Jump to content

Πρωτο Θαλασσινο!


damous

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.

Μετα απο απειρες ωρες πορωσης εδω στο φορουμ και ιδιετερα στις φοτο με τα θαλασσινα εχω μπει σε σκεψεις για ενα δικο μου.

Δυστηχως πολλα χρηματα για την αγορα καινουργιου δεν υπαρχουν και ετσι προσανατολιζομαι στην κατασκευη του μονος μου!

Σκεφτομαι να ειναι καπου αναμεσα στα 100-150 λιτρα.Μπορειτε μηπως να μου πειτε σε τι τιμες θα κυμανθουν περιπου τα τζαμια που θα χρειαστω?Και τι αλλο θα χρειαστω για την κατασκευη του?

Επισης οταν ειναι ετοιμο τι ακριβως θα χρειαστω απο φιλτρα κλπ?Ποσο περιπου θα μου στοιχησει το ολο εγχειρημα?

Και τελος πιστευτε οτι θα τα καταφερω να διαχειριστω ενα θαλασσινο?

Απο εμπειρια εχω ενα 50λτ γλυκου νερου φυτεμενο εδω και 4 μηνες.

Να το επιχειρησω ή να περιμενω να αποκτησω κι αλλη εμπειρια?

Ολες οι εργασιες θα γινουν απο εμενα και τα χρηματα που μπορω να διαθεσω ειναι γυρω στα 200-250 ευρω.

Ευχαριστω εκ των προτερων! :D

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου.

καλη η σκεψη σου για αλμυρα,απλως να γνωριζεις πως το αλμυρο οσο και να πιανουν τα χερια σου χρειαζεται τα περισσοτερα χρηματα στο χομπι απο οποιοδηποτε αλλο ενυδρειο.η γνωμη μου ειναι οχι ακομη τωρα.μεινε με το γλυκο μερικους ακομη μηνες και βλεπεις...

Link to comment
Share on other sites

η εμπειρια θα αποκτησεις κανοντας το εγχειρημα και οχι περιμενοντας οποτε προχωρα..οσο για το κοστος ειναι αναλογα με το ποσο θα το ψαξεις..

Link to comment
Share on other sites

Για περισσοτερα χρηματα δυστηχως αυτη την περιοδο ειναι πολυ δυσκολο.

Και εγω με την εμπειρια πιστευω πως με την προσπαθεια θα την αποκτησω,απλως ρωταω γιατι ειναι κριμα να φυγουν τοσα λεφτα και να μην καταφερω τιποτα.

Μπορειτε να μου πειτε τι χρειαζεται ενα θαλασσινο ετσι ωστε να αρχισω να κανω μια ερευνα για να βρω τα πιο οικονομικα?

Link to comment
Share on other sites

αντιστροφη οσμωση

σκιμερ

κυκλοφορητες

ρεφρακτομετρο

αραγωνιτη

ζωντανο βραχο

αλατι

αναπληρωση νερου

ανεμιστηρακια

καταλληλο φωτισμο

υγρα αξιοπιστα τεστ για

αμμωνια

νιτρωδη

νιτρικα

μαγνησιο

ασβεστιο

κεχα

πεχα.επισης....

αντιφωσφορο

ενεργο ανθρακα

δεν νομιζω πως φτανουν 200 ευρω για ολα αυτα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς (όπως το πάρει κανείς) το τελευταίο διάστημα υπάρχουν πολλές αγγελίες για την πώληση θαλασσινών ενυδρείων.

Μπορεί να υπερκαλύπτουν λίγο το ποσό που θέλεις να διαθέσεις, αλλά είναι ένας τρόπος να ξεκινήσεις "αναίμακτα" και χωρίς πολύ άγχος τη στιγμή που θα το βρεις έτοιμο και στρωμένο....

Από εκεί και μετά με την βοήθεια όλων μας αλλά και των άρθρων που θα βρεις στο ΑΖ, θα μπορέσεις να διατηρήσεις και να το συντηρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

klaz ευχαριστω για τη λιστα! :D

Τωρα ως αναφορα το μετεχειρο δεν το προτιμαω τοσο.Σιγουρα ειναι μια καλη λυση αλλα προτιμαω να κανω υπομονη ακομα και αρκετο καιρο και να το κανω μονος μου απο την αρχη.Γιατι κακα τα ψεματα σαν την ευχαριστηση να το κανεις εσυ δεν εχει. :)

Για nano reef τι γνωμη εχετε?Λογικα τα εξοδα ειναι μικροτερα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Μαζευε απο αγγελιες σιγα-σιγα απο τη λιστα, και θα το φτιαξεις

Αρκει να εχεις υπομονη και να διαβασεις αρθρα περι αλμυρου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...