Jump to content

Τι Εχω Εδω? Bubble Algae?


Recommended Posts

Καλησπερα! Δεν μου εφτανε η τριχοειδης!! Δεν μου εφτανε το κυανο... μολις ειδα και αυτο!

IMG_1988.jpg

IMG_1991.jpg

Τι ειναι και πως φευγει?

Τα εχω βγαλει απο το ενυδρειο καλου κακου...ειναι μικρα βραχακια...

Link to comment
Share on other sites

Προσεκτικη αποκολληση μονο ενα ενα τα μπιλακια.Μετα ξεβγαλμα καλο τα βραχακια σε νερο ενυδρειου πριν τα βαλεις παλι μεσα.

Υπαρχουν κι αλλοι τροποι σε περιπτωση που δεν μπορεις να βγαλεις βραχο εξω.Ψαξε καλα το βραχο σου

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ βραχακια Ειναι ΠΟΛΥ μικρα..δν ΜΕ νοιαζΕΙ ΝΑ ΤΑ πεταξω... ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΠΑΡΩ νασαριουσ τροχους, red leg hermits , ΚΑΙ special blend.. ΘΑ βοηθησουν? ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ? ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ πια!

Link to comment
Share on other sites

αυτα που θες να παρεις Βαλε,στην bubble δεν θα κανουν τιποτα...γι αυτην την αλγη μονο mithrax

Link to comment
Share on other sites

Η συστηματικη χρηση το special blend απο δω και περα θα σε βοηθησει.

Αυτη η αλγη εφ'οσον σπασει,τα σπορια γεμιζουν κατοπιν ολο το ενυδρειο.Ο καβουρας λοιπον τη σπαει,αρα δεν ειμαι και τοσο σιγουρος τελικα αν συμβαλλει αποτελεσματικα και τελεσιδικα στην αντιμετωπιση της.

Link to comment
Share on other sites

και να τα σπασει Στρατο,αυτα που θα ξανα βγουν θα τα ξαναφαει....τουλαχιστον ο δικος μου τα τελεψε

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ φανταστηκα...αυτα ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ τριχοειδη ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ βαλω ΕΝΑ συνεργειο καθαρισμου ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΟ καιρο... ΠΩΣ ΝΑ ξεκολλησω ΑΠΟ ΤΟ βραχο ΕΝΑ ΕΝΑ ΤΑ μπαλακια? ΕΙΝΑΙ ψειρες! εκτος ΤΟΥ μιθραξ,αλλος τροπος? αλλαγεσ νερου?

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ακουσει ΓΙΑ ΤΟ special blend ΜΟΥ φαινεται ΘΑ πιω ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΛΙΓΟ... ΜΑΚΑΡΙ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ... ΤΙ ΘΑ πρωτοκανει? ΤΗΝ τριχοειδη ΝΑ εξαφανισει? ΤΟ κυανοβακτηριο ΠΟΥ αρχισε ΝΑ ξαναβγαινει? ΤΗΝ bubble algae? ΣΕ ΚΑΝΑ 1-2 μηνεσ ΘΑ ΔΩ αποτελεσματα?

Link to comment
Share on other sites

και να τα σπασει Στρατο,αυτα που θα ξανα βγουν θα τα ξαναφαει....τουλαχιστον ο δικος μου τα τελεψε

Δε διαβασες τι ακριβως εγραψα............

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα και εγώ πρόβλημα με την συγκεκριμένη άλγη και μετά από διάφορα έβαλα ένα Foxface και την εξαφάνισε μέσα σε λίγες μέρες. Βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα μπει foxface και θα φάει την buble αλλά σε εμένα έκανε δουλειά και πολύ γρήγορα και είχα και πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε ο Mithrax ούτε το Foxface τις δίνουν σημασία σε μένα.... και συνεχίζω να την αφαιρώ χειροκίνητα κάθε φορά.... ευτυχώς είναι σε λίγα σημεία.

Το πιθανότερο είναι ότι βρίσκουν άλλου είδους τροφή και παραμελούν αυτό που τους έταξε η φύση να κάνουν !!!

Γενικά όλοι οι οργανισμοί που επιτελούν έργο στο ενυδρείο, γίνονται τεμπέληδες αν υπάρχει εύκολη και έτοιμη τροφή.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχα και εγώ πρόβλημα με την συγκεκριμένη άλγη και μετά από διάφορα έβαλα ένα Foxface και την εξαφάνισε μέσα σε λίγες μέρες. Βέβαια δεν είναι σίγουρο ότι θα μπει foxface και θα φάει την buble αλλά σε εμένα έκανε δουλειά και πολύ γρήγορα και είχα και πάρα πολύ.

ξυριστικη μηχανη ειναι και ο δικος, μου σε καποια σημεια μου βγαινει και κοκκινη bubble algae την οποια την ξαναπεταω μεσα fox , veliferum , lineatus την τσακιζουν κανονικοτατα
Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις τον βράχο και αφαιρείς προσεκτικά με ένα νυστέρι απο την βάση.Πέφτει σαν μπαλάκι.Αλλά εσύ προσοχή με αυτά μην κόψεις κανένα χέρι :bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις τον βράχο και αφαιρείς προσεκτικά με ένα νυστέρι απο την βάση.Πέφτει σαν μπαλάκι.Αλλά εσύ προσοχή με αυτά μην κόψεις κανένα χέρι :bigemo_harabe_net-74:

:D

Οχι παλι!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι πως αν δεν γινει κατι γινεται ευκολα πληγη για το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Που τέτοια τύχη.....ας το δω αυτό και σε μένα.

Ίσως να φταίει που είναι μικρός ακόμη ο δικός μου.

Link to comment
Share on other sites

Βγάζεις τον βράχο και αφαιρείς προσεκτικά με ένα νυστέρι απο την βάση.Πέφτει σαν μπαλάκι.Αλλά εσύ προσοχή με αυτά μην κόψεις κανένα χέρι :bigemo_harabe_net-74:

ΧΑχαχαχαχαχαχαχα!!! Τα βραχακια ηταν τοσο μικρα που δεν αξιζε να ασχοληθω μαζι τους...ηταν στο μεγεθος φελου απο μπουκαλι κρασιου...Εχω κοιταξει πολυ καλα το υπολοιπο ενυδρειο και δεν βρηκα κατι αλλο..

Ετοιμαζω μια καλη αλλαγη νερου 30 λιτρα...απο βδομαδα μου ερχονται και ενισχυσεις απο Αθηνα (για την τριχοειδη αλγη) αν δω κατι που να χτυπαει την Bubble θα τον τσιμπησω κι αυτον...

Link to comment
Share on other sites

ΧΑχαχαχαχαχαχαχα!!! Τα βραχακια ηταν τοσο μικρα που δεν αξιζε να ασχοληθω μαζι τους...ηταν στο μεγεθος φελου απο μπουκαλι κρασιου...Εχω κοιταξει πολυ καλα το υπολοιπο ενυδρειο και δεν βρηκα κατι αλλο..

Ετοιμαζω μια καλη αλλαγη νερου 30 λιτρα...απο βδομαδα μου ερχονται και ενισχυσεις απο Αθηνα (για την τριχοειδη αλγη) αν δω κατι που να χτυπαει την Bubble θα τον τσιμπησω κι αυτον...

οι ακρη απο τις δαγκάνες του ειναι σαν καλουπια για bubble algae

Link to comment
Share on other sites

η δική μου εμπειρία είναι ,,,,, από τη στιγμή που έβαλα ένα mitrax μετά από 10 περίπου μέρες δεν υπήρχε πλεόν bubble άλγη αν και η ποσότητα της ήταν πολύ μικρή, περίπου 6-7 μπιλάκια. Πάντως ποτε΄δεν είδα τον κάβουρα να πηγαίνει εκεί...δεν ξέρω αν έκανε νυχτερινή βάρδυα. Επίσης τον κάβουρα τον έχω ακόμη στο ενυδρείο σχεδόν 10 μήνες και δεν έχω ξαναβγάλει έκτοτε bubble άλγη. Σίγουρος είναι ένας αρθμος πολλών παραμέτρων που παίζουν ρόλο..... ο κάβουρας μπορεί να έπαιξε το δικό του ....

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβγαλα τα βραχακια και τα πεταξα. Δεν ειδα αλλο κρουσμα, αν και ξερω οτι παντα υπαρχουν ολα τα κακα του κοσμου μεσα στο ενυδρειο μας, απλα δεν βρισκουν ευκαιρια να εκδηλωθουν.... Αυτο που καταλαβα ειναι οτι πρεπει να υπαρχουν παντα στο ενυδρειο καποια στανταρ συνεργεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...