Jump to content

Πια Τροφή?


NAZERAKIS

Recommended Posts

Πηρα χτες ενα μονομαχο και θελω να μου πητε ποια ειναι η ποιο καταληλη τροφη απο τις παρακατω

ocean nutrition cichlid omni flakes
ocean nutrition brime shrimp plus flakes
spirulina flakes tropical
tropical guppy
tropical dafnia
kai καταψυγμενα bloodworms,artemia

αυτες εχω στην διαθεση μου τωρα και ποια αλλη μου προτηνετε αν χρειαζετε να παραγγιλω απο το νετ γιατι απο τα πετ η τιμεσ ειναι οτι νανε 7 € το100γρ τρελαθικαν εντελος

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν απο ocean nutrition μικρα πελετς ειδικα για μονομαχους καθως και ξερο κοκκινο σκουλικι.τα μπετα ως επι το πλειστον ειναΙ σαρκοφαγα και θελουν πρωτεινη.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν απο ocean nutrition μικρα πελετς ειδικα για μονομαχους καθως και ξερο κοκκινο σκουλικι.τα μπετα ως επι το πλειστον ειναΙ σαρκοφαγα και θελουν πρωτεινη.

Μαλιστα , αλλα απο τις παραπανω δεν κανει καμια εκτοσ απο τα bloodworms?

Link to comment
Share on other sites

δεν χανεις αν δοκιμασεις...

Link to comment
Share on other sites

οκ θα δοκιμασω ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Πηρα χτες ενα μονομαχο και θελω να μου πητε ποια ειναι η ποιο καταληλη τροφη απο τις παρακατω

ocean nutrition cichlid omni flakes

ocean nutrition brime shrimp plus flakes

spirulina flakes tropical

tropical guppy

tropical dafnia

kai καταψυγμενα bloodworms,artemia

αυτες εχω στην διαθεση μου τωρα και ποια αλλη μου προτηνετε αν χρειαζετε να παραγγιλω απο το νετ γιατι απο τα πετ η τιμεσ ειναι οτι νανε 7 € το100γρ τρελαθικαν εντελος

Από αυτές που έχεις, μπορείς να ταΐζεις τις DAFNIA της Tropical και τις κατεψυγμένες...

Αυτές όμως δεν είναι βασικές τροφές αλλά συμπληρωματικές, εγώ λέω να πάρεις για βασικές μια σε μορφή flakes και μια σε μορφή pellets από αυτές που είναι ειδικά για Bettas, εγώ έχοντας ρίξει μια ματιά σου προτείνω:

από pellets αυτή

και από flakes αυτή ή αυτή

Από κει και πέρα μπορείς να πάρεις και ζωντανές τροφές (bloodworm, artemia, daphnia, Tubifex, grindal από καλλιέργεια) καθώς και κατεψυγμένη dafnia...

Τέλος μπορείς να πάρεις και τις FD μορφές των ζωντανών ή κατεψυγμένων τροφών (όπως η DAFNIA που ήδη έχεις).

Όλα αυτά για μεγάλη ποικιλία, δεν χρειάζεται να τα πάρεις αμέσως, έχεις ήδη κάποια συμπληρώματα και αυτό που χρειάζεσαι πρώτα απ' όλα είναι μια βασική τροφή από αυτές που σου ανέφερα πρώτες... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω εχω κανει παραγγελια αυτή :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Έχω μια ερώτηση για την διατροφή του μονομάχου κι εγώ... πιο πολύ σε στυλ επιβεβαίωσης. Σκέφτομαι να ταίζω με το παρακάτω πρόγραμμα:

1 μέρα της βδομάδας ζεματισμένο και αποφλοιωμένο αρακά

1 μέρα της βδομάδας ζωντανή τροφή(αρτεμια ή γκρίνταλ)

1 μέρα της βδομάδας ατάιστος

4 μέρες της βδομάδας atison's betta pro ---> και 1 από αυτές τις 4 μέρες της βδομάδας μούλιασμα της τροφής σε μερικές σταγόνες βιταμίνης

Είναι αυτή η διατροφή ισορροπημένη για το συγκεκριμένο ψάρι ή θα κάνω κάτι λάθος? Μήπως να δίνω 2 από τις 4 μέρες του atison's κατεψυγμένο bloodworm για περισσότερη ποικιλία?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα είναι η διατροφή του ψαριού σου.

Γνώμη μου είναι να μην ταισεις μια φορα την εβδομάδα αρακα, αλλά μία φορά ανα 2 βδομάδες .Το κενό που δημιουργείται κάλυψε το με ότι τροφη θες .

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω για τον αρακά, έχε υπόψιν σου ότι καλό είναι κατεψυγμένη και ζωντανή καλό είναι να μην ξεπερνούν μαζί τις 2 φορές την εβδομάδα...

Πάντως νομίζω ότι ο μονομάχος σου τρώει σαν βασιλιάς! :bigemo_harabe_net-112:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!!!

Έναν τον έχω αλίμονο! Δεν φτάνει που τον στρίμωξα σε ενυδρείο ας καλοπεράσει, τουλάχιστον όσο περνάει από το χέρι μου. Μέχρι στιγμής δεν είμαι σίγουρη για την ποσότητα τροφής που ρίχνω... Ας ελπίσουμε ότι το κάνω σωστά! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Nα ταιζεις αρκετες φορες τη μερα με ποσοτητα που να καταναλώνει το ψαρι σε 1-2 λεπτα.Οχι υπερβολές :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64: :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Nα ταιζεις αρκετες φορες τη μερα με ποσοτητα που να καταναλώνει το ψαρι σε 1-2 λεπτα.

Καλημέρα betta! Δεν μπορώ να ξανακούσω αυτή τη γενικότητα!!! Το κάθε ψάρι είναι διαφορετικό κάθε στιγμή της μέρας... Ας πούμε τώρα το πρωί που πήγα να τον ταίσω, είχε νευριάσει με έναν σαλίγκαρο. Του έριξα 3 πέλετς, μάλωνε με τον σαλίγκαρο για 10 λεπτά μετά έκανε μια βόλτα να ηρεμήσει και μετά έφαγε σε 2 δευτερόλεπτα! Άν του είχα ρίξει όλο το κουτί όταν θυμήθηκε να φάει θα το είχε φάει όλο σε 1-2 λεπτά!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα betta! Δεν μπορώ να ξανακούσω αυτή τη γενικότητα!!! Το κάθε ψάρι είναι διαφορετικό κάθε στιγμή της μέρας... Ας πούμε τώρα το πρωί που πήγα να τον ταίσω, είχε νευριάσει με έναν σαλίγκαρο. Του έριξα 3 πέλετς, μάλωνε με τον σαλίγκαρο για 10 λεπτά μετά έκανε μια βόλτα να ηρεμήσει και μετά έφαγε σε 2 δευτερόλεπτα! Άν του είχα ρίξει όλο το κουτί όταν θυμήθηκε να φάει θα το είχε φάει όλο σε 1-2 λεπτά!

Καλημέρα,

εγώ σε κάθε τάισμα κάθομαι από πάνω. Ρίχνω flake ή σκουληκάκι , το τρώει , ρίχνω 2ο , το τρώει ρίχνω τρίτο. (Μηδαμινές ποσότητες)

Αν η τροφή είναι ξηρή και απορροφά υγρασία με αποτέλεσμα να διογκώνεται την μουλιάζω πρώτα.

Γενικώς προσπαθώ να ταΐζω μικρές ποσότητες για να μην φουσκώσει και κάθομαι από πάνω να δω ότι έφαγε.

Δεν είμαι έμπειρος, απλώς παραθέτω τη δικιά μου ρουτίνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...