Jump to content

Buffer Σε Γαριδες


Recommended Posts

καλησπερα σας και καλη χρονια.

πριν λιγο καιρο δοκιμασα το DISCUS BUFFER με αρνητικα αποτελεσματα σε γαριδαδικο. επειδη θελω να κατεβασω το ph,ξερετε καποιον τροπο η καποιο buffer που να μην επηρεαζει τις γαριδες?

Link to comment
Share on other sites

την συγκεκριμενη δημοσιευση την εχω μελετησει και ναι ειναι μια λυση απλα το ενυδρειο μου ειναι ηδη αρκετα φυτεμενο και εχει μερικα ξυλακι αοποτε ειμαι καλυμενος απο αυτη την πλευρα. εχω 7.5 και απορω γιατι απο οτι ξερω στο δικτυο δεν εχει τοσο υψηλο,εκτος απο κατι περιοχες π.χ. θρακομακεδονες. οποτε η υπαρχει θεμα δικτυου στην περιοχη μου (αγ.παρασκευη) η κατι αλλο που δεν ξερω...

πανο ξερεις μηπως κανενα buffer για γαριδες?

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ Sera pH Minus χωρίς καμία απώλεια στις γαρίδες μου..κατεβάζω της βρύσης το 7,5 σε περίπου 6..

Αν και όπως γράφει και ο Πάνος με 7,5 μια χαρά είναι οι γαρίδες..για να μην παιδεύεσαι κιόλας..

Έγινε επεξεργασία - \/ag
Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις πληροφοριες!

Έγινε επεξεργασία - kostas8
Link to comment
Share on other sites

συγνωμη που ξαναρωταω αλλα επειδη εχω σκοπο να προσθεσω μερικες red crystall στο μελλον θα ηθελα να το κατεβασω. χρησιμοποιεις την αναγραφομενη δοσολογια για το Sera pH Minus η εχουμε κανενα trick? σε ευχαριστω και παλι..

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιείς την αναγραφόμενη δοσολογία..μετράς κιόλας μετά για σιγουριά και για να δεις που ακριβώς βρίσκεσαι!

Την μείωση του pH να την κάνεις σιγά σιγά στο ενυδρείο..όχι μέσα σε μία μέρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...