Jump to content

Νεο 120*35*50


Recommended Posts

καλημέρα.

Λοιπόν για τα μπάλαστ σκέφτηκα να κάνω μια πατεντούλα και να κάνω ένα κουτάκι αλλά πάνω στην πίσω κόντρα και όχι στο καπάκι.

Πάλι με τζάμι κλειστό από παντού εκτός από την επάνω πλευρά που θα κλείνει με το καπάκι το ξύλινο στο οποίο θα κάνω τρύπες για την ζέστη.

τι λέτε ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 102
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα.

Λοιπόν για τα μπάλαστ σκέφτηκα να κάνω μια πατεντούλα και να κάνω ένα κουτάκι αλλά πάνω στην πίσω κόντρα και όχι στο καπάκι.

Πάλι με τζάμι κλειστό από παντού εκτός από την επάνω πλευρά που θα κλείνει με το καπάκι το ξύλινο στο οποίο θα κάνω τρύπες για την ζέστη.

τι λέτε ?

Αυτός ήταν ο τρόπος που κατασκεύαζαν τα ενυδρεία την δεκαετία του 80 έκαναν ένα στεγανό κουτί από τζάμι στο πίσω μέρος του ενυδρείου και έβαζαν εκεί τις λάμπες και τα μπάλαστ... και το καπάκι του ήταν από καθρέφτη για να αντανακλά το φως... Τι μου θύμησες τώρα έτσι ήταν το πρώτο ενυδρείο που κληρονόμησα από τον πατέρα μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ήταν ο τρόπος που κατασκεύαζαν τα ενυδρεία την δεκαετία του 80 έκαναν ένα στεγανό κουτί από τζάμι στο πίσω μέρος του ενυδρείου και έβαζαν εκεί τις λάμπες και τα μπάλαστ... και το καπάκι του ήταν από καθρέφτη για να αντανακλά το φως... Τι μου θύμησες τώρα έτσι ήταν το πρώτο ενυδρείο που κληρονόμησα από τον πατέρα μου!!!

χαχα και εμένα το πρώτου μου ενυδρείο ήταν κάπως έτσι.

ακριβώς όπως το λες.

τώρα απλά θα κάνω ένα κουτάκι για τα μπάλαστ και μόνο.Νομίζω είναι πρακτικό.

κάτι ήξεραν οι παλιοί.

χαχαχα ταξίδι στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και με 2 λάμπες μέσα ακούμπαγε το νερό στο κάτω μέρος του κουτιού και είχες φωτιστικό θερμοστάτη Χα χα χα Greek Πατέντα!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι και με 2 λάμπες μέσα ακούμπαγε το νερό στο κάτω μέρος του κουτιού και είχες φωτιστικό θερμοστάτη Χα χα χα Greek Πατέντα!!!!!!!!!

σωστοςςςςς

Link to comment
Share on other sites

μερικές ακόμα φωτό απο την κατασκευή.

βαμένη βάση και καπάκι το οποίο είναι βαμένο απο μέσα λευκό για καλύτερη ανκλαση του φωτός με βερνίκι νερού για εξωτερική χρήση και απο έξω σε χρώμα βενγκε με βερνίκια εσωτερικό.

το ενυδρείο κα η βάση μεταφέρθηκαν στο σπίτι μου απο τον χώρο εργασίας μου και οι υπόλοιπες εργασιες θα συνεχιστούν εκεί.

post-20575-0-57452900-1328186697_thumb.jpg

post-20575-0-95626600-1328186704_thumb.jpg

post-20575-0-61394700-1328186720_thumb.jpg

post-20575-0-30131400-1328186729_thumb.jpg

post-20575-0-77801700-1328186737_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

βλεπω Γιωργο το πας δυναμικα το θεμα!!!ωραιες δουλειες ρε φιλε!!!απο ψαρια κατεληξες?

ευχαριστώ ρε φίλε.

θα αποφασίσουμε μαζί για την ψαροσύνθεση.φτάνει η μεγάλη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

και μια φωτογραφιούλα ακόμα .

απο ότι καταλάβατε είναι πλέον σπίτι και ξεκινάμε της εργασίες σιγά σιγά για το στήσιμο.

έχουν τοποθετηθεί τα πορτάκια και τα πομολάκια έχει μπεί υπόστρωμα και χαλικάκι και έχω βάλει και 10 εκ νερό έδω και 5 ημέρες για να φύγουν η φυσσαλίδες από το υπόστρωμα.

εχθές το γέμισα όλο έβαλα και την αντλία σε λειτουργεία και όλα καλα.

συνεχίζουμε με ηλεκτρολογικά ,σφουγκάρια και βιολογικό υλικό και ακουασκειπ.

αύριο θα βάλω και άλλες φωτό .

post-20575-0-68873400-1328778827_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Άψογος μόνο βάλε καμιά φώτο παραπάνω για εμάς τους ματάκιδες.... λίγο ποιο αναλυτικά!!!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Tρυπες να κανεις εφοσον επιθυμεις την φιλτρανση με sump καλυτερα.Και τις τρυπες να σου τις κανει καποιος που ασχολειται.

Το malawi δεν ειναι δυσκολο,θα μπορουσες να βαλεις σε αυτο το μηκος ενα χαρεμι labido πχ.Κινηση και χρωμα.οπως επισης πολλες γεννες.Προσοχη βεβαια στο στρωσιμο και την επιλογη ψαριων.

Γενικα θα εβαζα 2 εξωτερικα φιλτρα,(πχ 2217 + 2213 ΕΗΕΙΜ) για ασφαλεια και ενα θερμαντηρα 250 watt.

Ψαξε παντως λιγο,τι σε ενδιαφερει,ωστε να προχωρησει η συζητηση.

:)

γιατι να βαλεις 2 εξωτερικα φιλτρα? τι παραπανω θα προσφερουν?

Link to comment
Share on other sites

γενικο στανταρ ειναι το φιλτρο σου να περναει τα λιτρα σου 2-3 φορες την ωρα αυτο μπορεις να το πετυχεις ειτε με 1 φιλτρο ειτε με 2 καπιοι χρησιμοποιουν τα 2 γιατι σου προσφερει καποια πλεονεκτιματα οπως εχεις καλυτερη κυκλοφορια νερου μιας και εχεις εισαγωγες εξαγωγες σε διαφορετικα σημεια και επισης στην περιπτωση που παθει ζημια το ενα απο τα 2 σου φιλτρα δεν μενεις με στασιμο νερο και ανυπαρκτη φιλτρανση μεχρι να την διορθοσεις

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω το σκ να προχωρήσω αρκετά και να βάλω και τις υπόλοιπες φωτογραφίες.

για εσας τουσ ματακιδες φόλε аquadominus.

Link to comment
Share on other sites

η αντλία ποθ έχει τοποθετηθεί είναι η еheim 1250 1200 ltr την ώρα.

αυτό σημαίνει ότι το νερό το αλλάζει 5 φορές την ώρα.

θα το δώ και για ένα φίλτρο ακόμα αλλά λίγο αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

η αντλία ποθ έχει τοποθετηθεί είναι η еheim 1250 1200 ltr την ώρα.

αυτό σημαίνει ότι το νερό το αλλάζει 5 φορές την ώρα.

θα το δώ και για ένα φίλτρο ακόμα αλλά λίγο αργότερα.

που εχεις βαλει την αντλια? εχεις η πας για σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

που εχεις βαλει την αντλια? εχεις η πας για σαμπ?

στην σελίδα 3 παραπάνω έχω φωτογραφίες και εκεί δείχνω το εσωτερικό φίλτρο τύπου σαμπ.

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι μου ειχε ξεφυγει μια χαρα χαρα σε βρησκω

ok

Link to comment
Share on other sites

πιστεύω το σκ να προχωρήσω αρκετά και να βάλω και τις υπόλοιπες φωτογραφίες.

για εσας τουσ ματακιδες φόλε аquadominus.

:buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock: :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

προχωρίσαμε λιγάκι όχι όσο ήθελα αλλά κάτι έγινε.

να πώ οτι και η λαμαρίνα είναι diy ινοχ γυαλιστερό .έγιναν οι κατάληλες τρύπες τοποθετήθηκαν τα Ω συνδέθηκαν οι λάμπες με τα μπάλαστ και τοποθετήθηκε η λαμαρίνα στο καπάκι.

ελπίζω να προλάβω να βάλω και τις λάμπες επάνω.

το ενυδρείο είναι γεμάτο έχω βάλει βιολογικό υλικό έχω ξεκινήσει και με βακτήρια .

τώρα πρέπει να βρω μια καλή πατέντα για την εξάτμιση.

καμιά καλή ιδέα.??

post-20575-0-90547400-1329227453_thumb.jpg

post-20575-0-71222600-1329227465_thumb.jpg

post-20575-0-13425500-1329227481_thumb.jpg

post-20575-0-33585800-1329227495_thumb.jpg

post-20575-0-11520600-1329227508_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ε για την παντόφλα μη πει κανείς τίποτα....χαχαχα :bigemo_harabe_net-81:

Link to comment
Share on other sites

ε για την παντόφλα μη πει κανείς τίποτα....χαχαχα :bigemo_harabe_net-81:

Για να μην αισθάνεσαι μοναξιά... πάρε μάτι την δικιά μου...post-5943-0-66887400-1329247411_thumb.jpg!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82: :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...