Jump to content

Πρόβλημα Με Dyi Co2


dpap

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά !

Έχω ένα μικρό (μπορεί να γίνει μεγάλο) προβληματάκι :)

Εδώ και 3 εβδομάδες περίπου έχω βάλει στο ενυδρείο ένα dyi co2 με κύλινδρο διάχυσης (δεν είναι σκάλα, γι αυτό λέω κύλινδρο :) ). Την Τετάρτη το απόγευμα έπεσε το μπουκάλι κάτω και όταν το σήκωσα άκουσα ένα σσσστ και είδα υλικό να μπαίνει στο ενυδρείο δημιουργώντας ένα νέφος ...

Αμέσως έκανα μια αλλαγή 50% και έβγαλα το co2.

Την Πέμπτη η θολούρα ήταν πάλι αρκετή και υπήρχε και μια "ωραία" μυρωδιά μαγιάς ...

Έκανα ξανά μια αλλαγή 50% και περίμενα να δω τι θα γίνει.

Για να μην πολυλογώ (μετά από 10 γραμμές :) ), χτες έκανα ακόμα μια αλλαγή και έβαλα αεραντλία γιατί φοβήθηκα για τα ζωντανά. Σήμερα το ενυδρείο είχε αρκετή θολούρα και επάνω στα φυτά έχει σχηματιστεί μια γλιτσοειδής κατάσταση όπως φαίνεται στις φωτογραφίες.

dsc05032u.th.jpg dsc05030ou.th.jpg dsc05029c.th.jpg dsc05028y.th.jpg dsc05027ts.th.jpg dsc05026s.th.jpg

Έκανα άλλη μια αλλαγή και περιμένω ...

Να σημειώσω επίσης ότι από την 1η ημέρα του περιστατικού έχω βγάλει το μπουκάλι με το co2 , έχω ταΐσει μια φορά μόνο και τα ζωντανά φαίνονται μια χαρά.

Το ενυδρείο τρέχει ένα μήνα (το υπόστρωμα υπήρχε και έτρεχε για 6 μήνες πριν το πάρω εγώ), έχει μια βδομάδα που μπήκαν 4 guppys οι μετρήσεις γίνονται με υγρά της sera για αμμωνία και νιτρικά και με sticks για τα υπόλοιπα.

Από αυτά που διάβασα σε ελληνικά και ξένα φόρουμ κλίνω προς τη "διάγνωση" του bacterial bloom.

Κάθε βοήθεια και συμβουλή δεκτή και συγνώμη για το μικρό κείμενο :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως θα ταλαιπωρηθεις λιγο με τις αλλαγες νερου, κανε και καμια σκουπα και καθαρισε και τα μηχανικα φιλτρα και σιγα σιγα θα στρωσουν τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Rik , αυτό το κολλώδες πράγμα (αν διακρίνεται στις φωτογραφίες) είναι κάποιο είδος άλγης ;

Αφαίρεσα όσο μπορούσα με τα χέρια...

Προτείνεις μείωση φωτοπεριόδου ; Το co2 να το ξαναβάλω αφού διορθώσω την κατασκευή σύμφωνα με κάτι σχέδια που είδα σε διάφορα φόρουμ ;

Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως ειναι μαγια απο το μειγμα, οσο για την φωτοπεριοδο μην την πειραζεις για την ωρα εκτος εαν παρατηρησεις τιποτα αλγες το ξανασυζηταμε, για το CO2 ξαναδοκιμασε αλλα προσπαθησε να καθαρισεις οσο ποιο πολυ μαγια μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα επανέλθω με τα αποτελέσματα ! Ευχαριστώ Rik ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού πάνω από 50% και σήμερα και καθαρισμός των φυτών από τη λευκή γλίτσα που έχει πιάσει ...

Έφτιαξα μια πατέντα που είδα σε μερικά ξενόγλωσσα forum :

dsc05035e.th.jpg dsc05034k.th.jpg dsc05033ws.th.jpg

υποτίθεται ότι κρατάει τις όποιες διαρροές μέσα στο μικρό μπουκάλι και δεν επιτρέπει τη δημιουργία γλίτσας στην έξοδο του co2 (εκεί που βγαίνει το co2 μέσα στο ενυδρείο πλέον).

Έχει αντιμετωπίσει κανείς εδώ κάτι παρόμοιο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι μια βελτίωση της απλής κατασκευής.Αν είναι σωστή η στάθμη στο μεγάλο δεν υπάρχει διαρροή.Αν πέσει το μεγάλο θα παρασύρει και το μικρό οπότε η καλύτερη λύση είναι να σταθεροποιήσεις το μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια έχουν αναλάβει τον καθαρισμό των φυτών ! Ελπίζω μόνο να μην γίνουν παχύσαρκα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...