Jump to content

Πάρτε ρεφρακτόμετρα!!!


Recommended Posts

Για γέλια και για κλάματα!!!

Και εκεί που όλα νομίζεις ότι όλα πάνε καλά και ότι τα ζωντανά σου είναι ευτυχισμένα ξαφνικά ανακαλύπτεις ένα μεγάλο πρόβλημα!!! Οι μέχρι τώρα μετρήσεις του πυκνόμετρού μου ήταν στο 1.028-1.030! Αυτό γίνόταν τόσο καιρό με ένα πυκνόμετρο της sera!!! Θέλετε να δίνετε την πραγματική μέτρηση;;;

Ακούστε… σήμερα πήρα ένα καινούργιο refractometer της Aqua medic και μέτρησα το νερό μου!

Η ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ 1.036!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αν το πιστεύετε αυτό!!! Τώρα;;;; Πολύ δουλειά μέχρι να κατέβει η αλατότητα στο 1.025…

Link to comment
Share on other sites

Ήδη η αλατότητά σου ήταν πολύ υψηλή, με το απλό πυκνόμετρο.

Άρα είναι δικαιολογημένη η τιμή του ρεφραψτόμετρου.

Τώρα θα πρέπει να φέρεις την τιμή 1025 με πολύ αργούς ρυθμούς.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα είχατε μία παρόμοια περίπτωση. Τι ανανεώσεις ακολουθήσατε για να ρίξετε την αλατότητα;

Χρόνια πολλά κιόλας, ότι επιθυμείτε!!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Από ότι διάβασα είχατε μία παρόμοια περίπτωση. Τι ανανεώσεις ακολουθήσατε για να ρίξετε την αλατότητα;

Χρόνια πολλά κιόλας, ότι επιθυμείτε!!! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Νικο νομιζω στα ειχαμε πει απο την αρχη....μονο το ρεφρακτομετρο αποτελει σιγουρη λυση....

Τωρα που ακριβως βρισκεσαι ? Για πες μας τι εχεις κανει...ποσο γρηγορα και που εισαι τωρα για να δουμε πως θα προχωρησεις!!

Και οπως λεμε παντα--> Σιγα - Σιγα :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Nικο που εχει ελθει η αλατοτητα σου τωρα? Τελικα καποια πραγματα ειναι αναγκαια οτι και να κανεις. Refractometer και τα αλατια στα ενυδρεια μας! :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Μετά από δύο ανανεώσεις, με νερό όσμωσης τελικά, νερό έχω φτάσει στο 1.028! Περιμένω να περάσουν δυο τρεις μέρες να ξαναβάλω και νομίζω θα φτάσω στο 1.025-1.026

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος !!!! Για Fish Only θα σου προτεινα να πας χαμηλοτερα....

Καπου 1.022 - 1.023 καθως ειναι πολυ καλυτερα για τα ψαρακια... αν τελικα πας για κοραλλια 1.025 ειναι ΟΚ.....

Link to comment
Share on other sites

Κάπου εκεί σκέφτομαι να σταματήσω Μάνο. Στο 1.023… Άντε κάθε πράγμα παίρνει το δρόμο του σιγά σιγά…

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετή ταλαιπωρία κατάφερα την αλατότητα στο 1.026. Πιστεύω ότι με ακόμη μία ανανέωση θα είμαι ΟΚ!!! Το μεγάλο πείραμα θα είναι την Κυριακή! Που μετά από τόση αλλαγή θα κάνω ένα σετάκι μετρήσεις… να δούμε τι θα δούμε…

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετή ταλαιπωρία κατάφερα την αλατότητα στο 1.026. Πιστεύω ότι με ακόμη μία ανανέωση θα είμαι ΟΚ!!! Το μεγάλο πείραμα θα είναι την Κυριακή! Που μετά από τόση αλλαγή θα κάνω ένα σετάκι μετρήσεις… να δούμε τι θα δούμε…

Τα ψαρακια σου θα το εκτιμησουν δεοντος.. :thumbup: Αν και οι τιμες σου λογικο ειναι με τετοια αραιωση να εχουν πεσει. Δεν ειναι τιποτα, σε λιγες ημερες με το που θα αρχιζεις την διορθωση, παλι στα ψηλα θα εισαι! :welcome:

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, όπως είχα πει… μετά από τις πολλαπλές ανανεώσεις θα έκανα ένα σετάκι μετρήσεις για να δω που βρίσκομαι. Τα αποτελέσματα;;; Όπως τα περίμενα!

Αλατότητα: 1.025

pH: 8.1

Τ: 26.8

ΝΗ3: 0

Ca: 356

No2: 0.025

No3: 10

Po4: 0

KH: 6

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεξε λίγο το alk σου γιατί όσο χαμηλώνει μπορεί να σου κάνει απότομα σκαμπανεβάσματα στο PH σου γεγονός που θα αγχώσει τα ψαράκια σου. Εφόσον δεν έχεις reef θεωρώ πως μπορείς να το ανεβάσεις άνετα χωρίς να φοβάσαι την πτώση στο ασβέστιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...