Jump to content

Ερώτηση Για Dip Σε Ψάρι Με Ick


Recommended Posts

Επειδή έχω αγανακτήσει εδώ και 15 μέρες περίπου με αυτή την ασθένεια και έχω δοκιμάσει τα πάντα απο τάισμα με σκόρδο, βιταμίνες, ανέβασμα της θερμοκρασίας, σβήσιμο των φώτων, τύλιγμα του ενυδρείου γύρω γύρω με εφημερίδα για ηρεμία και θεραπεία με CIOMARINE της WAVE χωρίς αποτέλεσμα τελικά, εχω ήδη χάσει το blue tang και σήμερα δεν βλέπω καλά και το emperor angel, θέλω να μου πει κάποιος που γνωρίζει την σωστή διαδικασία για Dip σε νερό όσμωσης, θα την κάνω στο angel προτού το χάσω και αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Να προσέξεις πολύ τη θερμοκρασία , να είναι ίδια με του ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εγω με το όζον έχω δει αποτέλεσμα !!!! Είχα δοκιμάσει dip κλπ . Με το όζον διαπίστωσα πως σταθεροποιείται η κατάσταση μέχρι που εξαφανίζεται εντελώς το ick τουλάχιστον αυτο έχω παρατηρήσει σε εμένα !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις βουτηξα το ψάρι για δύο λεπτά σε νερό οσμωσης με θερμοκρασία ίδια με αυτή του ενυδρείου, περιμένω να δω τι θα γίνει, εχω και οζονιστηρα της sander και λάμπα Uv αλλά πάλι κόλλησαν αυτην την παλιοαρρωστια.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να πω ότι από σήμερα ξεκίνησα και θεραπεία με Octozon αφού τελικά δεν έκανε δουλειά το Ciomarine, μου είπαν ότι είναι reef safe, ισχύει αυτό ή θα εχω θέμα και με τα κοραλλια;

Link to comment
Share on other sites

http://aqua-hobby.gr...e-octozin-.html

παντα καλο ειναι να υπαρχει καραντινα.οπως και να εχει με φαρμακα μεσα σε υφαλο,παιρνεις ρισκο...

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

φιλαρακο μου γεια σου και χρονια πολλα ειχα και γω το ιδιο προβλημα με σενα και ειχα δοκιμασει τα παντα φαρμακα υποαλατοτητες σκορδα τζιντζερ καθωσ εχω reef.να μη στα πολυλογω προσφατα μετα απο δυο χρονια κατεληξα να γνωριζω οτι το εχω στο ενυδρειο αλλα τα ψαρια δεν εχουν ουτε ενα στιγμα.στο τελευταιο ξεσπασμα τησ ασθενειασ εβγαλα τα ψαρια στην καραντινα το αφησα 8 βδομαδεσ αδειο εχασα τα ψαρια στην καραντινα και ημουν ετοιμοσ να αφησω το χομπι..αφου λοιπον δεν ειχα ψαρια πηρα δυο blue tang πολυ πολυ μικρα μετα δυο κλοουν πολυ πολυ μικρουσ ενα veliferoum και χωρισ να τα καραντινοποιω τα εριχνα στο ενυδρειο κανενα στιγμα..τα εχω ολα τωρα.φυσικα εχω uv ενα οζον απο αυτο τησ κουζινασ ποθ το βαζω κανα μισαωρο τη μερα..λοιπον για να καταληξω προσωπικη μου γνωμη να αφησεισ το ενυδρειο αδειο για 8 βδομαδεσ και να παιρνεισ μικρα ψαρακια που τρωνε παντα..και δεν στρεσαρονται τοσο ευκολα οσο τα μεγαλα ειδικα για τα blue και φυσικα οι παραμετροι του νερου και οι συμβατοτητεσ των ψαριων σου να ειναι σωστεσ.α και αρτεμια με focus και metroplex

στην τελευταια αλλαγη το νερο ηταν πολυ κρυο τηνεπομενη μερα το ενα blue εμφανισε δυο στιγματα τα οποια εξαφανιστηκαν την επομενη και δεν εμφανιστηκαν ξανα δυο μηνεσ τωρα να σαι καλα

Link to comment
Share on other sites

Μετά και τον σημερινό θάνατο του emperor και του yellow tang και σε λίγο και του velifferium μου μένουν πλέον πολύ λίγα ψαράκια και αν ενώ συνεχίζω την θεραπεία πλέον με ectozon δεν μείνουν ούτε και αυτά είμαι τόσο στεναχωρημένος και συνάμα τόσο νευριασμένος που θα τα παρατήσω και δεν θα ξαναασχοληθώ με το θαλασσινό, έχω κάνει τα πάντα και έχω αφιερώσει ιδίως αυτές τις μέρες σχεδόν όλο τον προσωπικό μου χρόνο και άγχος να τα γιατρέψω και δεν βλέπω καμμία ανταπόκριση, το 2011 θα μου βγει με τα χειρότερα συναισθήματα λόγω αυτού του γεγονότος.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αναποδιες συνβαινουν σε ολους.Κακος για μενα χρησιμοποιησες φαρμακα για το Ick,ειναι κατι που αντιμετωπιζετε πολυ ευκολα οταν εχεις σωστες παραμετρους στο νερο,και απο οτι φαινετε μαλων εχεις προβλημα εκει(ασταθη θερμοκρασια?,ασταθη ph?,αλατοτητα?),για ψαχτω λιγο και θα δεις πως δεν θα ξαναχασεις ψαρι Υ.Γ Να προσεχεις τα ψαρια που αγωραζεις,μπορει το προβλημα να υπαρχει πριν τα βαλεις στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα ήρθε σίγουρα απο καινούριο ψάρι ή κοράλλι γιατί απο τότε που έκανα το μεγάλο πήρα και ψάρια αρκετά και κοράλλια, οι παράμετροι αλατότητα, θερμοκρασία, μετρήσεις ήταν μια χαρά και σκόρδο στην τροφή έβαζα και βιταμίνες, η χαζομάρα μου ήταν ότι τα έβαζα κατευθείαν χωρίς πρόληψη, έτσι πιστεύω ότι προέκυψε η αρρώστια, δυστυχώς όπως λέει και η φράση, τα λάθη πληρώνονται απλώς δεν περίμενα να είναι τόσο χαοτική, πάντως όπως και να 'χει με έχει ρίξει πολύ ψυχολογικά.

Link to comment
Share on other sites

Grigoros περαστικά φιλαράκι οταν είχα χάσει το πρώτο μου ζευγάρι απο κλόουν το 2005 έκανα 6 μήνες να ξαναβάλω ψάρι μέσα.Αυτά που έβαλα όμως τα έχω ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε Alexpsyho και εμένα για κανένα εξάμηνο με κόβω να ξαναβαζω ψάρι μέσα αν δεν εξαφανιστεί εντελώς η αρρώστια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...