Jump to content

Αναπαραγωγή Γαρίδων, Πληροφορίες;


Recommended Posts

Έψαξα και το google κι εδώ αλλά για κάποιο λόγο (ίσως επειδή είναι αργά) δεν βρήκα συγκεκριμένες πληροφορίες.

Ψάχνω να βρω πόσες μέρες κουβαλάν τα αβγά τους οι γαρίδες. Και από ποιά ηλικία αρχίζουν να κάνουν αβγά;

Νομίζω είχα διαβάσει ότι όταν γίνουν 2 μηνών, πλέον μπορούν να γεννήσουν.

Συγκεκριμένα έχω caridina babaulti blue, και η μια κουβαλάει αβγά από χθες. Σε πόσες μέρες θα σκάσουν; Μετά θα είναι σε κατάσταση larva για 7-10 ημέρες και μετά θα είναι μικρές γαριδούλες οι οποίες μεγαλώνουν πολύ γρήγορα; Και σε πόσο καιρό ξεφεύγουν από τον κίνδυνο να φαγωθούν από τα ψάρια του ενυδρείου; (guppy, platty)

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα και το google κι εδώ αλλά για κάποιο λόγο (ίσως επειδή είναι αργά) δεν βρήκα συγκεκριμένες πληροφορίες.

Ψάχνω να βρω πόσες μέρες κουβαλάν τα αβγά τους οι γαρίδες. περιπου 3 εβδομαδες Και από ποιά ηλικία αρχίζουν να κάνουν αβγά; αναλογα το ειδος. Οι Νeocaridina στους 2μιση μηνες ειναι ετοιμες αναπαραγωγικα ενω καποιες Caridina (CRS, bee, tiger) θελουν εως και 6 μηνες να ωριμασουν σεξουαλικα

Νομίζω είχα διαβάσει ότι όταν γίνουν 2 μηνών, πλέον μπορούν να γεννήσουν.

Συγκεκριμένα έχω caridina babaulti blue, και η μια κουβαλάει αβγά από χθες. Σε πόσες μέρες θα σκάσουν; Σε 15 μερες περιπου θα σκασουν οι λαρβες Μετά θα είναι σε κατάσταση larva για 7-10 ημέρες και μετά θα είναι μικρές γαριδούλες οι οποίες μεγαλώνουν πολύ γρήγορα; Και σε πόσο καιρό ξεφεύγουν από τον κίνδυνο να φαγωθούν από τα ψάρια του ενυδρείου; (guppy, platty)

Οι γαριδες του συμπλεγματος babaulti επειδη γεννουν ναυπλιους , τα μικρα τους εχουν πολυ αργη αναπτυξη και ειναι εκτεθειμενα μεγαλυτερο χρονικο διαστημα σε θηρευτες. Λογικο και επομενο ειναι να υποφερουν μεγαλυτερες απωλειες απο τα ψαρια (γεννουν ομως και περισσοτερα αυγα για να αντισταθμισουν αυτο το γεγονος).

Καλυτερα παντως για τις babaulti να ειναι σε γαριδοενυδρειο χωρις ψαρια για συγκατοικους.

Link to comment
Share on other sites

ο Raven τα ειπα ολα πιστευω! κανε ενα γαριδοενυδρειο και βαλτες εκει μονες τους! που τις βρηκες φιλε μου τις babaulti γιατι ψαχνω να αγορασω!

Link to comment
Share on other sites

Ε δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω γαριδοενυδρείο, ήδη αυτό είναι το 1ο μου ενυδρείο και είναι μόνο 3 μηνών, θα με πετάξουν έξω απ'το σπίτι αν φέρω και 2ο ενυδρείο :)

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Τις γαριδούλες τις πήρα από το http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=276 (Azores.gr)

Όλες ήταν γκρι/μπλε πριν από ένα μήνα που τις αγόρασα, μετά η μια έγινε κατάμαυρη (πολύ εντυπωσιακή), οι 2 έγιναν σκούρες γκρι, μια ανοιχτή γκρι και 2 έμειναν γκρι/μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...