Jump to content

Μια Απορία.


Recommended Posts

Έχω μια απορία πάνω στα Malawi, η οποία ίσως να έχει απατηθεί, αλλά δεν την βρίσκω πουθενά.
Η ερώτιση έχει ως εξής:
Όταν τα ψάρια κάνουν τις κινήσεις αυτές:

, τι σημαίνει?
Οι κινήσεις αυτές γίνονται:
α)πρίν το θηλ. έχει αυγά
β)όταν το θηλ έχει αυγά ή
γ)όταν το θηλ έχει τα αυγά στο στόμα του?
Και κάτι άλλο: Πόσο πρέπει να διαρκέσει η πράξη αυτή για να είναι επιτυχής?



ΥΓ: Ο δικός μου αρσενικός saulosi τις έχει τρελάνει τις θηλ. Τρέχει όλη την ώρα και τρέμει την ουρα του προς αυτές για να ζευγαρώσει εδώ και καμια βδομάδα, αλλά δεν έχω δει μπούκωμα. Έχω δει τις θηλ να ενδίδουν, αλλά για το πολύ 10 δευτ.Συνήθως τον απορίπτουν.
Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Στο βιντεο φαινεται η διαδικασία ζευγαρωματος.

Η αυγωμένη θηλυκιά αφήνει τα αυγά της στον βυθό και μετα τα μπουκώνει στο στόμα της.

Το anual πτερυγιο του αρσενικού εχει συνήθως δυο τρεις βουλες επάνω που μιαζουν με αυγά....

Ετσι η θηλυκιά μπεδευεται και προσπαθεί να μπουκώσει και αυτά!

τοτε ο αρσενικός αφηνει το σπέρμα του και ετσι η θηλυκιά μπουκωνει και αυτό και τα αυγά γονιμοποιούνται!

Ο χρόνος της διαδικασίας εξαρταται απο το πόσο εμπειρα ειναι τα ψαρια και το πόσα αυγά διαθέτει η θηλυκία, παντως δεν υπάρχει κατι συγκεκριμένο...μπορει να πάρει 2 λεπτά εως και όλη την νυχτα....αναλογα το ειδος του ψαριού!

Υπομονή φιλε Παναγιώτη σιγουρα θα δεις και εσυ μπουκωμένα τα κορίτσια σου καποια στιγμή!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο: Όταν παίρνουν τα αυγά στο στόμα τους, το στόμα φαίνεται φουσκωμένο ή είναι φουσκωμένο μόνο όταν τα αυγά σκάνε και έχει ψαράκια στο στόμα? Υπάρχει περίπτωση να κάνουν κινήσεις ζευγαρώματος ενώ το θηλ δεν έχει αυγά? Και κάτι τελευταίο. Αν δεν υπάρχει αρσ. το θηλ. κάνει αυγά ή κάνει μόνο όταν υπάρχει αρσενικό?

Σόρρυ για τον καταιγισμό ερωτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Το στόμα φαίνεται φουσκωμένο με το που πάρει τα αυγά στο στόμα..δεν χρειάζεται να γίνουν ψάρια για να φουσκώσει το προγούλι!

Δύσκολα το θηλυκό θα κάτσει να ασχοληθεί με τον αρσενικό όταν δεν έχει αυγά..συνήθως τον αποφεύγει και κρύβεται!

Έχουν υπάρξει και περιπτώσεις που το θηλυκό γεννάει τα αυγά και τα κρατάει στο στόμα χωρίς αυτά να έχουν γονιμοποιηθεί από αρσενικό..πολύ σπάνια βέβαια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...