Jump to content

Vermetid Snails - Μπορώ/πρέπει Να Κάνω Κάτι;


Delta

Recommended Posts

Στο reef μου (που τρέχει εδώ και 3 μήνες περίπου) πρόσεξα κάτι "χαριτωμένα" πλασματάκια τα οποία μου ήρθαν σε 2-3 ζωντανά βραχάκια που είχα βάλει, και που στην πορεία ανακάλυψα ότι είναι vermetid snails :-(.

Οπτικά δε με ενοχλούν και δεν είναι πολλά - ίσως καμμιά 10-20 τα βλέπω, αλλά ψάχνοντας στο net βρήκα διάφορες ιστορίες τρόμου με μερικούς να λένε ότι ενοχλούσαν τα κοράλια (δεν έχω ακόμα, αλλά θα βάλω σύντομα), άλλους να λένε ότι άρχισαν να πολλαπλασιάζονται και να μεγαλώνουν μέσα σε σαμπ και skimmer, και άλλα τέτοια ωραία.

Τα έχει αντιμετωπίσει κανείς; Υπάρχει κάτι που μπορώ/πρέπει να κάνω πριν είναι "αργά"; Απ'ότι διάβασα, άλλοι προτείνουν σπάσιμο/αφαίρεση με το χέρι, άλλοι ενέσεις με kalk paste, άλλοι "διάλυση" με ένα αιχμηρό αντικείμενο, αλλά οι απόψεις διίστανται και είμαι λίγο χαμένος...

Link to comment
Share on other sites

Για φυσική αντιμετώπιση και να είναι πάντα υπό έλεγχο ο κάβουρας Mithrax διάβασα ότι κάνει καλή δουλειά...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69667

...αν και δεν είναι πολλά αυτά που έχεις μπορείς να τα αντιμετωπίσεις και με λεμόνι ή ξύδι με μια σύριγμα... μια-δυο σταγόνες στο σωλήνα τους αρκούν για να τα σκοτώσουν.

Link to comment
Share on other sites

Aiolos to the rescue... πάω για τη λύση του ξυδιού λοιπόν και βλέπουμε και για Mithrax μακροπρόθεσμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...