Jump to content

Η Ζωή Με Το Ich


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Το ich πρωτοεμφανίστηκε στο ενυδρείο μου μετά την προσθήκη δύο tangs. Οι πρώτες ημέρες ήταν ενθαρρυντικές καθώς τα ψάρια προσαρμόστηκαν και τα σημάδια παρέμεναν λιγοστά. Κάποια στιγμή ωστόσο ήρθε το ξέσπασμα.

Ξεκίνησα, λοιπόν, άμεσα θεραπεία με το σκεύασμα της Herbtana (reef safe), θερμοκρασία σταδιακά στους 29 και αλατότητα λίγο κάτω από 1.020. Μέσα στις δύο επόμενες ημέρες το grey tang μας εγκατέλειψε και από τότε η κατάσταση είναι σταθερή. Δηλαδή το blue tang γεμάτο στίγματα και οι δύο cloun με εμφανή σημάδια.

Σήμερα είμαι στην 11η ημέρα θεραπείας με το σκεύασμα της Herbtana. Κανένα αποτέλεσμα. Γι΄αυτό λοιπόν αναζητώ νέες λύσεις. Κάποια πρόταση??

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδή με την συγκεκριμένη παλιοαρρώστια την έπαθα και εγώ να σου πω ότι τα φάρμακα δεν κάνουν τίποτα και δυστυχώς με εμένα έχασα όλα τα ψάρια μου, δοκίμασε υποαλατότητα σταδιακά θα την κατεβάσεις μέχρι να φτάσει 1.009-1.010 αν είναι fish only, αν όχι δεν μπορείς να την κατεβάσεις τόσο, θερμοκρασία σταδιακά μέχρι τους 29 βαθμούς και τάισμα με σκόρδο και βιταμίνες και ο θεός βοηθός.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, επειδή με την συγκεκριμένη παλιοαρρώστια την έπαθα και εγώ να σου πω ότι τα φάρμακα δεν κάνουν τίποτα και δυστυχώς με εμένα έχασα όλα τα ψάρια μου, δοκίμασε υποαλατότητα σταδιακά θα την κατεβάσεις μέχρι να φτάσει 1.009-1.010 αν είναι fish only, αν όχι δεν μπορείς να την κατεβάσεις τόσο, θερμοκρασία σταδιακά μέχρι τους 29 βαθμούς και τάισμα με σκόρδο και βιταμίνες και ο θεός βοηθός.

Καλημέρα,

η θερμοκρασία είναι ήδη στους 29. Δυστυχώς είναι reef. Σκέφτομαι να αφαιρέσω κοράλλια-γαρίδα και να ρίξω την αλατότητα. Δεν ξέρω βέβαια αν θα νεκρώσει ο βράχος. Όντως με τα reef safe σκευάσματα δεν γίνεται τίποτα. Απλώς συντηρείται μία αρρωστημένη κατάσταση. Και κάποιοι υπόσχονται αποτελεσματικότητα 99%!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να πω ότι οι παράμετροι του νερού πρέπει να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα και καλό είναι να έχεις και ένα ενυδρείο καραντίνα για να βάζεις ότι καινούριο παίρνεις εκεί μέσα και μετά να το βάζεις στο ενυδρείο σου, εγώ κατόπιν εορτής φτιάχνω ένα τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ξέχασα να πω ότι οι παράμετροι του νερού πρέπει να είναι σε φυσιολογικά επίπεδα και καλό είναι να έχεις και ένα ενυδρείο καραντίνα για να βάζεις ότι καινούριο παίρνεις εκεί μέσα και μετά να το βάζεις στο ενυδρείο σου, εγώ κατόπιν εορτής φτιάχνω ένα τώρα.

Οι παράμετροι είναι ok ακόμη και τώρα που το skimmer είναι εκτός για 11η ημέρα. Καραντίνα με υποαλατότητα μάλλον είναι η επόμενη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις άλλο ενυδρείο βάλε βράχο όσο χωράει και κοράλλια εκεί μέσα και κατέβασε σε αυτό με τα ψάρια την αλατότητα στα επίπεδα που σου είπα, θα την έχεις έτσι για κάνα μήνα αλλά όπως σου είπα τα φάρμακα εμένα δεν με βοήθησαν καθόλου, και το CioMarine δοκίμασα και το Ektozon αλλά μόνο πεταμένα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

εχει απολυτο δικιο ο φιλος grigoros ετσι οπως τα λεει ειναι..

ταιζε τα ψαρια με σκορδο και βιταμινες

δες και ενα αρθρο που εχω γραψει για το σκορδο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=70739&hl=&fromsearch=1

θα σε βοηθησει πολυ

Link to comment
Share on other sites

εχει απολυτο δικιο ο φιλος grigoros ετσι οπως τα λεει ειναι..

ταιζε τα ψαρια με σκορδο και βιταμινες

δες και ενα αρθρο που εχω γραψει για το σκορδο

http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

θα σε βοηθησει πολυ

Σκόρδο ταΐζω από την πρώτη ημέρα που μπήκαν τα ψάρια στο ενυδρείο.

Επειδή δεύτερο ενυδρείο δεν υπάρχει σκέφτομαι να βάλω βράχο, γαρίδα και κοράλλια σε δοχείο 40 λίτρων με τον κυκλοφορητή και να αφήσω το ενυδρείο με τον αραγωνίτη, το skimmer και το φίλτρο. Εκεί να ρίξω την αλατότητα στο 1.009.

Τι πιθανότητες υπάρχουν να αποδώσει αυτή η τακτική ή παραλλαγές αυτής (π.χ. skimmer σε δοχείο) και ποιες μπορεί να είναι οι πιθανές παρενέργειες σε αραγωνίτη ή βράχο αντιστοίχως??

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

θα στρεσαρης τα ζωντανα σου αν κανεις κατι τετοιο.και ολο το κυριος ενυδρειο

εγω αυτο που θα εκανα στην θεση σου ειναι να ανεβαζα την θερμοκρασια στους 30 βαθμους και θα εριχνα σταδιακα την αλατοτητα στους 1.022 με 1.021 και θα ταιζα με σκορδο

κοιτα μεσα στο ενυδρειο αν υπαρχουν διαμαχες με τα αλλα ψαρια που εχεις

τα tang απο την φυση τους ειναι φοβιτσιαρικα ψαρια και στρεσαρονται ευκολα

συνηθως τα tang εμφανιζουν ick αλλα το ξεπερνανε πολλες φορες με την προσθηκη σκορδου

εκτος αν ειναι σε προχωρημενο σταδιο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.

Θελεις να μας δωσεις λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο σου;

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να βγάλεις βράχο και κοράλλια να προσέξεις πολύ να μην αναταράξεις τον βυθό και ανεβάσεις μετρήσεις, επίσης τον βράχο μην τον βγάλεις όλο αλλά μέρος αυτού που βρίσκεται πιο ψηλά και προσεκτικά για να μην τρομάξεις τα ψάρια, αν νεκρώσει αυτός που είναι μέσα μην σε απασχολεί θα ξαναζωντανέψει όταν βάλεις ζωντανό βράχο μέσα, τα ψάρια όχι, στο δοχείο που θα τα βάλεις μην ξεχάσεις φωτισμό και να ξέριες ότι και αυτά που θα μετακινήσεις στο δοχείο θα έχουν επάνω ick οπότε θα πρέπει να μείνουν εκεί καιρό μέχρι να εξαλειφθεί το ick, την αλατότητα πρέπει να την ρίξεις σίγουρα στο 1010 γιατί στο 1020 που την είχα εγώ δεν έκανε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλε μου.

Θελεις να μας δωσεις λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο σου;

To ενυδρείο είναι 120 λίτρων. Το skimmer είναι deltec mce300. Eσωτερικό φίλτρο της μαμά εταιρείας JEWEL με προσθήκη άνθρακα-αντιφώσφορου. Σε ζωντανά αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 clown, 1 bluetang, μία γαρίδα και μαλακά κοράλλια. Η θερμοκρασία αυτή τη στιγμή είναι στους 29 βαθμούς, η αλατότητα στο 1.020 και οι υπόλοιπες τιμές στα επιθυμητά επίπεδα. Από χθες σταμάτησα τη χρήση του herbtana (μετά από 11 ημέρες) και έβαλα ξανά σε λειτουργία το skimmer. Ελπίζω να σας κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

θα στρεσαρης τα ζωντανα σου αν κανεις κατι τετοιο.και ολο το κυριος ενυδρειο

εγω αυτο που θα εκανα στην θεση σου ειναι να ανεβαζα την θερμοκρασια στους 30 βαθμους και θα εριχνα σταδιακα την αλατοτητα στους 1.022 με 1.021 και θα ταιζα με σκορδο

κοιτα μεσα στο ενυδρειο αν υπαρχουν διαμαχες με τα αλλα ψαρια που εχεις

τα tang απο την φυση τους ειναι φοβιτσιαρικα ψαρια και στρεσαρονται ευκολα

συνηθως τα tang εμφανιζουν ick αλλα το ξεπερνανε πολλες φορες με την προσθηκη σκορδου

εκτος αν ειναι σε προχωρημενο σταδιο...

Αυτό που προτείνεις δεν δούλεψε. Το δοκίμασα στα πρώτα στάδια της ασθένειας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Το ich πρωτοεμφανίστηκε στο ενυδρείο μου μετά την προσθήκη δύο tangs. Οι πρώτες ημέρες ήταν ενθαρρυντικές καθώς τα ψάρια προσαρμόστηκαν και τα σημάδια παρέμεναν λιγοστά. Κάποια στιγμή ωστόσο ήρθε το ξέσπασμα.

Ξεκίνησα, λοιπόν, άμεσα θεραπεία με το σκεύασμα της Herbtana (reef safe), θερμοκρασία σταδιακά στους 29 και αλατότητα λίγο κάτω από 1.020. Μέσα στις δύο επόμενες ημέρες το grey tang μας εγκατέλειψε και από τότε η κατάσταση είναι σταθερή. Δηλαδή το blue tang γεμάτο στίγματα και οι δύο cloun με εμφανή σημάδια.

Σήμερα είμαι στην 11η ημέρα θεραπείας με το σκεύασμα της Herbtana. Κανένα αποτέλεσμα. Γι΄αυτό λοιπόν αναζητώ νέες λύσεις. Κάποια πρόταση??

Ευχαριστώ και πάλι

Στα 120 λιτρα,και μονο ενος tang η προσθηκη ειναι υπερβολη,ποσο μαλλον δυο............

Link to comment
Share on other sites

Στα 120 λιτρα,και μονο ενος tang η προσθηκη ειναι υπερβολη,ποσο μαλλον δυο............

Επέλεξα δύο μικρών διαστάσεων ψαράκια με την προοπτική να δοθούν μόλις μεγαλώσουν.

Admin note.

Θα παρακαλούσα να μείνουμε στο θέμα χωρίς ειρωνείες προς άλλους.

Link to comment
Share on other sites

Εγινε μια σύσταση από τον Διαχειριστή η συζητηση να μείνει μόνο στο πρόβλημα που θέτεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=71400&view=findpost&p=626801 αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες και συνεχίζεις με το ίδιο στυλ αυτή την φορά μάλλον δεν λυπάμαι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...