Jump to content

Νεο Project 220Lt Φυτεμένο


mouroutsos

Recommended Posts

Καταρχήν καλή χρονιά!

Λοιπόν παίδες , το ενυδρείο είναι 100*40*55 , από λάμπες μια Τ8 στα 9000 kelvin και μια Τ8 που θα πάρω στα 4000 kelvin 30 watt και οι 2.

Σκέφτομαι να βάλω υπόστρωμα για να βοηθήσω την ανάπτυξη των φυτών . Επισής, διαβάζοντας μέσα στο φορουμ είδα ότι η εισαγωγή CO2 μόνο καλό μπορεί να κάνει, έτσι θα ήθελα να βάλω και αυτό. Το θέμα είναι ότι 'λεφτά δεν υπάρχουν' (και ας προσπαθούν να μας πείσουν για το αντίθετο) οπότε αντί να βάλω μπουκάλα λέω να προσπαθήσω με seachem flourish excel . Τώρα από φυτά :

A Echinodorus tenellus

BMicrosorum pteropus 'Windeløv'

CTaxiphyllum barbieri ή Vesicularia ferriei 'Weeping' ή και τα δύο :thumbup:

DEchinodorus bleheri (bleherae)

ECryptocoryne wendtii ''green'

FAnubias nana

GBacopa caroliniana

Τα κεφαλαία γράμματα στην αρχή των φυτών αντιστοιχούν στα σχεδιαγράμματα έτσι όπως το σκέφτομαι.

post-8239-0-13527900-1325788939_thumb.jpg

post-8239-0-72917500-1325787472_thumb.jpg

Για χαλικάκι σκεφτόμουν κάποιο σκούρο χρώμα αλλά δεν ξέρω από που.

Οπότε αν μπορείτε θα ήθελα υποδείξεις για τα φυτά ( τα έχω επιλέξει σωστά???), για το χαλίκι κάποια φτηνή λύση και τι κοκκομετρία προτείνετε, για το excel την γνώμη σας γιατί ούτως ή αλλως δεν αντέχω οικονομικά για κατι καλύτερο (ισως την DIY λύση του φορουμ αλλά θα δούμε), υπόστρωμα ποιό -από πού- ποσότητα, λάμπες το ξέρω ότι είναι πολύ λίγες αλλά η ΔΕΗ είναι αδυσώπητη(και εγώ ακόμα δεν δουλεύω) με νέα αυξημένα τιμολόγια για το 2012( να δω οι reefάδες πώς θα την παλέψουν ).υγρά συμπληρώματα-λιπάσματα θα χρειαστώ??? καμιά καλή οικονομική ιδέα για ρίζα ή κάποιο φθηνό κατάστημα???,Επίσης όποιος μπορούσε να προσφέρει κλαδέματα θα ήταν μεγάλη βοήθεια.Γενικά το budget είναι κοντά στα 150 ευρώ. Έπειτα από ψάρια σκέφτομαι να βάλω 2-3 κοπαδάκια από ήμερα ψάρια και γαριδούλες αλλά δεν είναι ώρα ακόμα να σας κουράζω για αυτά.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

AQUAZONE rules :buttrock:

Έγινε επεξεργασία - mouroutsos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε.

Κατα αρχας καλο ειναι να προσθεσεις ακομα μια λαμπα 30αρα για να ανεβασεις λιγο τα λουμεν γιατι δεν βλεπω να την βγαζουν καποια απο τα φυτα και τα υπολοιπα θα δυσκολευονται να φωτοσυνθεσουν.

Το excell ειναι μια τιμια λυση αλλα θελει προσοχη στην χρηση του και με τα ασπονδυλα αν σκεφτεσαι για γαριδες και σαλιγκαρια.

υποστρωματα πολλα και διαφορα στο εμποριο αλλα εαν θελεις μια οικονομικη λυση μπορεις να ριξεις μια ματια και στην υπογραφη μου για DIY Substrate.

Τωρα απο χαλικακι το ποιο φτηνο ειναι το ποταμισιο αλλα εαν ειναι ασβεστολιθικο τοτε θα σου ανεβαζει της σκληροτητες, εγω εχω μαυρο χαλαζιακο και με εχει εξυπηρετηση γιατι οταν μεταφυτευω δεν γινεται χαλια ο βυθος και σιγουρα βοηθαει και το χρωμα στο να μην φενεται. Για ξυλα μπορεις να βρεις καποια ξερη ριζα αμπελιου και να την προετημασεις αναλογα για το ενυδρειο σου αλλα πολλες φορες πουλαν παιδια διαφορες ριζες μεσα στο φορουμ σε πολυ καλες τιμες ενω στα πετ σοπ τις βρισκεις διαφορες παλι απο 7 με 10 ευρω το κιλο.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

αλλη λυση ειναι να διαλεξεις πιο ευκολα φυτα για αρχη..οπως valisneria,polyspεrma.παντως η προσθηκη μιας ακομα λαμπας μην νομιζεις οτι θα εχει τεραστια διαφορα στο ρευμα!

ριζες θα σου προτεινω και εγω να βρεις απο εδω αφου το ρισκο που παιρνεις βαζοντας κατι μεσα στο ενυδριεο σου που δεν προβλεπεται γαι ενυδρειακη χρηση ειναι μεγαλο!οχι οτι δεν το εχουν καταφερει αρκετοι!(μεσα σε αυτους και εγω)απλα πιστευω οτι δεν αξιζει σαν ρισκο!

επισης απο το φορουμ μπορεις να βρεις και υποστρωμα με λιγη τυχη και υπομονη!αν θες να βρεις κατι καλυτερο απο το ποταμισιο χαλικι..αλλιως αν θυμαμαι καλα εγω το ειχα παρει 1ευρο/κιλο!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Rik το έχω ήδη διαβάσει το ποστ σου με προσοχή!!! Μάλλον θα πάρω έτοιμο όμως για να αποφύγω την φασαρία.

Αdlib το το σκέφτομαι να την πάρω τελικά την 3η λάμπα .

Χαλικάκι στην αθήνα σε ποιο κατάστημα μπορώ να προμηθευτώ?

Επίσης τα φυτά είναι όντως δύσκολα? Τα διάλεξα από το site της tropica ως εύκολα εκτός από το Vesicularia ferriei 'Weeping' το οποίο ήταν μέτριο.

Link to comment
Share on other sites

οσο διοξειδιο και να βαλεις,οτι υποστρωματα και οτι λιπασμα και να ριξεις εαν δεν εχεις σωστο και σχετικα δυνατο φως δεν θα κανεις τιποτε.ασε που μπορει να γεμισεις και με αλγες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω τρελές απαιτήσεις. Θα βάλω 3 λαμπίτσες και ότι γίνει, έτσι και αλλιώς δεν βγαίνω οικονομικά για παραπάνω και με 2 ανούμπιες και βαλισνέριες να καταληξω δεν νομίζω να στεναχωρηθώ . Το δοκιμάζω και βλέπουμε. Βέβαια αυτό με τις άλγες με αγχώνει λίγο είναι η αλήθεια. Έχω μια 9000 klevin , οι άλλες δύο θα πρέπει να είναι στα 6000 και 4000 ???και πάλι λίγες θα είναι αλλά τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

3 λαμπες ειναι καλα για ευκολα η μεσαιας δυσκολιας φυτα.προχωρα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι λάμπες έχουν ως εξής από μπροστά προς τα πίσω 35 watt στα 6000 kelvin, 30 watt στα 3000 kelvin , 30 watt στα 9000 kelvin. Με τι φωτοπεριοδο να ξεκινήσω ?

Έγινε επεξεργασία - mouroutsos
Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας σε τη φαση βρισκεται το ενυδρειο σου; Ειναι στρωμενο; ποσο καιρο τρεχει; ποσα φυτα και ψαρια εχεις μεσα;

Τις λαμπες καλυτερα να βαλεις την 9000 μπροστα την 6000 στην μεση και την 3000 στο τελος.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μέχρι και την τετάρτη δούλευε κανονικά με τις αφρικάνες που είχα μέσα , άλλα επειδή το ξέστησα για να το στήσω ως φυτεμένο και το φιλτρο εμεινε μια μέρα χωρίς να δουλεύει θεωρώ οτι η βιολογία του χάθηκε (μιας και το καθάρισα κιόλας) και έτσι θα πάρω μπόλι βιολογίας από εναν φίλο.Για την ώρα δεν έχω ψάρια μέσα. Εχθές το βράδυ του έβαλα το υπόστρωμα της dennerle Deponit mix , με χαλαζιακό 2-3 mm, και σήμερα έβαλα φυτά Cryptocoryne wendtii , limnophila aquatica , bacopa cariliniana, echinodorus bleheri, cabomba caroliniana kai echinodorus tenellus, σε μέγεθος όπως είναι στα γλαστράκια τους όταν τα αγοράζεις.Ψαράκια θα μπουν κοπαδακια από καρδιναλιους ,gupies και κάποιο ακόμα κοπαδι που δεν έχω αποφασίσει.Ακόμα otocyclus , sae, κάποιον pleco και καμια γαριδούλα. ΟΙ λάμπες η πιο δυνατή πρέπει να πάει μπροστά για να φτάνει τα πιο χαμηλά φυτά σωστά? Τις τοποθετησα έτσι με βάσει το αρθρο για τον φωτισμό στο φυτεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι επλεινες τα φιλτρα απο την στιγμη που θα ξαναεστηνες το ενυδρειο; Αν και το μεγαλυτερο μερος της βιολογιας την τσακισες λογικα σε δυο βδομαδες το πολυ θα ξαναπαρει τ`απανω της παρολου που καθαρισες τα παντα. Μπορεις να ριξεις και ζωντανα βακτηρια για να βοηθησεις την κατασταση. Οσο για τα φυτα μπορει να υποφερουν στην αρχη μια που πρεπει το ενυδρειο να ξανα ισοροπισει, και αυτα να εγληματιστουν και να ριζωσουν σε εναν αστρωτο βυθο. Για αυτο κρατα την θερμοκρασια στους 25 βαθμους, κανα 6ωρω φωτοπεριοδο και καθολου λιπασματα για τις δυο πρωτες εβδομαδες τουλαχιστων και βλεπουμε. Excel μιση δοση ανα τρεις ημερες για την ωρα και παρατηρεις την ολη κατασταση με μετρησεις ταυτοχρονα. Την 9000 για την ωρα δεν θα την αναβα παντως γιατι μπορει να εχεις πολλες αλγες μεχρι να στρωσουν τα πραγματα και εφοσων εβαλες και καινουργιο υποστρωμα θα εκανα κανα δυο αλλαγες νερου ανα 3 με 4 ημερες γιατι οσο νανε θα απελευθερωθουν αρκετα θρεπτικα και απο το ιδιο το υποστρωμα. Οσο για την σειρα των λαμπων δεν υπαρχει καποιος απολυτος κανονας, απλα η απλη λογικη. η 9αρα εχει ποιο μεγαλες μπλε κορυφες απο την 6αρα ή την 3αρα οποτε φτανουν και σε μεγαλυτερα βαθυ, και μια που συνηθως μπροστα βαζουμε κανα γρασιδακι ή τελος παντων καποιο χαμηλο φυτο για αυτο την προτεινω για μπροστα. Απο την αλλη η 3αρα λογω των δυνατων κοκκινων κορυφων την προτεινω πισω μια που εκει εχουμε συνηθως τα ποιο ψιλα φυτα και μια που οι κοκκινες κορυφες της διεισδυουν ποιο δυσκολα στο νερο. Απο ψαρια καλο ειναι να την ψαξεις λιγο και αναλογα βεβαια με το νερο που διαθετης. Πλεκο δεν σου προτεινω να βαλεις μια που λερωνουν πολυ, μπορει να σου φαει καποια φυτα και γινεται μεγαλος. Το πολυ πολυ κοιτα για κανενα ancistrus.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά στο φίλτρο μονο τα δύο στρώματα σφουγγάρια έπλεινα τα άλλα στρώματα με siporax και substrat δεν τα έπλεινα. Είχα στο νού μου οτι θα βάλω ετοιμη βιολογία από στρωμένο φίλτρο. Τέλος πάντων ,ήσουν κατατοπιστικότατος, θα κάνω οπως είπες. Άρα και ψαράκια μετά από κανά δύο εβδομάδες έτσι. ¨οσο για τις μετρήσεις εκτος από τα κλασικά του στρωσίματος μετράω κάτι όσον αφορά το excel ή κάτι για τα φυτά???

Link to comment
Share on other sites

Εφοσων δεν επλυνες τα βιολογικα υλικα τοτε εισαι μισοστρωμενος! Μηπως το χαλικακι το ειχες και αυτο στο παλιο στυσιμο γιατι εαν ειναι ετσι τοτε θα εισαι σε πολυ καλη φαση μια που ο βυθος θα εχει βακτηριδια ετοιμα προς δραση. Μπολι δεν χρειαζεσαι αρα μια που υπαρχει βιολογια. Δεν πειραζει που εμεινε καμια μερα σταματημενο και τα σφουγγαρια ειναι το λιγοτερο. Κανε μετρησεις ΝΗ3/ΝΗ4 , ΝΟ2 και ΝΟ3 να δουμε σε τη φαση βρισκεσαι και τριψε τροφη μεσα και ξαναμετρα τις επομενες 2, 3 μερες γιατι εαν ειναι θα πρεπει να βαλεις κανα δυο ψαρια αμεσα για αρχη.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Όχι δυστυχως το χαλικάκι είναι καινούριο γιατί στο προιγούμενο είχα άμμο και αραγωνίτη μαζί για ανεβάζει σκληρότητες και ήταν μικρής κοκομετρίας. Θα κάνω μετρησεις και ενημερώνω .file Rik you rock :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οκ, τοτε!

Περιμενουμε μετρησεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Με επιφύλαξη οι μετρήσεις γιατί μάλλον έχουν λήξει τα αντιδρώντα.ΝΟ2 ηταν αναμεσα στο 0,025με 0,05 ppm , NO3 μάλλον 5με 10 αλλά προς το 10 ppm,έκανα και μια Ph ήταν στο 7,5 . Δυστυχώς δεν είχα τεστ αμμωνίας και είπα να πάρω, αλλά το μετάνιωσα γιατί έκανε 18 ευρώ. Το βράδυ θα κάνω και ένα τεστ με στικάκι για να δώ κατά πόσο συμπίπτουν οι τιμές και θα βάλω και λιγο βιολογικό υλικό από στρωμένο φίλτρο για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Αυτό είναι το ενυδρειάκι

post-8239-0-26960300-1326561960_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι τοσα λεφτα το τεστ ρε ΦΙλε;

Παντως απο οτι φενεται εισαι σε πολυ καλο δρομο!

Στην ουσια εισαι προς το τελος του στωσιματος και παιζει να εχεις πολυ λιγο αμμωνια εως καθολου. Τρυβε τροφη και μολις μηδενισουν τα ΝΟ2 εισαι ετοιμος.

Οπως και να εχει για βυθοψαρα μην βιαστεις γιατι ο βυθος θελει τον χρονο του για να στρωσει καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι μετρήσεις με τα υγρά τεστ είναι ίδιες με τις χθεσινές. Έκανα και ένα τεστ με στικάκι και μου έδινε μηδενικά ΝΟ2 άλλα πιο πολύ εμπιστεύομαι τα υγρά και ας είναι ληγμένα. Έτριψα τροφή και έριξα μέσα και λίγο ζουμί-υλικό απο σφουγγάρια από στρωμένο φίλτρο. Έχω μια ερώτηση , γιατί διαφέρουν τα βυθόψαρα από τα άλλα ψάρια? στο ίδιο νερό δεν κολυμπάνε...??? Ο βυθός πως τα επηρεάζει?

Link to comment
Share on other sites

Ο βυθος, δεν στρωνει οπως το φιλτρο σε 30-40 μερες αλλά μετα απο 3-5 μηνες.

Και οταν λεμε να στρωσει ο βυθος, εννουμε να αποκτησει βιολογια που να ανταπεξερχεται στην διασπαση των ρυπων τα παρασιτα, τα παθογονα βακτηρια και τους μυκητες και να εμπλουτιστει με σαλιγγαρακια, σκουληκακια και λοιπους μικροοργανισμους που οργωνουν και οξυγωνονουν τον βυθο.

Ολα σχεδον αυτα τα ζωντανα ειναι χρησιμα στο συστημα για μια καλη ισορροπια, γινεται δηλαδη μια προσπαθεια προσομοιωσης του φυσικου περιβαλλοντος.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

:thumbup: Ευχαριστώ το είχα διαβάσει κάποτε , αλλά δεν θυμάμαι και πολλά. Θα το ξεζουμισω λίγο αργότερα προς το βράδυ. Οι ενδείξεις παραμένουν ίδιες πράγμα που με κάνει να πιστεύω οτι τα ληγμένα μου αντιδραστήρια δεν λειτουργουν και πολύ καλά το στικάκι παντως δειχνει μηδενικά ΝΟ2. Αύριο λέω να βάλω καμιά δεκαρία καρδινάλιους τα πρώτα ψαράκια ,λες να είναι νωρίς. Επίσης πότε να προσθέσω και την τρίτη λάμπα και σε τι φωτοπερίοδο να κοιμανθώ? Εν το μεταξύ έχω βγάλει και εγώ αυτο τον μήκητα την ασπρη γλίτσα που έγραφε ένα παλικάρι σε άλλο θέμα και έχει πιάσει και πάνω στην τροφή που έριχνα.σε σημεία σημεία όπου εχει τροφή.
Link to comment
Share on other sites

A και κάτι ακόμα σκέφτομαι να φτιάξω το DIY CO2 και έχω μια απορία το βράδυ που τα φυτά δεν χρειάζονται διοξειδιο τι γίνεται? Δεν πειράζει που δουλευει συνέχεια ?

Link to comment
Share on other sites

Καρδιναλιους σε 7,5 ΡΗ καλυτερα οχι. Απο την αλλη μην βαλεις πολλα ψαρια μαζι στην αρχη, κανα δυο αρχικα να δεις πως παει αυτη την εβδομαδα και μετα σιγα σιγα συμπληρωνεις σταδιακα για να πας εκ του ασφαλους. Την τροφη συφωναρσε την στο ξυλο δεν πειραζει, την λαμπα μια 6500Κ και αρχινα με 8 ωρες και βλεπεις στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...