Jump to content

Νεο Reef 200Lt


Alucard

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα του Aquazone.

Επιστρέφω στο hobby του ενυδρείου , έπειτα από διετή απουσία , λόγω φοιτητικών και στρατιωτικών υποχρεώσεων. Πριν απ'αυτό λειτουργούσα ένα φυτεμένο αμαζονίου στα 200 lt για αρκετά χρόνια.
Αυτή τη φορά όμως είπα να κάνω το βήμα προς το θαλασσινό!

Υπάρχουν ήδη τα εξής :
- Ενυδρείο 100x40x51 , περίπου 200lt ονομαστικά
- Φωτισμός : 2xt5 45W έκαστη , Marine blue και marine white
- 2 Κυκλοφορητές Sicce Voyager 4500lt/h και 3000 lt/h αντίστοιχα.
- Εσωτερικό φίλτρο 900 lt/h
- Θερμοστάτης 150 W
- Skimmer υπάρχει ένα τέτοιο, το οποίο ήρθε μαζί με το ενυδρείο. Απ'ότι κατάλαβα αυτό δεν επαρκεί , οπότε είναι στα σκαριά ένα καλύτερο.
- A/O τριών σταδίων , δώρο ενός φίλου και συγχομπίστα, η οποία είχε δουλέψει ελάχιστα πριν μερικά χρόνια. Αντιμετωπίζω πρόβλημα όμως μ'αυτήν , καθώς ενώ υπάρχει ικανοποιητική πίεση απ'το δίκτυο , στην έξοδο του καθαρού νερού δε βγαίνει τίποτα παρά 1 σταγόνα κάθε 2-3 δευτερόλεπτα..Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει.
- Αλάτι Tropic Marine
- Διάφορα υγρά τεστ νερού
- ένα υδρόμετρο , απ'αυτά που επιπλέουν.
- Ένα Ph controller , απ΄την εποχή του φυτεμένου, ο οποίος μάλλον χρειάζεται νέο ηλεκτρόδιο.

Ας περάσουμε πλέον στις απορίες μου :

1) Όταν με το καλό λειτουργήσει η όσμωση σωστά θα γεμίζω το ενυδρείο με νερό , προσθέτοντας την απαραίτητη ποσότητα αλατιού και έπειτα περίπου 20 κιλά νεκρής άμμου και 10 κιλά ζωντανού αραγονίτη και ζωντανό βράχο. Μήπως να το κάνω ανάποδα? Να βάλω δηλαδή πρώτα τα διάφορα στρώματα της άμμου και τον βράχο και μετά να το γεμίσω ή θα υπάρχει πρόβλημα με την επαφή τους με νερό όσμωσης χωρίς αλάτι ?

2) Πέρα απ'το αλατάκι , χρειάζομαι κάτι άλλο για το νερό για να είναι έτοιμο? Χρειάζεται προσθήκη ιχνοστοίχειων ή περιέχονται στο αλάτι αυτά?

3) Να προσθέσω έτοιμα βακτήρια όταν έχει ξεκινήσει η διαδικασία στρωσίματος ή ν'αφήσω το βράχο και την άμμο να κάνουν τη δουλειά τους?

4) Ο φωτισμός επαρκεί αρχικά για να κρατάω μαλακά και εύκολα κοράλια? Αργότερα μάλλον θα προστεθούν άλλες δυο ίδιες λάμπες, αλλά προς το παρόν θ'αρκεστούμε στις 2 αν κρίνονται ικανοποιητικές.

5) To Skimmer σίγουρα δεν επαρκεί ?

6) Καμιά ιδέα για την A/O? . Αυτή είναι

Σίγουρα έχω και άλλες απορίες αλλά αυτές μου ρχοντε προς το παρόν.. Οι παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα του Aquazone.

Επιστρέφω στο hobby του ενυδρείου , έπειτα από διετή απουσία , λόγω φοιτητικών και στρατιωτικών υποχρεώσεων. Πριν απ'αυτό λειτουργούσα ένα φυτεμένο αμαζονίου στα 200 lt για αρκετά χρόνια.

Αυτή τη φορά όμως είπα να κάνω το βήμα προς το θαλασσινό!

Υπάρχουν ήδη τα εξής :

- Ενυδρείο 100x40x51 , περίπου 200lt ονομαστικά

- Φωτισμός : 2xt5 45W έκαστη , Marine blue και marine white

- 2 Κυκλοφορητές Sicce Voyager 4500lt/h και 3000 lt/h αντίστοιχα.

- Εσωτερικό φίλτρο 900 lt/h

- Θερμοστάτης 150 W

- Skimmer υπάρχει ένα τέτοιο, το οποίο ήρθε μαζί με το ενυδρείο. Απ'ότι κατάλαβα αυτό δεν επαρκεί , οπότε είναι στα σκαριά ένα καλύτερο.

- A/O τριών σταδίων , δώρο ενός φίλου και συγχομπίστα, η οποία είχε δουλέψει ελάχιστα πριν μερικά χρόνια. Αντιμετωπίζω πρόβλημα όμως μ'αυτήν , καθώς ενώ υπάρχει ικανοποιητική πίεση απ'το δίκτυο , στην έξοδο του καθαρού νερού δε βγαίνει τίποτα παρά 1 σταγόνα κάθε 2-3 δευτερόλεπτα..Δε μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

- Αλάτι Tropic Marine

- Διάφορα υγρά τεστ νερού

- ένα υδρόμετρο , απ'αυτά που επιπλέουν.

- Ένα Ph controller , απ΄την εποχή του φυτεμένου, ο οποίος μάλλον χρειάζεται νέο ηλεκτρόδιο.

Ας περάσουμε πλέον στις απορίες μου :

1) Όταν με το καλό λειτουργήσει η όσμωση σωστά θα γεμίζω το ενυδρείο με νερό , προσθέτοντας την απαραίτητη ποσότητα αλατιού και έπειτα περίπου 20 κιλά νεκρής άμμου και 10 κιλά ζωντανού αραγονίτη και ζωντανό βράχο. Μήπως να το κάνω ανάποδα? Να βάλω δηλαδή πρώτα τα διάφορα στρώματα της άμμου και τον βράχο και μετά να το γεμίσω ή θα υπάρχει πρόβλημα με την επαφή τους με νερό όσμωσης χωρίς αλάτι ?αν ο βραχος ειναι ζωντανος,τοτε ναι θα εχεις προβλημα.κανονικα φτιαχνουμε το αλατονερο και γεμιζουμε σιγα σιγα το ενυδρειο.

2) Πέρα απ'το αλατάκι , χρειάζομαι κάτι άλλο για το νερό για να είναι έτοιμο? Χρειάζεται προσθήκη ιχνοστοίχειων ή περιέχονται στο αλάτι αυτά?για αρχη οχι.εισαι καλα.

3) Να προσθέσω έτοιμα βακτήρια όταν έχει ξεκινήσει η διαδικασία στρωσίματος ή ν'αφήσω το βράχο και την άμμο να κάνουν τη δουλειά τους?θα βοηθησουν πολυ και η προσθηκη βακτηριων.

4) Ο φωτισμός επαρκεί αρχικά για να κρατάω μαλακά και εύκολα κοράλια? Αργότερα μάλλον θα προστεθούν άλλες δυο ίδιες λάμπες, αλλά προς το παρόν θ'αρκεστούμε στις 2 αν κρίνονται ικανοποιητικές.καλυτερα να μπουνε αλλες 2 απο τωρα.

5) To Skimmer σίγουρα δεν επαρκεί ?μαλλον ναι.θελεις πολυ καλυτερο.

6) Καμιά ιδέα για την A/O? . Αυτή είναι

Σίγουρα έχω και άλλες απορίες αλλά αυτές μου ρχοντε προς το παρόν.. Οι παρατηρήσεις είναι ευπρόσδεκτες.

θα χρειαστεις οργανο tds για να μετρας την ποιοτητα του νερου της οσμωσης και αν χρειαζεται να αλλαξεις την μεμβρανη.

επισης προμηθευσου ρεφρακτομετρο για να μετρας σωστα την αλατοτητα και οχι υδρομετρο καθως δεν ειναι αξιοπιστο.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον η όσμωση που μου έδωσαν τα χει παίξει απ'τον καιρό που ήταν ανενεργή , οπότε θα παραγγείλω μια καινούργια μαζί με TDS.

Έκλεισα επίσης 20 κιλά vanuatu live rock από αγγελία στο forum και έχω ήδη στο ενυδρείο 12 κιλά νεκρού αραγονίτη , τα υπόλοιπα τα θα τα συμπληρώσω με ζωντανό.

Οπότε μόλις γεμίσει το ενυδρείο με νερό και μπουν βράχος και αραγονίτης , θα παρακολουθώ τις τιμές των NH3 και NO2 καθημερινά και όταν σταθεροποιηθούν θα μπορώ να προσθέσω τα πρώτα ζωντανά. Καλά τα λέω?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , σύμφωνα με άρθρο του Aquazone , 0,5 watt ανά λίτρο κρίνεται ικανοποιητικό για μαλακά κοράλια. Δεν ισχύει αυτό?

Δε θα θελα να καταστρέψω :bigemo_harabe_net-72: απο τώρα το καπάκι του ενυδρείου μου, μόλις το πήρα :)

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή τα φώτα δεν τα ανάβεις καθόλου, εγώ τα άναψα σιγά σιγά μετά από ένα μήνα και είχα και εγώ δύο λάμπες για αρκετό διάστημα με μαλακά κοράλλια και δεν είχα κανένα πρόβλημα αλλά όταν πήρα φωτιστικό 6χ39w είδα άλλο ενυδρείο, άλλη ανάπτυξη στα κοράλλια και ωραία χρώματα. τώρα έχω βάλει και κάποια σκληρά και ανεμώνη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , οποιαδήποτε άμμος για ενυδρεία μας κάνει? Βρήκαμε μια ψιλόκοκκη λευκή σε πολύ καλή τιμή . Δεν έχουμε κάποιο θέμα έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να είναι αραγωνίτη (100% ασβέστιο) και όχι απλή άμμο, χαλαζιακή για παράδειγμα.

Κρίμα να πληρώνεις στο μέλλον αστεία ποσά επειδί δεν έβαλες αραγωνίτη.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε σιγάααα-σιγάααα να γεμίζει το ενυδρείο . Έχουμε ένα θέμα με το νερό . Το TDS του νερού της βρύσης φτάνει τα 600 ppm και αυτό που βγαίνει απ'την όσμωση είναι στα 75ppm. Αποτέλεσμα αυτού είναι η αρκετά χαμηλή ροή καθαρού νερού. Βγαίνει περίπου 1,5 lt/h ... Μ'αυτό το ρυθμό πάμε για 5*24ωρα περίπου για να γεμίσει το ενυδρείο...

Είναι λογικό να έχω τόσο χαμηλή ρόη με μεμβράνη 75GPD? Η πίεση του δικτύου μου φαίνεται ικανοποιητική.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε σιγάααα-σιγάααα να γεμίζει το ενυδρείο . Έχουμε ένα θέμα με το νερό . Το TDS του νερού της βρύσης φτάνει τα 600 ppm και αυτό που βγαίνει απ'την όσμωση είναι στα 75ppm. Αποτέλεσμα αυτού είναι η αρκετά χαμηλή ροή καθαρού νερού. Βγαίνει περίπου 1,5 lt/h ... Μ'αυτό το ρυθμό πάμε για 5*24ωρα περίπου για να γεμίσει το ενυδρείο...

Είναι λογικό να έχω τόσο χαμηλή ρόη με μεμβράνη 75GPD? Η πίεση του δικτύου μου φαίνεται ικανοποιητική.

Καλο ξεκινημα και απο μενα....

Το TDS που εχεις ειναι χειρος?

Γραφει αν θελει καλυμπραρισμα ή ειναι ετοιμο?

Αλλαξες προφιλτρα και μεβρανη στην οσμωση ή εχεις τα παλια?

Ακομα και αν η οσμωση σου ειναι ολοκαινουργια τα 75 GPD (gallon per day) θα στα αποδωσει με σωστες θερμοκρασιες και οχι με τις θερμοκρασιες που εχουμε αυτη την στιγμη στην Ελλαδα (0-10C)

Link to comment
Share on other sites

Η όσμωση και το TDS meter αγοράστηκαν χθες. Το TDS είναι καλλιμπραρισμένο εργοστασιακά.

Δεν έχω απαίτηση να μου αποδίδει το μέγιστο δηλαδή 12 λτ/ω , αλλά όχι και 1,2 λτ/ω . Με 5 λτ/ω θα ήμουν μια χαρά.

Μίλησα με τον υπεύθυνο της εταιρίας και μου είπε ότι μάλλον θα χρειαστώ αντλία για να αυξήσω την πίεση , παρόλο που φαίνεται ικανοποιητική.

Link to comment
Share on other sites

Η όσμωση και το TDS meter αγοράστηκαν χθες. Το TDS είναι καλλιμπραρισμένο εργοστασιακά.

Δεν έχω απαίτηση να μου αποδίδει το μέγιστο δηλαδή 12 λτ/ω , αλλά όχι και 1,2 λτ/ω . Με 5 λτ/ω θα ήμουν μια χαρά.

Μίλησα με τον υπεύθυνο της εταιρίας και μου είπε ότι μάλλον θα χρειαστώ αντλία για να αυξήσω την πίεση , παρόλο που φαίνεται ικανοποιητική.

Την εχεις μετρησει;

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να την μετρησεις ωστε να βεβαιωθεις.Ισως πραγματι χρειαζεσαι booster :)

Link to comment
Share on other sites

Μανόμετρο δεν υπάρχει. Αλλά εντάξει θέλει ακόμη 2 24ωρα να γεμίσει οπότε θα κάνω υπομονή.

Έπειτα στις αλλαγές νερού , η ποσότητα θα είναι πολύ μικρότερη οπότε λέω να τ'αφήσω ως έχει προς το παρόν και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε!! Είμαι πολύ ενθουσιασμένος :)

Χθες το βράδυ μπήκε ο αραγονίτης και σήμερα το πρωί ήρθε και ο βράχος , ο οποίος προς το παρόν είναι χύμα μες το ενυδρείο γιατί το νερό είναι πολύ θολό ακόμη απ'τον αραγονίτη. Μπήκαν όλα τα συστήματα σε λειτουργεία.

Περιμένουμε να καθαρίσει το νερό για να ξεκινήσουμε το aquascaping και να ανεβάσουμε και καμιά φωτό!

Αρχικές μετρήσεις :

pH : 8,29

SG : 1.025

Απο αύριο θα ξεκινήσω τις μετρήσεις και για NH3/NO2/NO3.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά , έχουμε βρει πολλές γαριδούλες και καβουράκια στο νερό που ήρθε ο βράχος , να τα βάλουμε μέσα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε η διαδικασία του στρωσίματος. Έχουμε τις εξής μετρήσεις :

NH3: 1mg/lt

NO2: 0

NO3: 0

pH : 8.22

S.G. : 1.022 με ρεφρακτόμετρο πλεον. Θέλει ν'ανέβει λίγο ε?

20120116200141.jpg

Link to comment
Share on other sites

S.G. : 1.022 με ρεφρακτόμετρο πλεον. Θέλει ν'ανέβει λίγο ε?

Εσύ θα το ανεβάσεις :)

Καλή αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που στρώνει θα άφηνα την αλατότητα ως έχει. Πριν βάλεις κοράλια να έχεις ανεβάσει σιγά σιγά την αλατότητα μέσω των αλλαγών που θα κάνεις.

Οι κυκλοφοριτές ποιάς εταιρίας είναι?

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να ξεπλινες τον αραγωνιτη πριν τον βαλεις στο ενυδρειο.......

Έγινε επεξεργασία - VRILO
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να ξεπλινες τον αραγωνιτη πριν τον βαλεις στο ενυδρειο.......

Όχι δε το έκανα. Για ποιο λόγο όμως? Υποτίθεται ότι ήταν ζωντανός για αυτό τον έβαλα έτσι.

Το νερό έγινε άσπρο σαν γάλα για μερικές ώρες αλλά έβαλα μπόλικο υαλοβάμβακα στο φίλτρο και καθάρισε γρήγορα.

Έγινε επεξεργασία - Alucard
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να ξεπλινες τον αραγωνιτη πριν τον βαλεις στο ενυδρειο.......

...και εγω αναρωτιεμαι....!?!?δεν το εχω ξανακουσει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...