Jump to content

Reef 250 ....


kosmidis

Recommended Posts

Θαλασσινό ενυδρείο

Reef

Γενικές Πληροφορίες

Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ):99,5x55x51

Λίτρα:250

Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ):80x35x40

Λίτρα Sump:84

Οργανισμοί

Κοράλλια: green sinularia ,xenia ,polyps,

Ψάρια: 2 clown ζευγαρι 6+ χρονων 1 blue tang (3-4 cm)

Ασπόνδυλα: shrimps Lysmata amboinensis 1---Stenopus hispidus 1

Βράχος (είδος κιλά):30 killa balli

Άμμος (είδος κιλά):ψιλλος αραγονιτης (live sand)

Φωτισμός

Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2x 39 T5. 2x70 matalh moonlight (με κύκλο)

Διάρκεια φωτισμού: 1-T5:7h. 2-T5:6h....1-metal: 4h 2-metal 1h

Υποστήριξη οργανισμών

Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο):

Θέρμανση/ Ψύξη:jagger 150w

Skimmer:DELTEC MC600

C.R.:

Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): BYOU wave maker wm3.... 2 xcoralia 2

Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: ph controler PH-201

Διατροφή:flakes ----tetra fresh delica Brine Shrimps

Παράμετροι

pH:7.70..... 7.80---- 8,10

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4-----5 zoobest test

Αμμωνία (ΝΗ3):0

Νιτρώδη (ΝΟ2):0

Νιτρικά (ΝΟ3):?

Ασβέστιο (Ca)420 430 salifret

Μαγνήσιο (Mg)

Φωσφορικά (Po4) 0.....???

Μέση Θερμοκρασία (°C):25

Συντήρηση

Αλλαγές νερού: 20l weekly 40l monthly

Νερό (Όσμωση - βρύση): AO 3 σταδιων

Αλλαγή Άνθρακα: 1 φορά το μήνα

Αλλαγή Αντιφώσφορο: σιδηρου 2 φορες το μήνα

Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

Βίντεο:

με αρκετα προβλήματα αλγης (under control) τωρα...

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου και χρονια πολλα

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4-----5 zoobest test αυτη η τιμη σιγουρα ειναι λαθος,παρε καλυτερα ενα τεστ της Salifert

καθε ποσο προσθετεις Mg,kh,Ca και καθε ποτε παιρνεις τιμες για τεστ?Ποιας εταιρειας τεστ χρησιμοποιεις?

Το Mg ειναι βασικο στοιχειο σε ενα reef πρεπει να ξερουμε μια τιμη....

γιατι δεν παιρνεις αλγοφαγους οργανισμους για την αλγη?πχ ενα yellow tank?

Σαλιγκαρακια εχουμε??Συνεργιο καθαρισμου?

P=0 αυτο ειναι σχετικο,πολυ σχετικο

AO 3 σταδιων τσεκαρε λιγο την οσμοση σου,καθε ποτε αλλαζεις προφιλτρα,τι tds βγαζει η οσμοση?

Νο3???ποσο ειναι?

Θα ανεβω Θεσσαλονικη μεσα στην εβδομαδα οποτε μπορουμε να βρουμε λιγο χρονο να μιλησουμε...

οπως καταλαβαινεις οι ερωτησεις,οι απαντησεις και οι παραμετροι ειναι παρα πολλες!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου και χρονια πολλα

Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 4-----5 zoobest test αυτη η τιμη σιγουρα ειναι λαθος,παρε καλυτερα ενα τεστ της Salifert

καθε ποσο προσθετεις Mg,kh,Ca και καθε ποτε παιρνεις τιμες για τεστ?Ποιας εταιρειας τεστ χρησιμοποιεις?

Παράδοξο αλλα εχω να προσθέσω Ca 9 μηνες..!!!!

Το Mg ειναι βασικο στοιχειο σε ενα reef πρεπει να ξερουμε μια τιμη....

δεν εχω τεστ σημερα θα πάρω και βλέπουμε...

γιατι δεν παιρνεις αλγοφαγους οργανισμους για την αλγη?πχ ενα yellow tank?

Σαλιγκαρακια εχουμε??Συνεργιο καθαρισμου?

σαλιγκάρια δεν εχω κρατήση πάνω απο 2 εβδομάδες :huh: Εχω 4 μικρους κοκκινους ερημίτες και 4 Calcinus elegans και 2 νασαριους τα οποια τα εχω δει μια φορα εξω απο τον αραγονιτη

P=0 αυτο ειναι σχετικο,πολυ σχετικο

πάντα μου ειχα 0 !!!??? με 2 και 3 τεστ αν και δεν τα πιστευω

AO 3 σταδιων τσεκαρε λιγο την οσμοση σου,καθε ποτε αλλαζεις προφιλτρα,τι tds βγαζει η οσμοση?

Προφίλτρα κάθε 4-5 μήνες.

tds dδεν εχω τεστ

Νο3???ποσο ειναι?

δεν εχω τεστ ....

Θα ανεβω Θεσσαλονικη μεσα στην εβδομαδα οποτε μπορουμε να βρουμε λιγο χρονο να μιλησουμε...

οπως καταλαβαινεις οι ερωτησεις,οι απαντησεις και οι παραμετροι ειναι παρα πολλες!

Link to comment
Share on other sites

φιλε Κοσμιδη,ολες αυτες οι ερωτησεις μου δεν εχουν καποιο κακο σκοπο ουτε το παιζω εξυπνος,ειναι βασικα στοιχεια για να αρχισεις και να κατανοησεις,πως μπορουμε να διατηρησουμε ενα μικρο υφαλο στο σπιτι μας.οποιαδηποτε βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαι. :bigemo_harabe_net-64:

Χωρις καμια παρεξηγηση φιλε,και εγω καπως ετσι ξεκινησα σε κατανοω απολυτα!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω.. την ανθρακική σκληρότητα με τι μονάδες την μετράς? με το Γερμανικό σύστημα dKH που είναι αυτό που έχουμε συνηθίσει όλοι μας, ή με το Αμερικάνικο mEq/L ?

Οι τιμές μεταξύ τους διαφέρουν κατά πολύ.. όπου 11.0 dKH αντιστοιχεί με 4.0 mEq/L

Το ότι ΡΟ4 είναι μηδενικά είναι και λογικό με τόση άλγη να μην είναι μετρήσιμο γιατί "καταναλώνεται" απ αυτές.

Ευτυχώς δεν έχεις σκληρά κοράλλια μέσα θα νεκρώνονταν όλα από τις άλγες !!!

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

φιλε Κοσμιδη,ολες αυτες οι ερωτησεις μου δεν εχουν καποιο κακο σκοπο ουτε το παιζω εξυπνος,ειναι βασικα στοιχεια για να αρχισεις και να κατανοησεις,πως μπορουμε να διατηρησουμε ενα μικρο υφαλο στο σπιτι μας.οποιαδηποτε βοηθεια χρειαστεις εδω ειμαι. :bigemo_harabe_net-64:

Χωρις καμια παρεξηγηση φιλε,και εγω καπως ετσι ξεκινησα σε κατανοω απολυτα!

Εκανα κάτι λάθος στο γράψιμμο??? Δεν παρεξηγηθηκα με κάτι :huh:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω.. την ανθρακική σκληρότητα με τι μονάδες την μετράς? με το Γερμανικό σύστημα dKH που είναι αυτό που έχουμε συνηθίσει όλοι μας, ή με το Αμερικάνικο mEq/L ?

Οι τιμές μεταξύ τους διαφέρουν κατά πολύ.. όπου 11.0 dKH αντιστοιχεί με 4.0 mEq/L

το τεστ λεει 1drop=1KH και στης 6 σταγόνες αλάζει χρώμα....

Το ότι ΡΟ4 είναι μηδενικά είναι και λογικό με τόση άλγη να μην είναι μετρήσιμο γιατί "καταναλώνεται" απ αυτές.

Ευτυχώς δεν έχεις σκληρά κοράλλια μέσα θα νεκρώνονταν όλα από τις άλγες !!!

Link to comment
Share on other sites

Τότε κάτι δεν πάει καλά... ή με το τεστ ή με το νερό !!!

Αν κατέβεις κέντρο φέρε λίγο νεράκι από το ενυδρείο να μετρήσουμε το ΚΗ με φωτομετρική μέθοδο και με κλασσική...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα κάτι λάθος στο γράψιμμο??? Δεν παρεξηγηθηκα με κάτι :huh:

οχι παλικαρι μου,νομιζα οτι ισως παρεξηγηθηκες με τις πολλες ερωτησεις μου.....

Ο γραπτος λογος παρεξηγηται ευκολα...!

no problem! :bigemo_harabe_net-146:

Link to comment
Share on other sites

πηρα μερικα test salifret και ...

PO4 : 0 .....??? ερώτηση μετράει και το νερο βρύσης η ειναι μόνο για αλμήρα?

ΝΟ3 : 25 η 50ppm :bigemo_harabe_net-88: αυτά τα χρώματα δεν τα πάω μία

ΚΗ : Aiolos 6 τεστ ....6.5 και καλα .... (ευχαριστω Βαγγέλη)

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου, οι αλγες που εχεις μου κανουν για κατι μεταξυ bryopsis ,derbesia και ειναι πολυ υπουλο πραμα(αν ειναι κατι απο αυτα δεν τις τρωει τιποτα παρα μονο καποια slug που δεν εχουν ποσοστα επιβιωσειςσε ενυδρειο)...

ενα πραμα που θα σου προτεινα να κανεις για να στρωσει το reef σου ειναι: εφοσων φτιαξεις τις τιμες σου σε ολα τα επιπεδα δλδ ca,mg,kh, alk, ειναι να ξεκινησεις χρηση βακτηριδιων (πχ mb7) να βαλεις αντιφως αλουμινιου και να αλλαζεις καθε βδομαδα(ειναι πιο φθηνος απο του σιδηρου)

ολα αυτα για να πεσουν ολα τα φωσφορικα ,Νο3 +

επισης με το χερι η με σκουπα βυθου χωρις να σκορπιζεις την αλγη να την αφαιρεις

και επισης ενα πολυ βασικο, το φωτισμο στα μεταλλα τι λαμπες εχεις?αν εχεις κατω απο 14,000K να βαλεις καποια καλης εταιριας με 14,000K και οχι πιο κατω γιατι την ευννοεις ..... αυτα και καλη επιτυχια.... επιδη ειχα καπιο παρομοιο προβλημα ελπιζω να βοηθησα οσο γινεται για να το ξεπερασεις γρηγορα γιατι στο δικο μου παιδευομουν μ αυτο για κοντα ενα χρονο......

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου, οι αλγες που εχεις μου κανουν για κατι μεταξυ bryopsis ,derbesia και ειναι πολυ υπουλο πραμα(αν ειναι κατι απο αυτα δεν τις τρωει τιποτα παρα μονο καποια slug που δεν εχουν ποσοστα επιβιωσειςσε ενυδρειο)...

ενα πραμα που θα σου προτεινα να κανεις για να στρωσει το reef σου ειναι: εφοσων φτιαξεις τις τιμες σου σε ολα τα επιπεδα δλδ ca,mg,kh, alk, ειναι να ξεκινησεις χρηση βακτηριδιων (πχ mb7) να βαλεις αντιφως αλουμινιου και να αλλαζεις καθε βδομαδα(ειναι πιο φθηνος απο του σιδηρου)

ολα αυτα για να πεσουν ολα τα φωσφορικα ,Νο3 +

επισης με το χερι η με σκουπα βυθου χωρις να σκορπιζεις την αλγη να την αφαιρεις

και επισης ενα πολυ βασικο, το φωτισμο στα μεταλλα τι λαμπες εχεις?αν εχεις κατω απο 14,000K να βαλεις καποια καλης εταιριας με 14,000K και οχι πιο κατω γιατι την ευννοεις ..... αυτα και καλη επιτυχια.... επιδη ειχα καπιο παρομοιο προβλημα ελπιζω να βοηθησα οσο γινεται για να το ξεπερασεις γρηγορα γιατι στο δικο μου παιδευομουν μ αυτο για κοντα ενα χρονο......

η derbesia πρεπει να ειναι τωρα ακολουθώ τα παρακάτω βήματα

http://www.reefcentr...hreadid=1329802

+ ΜΒ7

Έγινε επεξεργασία - kosmidis
Link to comment
Share on other sites

Μολις διαβασα το κατεβατο του κυριου απο το ξενο φορουμ και μου προκαλεσε εντυπωση το εξης: "another method that is cropping up alot more now is the use of magnesium. Magnesium should be at 1300ppm in a reef tank to support a level over 400ppm of calcium. some reefers have reported great success with cranking the level of magnesium to 1600 pppm for two weeks. the aglae dies off and none have reported any death to corals, inverts or fish"

Στα ελληνικα λεει "Μια άλλη μέθοδος που χρησιμοποιείται πολύ περισσότερο τώρα είναι η χρήση του μαγνησίου. Το μαγνήσιο πρέπει να είναι στα1300ppm σε ενα ενυδρειο για να υποστηρίξει ένα επίπεδο πάνω από 400ppm ασβεστίου. κάποιοι ανέφεραν μεγάλη επιτυχία με το να ανεβασουν το επίπεδο του μαγνησίου στα 1600 pppm για δύο εβδομάδες. η αλγη εξολοθρευτηκε και κανένας δεν ανέφερε θάνατο σε κοράλλια ή ψάρι."

Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο? μου ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό...αλλά και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο είναι εύκολο να ανεβάσεις το μαγνήσιο τόσο ψηλά...

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτος θα κανει δουλεια αλλα 1) πρεπει να τον βρεις και 2) τρωει και την κοραλινη

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω το χω δοκιμασει οπως κ αλλα διαφορα.... αυτο με το mg ισχυει αν το φτασεις σταδιακα στο 1600 αλλα μονο με μαγνησιο της brightwell σε υγρη μορφη που σημαινει οτι ειναι πανακριβο ειδικα για να ανεβασεις το μαγνησιο .... κατι παιζει με τα συστατικα του συγκεκριμενου μαγνησιου....

οντως αρχιζει και διαλυεται αλλα το αποτελεσμα ομως παραμενει, μολις αρχιζουν και πεφτουν τα ποσοστα του mg η αλγη ξαναβγαινει παλι.... οποτε μετα απο ενα χρονο παιδεμα (με σχεδων ολικη καταστροφη στα κοραλλια μου)οπως και με βοτκες κ.α. που δοκιμασα τα συμπερασματα ειναι αυτα που εγραψα παραπανω γιαυτο το λεω ωστε καποιοι οι οποιοι αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα να μην σκορπισουν ασκοπα λεφτα .... και επισυμαινω μεγαλο ρολο παιζουν οι λαμπες!!! οχι κατω απο 14,000Κ πραγματικα οχι τιποτα λαμπες no name κτλπ.....

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτος θα κανει δουλεια αλλα 1) πρεπει να τον βρεις και 2) τρωει και την κοραλινη

ποιος?? Αυτος

Link to comment
Share on other sites

Και με kent Mg την κάνεις την δουλειά σου περίπου 22 ευρώ το μπουκάλι.Τα καβουράκια σαλιγγάρια γαρίδες όμως δώστα σε κανέναν άλλο μέχρι να ολοκληρώσεις την θεραπεία γιατί δεν αντέχουν διακυμάνσεις.Το πιο βασικό απο όλα είναι να βρείς τι προκαλεί το πρόβλημα και να το ξεριζώσεις απο την ρίζα.Τα νιτρικά σου είναι πολλά και πρέπει μα εστιάσεις εκεί.Φυσιολογικές μετρήσεις για reef είναι κάτω του 1.Μάλλον είσαι άστρωτος.Πες μας λίγα για την φίλτρανση σου.Κάπου εκεί είναι το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

απο φιλτρα ειχα πολλα σφουγγαρια μπλε ασπρα τα οποια βγηκαν εμεινε ενα μπλε στο τέλος του samp

απο υλικα ειχα ενα υλικο στο φίλτρο το οποιο ηταν για τα ΝΟ3 το πέταξα και εβαλα μεσα 500ml matrix carbon..

επίσης στο skimer αντιφως της deltec τον μαυρο και λίγο carbon το οποιο και θα αφαιρέσω ....αυτα...

αυτα γίναν χτες σήμερα μέτρηση ΝΟ3 : 50 :bigemo_harabe_net-111:

Έγινε επεξεργασία - kosmidis
Link to comment
Share on other sites

Τις ανεβασες σε 800Χ600;Αν οχι καλυτερα να τις κανεις ετσι και μετα να ανεβαζεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...