Jump to content

Korallenzucht Αλατι


klaz

Recommended Posts

θα με ενδιεφερε να το δουλεψω στο μελλον αυτο το αλατι.αυτο που θα ηθελα να ρωτησω ιδιαιτερα απο αυτους που το εχουν δουλεψει ειναι ,αν ο ισχυρισμος του ιδιου του κατασκευαστη ισχυεει,πως σε θερμοκρασια 25 βαθμων,ριχνεις το αλατι,ανακατεβεται,και σε 5 μολις λεπτα ειναι ετοιμο για χρηση.

ισχυει κατι τετοιο?καθως οσο γνωριζω ακομη και αν φαινεται διαυγες ενα αλατι μετα απο λιγο ειναι λιγο επικυνδινο να γινει τοσο συντομα αλλαγη νερου...

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη νικολα μετα το 5αλεπτο μπλουμ μεσα?

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμένο αλάτι το δουλεύει ο nervas και είναι πολύ ευχαριστημένος από την σταθερότητα τιμών που δίνει κατά τη διάλυσή του.....

Link to comment
Share on other sites

να το εφερνε και κανενα μαγαζι στην αθηνα :whistling: πρεπει να ειναι πολυ καλο απο οτι λενε εξω

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που αφήνουμε το αλάτι με κυκλοφορητή & θερμοστάτη 24 ώρες είναι περισσότερο για να οριμάσει το νερό και να είναι πιό έτοιμο για εμάς.αφού τα περισσότερα αλάτια διαλύονται σε λίγα λεπτά δεν ξέρω αν αλλάζει η σύσταση τους.

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος που αφήνουμε το αλάτι με κυκλοφορητή & θερμοστάτη 24 ώρες είναι περισσότερο για να οριμάσει το νερό και να είναι πιό έτοιμο για εμάς.αφού τα περισσότερα αλάτια διαλύονται σε λίγα λεπτά δεν ξέρω αν αλλάζει η σύσταση τους.

Φαινεται οτι διαλυονται στο ματι,αλλα δε νομιζω πως απελευθερωνουν πληρως τα συστατικα τους πριν το 24ωρο.

Link to comment
Share on other sites

Φαινεται οτι διαλυονται στο ματι,αλλα δε νομιζω πως απελευθερωνουν πληρως τα συστατικα τους πριν το 24ωρο.

μα και εγω αυτο αναρωτηθηκα στρατο,αλλα ο κατασκευαστης,αλλα λεει στην σελιδα του...
Link to comment
Share on other sites

Klaz αρχηγέ μου Χρόνια Πολλά!!Η τιμή του πάντως είναι πολύ καλή και σίγουρα αξίζει μια δοκιμή.Και τα αμινοξέα της korallen πολύ καλά και εύκολα προιόντα.Οταν μου τελειώσει το red sea coral pro θα κάνω καμια παραγγελεία αλλά βγαίνει μόνο σε 20κιλό?

Link to comment
Share on other sites

μα και εγω αυτο αναρωτηθηκα στρατο,αλλα ο κατασκευαστης,αλλα λεει στην σελιδα του...

Γενικα μιλησα Κωστα,κι οχι για το συγκεκριμενο το οποιο και δεν γνωριζω

:)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη... μήπως το συγκεκριμένο αλάτι το συνιστά η εταιρία σε συνδυασμό με το zeovit ή και με άλλες μεθόδους? ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από μόνο του?

ααα βρήκα και αυτό για ανάλυση των αλατιών.... https://sites.google.com/site/reefsaltanalysis/AWT_Salt_Analysis_0208.pdf?attredirects=0

Link to comment
Share on other sites

εγω δουλευω μια ελαφριας μορφης προβιοτικη μεθοδο,στην οποια διατηρω το κεχα σε σταθερη κατασταση αλλα σχετικα χαμηλα.νομιζω πως ο γκουρου νερβας κατι παραπλησιο δοκιμαζε με τεραστια επιτυχια.

αλεξη,χρονια πολλα και σε σενα φιλε μου.προσοχη παντως αν πας σε αυτο το αλατι γιατι αυτο που δουλευεις τωρα τα εχει ολα στο θεο...μην στρεσαρεις τα κοραλια σου με τετοια αλλαγη.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Θέλω ενα καλό 7-8kh με balling και δοσομετρική γενικά πολλές διακυμάνσεις στο ΚΗ είναι και λίγα τα λίτρα μακάρι να μείνει σταθερό γιατί πολύ κούραση.ένα βράδυ είχα αυπνίες και μετράω 5.2 φούλ σόδα και πάμε στο 7.5 τώρα ρίχνω της preis ενα μπάφερ με την αλλαγή νερού και πέφτει σταθερά απο 10 οχι κάτω απο 7.5.ξέρεις κανένα καλό τρικ να βοηθήσεις?Αυτές οι διακυμάνσεις μόνο κακό κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

απο τετοια τρυκ και διακυμανσεις και την εχω πατησει και κουραστηκα αφανταστα.με τις δοσομετρικες αισθανθηκα εντελως ηλιθιος,που δεν τις χρησιμοποιησα 1-2 χρονια πριν.θα ειχα γλυτωσει πολλα ζωντανα,χρηματα,και ψυχικη ηρεμια αν το ειχα κανει πιο νωρις...

Link to comment
Share on other sites

βγαίνει μόνο σε 20κιλό?

Μετα χαράς μου να ελαφρύνω το φορτίο σου κατά 10 κιλά! χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αγόραζα από www.aquaplant.gr και ήταν είκοσι κιλά.Διαλύεται αμέσως αλλά θέλεις λίγο παραπάνω σε σχέση με tropic marin.

Link to comment
Share on other sites

Το έχει το pectumulus το συγκεκριμένο αλάτι αλλά μόνο σε 20κιλο http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=1373

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη... μήπως το συγκεκριμένο αλάτι το συνιστά η εταιρία σε συνδυασμό με το zeovit ή και με άλλες μεθόδους? ή μπορεί να χρησιμοποιηθεί και από μόνο του?

Ας απαντήσει και ο γκουρού! :lol:

Ας τα πάρουμε από την αρχή,το ζέοβιτ είναι μια προβιοτική μέθοδος που προστάζει παράλληλα και NSW καθώς και όχι διακύμανση του dKH, άρα το βασικό είναι οι NSW παράμετροι που με αυτό το αλάτι διατηρούνται όσο πιο κοντά.

Όχι Βαγγέλη δεν χρειάζεται να ακολουθείς αποκλειστικά ζέοβιτ ή να κάνεις κάποια προβιοτική μέθοδο, είναι ένα πάρα πολύ καλό αλάτι υψηλής και ποιοτικής σύνθεσης με αυξημένο το Κάλιο κιόλας στα φυσιολογικά όρια του Θαλασσινού νερού και με χαμηλά ως μη μετρήσιμα φωσφορικά, ότι πληρώνεις παίρνεις κοινώς και βγαίνει μόνο σε 20κιλο το best reefer's.

Ένα από τα μυστικά των ωραίων χρωμάτων που είχα στα κοράλλια βασίζεται στο ότι διατηρούσα πάντα NSW παραμέτρους και φρόντιζα ακόμη και το νερό της αλλαγής να έχει παραπλήσιες τιμές ώστε να μην επηρεάζεται. Τόσα χρόνια που χρησιμοποίησα διάφορα αλάτια αυτό το πέτυχα μόνο με το συγκεκριμένο αλάτι γιατί βαρέθηκα και αλάτια να έχει διαφορά σε τιμές από κουβά σε κουβά ακόμη και της ίδια παρτίδας, αυτό έχει μια απίστευτη σταθερότητα από κιβώτιο σε κιβώτιο που δεν ξεπερνάει θα έλεγα το 5% διακύμανση.

Σε ότι αφορά την διαλυτότητα του ναι όντως διαλύεται τρομερά γρήγορα με μηδενικά κατάλοιπα σε καλή θερμοκρασία και είναι έτοιμο για αλλαγή νερού χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Αυτό έχει να κάνει με την εξουδετέρωση που γίνεται κατά την παρασκευή του αλατιού, μου έχει τύχει από τα πιο μάπα αλάτια που είχα πάρει και ήταν του Brightwell που παρότι ήταν καλό αλάτι σε συνθεση είχε αυξημένα φωσφορικά και η εξουδετέρωση πρέπει να γινόταν με καυστικό νάτριο πολύ βιαστικά διότι το αλάτι έπρεπε οπωσδήποτε να αναδευτεί ένα 24αρω για να χάσει την οσμή και να γίνει πλήρη εξουδετέρωση, το ΚΖ έχει πολύ καλή επεξεργασία και δεν χρειάζεται ανάδευση να γίνει πλήρη εξουδετέρωση ώστε να έχει σωστές τιμές που συμβαίνει σε άλλα αλάτια όπως αναφέρει ο Στράτος.

Αλλά!!!!

Πάντα υπάρχει ένα αλλά.. αυτό είναι ότι αν το αλάτι δεν αποθηκευτεί σωστά σε λάθος συνθήκες και ''ταλαιπωρηθεί'' γίνεται ένα ελαφρύ precipitetion (σύμπλοκα ασβεστίου) και το αλάτι θέλει περισσότερο χρόνο μέχρι και μέρα να διαλυθεί με πάντα να αφήνει κατάλοιπα ''ασπρίλας'', αυτό το συνάντησα παίρνοντας αλάτι από eshop της πόλης μας, φυσικά πλέον υπάρχουν αρκετοί οπαδοί και μπορεί να το φέρνουν πιο συχνά οπότε να μην παλιώνει, αλλά ποτέ δεν έμεινα ευχαριστημένος όταν το πήρα από την πόλη μας γιατί ήταν πετρωμένο και άφηνε αυτά τα κατάλοιπα, οπότε έχανε την ομοιογένεια της σύστασης. Προσωπικά το φέρνω από έξω γιατί προτιμώ να είναι και είναι πάντα φρεσκότατο χωρίς να μου έχει δημιουργήσει προβλήματα, άσε που το καλοκαίρι που έκανα προσπάθεια και το αναζήτησα στην πόλη μας έκανε 2 μήνες να το φέρει .

Σίγουρα συμβαίνει και στα άλλα αλάτια αλλά όταν πληρώνεις ένα τέτοιο αλάτι κάτι παραπάνω απαιτείς να το πάρεις για αυτό που προσφέρει, σε αυτό το αλάτι θέλει μεγαλύτερη προσοχή λόγω της ιδιαιτερότητας της συσκευασίας του που είναι σε χαρτόκουτο καθώς και της καλής επεξεργασίας που υφίσταται.

Τα παραπάνω δυστυχώς αρνητικά σχόλια για την Ελληνική αγορά διότι δεν θα ήθελα να το πάρει ένας φίλος χομπίστας και να βγάλει λάθος συμπεράσματα για ένα από τα καλύτερα προϊόντα που κυκλοφορούν, κάτι πάει να κάνει και η fauna marin τώρα, θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω οτι το συγκεκριμενο αλατι το πηρα προσφατα απο eshop της πόλης μας και ηταν πολυ καλο Υ.Γ Αφου μιλησε ο γκουρου :bigemo_harabe_net-145: συμπληρωσε το αγγουρακι

Link to comment
Share on other sites

ολα καλα λοιπον και ολα ανθηρα,γκουρουδες,αγγουρακια κλπ....ας το δοκιμασουμε και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Αν και περσινό το θέμα.... δεν βλάπτει να έχουμε και τις τιμές από το αλάτι.

Τιμές από το αλάτι της korallen-zucht

Κάτι που θεωρώ αξιοσημείωτο είναι η ποσότητα που χρειάζεται ώστε να επιτευχθεί αλατότητα στα 1026.

Το pro reef της Τropic Marine για να δώσει αλατότητα στα 1026 στα 30 λίτρα νερό χρειάζεται 1100 γραμμάρια.

Της korallen-zucht έδωσε αυτή την αλατότητα με 1000 γραμμάρια κάτι που το θεωρώ σημαντικό κέρδος.

Σε σχέση με τα υπόλοιπα αλάτια της αγοράς, επάνω στη χάρτινη συσκευασία δεν αναγράφονται οι τιμές των στοιχείων ούτε καν τα ποσοστά διάλυσης.!!!

Οι μετρήσεις έγιναν 12 ώρες μετά τη διάλυση του. Εδώ να αναφέρω ότι το αλάτι διαλύεται στα πρώτα 10 λεπτά χωρίς το παραμικρό υπόλειμμα, δίνοντας ένα διαυγές νερό.

Σήμερα λοιπόν του έκανα ένα ολοκληρωμένο τεστ..... έχουμε και λέμε.

Θερμοκρασία στους 27 C

Νερό όσμωσης 5 σταδίων

pH: Salifert 8,10 / Ηλεκτρονική μέτρηση 8,13

ΚΗ: Salifert και φωτόμετρο Hanna 10,50

Ca: Saliert 420 - Red Sea 410

Mg: Salifert / Red Sea 1200.... λίγο χαμηλό

Κ: Salifert 420 (από 400 που είναι το επιθυμητό)

Sr: Salifert 10

I2: Red Sea 0,08 (επιθυμητή τιμή 0,06)

PO4: Salifert και Red Sea 0,0

NO3: Salifert 0,5 / Red Sea 0,25

Να τονίσω το εξής.

Για να έχετε σωστές ενδείξεις στις τιμές του Ασβεστίου και του Μαγνησίου, πρέπει η αλατότητα να είναι στα σωστά επίπεδα,οι μεταβολές/αυξομειώσεις της κατά μια μονάδα θα έχει διαφοροποιήσεις στις τιμές των στοιχείων κατά 13ppm στο Ασβέστιο και 40ppm στο Μαγνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...