Jump to content

Nano skimmer


stefanos

Recommended Posts

Μιας και η περιπέτειά μου δεν έχει ακόμη αρχίσει

κοιτάω έτοιμες επιλογές σε σκίμερς. Ετσι αποφάσισα να κάνω αυτο το θρέντ

για μελοντικούς ενδιαφερόμενους και θα προσπαθήσω να το κάνω και update.

Φυσικά οι λύσεις των σκίμερ με αερόπετρα είναι αρκετές αλλά ας εστιάσω

την αγορά στα impellerάτα και στα needle wheel σκιμέρ.

Για αυτά τα συστήματα που έχουν sump ή κάτι σαν πίσω χώρισμα τύπου αμβούργου

όπως τα boyu θα μπορούσε να βάλει την αρκετά compact Λύση από την

sapphire aquatics (είναι DIY Που τα πουλάει...)

http://www.sapphireaquatics.com/store/

nc24.jpg

αρκετά δυσεύρετα δυστυχώς! αλλά σύμφωνα με το feedback στα φόρουμς πολύ λειτουργικά!

Μία επίσης πρόσφατη εμφάνιση στην αγορά έκανε ένα hang-on φιλτρο το οποίο είναι:

Taam Rio Nano Protein Skimmer

Αρκετά ποιο λογική τιμή αφού στην αμερική είναι στα 25+ δολάρια!

και είναι needle wheel to impeller του!

διαστάσεις:

rionanoskimmermeasuredfv4.jpg

skimmer_a.jpg

skimmer_b.jpg

Ακριβότερη λύση αλλά για 100lt ... είναι το

AquaC Remora Protein Skimmer Βέβαια η τιμή του αρκετά τσουχτερή για νάνο σύστημα

αφού ξεκινάει από 170 δολάρια στην αμερική ....

proteinskimmer2.jpg

Προσωπικά με απασχολεί πολύ το θέμα το θορύβου!

Ίσως στη δική μου περίπτωση να κινηθώ σε DIY με αερόπετρα μιας και είναι τα πιο ήσυχα...

συνεχίζεται :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα από αυτά αξίζουν τα λεφτά τους ορισμένα άλλα όχι.

Το sapphire aquatics ακόμα δεν με έχει πείσει σύμφωνα με τις φωτογραφίες από skimmate που βλέπω εδώ: http://www.nano-reef.com/forums/index.php?showtopic=97104. Είναι ακόμα καινούργιο μοντέλο βέβαια και απευθύνεται κυρίως σε κατόχους JBJ Nanocube.

Το rio επίσης δεν νομίζω ότι έχει θα μεγάλη ανταπόκρισή και επιτυχία όπως άλλωστε τα περισσότερα τέτοιου είδους hob φίλτρα με ενσωματωμένο skimmer.

Το remora είναι εγγύηση και δοκιμασμένο για χρόνια. :welcome:

Το CSS 65 http://www.bigalsonline.com/BigAlsUS/ctl36...lewheel65gallon είναι μια πολύ αξιόπιστη επιλογή και αρκετά πιο οικονομικό. :thumbup:

Ένα σημαντικό πρόβλημα είναι ότι όποιο και να επιλέξει κάποιος θα πρέπει α) να πληρώσει αρκετά μεταφορικά για να το φέρει από Αμερική και β) να εξασφαλίσει ότι η αντλία θα είναι για 220v, αλλιώς μετά θα πρέπει να ψάχνει για κατάλληλη αντλία.

Εγώ τελικά με τα πολλά έφτιαξα ένα αντίγραφο του Wetworx Nano-skimmer. Αναλυτικές οδηγίες υπάρχουν εδώ http://www.nano-reef.com/forums/index.php?...=58540&st=0.

Μερικές φώτο από το δικό μου από το οποίο είμαι αρκετά ικανοποιημένος:

post-23-1165400377_thumb.jpgpost-23-1165400427_thumb.jpgpost-23-1165400459_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειχα δει αυτο το DIY και είναι σχετικά εύκολο να γίνει.

εσυ απο πλέξι το κανες ή απο γυαλί?

μπορεί να βγάλεις μία φωτό από το χαμηλό σημείο του

δλδ από την είσοδο της μαχιξετ αλλά και από την έξοδο

και ρυθμιστή στάθμης που έχεις :welcome:

εγώ σκεφτόμουνα με την ίδια maxijet εάν μου πετύχει

να το κάνω με σωλήνες pvc... βέβαια το κακό είναι το διαθέσιμό

όγκο που έχει ο καθένας από την επιφάνεια μέχρι το καπάκι... (οταν

δεν υπάρχει σάμπ)

Link to comment
Share on other sites

Η κατασκευή είναι από plexiglass και σωλήνες pvc 12mm και 16mm εξωτερικές διαστάσεις και το τονίζω αυτό γιατί στην Ελλάδα δεν βρήκα τόσο στενούς σωλήνες. Χαμηλά υπάρχουν δυο τρύπες, η πάνω είναι η είσοδος του νερού στο skimmer από την aquaclear 101 (μπορείς και με mj 400 αν κάνεις το ίδιο μέγεθος) με καρφωμένο στις γρύλιες σωληνάκι αεραντλίας (4-6mm) για venturi. Η κάτω, είναι η έξοδος που φεύγει το νερό από το skimmer. Το ύψος της στάθμης ρυθμίζεται από το σωλήνα Π τύπου durso που φαίνεται στη φώτο. Από κει και πέρα το fine tuning για την μίξη αέρα/νερού γίνεται με το ρυθμιστή αέρα στην κορυφή του skimmer όπου καταλήγει το σωληνάκι του venturi.

post-23-1165406134_thumb.jpgpost-23-1165406299_thumb.jpg

Αυτό είναι in sump version. Νομίζω ότι το hang on back (που υπάρχει στο παραπάνω link) θα είναι εξίσου εύκολο και αποδοτικό και άλλωστε το μόνο που μπαίνει μέσα στο tank είναι η μικρή αντλία. Μετά θα χρειαστεί κάποια πατέντα για τις φυσαλίδες που επιστρέφουν αλλά είναι εύκολο να γίνει και αυτό.

Ελπίζω οι φωτογραφίες να σε κατατοπίσουν.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ νέον!

κάτι έχω στο μυαλό μου :welcome:

να δούμε στην πράξη τι θα γίνει όμως!

Link to comment
Share on other sites

Από τα skimmer που παραθέτεις για nano θα σου πρότεινα το remora που έχει φορεθεί πολύ και υπάρχει εμπειρία σχετικά με την απόδοση του.

Μιχάλη πολύ καλή δουλειά έκανες βάση των photo.Δουλεύει σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Θανάση μπορώ να πω ότι αναλογικά με το στοκάρισμα/τάισμα/απαιτήσεις του nano μου αποδίδει πολύ καλά. Το κριτήριο επιλογής του συγκεκριμένου ήταν η απλή κατασκευή, το μέγεθος ώστε να χωράει πίσω στο sump και το χαμηλό κόστος (~30 ευρώ). Για να είμαι ειλικρινής όμως μεγαλύτερη διαφορά είδα μετά την προσθήκη φωτιστικού και μακροάλγης στο refugium παρά από τη λειτουργία του skimmer.

Επειδή είχα πειραματιστεί και με άλλα nano skimmer στο παρελθόν θεωρώ πλέον ότι σε αυτά τα μεγέθη είναι σημαντικότερο να τηρείται σωστά το πρόγραμμα συντήρησης, συχνών αλλαγών νερού με συχνή αντικατάσταση των χημικών φίλτρων, παρά η τοποθέτηση ενός nano skimmer που πρακτικά λόγω μεγέθους δεν προσφέρει τίποτα σε αυτά τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Θανάση μπορώ να πω ότι αναλογικά με το στοκάρισμα/τάισμα/απαιτήσεις του nano μου αποδίδει πολύ καλά. Το κριτήριο επιλογής του συγκεκριμένου ήταν η απλή κατασκευή, το μέγεθος ώστε να χωράει πίσω στο sump και το χαμηλό κόστος (~30 ευρώ). Για να είμαι ειλικρινής όμως μεγαλύτερη διαφορά είδα μετά την προσθήκη φωτιστικού και μακροάλγης στο refugium παρά από τη λειτουργία του skimmer.

Επειδή είχα πειραματιστεί και με άλλα nano skimmer στο παρελθόν θεωρώ πλέον ότι σε αυτά τα μεγέθη είναι σημαντικότερο να τηρείται σωστά το πρόγραμμα συντήρησης, συχνών αλλαγών νερού με συχνή αντικατάσταση των χημικών φίλτρων, παρά η τοποθέτηση ενός nano skimmer που πρακτικά λόγω μεγέθους δεν προσφέρει τίποτα σε αυτά τα λίτρα.

Καταρχην Μιχαλη τα χερια πιανουν πολυ και μπραβο σου για αυτο. :thumbup: Εχεις κανει πολυ καλη δουλεια και το αποτελεσμα πρεπει να σε δικαιωνει. Ειδα ενα μερος του ενυδρειου σου στο αρθρο "Nano Reefs", μου αρεσε το sump-refugium εβαλες. Απο την εμπειρια σου, η αλγη στο συγκεκριμενο στησιμο του δικου σου ενυδρειου, ειναι ποιο αποτεσματικη απο το σκιμμερ? :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Μάριε όπως όλοι γνωρίζουμε τα αποτελεσματικά skimmer εκτός από το σωστό σχεδιασμό βασίζονται στο μέγεθος-ύψος και στις πανίσχυρες αντλίες τους.

Δυστυχώς σε μικρά μεγέθη reef όπως και το δικό μου τα κατάλληλα skimmer σπάνιζουν και εκτός από ογκώδη είναι και αντιοικονομικά. Τα περισσότερα nano skimmer που κυκλοφορούν στην αγορά, απλά αντικαθιστούν την αεραντλία και δεν προσφέρουν κάτι το ιδιαίτερο πέραν της βοήθειας στην οξυγόνωση. Αυτό έχει να κάνει και με το φόρτο σε ψάρια-κοράλια κλπ και κατ`επέκταση με το τάισμα. Σε αυτά τα λίτρα όμως το τάισμα είναι όχι απλά φειδωλό αλλά με το σταγονόμετρο. Το αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου είναι ότι τα οργανικά παράγωγα δεν υφίστανται σε πληθώρα. Σε αυτό βοηθούν βέβαια οι συχνές αλλαγές νερού. Νομίζω ότι πιο σημαντικά προβλήματα μπορεί να υπάρχουν από δεσμευμένο φώσφορο στον αραγωνίτη ή στο βράχο παρά από το τάισμα. Το συμπέρασμα μου μετά από 4 περίπου μήνες είναι ότι η μακροάλγη στο refugium είναι πολύ πιο αποτελεσματική στη δική μου περίπτωση από ότι τo skimmer. Εκτός από τις μηδενικές τιμές σε NO3, PO4, αυτό αποδεικνύεται και από την ανάπτυξή της, καθώς την κλαδεύω συχνά. Ο φωτισμός της γίνεται με μια λάμπα daylight 15w περίπου 15 ώρες με πλάνο να αυξηθεί λίγο ακόμα, πιθανόν αργότερα να φτάσει το 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Μάριε όπως όλοι γνωρίζουμε τα αποτελεσματικά skimmer εκτός από το σωστό σχεδιασμό βασίζονται στο μέγεθος-ύψος και στις πανίσχυρες αντλίες τους.

Δυστυχώς σε μικρά μεγέθη reef όπως και το δικό μου τα κατάλληλα skimmer σπάνιζουν και εκτός από ογκώδη είναι και αντιοικονομικά. Τα περισσότερα nano skimmer που κυκλοφορούν στην αγορά, απλά αντικαθιστούν την αεραντλία και δεν προσφέρουν κάτι το ιδιαίτερο πέραν της βοήθειας στην οξυγόνωση. Αυτό έχει να κάνει και με το φόρτο σε ψάρια-κοράλια κλπ και κατ`επέκταση με το τάισμα. Σε αυτά τα λίτρα όμως το τάισμα είναι όχι απλά φειδωλό αλλά με το σταγονόμετρο. Το αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου είναι ότι τα οργανικά παράγωγα δεν υφίστανται σε πληθώρα. Σε αυτό βοηθούν βέβαια οι συχνές αλλαγές νερού. Νομίζω ότι πιο σημαντικά προβλήματα μπορεί να υπάρχουν από δεσμευμένο φώσφορο στον αραγωνίτη ή στο βράχο παρά από το τάισμα. Το συμπέρασμα μου μετά από 4 περίπου μήνες είναι ότι η μακροάλγη στο refugium είναι πολύ πιο αποτελεσματική στη δική μου περίπτωση από ότι τo skimmer. Εκτός από τις μηδενικές τιμές σε NO3, PO4, αυτό αποδεικνύεται και από την ανάπτυξή της, καθώς την κλαδεύω συχνά. Ο φωτισμός της γίνεται με μια λάμπα daylight 15w περίπου 15 ώρες με πλάνο να αυξηθεί λίγο ακόμα, πιθανόν αργότερα να φτάσει το 24/7.

Με Αντιφώσφορο και άνθρακα τι έχεις κάνει? έχεις λίγο σε σχέση με τα λίτρα?

κανονικά την ποσότητα?

κάθε πότε αλλάζεις?

μήπως δεν εχεις καθόλου όπως στην αμερική κάνουν αρκετοί εφόσων έχεις καλό refugium?

Link to comment
Share on other sites

double post :welcome:

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

Matrixcarbon και Phosguard υπάρχουν πάντα στο sump. Απλά, μάλλον "αμελώ" σχετικά την αντικατάστασή τους. Συνήθως αλλάζω τον άνθρακα κάθε μήνα και το αντιφώσφορο όταν βλέπω και φουντώνει η chaeto ή και κάποιες άλγες στο κυρίως tank.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω ξεκινησει ακομη το θαλασσινο μου και διαβαζοντας για την κατασκευη σου, καθως και για την κατασκευη του φιλου "undertheradar" στο Wetworx Nano-skimmers, θα ηθελα να σε ρωτησω

που θα βρω τα σωληνακια των 12 και 16χιλ., την κολα για το ακρυλικο και την aquaclear 101?

επισης δεν εχω καταλαβει τι γινεται με τον καφετι αφρο που συλλεγεται στο πανω μερος της κατασκευης,

ανοιγει το επανω της συσκευης και καθαριζεται ή βγαζεις ολοκληρο το κουτι για να το πλυνεις?

το σκιμμερ που δειχνεις στη φωτο το βυθιζεις οπως ειναι στο sump? το στερεωνεις καπως?

Link to comment
Share on other sites

Σωλήνες pvc σε μικρές διάμετρους βρήκα εδώ: http://www.aquaristic.net/shop/shop.php/si...8bf954.48359358

Πρόσεξε τις διαφορές σε inside/outside diameter. Τα έχει αρκετά αναλυτικά ο κατάλογός του.

Για το plexiglass διάβασε το πολύ κατατοπιστικό άρθρο του Γιάννη εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4387

Την aquaclear την είχα από παλιά, δεν όμως νομίζω να δυσκολευτείς να την βρεις σε κάποιο κατάστημα. Αν πάλι δεν την βρεις μπορείς να παρεις τη maxijet 400. Γενικά χρειάζεσαι ένα καλό powerhead 300-400λίτρα/ώρα.

To καπάκι το έκανα σε διάφορα καμμάτια (βγαίνει το καπάκι και το τρίγωνο στην κορυφή). Σε πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω κάποιες φωτογραφίες. Μπορείς ακόμα να κάνεις την τρύπα χαμηλά στο σημείο συλλογής του skimmate και να το μαζεύεις σε ένα μπουκάλι σύμφωνα με τις οδηγίες του UTR. Αυτό που κάνω εγώ μερικές φορές είναι αν έχει μαζευτεί αρκετό υγρό skimmate το τραβάω με μια σύριγγα για να μην βγάζω ολόκληρο το καπάκι.

Το skimmer πατάει σε μια τετράγωνη βάση από plexiglass και στέκεται όρθιο μέσα στο sump, οπότε δεν χρειάζεται άλλη στήριξη.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ φιλε Μιχαλη, εισαι κατατοπιστικοτατος....

φοβερη η δημιουργια σου!

Link to comment
Share on other sites

επισης θα ηθελα να ρωτησω για τις ρυθμισεις που χρειαζεται να γινουν στο σκιμμερ για να δουλεψει σωστα...

πως το καταλαβαινουμε οτι δεν δουλευει?

μπορουμε να κανουμε πιο μεγαλο(ψηλο!) το δοχειο συλλογης αφρου? πρεπει να κλεινει ερμητικα στο πανω μερος του ή δεν παιζει ρολο?

με το θορυβο τι γινεται?

θα μπορουσες να παραθεσεις επιγραμματικα τα υλικα που χρησιμοποιησες με τις διαστασεις τους και τις τιμες τους? (!)

ευχαριστω,

ΜΑΝΟΣ

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να κανουμε πιο μεγαλο(ψηλο!) το δοχειο συλλογης αφρου? πρεπει να κλεινει ερμητικα στο πανω μερος του ή δεν παιζει ρολο?

ΜΑΝΟΣ

Το μόνο σίγουρο ότι το κουτί περισυλλογής δεν πρέπει να κλείνει αεροστεγώς, κλείνοντας δηλαδή αέρα μέσα του, γιατί οι φυσαλίδες μετά από κάποιο σημείο δεν θα μπορούν να ανέβουν στην επιφάνεια λόγω της εσωτερικής πίεσης στο κουτί που θα τις πιέζει προς τα κάτω.

Σίγουρα όμως πρέπει να εφαρμόζει σφιχτά ώστε να μην υπάρχουν διαρροές.

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο καθυστερημένα, απαντώ στα παραπάνω ερωτήματα σου mzahof:

Από τη στιγμή που ρυθμίσουμε σωστά το ύψος του σωλήνα εξαγωγής τύπου durso, όλες οι ρυθμίσεις γίνονται από το βανάκι του venturi. To καπάκι δεν κλείνει ερμητικά. Απλά αν έχει κενά από την πλευρά που ανεβαίνει ο αφρός, τότε ο αφρός θα φτάνει πάνω, θα υγροποιείται και θα τρέχει βρώμικο νερό έξω από το skimmer και όχι στο δοχείο περισυλλογής. Ο θόρυβος είναι ελάχιστος, μόνο λίγος αέρας από το venturi, είναι άλλωστε πολύ μικρή η αντλία. Επιγραμματικά τα υλικά είναι plexiglass~? (οι διαστάσεις του είναι 40Χ2,5Χ7,5), κόλλα ειδική για plexiglass (bison hard plastic) ~ 2,5 ευρώ, σωλήνες και εξαρτήματα pvc ~ 8-9 ευρώ, τσιμουχάκια και το powerhead (το είχα από παλιά) με ένα venturi (σωληνάκι αεραντλίας με πλαστικό βανάκι).

Μπορεί προφανώς η κατασκευή να γίνει σε μεγαλύτερο μέγεθος για να καλύψει περισσότερα λίτρα, απλά θα χρειαστεί αναλογικά μεγαλύτερη αντλία και κάποιους πειραματισμούς για να δουλέψει σωστά.

Έγινε επεξεργασία - neon
Link to comment
Share on other sites

η ειδική κόλα είναι για ενυδρεία ή δεν υπάρχει τέτοιος διαχωρισμός?

Link to comment
Share on other sites

Όχι είναι κόλλα της bison για διάφορα πλαστικά, plexiglass κλπ. και τσεκαρισμένη reef-safe. Αν δουλέψεις τo plexiglass με χλωροφόρμιο σύμφωνα με τις οδήγιες του Γιάννη (jdp) η κόλλα δεν χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...