερες θα δεις διαφορα σιγουρα

Link to comment
Share on other sites

η σειρα που θα ακολουθουσα εγω .....

1) θα εβγαζα οσα μπορουσα με το χερι , συνηθως οταν ειναι κλειστα τα φωτα αρκετα ειναι κολλημενα στο τζαμι , οποτε ειναι ποιο ευκολο να τα ποιασεις

2) θα εκανα μια θεραπεια με esha gastropex

3)στο τελος της θεραπειας μια καλη αλλαγη νερου ( 40-50% )

4) μια ομαδα απο anentome helena 10 σαλιγκαρια για αρχη .....

Link to comment
Share on other sites

η σειρα που θα ακολουθουσα εγω .....

1) θα εβγαζα οσα μπορουσα με το χερι , συνηθως οταν ειναι κλειστα τα φωτα αρκετα ειναι κολλημενα στο τζαμι , οποτε ειναι ποιο ευκολο να τα ποιασεις

2) θα εκανα μια θεραπεια με esha gastropex

3)στο τελος της θεραπειας μια καλη αλλαγη νερου ( 40-50% )

4) μια ομαδα απο anentome helena 10 σαλιγκαρια για αρχη .....

Ναι Γιωργο συμφωνω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι Γιωργο συμφωνω!!!

αχαχχααχχαχααχαχαχαχαχχα

Σαν τη χηρα στο κρεβατι αχαχχαχαχαχααχααχχ

Θα σου στειλω ρε ( ασε με να αγιασω ) αχχαχαχαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

κλοουν αμα βαλεις θα σου τα αφανισουνε ολα

θα σκαψουν και θα τα βρουν.....

Link to comment
Share on other sites

Με παγίδα ή με το χέρι ή με helena που είναι σαρκοφάγα και τρώνε τα άλλα σαλιγκάρια. Να ξέρεις όμως ότι πολλά περισσότερα ΙΣΩΣ κρύβονται στην άμμο, οπότε πρέπει να κάνεις υπομονή και να καθαρίζεις συνεχώς.

Περίεργο όμως μου φαίνεται να μην είχες δει τίποτε και ξαφνικά να γέμισες. Και στο δικό μου είχαν γίνει "κουρτίνα" αλλά σε διάστημα 2,5 μηνών απουσίας μου

Eιχα ακουσει για τα helena ότι υπάρχει ενδεχόμενο να φάνε και τα apple μου που ειναι τα αλγοφάγα... Αλλά τα Apple ειναι αρκετά μεγάλα, και σκέφτομαι να αμολήσω τα helena να πιάσουν δουλειά με τα μικρά.

Αν κάποιος έχει εμπειρία σχετική, ας με βοηθήσει!

Κοιτα εγω πάντα είχα λαθρεπιβάτες αλλά δεν τους έβλεπα πολύ, τα επίπεδα μου στο νερό ήταν όλα σε λογικά πλαίσια οπότε δεν τα εβλεπα να βγαίνουν πολύ. Δυστυχως επειδή έλειπα κάποιες μέρες, αναγκαστικά μόνο ότι μου λένε ξέρω, ότι δηλαδή δεν τάιζαν πολύ. Τώρα προφανως για να ανεβει τόσο το επίπεδο νιτρικών (που εγω φευγοντας ειχα αφήσει μια χαρά) μάλλον έγινε πολύ λάθος το τάισμα. Τελοσπαντων, ευκαιρία ήταν να κάνω και ένα καθάρισμα τα φίλτρα, τώρα ειμαι οκ απο ΝΟ3 και όντως τα σαλλιγκάρια έχουν εξαφανιστεί (κρυφτεί στην άμμο προφανώς).

Link to comment
Share on other sites

Eιχα ακουσει για τα helena ότι υπάρχει ενδεχόμενο να φάνε και τα apple μου που ειναι τα αλγοφάγα... Αλλά τα Apple ειναι αρκετά μεγάλα, και σκέφτομαι να αμολήσω τα helena να πιάσουν δουλειά με τα μικρά.

Αν κάποιος έχει εμπειρία σχετική, ας με βοηθήσει!

Κοιτα εγω πάντα είχα λαθρεπιβάτες αλλά δεν τους έβλεπα πολύ, τα επίπεδα μου στο νερό ήταν όλα σε λογικά πλαίσια οπότε δεν τα εβλεπα να βγαίνουν πολύ. Δυστυχως επειδή έλειπα κάποιες μέρες, αναγκαστικά μόνο ότι μου λένε ξέρω, ότι δηλαδή δεν τάιζαν πολύ. Τώρα προφανως για να ανεβει τόσο το επίπεδο νιτρικών (που εγω φευγοντας ειχα αφήσει μια χαρά) μάλλον έγινε πολύ λάθος το τάισμα. Τελοσπαντων, ευκαιρία ήταν να κάνω και ένα καθάρισμα τα φίλτρα, τώρα ειμαι οκ απο ΝΟ3 και όντως τα σαλλιγκάρια έχουν εξαφανιστεί (κρυφτεί στην άμμο προφανώς).

Όντως υπάρχει κάποιος κίνδυνος για τα apple, αλλά μόνο ΑΝ δεν υπάρχουν μικρότερα τύπου λαθρεπιβάτες και αν δεν ρίχνεις ταμπλέτες που μπορούν να τρώνε τα helena αν δεν υπάρχουν σαλιγκαράκια. Οπότε αν προσέχεις μπορείς να τα έχεις :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...