Jump to content

Νεος Στα Αλατια!!!


lagoudos

Recommended Posts

Εγω αφού έστησα βράχο κτλ και πήρα καθαρές τιμές, ξεκίνησα με 1 ώρα ανα 4 ημέρες. Αλγες είχα πολύ λίγες αν και δεν έχω κάποιο μέτρο σύγκρισης :)

Άλλοι ξεκινάνε στις 5 ώρες και κάθε εβδομάδα ανεβάζουν και μια ώρα. Γενικά, θελει υπομονή και σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 103
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

υπομονη και σιγα σιγα θελω και εγω.ο βράχος ειναι απο στρωμένο ενυδρείο.εγω ελεγα για δυο ωρες την πρωτη εβδομάδα και μετα +1ώρα καθε βδομάδα.τον βραχο τον εβαλα σήμερα και ελεγα αυριο τα φωτα για μια ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε καλυτερα εδω για αρχη........ http://www.aquazone....p?showtopic=125

Θα σου λυθουν πολλες αποριες!!!

Έγινε επεξεργασία - Lamprosk
Link to comment
Share on other sites

υπομονη και σιγα σιγα...ας μην το χαρεις τοσο τωρα...εξαλλου μονο βραχο εχει μεσα...κανε υπομονη και σιγα σιγα...εξαλλου πιστεψε με θα φτασεις στο σημειο που θα λες μακαλα τοσες ωρες αναμμενο...:P

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ερωτηση,πώς μπορω να μιωσω τις φυσαλίδες πού βγαζει το σκιμμερ απο την εξοδο που επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer μάλλον είναι καινούργειο και δεν έχει ακόμα "γλίτσα" στα τοιχώματα/σωληνώσεις του. Δώσε του λίγο χρόνο και αν δεν σταματήσει εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

καμια παρατήρηση η συνβουλη για το διακοσμο?ο διάκοσμος ειναι ετσι.τωρα

Οχι, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

καμια απαντηση για την διαδικασία για το φωτισμο?

Την πρώτη ημέρα ανάβεις τις λάμπες για 1 ώρα , και κάθε ημέρα αυξάνεις την φωτοπερίοδο κατα 1 ωρα επιπλέον μέχρι να φτάσεις στην επιθυμητή φωτοπεριοδο περίπου 10 έως 12 ώρες το 24ωρο....

Καλή συνέχεια στον μικρό ύφαλο σου.!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ για την απάντηση σου και για τα λογια σου,ο.διακοσμο ετσι οπως τον εχω στήσει ειναι καλος?

Link to comment
Share on other sites

βγαλε μια φωτο πιο μακρυνη κ γενικη ολοκληρου του ενυδρειου για να το δουμε σε υψος αριστερα δεξια .........

Link to comment
Share on other sites

βγαλε μια φωτο πιο μακρυνη κ γενικη ολοκληρου του ενυδρειου για να το δουμε σε υψος αριστερα δεξια .........

Link to comment
Share on other sites

Aνδρεα μπορεις να μου πεις τι μηκος εχει η μπαρα που πηρες?

Link to comment
Share on other sites

πως σου φαίνεταιωετσι οπως το εχω στήσει?

Link to comment
Share on other sites

πως σου φαίνεταιωετσι οπως το εχω στήσει?

θα εβαζα λιγο φαντασια ακομα ;)

Link to comment
Share on other sites

οταν βρεις χρονο βγαλε και μια φωτο να δουμε πως ειναι και πως το εχεις στηριξει ;)

Link to comment
Share on other sites

οκ θα βγάλω.το σκιμμερ σε ποιες περιπτωσεις κλεινουμε?

Link to comment
Share on other sites

Την ώρα που ταίζεις τα ζωντανά αν θες κλείνεις το skimmer για να μπορούν να φάνε τα κοράλλια.

Link to comment
Share on other sites

αφού πλησιαζουμε στην ολοκληρωση της φωτοπεριοδου τι κοραλια μπορω να βακω για αρχη?θελω ευκολα για αρχη,και τι ψαρια?συνεργείο καθαριστων ποτε βαζουμε και ποια ειναι?

Link to comment
Share on other sites

την αλατορητα πως την ριχνουμε? ειμαι 1030?ph ειμαι στα 8,5 καλη?

Link to comment
Share on other sites

Βγαζεις λιγο νερο,και προσθετεις το αντιστοιχο με νερο απο οσμωση.Μετρας και βλεπεις.Η διαδικασια ομως πρεπει να γινει σταδιακα.Δεν πρεπει αποτομα να ριξεις την αλατοτητα απο 1030 σε 1025-1026.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...