Jump to content

Κακο Ξεκινημα...


Recommended Posts

εγω οταν ξεκινησα ετσι εστρωσα το ενυδρειο. ΚΑι ναι ειχα την υπομονη να το κανω.

Δεν εχουν ολοι καραντινα.

Ακομα και οταν ενα ψαρι περασει επιτυχως απο καραντινα δεν σημαινει οτι ειναι ολα ενταξει. Μπορει να εχει ανοσια και οταν μπει στο κυριο ενυδρειο ναδημιουργηθει προβλημα.

Η πραγματικη απολυμανση σημαινει καταστοφη καθε παθογονου. Απο την διαδικασια καταστρεφονται ή οξειδονονται τα περισσοτερα οργανικα. Μαζι με αυτα και τα φυτα. Αυτο που γινεται ειναι μια υποτυπωδη απολυμανση. Μην υπαρχουν αυταπατες.....

Η αποδομηση των οργανικων ουσιων (πχ τροφη) γινεται απο βακτηρια (κυριως) τα οποια αναπτυσσονται πολυ πιο γρηγορα απο τα αντιστοιχα νιτροποιητικα. Αν ο "κυκλος του αζωτου" χρειαζεται ενανμηνα για την ολοκληρωση, η αποδομηση των οργανικων αρχιζει σε μολις 3-4 μερες.

Η χρηση αμμωνιας δεν σημαινει αποκλεισμο χρησης τροφης.

Τελος, σχετικα με τα σκευασματα, δεν εχω καταλαβει πως επιβεβαιωνεται την επιτυχη ολοκληρωση της διαδικασιας.

Οταν γινει χρηση σκευασματων, η χρηση αμμωνιας ειναι μονοδρομος. Νομιζω οτι ειναι προφανες το γιατι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα συνφωνησω με ολα εκτος της τελευταιας αποψης μια που εχω στρωσει αρκετα ενυδρεια με σκευασματα και τροφη. Αρκει να ριξουμε 3 μερες πριν την τροφη απο το σκευασμα και θα εχεις παλι αμμωνια, επισης θα εχουμε επιπλεων προτεινες, ανθρακα και ιχνοστοιχεια απο την τροφη μια που τα βακτηριδια περαν της αμμωνιας καταναλωνουν και αλλα πραγματα για τον μεταβολισμο τους.

Link to comment
Share on other sites

Τελος, σχετικα με τα σκευασματα, δεν εχω καταλαβει πως επιβεβαιωνεται την επιτυχη ολοκληρωση της διαδικασιας.

Οταν γινει χρηση σκευασματων, η χρηση αμμωνιας ειναι μονοδρομος. Νομιζω οτι ειναι προφανες το γιατι.

Η ολοκλήρωση της διαδικασίας με τα σκευάσματα, όπως σε όλες τις διαδικασίες, επιβεβαιώνεται με τις μετρήσεις

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η χρήση αμμωνίας είναι μονόδρομος. Όταν χρησιμοποιούμε βακτήρια του εμπορίου, τα ψάρια μπαίνουν την επόμενη μέρα και παράγουν την αμμωνία που χρειάζεται ο κύκλος για να ολοκληρωθεί. ΟΙ αποικίες των βακτηρίων αυξάνονται προοδευτικά και το σύστημα έρχεται σε ισορροπία. Μόνο ο βυθός αργεί να στρώσει γι'άυτό και τα βυθόψαρα μπαίνουν αργότερα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βάλουμε χημική αμμωνία οπωσδήποτε.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΚΩΣΤΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Η ολοκλήρωση της διαδικασίας με τα σκευάσματα, όπως σε όλες τις διαδικασίες, επιβεβαιώνεται με τις μετρήσεις

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η χρήση αμμωνίας είναι μονόδρομος. Όταν χρησιμοποιούμε βακτήρια του εμπορίου, τα ψάρια μπαίνουν την επόμενη μέρα και παράγουν την αμμωνία που χρειάζεται ο κύκλος για να ολοκληρωθεί. ΟΙ αποικίες των βακτηρίων αυξάνονται προοδευτικά και το σύστημα έρχεται σε ισορροπία. Μόνο ο βυθός αργεί να στρώσει γι'άυτό και τα βυθόψαρα μπαίνουν αργότερα. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να βάλουμε χημική αμμωνία οπωσδήποτε.

:)

Συμφωνω Κωστη.Υπαρχουν τοσα σκευασματα πλεον,γιατι να βαλουμε δηλητηριο ουσιαστικα στο ενυδρειο μας;

:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω Κωστη.Υπαρχουν τοσα σκευασματα πλεον,γιατι να βαλουμε δηλητηριο ουσιαστικα στο ενυδρειο μας;

:)

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μιαμ μιαμ μιαμ........................ :)

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια που εριξα ειναι νιτρικα, νιτρωδη η τιποτα απ'τα παραπανω?Επισης τα βακτηρια ποσες μερες αντεχουν χωρις αμμωνια και αν ψοφησουν τι θα πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτηρια που εριξα ειναι νιτρικα, νιτρωδη η τιποτα απ'τα παραπανω?Επισης τα βακτηρια ποσες μερες αντεχουν χωρις αμμωνια και αν ψοφησουν τι θα πρεπει να κανω?

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Link to comment
Share on other sites

:bigemo_harabe_net-64:

Αυριο παω να παρω μετρησεις και σας ενημερωνω αναλογα για τα περαιτερω

Ευχαριστω για την υπομονη σας

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να διαβασεις και το συννημενο θεμα για να μπεις στο κλιμα και μετα εδω ειμαστε παλι! ;)

Link to comment
Share on other sites

... Αρκει να ριξουμε 3 μερες πριν την τροφη απο το σκευασμα και θα εχεις παλι αμμωνια,....

υποτιθεται ενας που χρησιμοποιειι σκευασματα βιαζεται και δεν εχει νοημα να περιμνει παραπανω.

Η ολοκλήρωση της διαδικασίας με τα σκευάσματα, όπως σε όλες τις διαδικασίες, επιβεβαιώνεται με τις μετρήσεις

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί η χρήση αμμωνίας είναι μονόδρομος. Όταν χρησιμοποιούμε βακτήρια του εμπορίου, τα ψάρια μπαίνουν την επόμενη μέρα και παράγουν την αμμωνία που χρειάζεται ο κύκλος για να ολοκληρωθεί....

το ειπες και μονος σου. Δεν πρεπει να επιβεβαιωθει οτι το φιλτρο εχει "στρωθει"?

Αν θεωρειτε 100% δεδομενο οτι η διαδικασια με οποιαδηποτε σκευασμα και συνθηκες θα ολοκληρωθει αμεσα, με 100% επιτυχια, σε ολες τις περιπτωσεις, τοτε ναι δεν χρειαζεται η χρηση αμμμωνιας ή τροφης για δοκιμαστικες μετρησεις.

Συμφωνω Κωστη.Υπαρχουν τοσα σκευασματα πλεον,γιατι να βαλουμε δηλητηριο ουσιαστικα στο ενυδρειο μας;

για ποιο δηλητηριο μιλας? Αυτο το "δηλητηριο" θα εχει εξαφανιστει ππριν μπει το οποιοδηποτε ψαρι.

Μιλαμε για μια ουσια που υπαρχει καθημερινα σε ενα ενυδρειο και την οποια την ακβαλλουν τα ψαρια (και οχι μονο).

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας να ξεκαθαρισω πως δεν ειμαι υπερ των γρηγορων σκευασματων και ουτε της αμμωνιας για τους αρχαριους, μια που ακομα δεν ξερουν τις συνεπειες και πως να τις αντιμετοπισουν!!!

Δευτερων για μενα οποιος βιαζεται σε αυτο το αθλημα τοτε παει κοντρα στη φυση που θελει τους σωστους χρονους και ρυθμους για να δουλεψει αρτια εξ αρχης, η ολη βιολογια και ψαρακια υγειης στο συντομο μελλον τους, οποτε ας διαλεξει αλλο χομπυ.

Τριτον η αμμωνια ειναι μονο ενα κομματι απο ολο το παζλ της βιολογιας ενω η τροφη παρεχει ολα τα σωστα συστατικα για το οικοσυστημα.

Τεταρτων τα γρηγορα σκευασματα εχουν μεσα χημικες ουσιες που στην ουσια δεσμευουν την αμμωνια για να επιζησουν τα ψαρια και σε καμια περιπτωση δεν στρωνει ακαριαια το ενυδρειο μας. Ειδικα τα μικροσωμα ψαρια ειναι ποιο ευαλωτα και πολλες φορες μετα απο μικρο διαστημα παρουσιαζουν αρωστιες τυπου ick.

Οποτε για να μην μακρηγορο μια που υπαρχουν πολλοι λογοι ακομα, προσωπικα συνεχιζω να προτειμω τον ποιο μακρυ δρομο για το στρωσιμο ενως ενυδρειου χωρις προβληματα και θα συνεχισω να τον προτεινω μια που το συγκεκριμενω αθλημα θελει υπομονη αλλα στο τελος σε επιβραβευει!!!

Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχας να ξεκαθαρισω πως δεν ειμαι υπερ των γρηγορων σκευασματων και ουτε της αμμωνιας για τους αρχαριους, μια που ακομα δεν ξερουν τις συνεπειες και πως να τις αντιμετοπισουν!!!

Δευτερων για μενα οποιος βιαζεται σε αυτο το αθλημα τοτε παει κοντρα στη φυση που θελει τους σωστους χρονους και ρυθμους για να δουλεψει αρτια εξ αρχης, η ολη βιολογια και ψαρακια υγειης στο συντομο μελλον τους, οποτε ας διαλεξει αλλο χομπυ.

Τριτον η αμμωνια ειναι μονο ενα κομματι απο ολο το παζλ της βιολογιας ενω η τροφη παρεχει ολα τα σωστα συστατικα για το οικοσυστημα.

Τεταρτων τα γρηγορα σκευασματα εχουν μεσα χημικες ουσιες που στην ουσια δεσμευουν την αμμωνια για να επιζησουν τα ψαρια και σε καμια περιπτωση δεν στρωνει ακαριαια το ενυδρειο μας. Ειδικα τα μικροσωμα ψαρια ειναι ποιο ευαλωτα και πολλες φορες μετα απο μικρο διαστημα παρουσιαζουν αρωστιες τυπου ick.

Οποτε για να μην μακρηγορο μια που υπαρχουν πολλοι λογοι ακομα, προσωπικα συνεχιζω να προτειμω τον ποιο μακρυ δρομο για το στρωσιμο ενως ενυδρειου χωρις προβληματα και θα συνεχισω να τον προτεινω μια που το συγκεκριμενω αθλημα θελει υπομονη αλλα στο τελος σε επιβραβευει!!!

Για αυτο και εγω εξαρχης ειθελα να ξαναξεκινησω χωρις υγρα και αλλα σκευασματα αλλα με τον αργο τροπο, περιμενωντας να δημιουργηθουν απο μονα τους τα βακτηρια, για να ειμαι απολυτα καλυμενος(τουλαχιστον απο τις περισσοτερες πλευρες).

Ρωταω αν μπορω να ξαναρχισω το στρωσιμο, γιατι αν μπορω, αυτο θελω να κανω, εκτος και αν αυτο που εριξα ειναι απολυτα ασφαλες

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που μπορω να σου προτεινω ειναι να συνεχισεις ριχνοντας απλα τροφη τρυμμενη σαν σκονη, και μην την λυπασαι σαν να ταιζες κανονικα ανα 2 με 3 ημερες.

Καλη αναταραξη για να εχεις πολυ οξυγωνοση για την ωρα και αναβασε την θερμοκρασια στους 28 με 30 βαθμους για να επιταχυνης τον μεταβολισμο ολων των μικροοργανισμων.

Μην αλλαξης νερο μεχρι το ενυδρειο να στρωση σε πρωτη φαση και μην πειραξεις τα φιλτρα. Απο εκει και περα εαν εχεις καποιον να σου δωσει λιγο μπολι που να μην εχει περασει προσφατα καμια ασθενεια θα επιταχυνεις την ολη φαση, οπως μπορεις να ριξεις και καποιο σκευασμα ζωντανων βακτηριων για να βοηθησεις την εκκινηση του ολου κυκλου αλλα εαν εχεις λιγο υπομονη το μονο που χρειαζεσαι ειναι η τροφουλα και σιγα σιγα θα στρωση.

Επιση να ρωτησω τη φιλτρο και υλικα φιλτρανσης εχεις και αν εχεις καποιο φυτο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που μπορω να σου προτεινω ειναι να συνεχισεις ριχνοντας απλα τροφη τρυμμενη σαν σκονη, και μην την λυπασαι σαν να ταιζες κανονικα ανα 2 με 3 ημερες.

Καλη αναταραξη για να εχεις πολυ οξυγωνοση για την ωρα και αναβασε την θερμοκρασια στους 28 με 30 βαθμους για να επιταχυνης τον μεταβολισμο ολων των μικροοργανισμων.

Μην αλλαξης νερο μεχρι το ενυδρειο να στρωση σε πρωτη φαση και μην πειραξεις τα φιλτρα. Απο εκει και περα εαν εχεις καποιον να σου δωσει λιγο μπολι που να μην εχει περασει προσφατα καμια ασθενεια θα επιταχυνεις την ολη φαση, οπως μπορεις να ριξεις και καποιο σκευασμα ζωντανων βακτηριων για να βοηθησεις την εκκινηση του ολου κυκλου αλλα εαν εχεις λιγο υπομονη το μονο που χρειαζεσαι ειναι η τροφουλα και σιγα σιγα θα στρωση.

Επιση να ρωτησω τη φιλτρο και υλικα φιλτρανσης εχεις και αν εχεις καποιο φυτο μεσα.

Συνεχιζω λοιπον να ριχνω τροφη...

Φιλτρο εχω το fluval 305 και υλικα μονο σιποραξ και σφουγγαρακια. Αργοτερα μπορω να βαλω και substrat?

Φυτα δεν εχω, σε λιγο θα μπουν τα πρωτα με κανα ξυλο και σιγα σιγα θα προσθετω μεχρι να γινει καπως καλα φυτεμενο και να βαλω τα πρωτα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν αν ειναι να προσθεσεις βιολογικο υλικο να το κανεις τωρα για να αρχισει να στρωνει και αυτο. Οσο για τα φυτα θα σου προτεινα να περιμενεις ακομα μια που απο την μια μπορει να σου χαλασουν και απο την αλλη μπορει να αργησει ο κυκλος του αζωτου να ολωκληροθει. Ωστοσο μπορεις να κανεις μια ερευνα στο τη θα βαλεις μεσα και απο ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Για ψαρια σκεφτομαι αρχικα γκαπυ και μολυ, ωστε να αποκτησω λιγη εμπειρια. Στην συνεχεια σκεφτομαι να παω σε βιοτοπικο Ν.Αμερικης, με απιστο. Φυσικα για τις καταλληλοτερες συνθυκες για τον βιοτοπο θα χρησιμοποιηται τυρφη σε βαρελι

Link to comment
Share on other sites

Nα κανω μια ερωτηση. Στο ενυδρειο εριξα το χαλικι χωρις να το πλυνο. Τι διαδικασια να κανω για να καθαρισει?

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα ήταν να το έβραζες και να το έπλενες πριν το βάλεις μέσα στο ενυδρείο. Τώρα που μπήκε, αν είναι αδύνατον να βγει, μπορεί να σε βοηθήσει ο άνθρακας στο φίλτρο. Ισως να έχουν και καμιά άλλη ιδέα οι εμπειρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Εαν μπορεις απλα να το ξεπλυνεις θα απεφευγες τυχων θολουρα. Απο την αλλη αναλογα την εταιρια καποια χαλικακια και αμμος ειναι ηδη καθαρα.

Βεβαια εαν τα μαζεψες απο ποταμι, ελπιζω να μην ειναι μολυσμενο και καλο θα ειναι να ριξεις ενα βρασιματακι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το χαλικι το πηρα απο γνωστο μαγαζι και τωρα πηρα αλλα δυο 5κιλα, τα οποια θα τα πλυνω και θα τα βρασω.

Αλλαγες νερου κανω 50% πριν βαλω τα ψαρια? Αν κανω αλλαγη κα βαλω σκουπα θα καθαρισει?

Link to comment
Share on other sites

Μην σε προβληματιζει παραπανω το ολο θεμα, συνεχισε το στρωσιμο και θα εισαι οκ, απλα το καινουργιο χαλικακι ριξτου ενα καλο ξεπλυμα να φυγουν οι πολλες σκονες και μετα βαλτω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που τον εχω ακομα ρυθμισμενο στους 25 δειχνει 29,8, δηλαδη η θερμοκρασια μεταβαλεται και συγκεκριμενα ανεβαινει. Την τελευταια φορα σταματησε στους 30,1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...