Jump to content

αφροσ πολυουραιθανης


seleykos

Recommended Posts

Θα είθελα τη βοήθειά σας

Θέλω να κάνω καποιες διακοσμιτικές κατασκευές στο ενυδρειο μου.

Σκευτικα να χρησιμοποιησω αφρο πολυουραιθανης.

Είναι κατάλληλος ή είναι τοξικός?

Οι κατασκευές είναι ψεύτικα λοφάκια σπηλιές κλπ μήπως ειπάρχει κάποιο πιό βαρύ υλικό?

Αν και πιστεύω ότι ο αφρός θα κολίσει στο τζάμι και δεν θα ανυψωθεί από την άνωση.

ευχαριστώ!!!!

σορυ δημοσίευσα την ίδια ερώτιση και σε άλλη κατηγορία καταλαθος αλλα δεν μπόρεσα να την σβίσω

Link to comment
Share on other sites

Πολλές γνωστές εταιρείες χρησιμοποιούν αφρό πολυουραιθάνης για την δημιουργία backgrounds. Ακόμη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως υλικό φίλτρανσης :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Πολλές γνωστές εταιρείες χρησιμοποιούν αφρό πολυουραιθάνης για την δημιουργία backgrounds. Ακόμη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως υλικό φίλτρανσης :welcome:

Ως υλικό φίλτρανσης? Πώς ακριβώς?

Link to comment
Share on other sites

Αφοβα ε?

πολύ καλό νέο αυτο για την ενυδρειακη μου φαντασια :welcome:

Αυτό που είπες για φίλτρο με ενδιαφέρει μπορείς να μάς το εξηγήσεις?

Κάτι μου λέει ότι ίσως γλιτώσουμε τσάμπα λευτά και ίσως κάνουμε και καλύτερη δουλειά και μεγαλύτερα ενυδρεία. (Ονειρα)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη μπορεί να χρησιμοποιηθεί και ως υλικό φίλτρανσης :welcome:

Ακουγεται ενδιαφερον.

Παλιοτερα εψαξα λιγο σχετικα με την πολυουραιθανη για να χρησιμοποιησω και δεν θυμαμαι καπου να αναφερεται ως υλικο ή μερος υλικου φιλτρανσης.

Υπαρχει καποια σελιδα ή αναφορα σχετικα;

Παντως οντως μπορει να χρησιμοποιηθει αφοβα για backround αφου στεγνωσει.

Έγινε επεξεργασία - PAST
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Και με ποια χρωματα το βαφουμαι?

Εγώ έχω φτιάξει την πλάτη του ενυδρείου με φελιζόλ και το έβαψα με τσιμέντο γκρι (το εκανα αρκετα αραιο έτσι ώστε να το περάσω με πινέλο. Μετά από πάνω πέρασα βερνίκι νερου ώστε να πετρωσει και να μην τρίβεται το τσιμεντο. (όλα τα παραπάνω 4 χερια το καθένα).

Όταν το βάλεις μέσα θα τρελαθείς είναι πανέμορφο, αλλά θα πάθεις πλάκα που όσο θα περνάει ο καιρός θα γίνεται απίστευτα φυσικό.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω φτιάξει την πλάτη του ενυδρείου με φελιζόλ και το έβαψα με τσιμέντο γκρι (το εκανα αρκετα αραιο έτσι ώστε να το περάσω με πινέλο. Μετά από πάνω πέρασα βερνίκι νερου ώστε να πετρωσει και να μην τρίβεται το τσιμεντο. (όλα τα παραπάνω 4 χερια το καθένα).

Όταν το βάλεις μέσα θα τρελαθείς είναι πανέμορφο, αλλά θα πάθεις πλάκα που όσο θα περνάει ο καιρός θα γίνεται απίστευτα φυσικό.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

θέλουμε φωτογραφίες άμεσα :):)

Link to comment
Share on other sites

θέλουμε φωτογραφίες άμεσα :):)

Δώσε μου χρόνο μεχρι το σ/κ και θα τις έχεις νομίζω ότι έχω και τα στάδια κατασκευής.

Link to comment
Share on other sites

Το Φελιζόλ

post-3291-1198533240_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η χαραξη, πρωτες μέρες, το σημερα...

post-3291-1198533383_thumb.jpg

post-3291-1198533724_thumb.jpg

post-3291-1198533860_thumb.jpg

post-3291-1198534193_thumb.jpg

post-3291-1198534203_thumb.jpg

post-3291-1198534214_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οκ φτανει με επεισες

ειναι πολυ ωραιο

μπορεις να δωσεις λεπτομεριες της κατασκευης;

πως εκανες το μιγμα για να το περασεις στο φελιζολ, με τι γυαλοχαρτο το ετριψες; τι βερνικι περασες απο επανω;

βλεπω μια διαφορα απο την 2 στην 3 φωτογραφια, ειναι πολυ πιο σκοτεινο, φαινεται διαφορα απο τον φωτισμο του ενυδρειου σου;

Η χαραξη, πρωτες μέρες, το σημερα...

Link to comment
Share on other sites

οκ φτανει με επεισες

ειναι πολυ ωραιο

μπορεις να δωσεις λεπτομεριες της κατασκευης;

πως εκανες το μιγμα για να το περασεις στο φελιζολ, με τι γυαλοχαρτο το ετριψες; τι βερνικι περασες απο επανω;

βλεπω μια διαφορα απο την 2 στην 3 φωτογραφια, ειναι πολυ πιο σκοτεινο, φαινεται διαφορα απο τον φωτισμο του ενυδρειου σου;

1. μετα την χάραξη το καις με καμινέτο (από μακριά και με πολύ προσοχή, αρπάζει για πλάκα) έτσι ώστε να στρογγυλέψουν οι γωνίες, να κλείσουν οι πόροι του φελιζόλ και να δείχνει πιο φυσικό.

2. τσιμέντο (κλασικό γκρί) με νερό σε αναλογία που θα είναι τόσο αραιό ώστε να περνιέται με πινέλο.

3. βερνικι νερού (αναλογίες τις γράφει από πίσω)

4. τα τελευταία 2 χέρια, αραίωσα το τσιμέντο με βερνίκι νερού και εκεί είδα πραγματικά αποτέλεσμα.

Τώρα όσο για τις foto έπαιζα με τις ρυθμίσεις τις φωτογραφικής μπάς και το αποτέλεσμα είναι αυτό που πρέπει, αλλα δεν πέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

τελεια κατασκευη!!!!!μπραβο!!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Με τον αφρό πολυουραιθάνης στερεωσετον καλα γιατι η ανωση ειναι μεγαλυτερη κι απο φελιζολ.Σαν υλικο φιλτρανση επειδη ειναι πορωδης υλικο μπορεις να το χρησιμοποιησεις στο βιολογικο σου φιλτρο οπως π.χ. Χρησιμοποιεις Σουμπστρατ η καποιο αλλο υλικο με πορους, αυτο ενοουσε και ο συνχομπιστας.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το σκεφτομαι δεν θα μπορουσες, αν ηθελες να κανεις μια διχρωμια, να αγορασεις τα τσουβαλακια που εχουν το υλικο που βαζουν οι πλακαδες αναμεσα στο πλακακια, αυτο βγαινει σε πολλες αποχρωσεις του γκρι και εχει ακομη και χρωματα, κοκκινο, μπλε κλπ

φανταζομαι οτι αυτο το υλικο μπορεις να το αραιωσεις ωστε να το απλωσεις με πινελο

1. μετα την χάραξη το καις με καμινέτο (από μακριά και με πολύ προσοχή, αρπάζει για πλάκα) έτσι ώστε να στρογγυλέψουν οι γωνίες, να κλείσουν οι πόροι του φελιζόλ και να δείχνει πιο φυσικό.

2. τσιμέντο (κλασικό γκρί) με νερό σε αναλογία που θα είναι τόσο αραιό ώστε να περνιέται με πινέλο.

3. βερνικι νερού (αναλογίες τις γράφει από πίσω)

4. τα τελευταία 2 χέρια, αραίωσα το τσιμέντο με βερνίκι νερού και εκεί είδα πραγματικά αποτέλεσμα.

Τώρα όσο για τις foto έπαιζα με τις ρυθμίσεις τις φωτογραφικής μπάς και το αποτέλεσμα είναι αυτό που πρέπει, αλλα δεν πέτυχε.

Link to comment
Share on other sites

τωρα που το σκεφτομαι δεν θα μπορουσες, αν ηθελες να κανεις μια διχρωμια, να αγορασεις τα τσουβαλακια που εχουν το υλικο που βαζουν οι πλακαδες αναμεσα στο πλακακια, αυτο βγαινει σε πολλες αποχρωσεις του γκρι και εχει ακομη και χρωματα, κοκκινο, μπλε κλπ

φανταζομαι οτι αυτο το υλικο μπορεις να το αραιωσεις ωστε να το απλωσεις με πινελο

Κάπου είχα διαβάσει ότι το τσιμέντο δεν είναι τοξικό, ενώ στο πράκτικερ βρήκα κατι τετοιό που περιγράφεις και είχε το σήμα του τοξικού.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις το βερνικι νερου δεν σταματαει την οποια τοξικοτητα;

που διαβασες οτι το τσιμεντο δεν ειναι τοξικο;

Κάπου είχα διαβάσει ότι το τσιμέντο δεν είναι τοξικό, ενώ στο πράκτικερ βρήκα κατι τετοιό που περιγράφεις και είχε το σήμα του τοξικού.

Link to comment
Share on other sites

αν βαλεις το βερνικι νερου δεν σταματαει την οποια τοξικοτητα;

που διαβασες οτι το τσιμεντο δεν ειναι τοξικο;

Κάπου είχα βρει σε ξένο site την κατασκευή αυτή και πρότεινε τσιμέντο.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εντυπωσαμένος απο την κατασκευή. Συγχαρητήρια.

Μία ερώτηση..Τί είναι το βερνίκι και νερού και απο που το πέρνουμε;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα βρει σε ξένο site την κατασκευή αυτή και πρότεινε τσιμέντο.

Και εδω εχει τσιμέντο

lasal1.jpg

Λεπτομέρειες εδω

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/proistoria3.htm

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...