Jump to content

Βοηθεια για μονομάχο...


P_H_PANOS

Recommended Posts

Κατ' αρχήν καλησπέρα,

Περίσεψε στο σπίτι ένα ενυδρείο 20 λίτρων και μετά από διαμόρφοση βυθού έγινε 14 καθαρα με εσωτερικό φίλτρο (με υαλοβάμβακα, μπλε σφουγάρι και siporax). Σε αυτό το ενυδρειάκι ήθελα να βάλω έναν μονομάχο και πολλά φυτούλια. Τον ψάρι τον αγόρασα χθες (παρά το γεγονός ότι ήταν σε κακα χάλια).

Οι μετρήσεις στο ενυδρείο στο οποίο μπήκαν υλικά από το μεγάλο που τρέχει περίπου 5 μήνες είναι οι κάτωθι:

ΝΗ3/4:0

Νο2:0

Νο3~ 15

PH: 7.2

KH: 3

GH: >7

Temp: 26C

Λοιπόν ο ψαρις είναι εντελός άχρομος (δυστυχώς δεν έχω φώτο αυτή τη στιγμή να ανεβάσω) πιθανών εξαιτίας της παραμονής του σε κυπελάκι για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Χθες πρώτη μερα παραμονής στο νέο του σπίτι έδειχνε ανόρεκτος και έμενε για πολή ώρα στην επιφάνεια χωρίς να κινήται ιδιαίτερα. Έφαγε ένα με δύο αποξηραμένα Worms.

Σήμερα έδειχνε λίγο καλύτερα για πρωινό τσίμπησε μερικά Worms (3) της Ω one.

Το πρωί προμηθεύτικα τροφή ειδική υποτείθεται για μονομάχους της Sachem και βιταμίνες της Sera.

Ακούω από τους πιο έμπειρους τι αγωγή θα ήταν καλό να ακολουθήσω προκειμένου ο ψάρις να μπορέσει να ανακάμψει το συντομότερο δυνατό.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλησπερα!Καλοριζικος ο ψαρης και καλη επιτυχια!

Και εγω ειμαι πρωταρης στο ειδος, αλλα παρολα αυτα νομιζω οτι σιγα σιγα θα συνελθει ο μικρος και θα ανακτησει δυναμεις και διαθεση!Θα προσαρμοστει στις συνθηκες και θα ειναι ΟΚ.Εγω λεω λοιπον, υπομονη.Τωρα για πιο ειδικες γνωμες περιμενε και οπου να 'ναι θα σου απαντησουν! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Αστον μερικες μερες να συνελθει γιατι ειναι ταλαιπωριμενος ο καημενος.

Την τροφη να του την δινεις μαζι με βιταμινες.

Αν μπορεις βαλε μια φωτο να τον δουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...