Jump to content

Αλγη Και Γαριδες


mister13

Recommended Posts

καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.εχω ενα 60αρι με μολυ και νεον και ενα γκουραμι.με ανουμπιες 2 κορμο ξυλου και κερατοφυλλο.εχω ακουση οτι υπαρχει ειδος γαριδες που τρωει μαυρη αλγη.ισχυει αυτο?ποιο ειναι αυτο το ειδος και ποσες κατα την γνωμη σας γαριδες πρεπει να μπουν για να κραταν την αλγη σε χαμηλα ή και σε μηδενικα επιπεδα.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Γκουράμι με γαρίδες, μου φαίνετε λίγο επικίνδυνο αν οι γαρίδες δεν έχουν κάποιο μέγεθος (εξαρτάται και από το ψάρι, το μέγεθος του ενυδρείου τις κρυψώνες το ποσο πυκνοφυτεμένο είναι). Ισως θα μπορούσες να δοκιμάσεις με amano shrimps.

Μην περιμένεις από τις γαρίδες να σου λύσουν τα πρόβληματα της άλγης. Δες τι πραγματικά ευνοεί τη δημιουργία της.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση.ειχα βγαλει παλιοτερα μαυρη την καθαρισα και απο την ανουμπιες και απο τον κορμο και τωρα ειναι ενταξει,απλα θα ηθελα να βαλω αυτες τις γαριδες προλειπτικα και γιαυτο ρωτησα για αυτες.νασαι καλα και καλη χρονια ναχεις

Link to comment
Share on other sites

ψάχνουμε πρώτα για πιο λόγο παρουσιαστηκε μαυρη αλγη πχ κακή κυκλοφορια νερού, ελλειψη co2, κακος φωτισμος, σπανιες αλλαγές νερού κ.α.

τι θα εκανα εγω:θα κοιταζα να διορθωσω κατι απο τα παραπανω, 50% αλλαγη νερου με αλφαδολαστιχο σαν σκουπα βυθού και κλάδεμα φυτών όπου χρειαζεται. όσο για τα ξύλα να τα κάνεις με τη μέθοδο του οξυζενε

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ.μια ερωτηση ακομα επειδη μου το ειπες,πως ακριβως γινεται το κλαδεμα σε φυλλο που εχει αλγη?απο την ριχα ή αφαιρρειται μονο το φυλλο ψηλα?

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς φύλλο από την ανούμπια το κόβεις από χαμηλά.

Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου απο ανουμπια εννοω.το κοβω απο χαμηλα εκει που μπαινει στο βυθο εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

Το φύλλο το κόβουμε σύριζα από τον κορμό του. Τι εννοείς όμως στο βυθό?

Link to comment
Share on other sites

ναι λαθος εχεις δικιο απο το ξυλο εννουσα και εγραψα εκ παραδρομης απο τον βυθο.εννοεις για να καταλαβω ομως οτι αφαιρειται ολο το κλαδακι αυτο, απο κει που ξεκινα απο τον κορμο του ξυλου?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά και σε σένα. :D

Link to comment
Share on other sites

σορυ που σας κουραζω απλα μια ερωτηση που μου ηρθε τωρα απο κατι που μου γραψατε.το οξυζενε στο ξυλο θα το ριξω βγαζοντας το απο το ενυδρειο?και μετα θα το ξεπλυνω με το νερο βρυσης? εγω για να πω την αληθεια το ειχα βγαλει και ειχα καθαρισει την αλγη με σκληρη βουρτσα.

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορείς ανέβασε καμία φωτογραφία για να δουμε τι είδους αλγη έχεις, και γράψε αν έχεις μετρήσεις από το νερό.

Το ξύλο βγάλτο από το νερό και καθαρισέ το.

Link to comment
Share on other sites

τωρα δεν εχω σχεδον καθολου αλγη αλλα ρωτησα για τις γαριδες στην αρχη προλιπτηκα. η αλγη που ειχα ηταν μαυρη.οι μετρησεις οι τελευταιες στις 29/12 ειναι οι εξης:ph 6,8 kh 4, ch 7

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...