Jump to content

Επιθετικός Δίσκος Βοήθεια


Dem.Mav

Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου έχω 2 Δίσκους. Ο ένας Δίσκος πήρε τα πάνω τον τελευταίο καιρό και έγινε πολύ επιθετικός και δεν ήθελε να βλέπει τον άλλο με αποτέλεσμα να τον παραμερίζει διαρκώς στις γωνιές του ενυδρείου. Έτσι κ' εγώ υπέθεσα ότι θέλει να ζευγαρώσει ο πρώτος και είναι και οι 2 αρσενικοί. Για να μην σας πολυλογώ αντάλλαξα τον δίσκο που δεχόταν την επίθεση με ένα άλλο που μου είπε ο ιχθυολόγος ότι είναι θηλυκό. Τον έβαλα στο ενυδρείο μου αλλά συνεχίζει ο άλλος να καραδοκεί. Παιδιά θέλω τις δικές σας τεκμηριωμένες απαντήσεις περί του θέματος. Τι να κάνω????? Απεγνωσμένα Κύπρος!post-48348-0-48827100-1325721857_thumb.jpg ο ηγέτης τον οποίο ούτε κατά διάνοια δεν θα ήθελα να δώσω.

Έγινε επεξεργασία - Dem.Mav
Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα και πρεπει να βρισκοντε σε ομαδες 6+.Πρεπει να παρεις κιαλα ψαρια για να μοιραζεται το στρες και η επιθετικοτητα.Δεν φταιει το ψαρι για αυτο.Αυτο θα γινεται με οτι ψαρι και να βαλεις μεσα οσο δεν ειναι κοπαδι τα ψαρια σου.Ο αρχηγος του κοπαδιου θα τραμπουκιζει τα αλλα

Link to comment
Share on other sites

ακριβως.....θα επρεπε να παρεις εναν ελαχιστο αριθμο 5-6 ατομων,,,που και παλι κοπαδι δεν ειναι,,,,,και μετα να κρατησεις το ζευγαρι που θα σου βγει,,,,τωρα κανεις πειραματα,,,,και οσο κανεις πειραματα θα εχεις προβληματα,,,,

Link to comment
Share on other sites

οτι και να κανεις παντα θα τρογοντε και καπιεσ μερες θα ειναι καλα τι να κανουμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και άλλο ενυδρείο ή μόνον αυτό το 80άρι που αναφέρεις στο προφίλ σου?

Γιατι 80 λίτρα είναι πολύ λίγα για δίσκους εκτός και αν έχεις μόνον ένα ζευγάρι ή προσωρινά για μερικά μικρά.

Κ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις και άλλο ενυδρείο ή μόνον αυτό το 80άρι που αναφέρεις στο προφίλ σου?

Γιατι 80 λίτρα είναι πολύ λίγα για δίσκους εκτός και αν έχεις μόνον ένα ζευγάρι ή προσωρινά για μερικά μικρά.

Κ

Ναι φίλε αυτό έχω και φέρουν άκρας υγείας οι δίσκοι μου. Θα ήθελα να έχω μικρά. Αλλά εξακολουθεί να τρέχει από πίσω τον άλλο δίσκο. Δεν μπορεί να τον βλέπει να περιπλανιέται στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Για να μειώσεις την επιθετικότητα σε ένα μέλος του κοπαδιού πρέπει να αυξάνεις τον αριθμό των ατόμων στο κοπάδι.

Με δύο Δίσκους είναι λογικό ο πιο "αρχηγός" να μη αφήνει σε ησυχία τον δεύτερο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φίλε αυτό έχω και φέρουν άκρας υγείας οι δίσκοι μου.

Για ποσο καιρο ακομα;;;

Οι δισκοι ειναι ευπαθη στο στρεςς και βγαζουν ασθενειες

Στο ειπαν παραπανω, ειναι κοπαδοψαρα, πρεπει να εχεις τουλαχιστον 6, αλλα στα 80 λιτρα δε γινεται

Τι ηλικια εχουν;

Τι μεγεθος;

Βαλε καμμια φωτο να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρεις ότι ο κυνηγός είναι αρσενικός?

Ποιός σου είπε πως όταν οι Δίσκοι ψάχνουν ταίρι γίνονται επιθετικά?

Μη κολλάς στο θέμα ζευγαρώματος γιατί δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Θα δεις πως αν ρίξεις το "επιθετικό" Δίσκο σε ενυδρείο με 10 Δίσκους θα γίνει αρνάκι.

Link to comment
Share on other sites

Πως ξέρεις ότι ο κυνηγός είναι αρσενικός?

Ποιός σου είπε πως όταν οι Δίσκοι ψάχνουν ταίρι γίνονται επιθετικά?

Μη κολλάς στο θέμα ζευγαρώματος γιατί δεν είναι αυτό το πρόβλημα.

Θα δεις πως αν ρίξεις το "επιθετικό" Δίσκο σε ενυδρείο με 10 Δίσκους θα γίνει αρνάκι.

Έτσι είναι. Αν δύο δίσκοι δεν είναι ζευγάρι, είναι φυσικό να κυνηγιούνται ή και να κρύβονατι όλη την ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, άλλο ζευγάρι και άλλο αρσενικό και θηλυκό. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα τα μελωνω τα ψαρακια μου οταν κανουν τετειου ιδους αταξιες?το πως το κανω μην ρωτατε θα με βαλει μεσα η greenpeace

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με οτι σου εχουν γραψει.Οι δισκοι ειναι κοπαδοψαρα και αισθανονται ασφαλεις. Αυτο το λεω απο προσωπικη εμπειρια μια και ξεκινησα απο 150 Lκαι τελικα εφτασα στα 500L προσπαθωντας παντα να τους δωσω καλυτερες συνθηκες διαβιωσης. Διαβαζοντας τα αρθρα στο παρον site θα μπορεσεις να ξεπερασεις τα προβληματα που αντιμετωπιζεις.Καλη Επιτυχια και Καλη Χρονια.

Link to comment
Share on other sites

oλα αυτα πολυ σωστα αλλα μηπως να εβαζες και μια φωτογραφια του ενυδρειου σου να βλεπαμε τοσυνολο καθως οι δισκοι περα απο ολα τα αλλα περι κοπαδοψαρου θελουν και κρυψωνες...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και γω με τα παιδιά.Είχα 1 δίσκο έβαλα άλλον ένα και αμέσως άρχισε η τρομοκρατία.Οταν μένει μόνος ενας δίσκος καιρό την βλέπει και καλά ολο το ενυδρείο δικό του.Μετά έβαλα άλλα 3 κομάτια ,2 πολύ δυνατά άτομα και έναν μικρότερο απο συνχομπίστα και εδώ και 1,5 μήνα προσαρμογή,με αλαγές νερού απο την βρύση|(με αντιχλώριο),βιταμίνες συχνά και πολλλες κρυψώνες και μαλώνουν μόνο για το φαγητό τους.Είναι φοβερά ψάρια αλλά εχουν ιδιοτροπίες,Είτε τους λατρεύεις είτε τους αντιπαθείς.Όπως και να έχει θέλουν σεβασμό και να τους νιώθεις για να μπορέσεις να τους χαρείς.πχ όταν είναι λερωμένο το υπόστρωμα δεν τρώνε,στρεσάρωνται έυκολα και κάνουν μέρες να φάνε.

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ, Αυτός ο "συγχομπίστας" ρωτάει: τι κάνουν τα μικρά? Όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι έβγαλα πέτρες και ξύλα άνοιξα χώρο και έκανα ενα σύμπλεγμα στην μία πλευρά με ξύλα τα φυτά μεγαλώνουν ζούγκλα κανονική.Δεν εχω επιθετική συμπεριφορά και ο μικρούλης κάνει τσάρκες.Πολύ ωραία ψάράκια δέσαν μια χαρά με τους άλλους δεν πάνε κοπάδι αλλά νιώθουν άνετα και πεντακάθαρα χωρίς ίχνος ασθένειας.Θα κατέβεις ξανά Αθήνα να ετοιμάσω καμία λίστα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, άρχισε να ετοιμάζεσαι.... χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...