Jump to content

Χωρίς Ph Controller-Πωσ;;;


kalmichalis

Recommended Posts

Πως μπορούμε να δούμε πόσο co2 πρέπει να διοχετευσουμε στο ενυδρειο ώστε να μην επηρέασουμε τα ψαρια απο έλλειψη οξυγόνου;;;

Link to comment
Share on other sites

ευκολο.ακολουθεις τον παρακατω πινακα.θα συνιστουσα σαν αρχη τις 90 φυσσαλιδες ανα λεπτο.

http://www.istellas.gr/aquarium/aq_water_calc_co2.html

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις μια αεραντλία ειδικά το βράδυ νομίζω την χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν βάζεις μια αεραντλία ειδικά το βράδυ νομίζω την χρειάζεσαι.

αν και εχει συζητηθει πολυ αυτο το θεμα,παρολαυτα προσωπικα δεν το θεωρω απαραιτητο.ποτε μου δεν εβαλα αεραντλια σε φυτεμενο το βραδι.
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα μου μεχρι στιγμης ειναι οτι δεν εχω phmetero και δε θα το επεκτηνω το θεμα ... αλλα στα 100λιτρα που εχω οταν το ειχα 1 φυσαλιδα το δευτερολεπτο ηταν ολα κομπλε οταν την εβαλα 1,5/sec παραλιγο να σκασουν τα ψαρια μου απο ασφιξια.... και εχω και κh 2 ...

Link to comment
Share on other sites

90 φυσσαλιδες ανα λεπτο και λιγη μαγειρικη σοδιτσα ολα καλα.για τη δοσολογια της σοδας στο ενυδρειο σου την βρισκεις εμπειρικα και βαζεις σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να βαλω σοδα στο ενυδρεοι? πρωτη φορα το ακουω στο ενυδρειο εχω νεον σκαλαρια και κορυντορακια και βαζω νερο ΑΟ

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς PH Controller έχω 1.5 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο στα 240 λίτρα και με KH 3 το PH μου είναι σταθερά στο 6.7 βέβαια η αλήθεια είναι ότι χρησιμοποιώ αεραντλία για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή klaz μπορω να βάζω σοδα στο ενυδρειο για να μπορω να βάζω περισσότερο co2??? η σοδα δεν επιρρεαζει το kh??

Link to comment
Share on other sites

η σοδα μπαινει για να αυξησει το κεχα.εαν μπει σιγα σιγα και σε συγκεκριμενη δοσολογια,δεν στρεσαρει τα ψαρια και δεν εχει ανεπιθυμητες ενεργειες πουθενα αλλου.το ζητημα ειναι και για λογους ασφαλεις να διατηρεις το κεχα σου στο 5 τουλαχιστον.κατω απο το 5 το πεχα μπορει να γινει ασταθες,καθως ο συντελεστης του πεχα ειναι το κεχα αρα αν το κρατας το κεχα σταθερο δεν θα υπαρχει κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω χρησιμοποιω νερο ΑΟ και σκοπος μου ειναι να κραταω το κεχα χαμηλα για τα σκαλαρια μου... αυτο δεν ειναι αντιφατικο οσον αφορα το νερο ΑΟ? ειναι σα να εχω τσαμπα το νερο απο ΑΟ αφου ανεβαζω το κεχα....

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως μπερδευεσαι.το νερο της οσμωσης το χρειαζεσαι για το ποσο μαλακο ειναι και οχι για το κεχα του!!!!!το νερο της οσμωσης εχει ιδιαιτερα χαμηλο κεχα που με συνδιασμο με διοξειδιο,μπορει να σου κρασαρει το πεχα.

ακομη και οι δισκαδες ριχνουν μεσα σοδιτσα ισα ισα να τσιμπησει λιγο το κεχα προς τα πανω.ριχνωντας λιγη σοδα δεν επηρεαζεις την σκληροτητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θές να έχεις υψηλότερο KH κάνεις μίξη στο νερό της ΑΟ με νερό βρύσης ποίος ο λόγος να βάζεις σκέτο νερό απο ΑΟ να δεν θές τόσο μαλακό νερο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Σκληρό νερο δε σημαινει υψηλό κεΧα;;; Δε μπορω να το καταλάβω;;; Δηλαδή με τη σοδα θα αύξηση το κεχα και τα αύξησω το πεχα. Ποιος ο λόγος σε σχέση με το co2... ;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που προσπαθει να σου εξηγηση ο Klaz ειναι οτι το ΚΗ λειτουργει σαν σταθεροποιητης του ΡΗ. Αλλο η GH και αλλο η ΚΗ αν και σχετιζονται, οταν πεφτει πολυ το ΚΗ και ειδικα μια που κανεις χρηση και CO2 γινεται επικυνδηνο μια που υπαρχει ο φοβος μιας αποτομης αυξησης του ΠΗ και το αποτελεσμα θα ειναι να τεζαρουν τα ψαρια σου σε μια αναλογη φαση. Τα σκαλαρια σου εαν δεν ειναι αγρια τοτε ζουνε θαυμασια σε ΡΗ μεταξυ 6,8 και 7,2 με ΚΗ απο 3 εως 5 και GH απο 6 εως 10, οπως επισης και τα φυτα σου. Οταν κανεις αλλαγες νερου απο την ΑΟ βαζε ενα μερος και νερο δυκτιου για να μην καθεσαι να παιδευεσαι με σοδες.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως για να καταλάβω το νερο ΑΟ το θέλω για μαλακό νερο gh και όχι για το kh. Το κεχα πρέπει να είναι γύρο στο 5 για να μην υπάρχουν απότομες μεταβολές του πεχα βάζοντας co2. Όμως βάση του τύπου το co2 θα είναι λιγότερο μέσα στο νερο αφού και το κεχα θα είναι μεγαλύτερο;;;;;

Βάζοντας σοδα η νερο δεν σκληρενει το νερο δηλαδή ανεβαίνει το gh πραγμα το οποίο εγω δεν θέλω... Σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites

Η KH συμπεριλαμβάνεται στην GH, επειδή όμως η καλύτερη βοήθεια θεωρώ είναι η σωστή κατεύθυνση και όχι η "μασημένη τροφή" διάβασε αυτό και νομίζω ότι θα καταλάβεις πλήρως τις διαφορές τις GH (Γενική Σκληρότητα) και KH (Ανθρακική Σκληρότητα) και θα σε βοηθήσει να καταλάβεις τι πρέπει να κάνεις... για οποιαδήποτε επιπλέον πληροφορία εδώ είμαστε...

Έγινε επεξεργασία - Aquadominus
Link to comment
Share on other sites

βασικα η Kh (ολοκληρη) δεν ειναι μερος της Gh. Η μια υποτιθεται (στην ουσια μετραμε αλκαλικοτητα) οτι αφορα ανθρακικα ιοντα και η αλλη ιοντα κυριως ασβεστιου και μαγνησιου.

Η χρηση σοδας εχει ως παρενεργεια την αυξηση των TDS λογω των (μαλλον ανεπιθυμητων) ιοντων Na.

ΥΓ. εχω την εντυπωση οτι συστηνεται μεγαλη ποσοτηα CO2 για ενυδρεια χωρις ελεγκτη. Ενυδρεια με φυτα (με εμφαση αυτα) χωρις ιδιαιτερες απαιτησεις χρειαζονται σταθερες και σχετικα μετριες ποσοτητες. Γενικα το CO2 πρεπει να συμβαδιζει με τα υπολοιπα (λιπασματα κλπ).

Έγινε επεξεργασία - maneni
Link to comment
Share on other sites

βασικα η Kh (ολοκληρη) δεν ειναι μερος της Gh. Η μια υποτιθεται (στην ουσια μετραμε αλκαλικοτητα) οτι αφορα ανθρακικα ιοντα και η αλλη ιοντα κυριως ασβεστιου και μαγνησιου.

Γενική σκληρότητα GH είναι το άθροισμα της Ανθρακικής σκληρότητας Carbonate Hardness ή αλλιώς KH και της μόνιμης σκληρότητας Permanent Hardness η οποία αποτελείται από θειικό μαγνήσιο (Mg(OH)2), θειικό ασβέστιο (CaSO4) και Ανθρακικό ασβέστιο (CaCO3) και λέγεται μόνιμη γιατί δεν εξαλείφεται με τον βρασμό...

Όσον αφορά το ποσοστό του CO2 σύμφωνα με αυτόν τον τύπο CO2 (ppm) = 3*kH*10( 7-pH )

με ένα KH=3 και PH=6.7 το CO2 είναι 18ppm τα φυσιολογικά όρια CO2 σε ένα ενυδρείο είναι 11ppm με 25ppm άρα;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το ποσοστό του CO2 σύμφωνα με αυτόν τον τύπο CO2 (ppm) = 3*kH*10( 7-pH )

με ένα KH=3 και PH=6.7 το CO2 είναι 18ppm τα φυσιολογικά όρια CO2 σε ένα ενυδρείο είναι 11ppm με 25ppm άρα;;;;;

τα ppm του co2 για καθε ενυδρειο δεν ειναι αναλογα με το ph που θελουμε να εχουμε? με βαση το πεχα δεν κινουμαστε για το ποσο co2 θα βαλουμε στο ενυδρειο ωστε να εχουμε το επιθυμητο αποτελεσμα στα φυτα και τα ψαρια μας??? αν θελουμε πχ ph 6.7 τοτε πρεπει το co2 που θα βαλουμε να ειναι 18ppm ?? σωστα?

Link to comment
Share on other sites

το διαβασα το λινκ και ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σας ομως αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι το εξης...

ειπατε οτι κεχα κατω απο 5 μπορει να εχει αποτομη μεταβολη το πεχα... ποιος ο λογος να μεταβληθει το πεχα ειτε ειναι το κεχα πανω απο 5 ειτε κατω.... αφου τη παροχη θα ειναι η ιδια και στα ιδια χρονικα διαστηματα....

και το αλλο που δεν καταλαβα ειναι οτι εστω οτι βαλω σοδα και ανεβασω το κεχα στο 5 τοτε θα αυξηθει το κεχα και το πεχα επομενως η παροχη co2 στο ενδρειο θα ειναι μικροτερη συμφωνα με τον τυπο για να ειμαι στις φυσιολογικες τιμες?? εγω ομως δεν θελω περισσοτερο co2 στο ενυδρειο? αρα χαμηλοτερο κεχα και πεχα???

Link to comment
Share on other sites

Εάν το KH είναι κάτω από 5 τότε το Ph είναι ποίο ευμετάβλητο, το PH επηρεάζεται και από άλλους παράγοντες εκτός από το CO2 βέβαια εάν κρατάς μια σταθερή ρουτίνα στις αλλαγές σου και ένα ΚΗ κοντά στο 3 δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να κρασάρη το PH, εγώ με KH 3 και τύρφη στο φίλτρο μου και παροχή CO2 έχω ένα PH 6,7 χωρίς πολλές μεταβολές 0,1 πάνω κάτω δεν είναι τίποτα.

Εάν ανέβει το ΚΗ και το PH μείνει σταθερό ανεβαίνει η περιεκτικότητα του νερού σε CO2, οπότε ανάλογα με το ΚΗ και το PH που έχουμε στο ενυδρείο μας κανονίζουμε την παροχή του CO2...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...