Jump to content

Ενυδρείο Με Κιχλίδες


steliosv

Recommended Posts

Καλήμερα!! Έχω ένα ενυδρείο cayman 80, 120λτ και σκέφτομαι να το στήσω ξανά μιας και το είχα βγάλει εκτός λειτουργείας εδώ και ένα χρόνο. Πριν είχα κοινωνικό ενυδρείο με ξύλα και φυτά και σκεφτόμουν αυτή την φορά να κάνω ένα ενυδρείο με άμμο κάτω και πέτρες για διακόσμηση και να μην έχω καθόλου φυτά και από ψάρια σκεφτόμουν για αφρικάνικες κιχλίδες. Εδώ όμως θα ήθελα την γνώμη σας γι'αυτο. Θα μπορούσαν να μπουν κιχλίδες σε αυτά τα λίτρα και αν όχι τι θα μπορούσα να βάλω; Απλα θα προτιμούσα να κρατήσω αυτή την διακόσμηση με πετρα και άμμο αντε αν χρειαστει να βάλω και κανενα μικρό ξυλαράκι. Επίσης θα μπορούσαν να μπουν και κάποια neon μέσα ή υπάρχει περίπτωση να τα φάνε τα άλλα. Σκεφτόμουν να βάλω λευκή άμμο κάτω ή μήπως λόγο της αντανάκλασης που έχει το λευκό θα στρεσάρονται τα ψάρια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 197
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γεια σου φιλε μου!Στα 120 λίτρα μπορεις να κάνεις ενα πολύ ωραιο ενυδρειο με κιχλίδες απο την Λιμνη Tanganyika

Δυστυχώς ομως το να προσθεσεις ψαρια απο άλλες ηπείρους, οπως neon δεν ειναι δυνατο.

Ριξε μια ματιά εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=61115&st=0&p=550987entry550987

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα αυτά είσαι πολύ οριακά(μάλλον όχι) για αφρικάνικες κιχλίδες! Εκτός αν εννοείς αν πας tangainyka σε κοχυλοψαρα που στα λίτρα σου είναι βασιλιάδες!

Όσον αφορά τη διακόσμιση καλά τα λές, μόνο που η συγκεκριμένη διακόσμιση που αναφέρεις είναι για malawi(mbuna=πετρόψαρα).

Στα κοχυλόψαρα θές πάρα πολλά κοχύλια και ελάχιστες πέτρες!

Νέον με τίποτα καθώς εκτός ότι μπορεί να φαγωθούν, δεν ταιριάζουν με τίποτα με αφρική!

Link to comment
Share on other sites

Στα λίτρα αυτά είσαι πολύ οριακά(μάλλον όχι) για αφρικάνικες κιχλίδες! Εκτός αν εννοείς αν πας tangainyka σε κοχυλοψαρα που στα λίτρα σου είναι βασιλιάδες!

Όσον αφορά τη διακόσμιση καλά τα λές, μόνο που η συγκεκριμένη διακόσμιση που αναφέρεις είναι για malawi(mbuna=πετρόψαρα).

Στα κοχυλόψαρα θές πάρα πολλά κοχύλια και ελάχιστες πέτρες!

Νέον με τίποτα καθώς εκτός ότι μπορεί να φαγωθούν, δεν ταιριάζουν με τίποτα με αφρική!

Φιλε Παναγιώτη θα σε παρακαλέσω να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στις πληροφορίες που δινεις σε άλλα μέλη!

Σε 120 λίτρα μπάινουν και άλλα ψάρια εκτός απο κοχυλόψαρα!

Link to comment
Share on other sites

malawi δηλαδή δε θα μπορούσα να βάλω σε αυτά τα λίτρα; και όταν κοχύλια φαντάζομαι διαφόρου μεγέθους. Κοχύλια που θα μπορούσα να βρω γιατί να σου πω την αλήθεια σε Pet shop δεν έχω προσέξει πότε. Πάντως θα κοιτάξω και φωτογραφίες με ενυδρεία έτσι με κοχύλια να δω πως είναι. Ξέρεις μήπως πόσο κυμαίνονται οι τιμές στα κοχείλια; και αν βάλω ψάρια Tanganyika περίπου πόσα μπορώ να βάλω;

Link to comment
Share on other sites

Κιχλίδες απο την λίμνη Μαλάουι δυστυχώς δεν μπορεις να βάλεις λογο λίτρων.

Οαριθμός των ψαριών εξαρταται απο το είδος που θα καταλήξεις.Στο λινκ που σου εδωσα παραπάνω αναφερει ξεκαθαρα των αριθμό ανα είδος!

Κελυφη σαλιγκαριών μπορεις να πάρεις απο μαγαζι με παραδοσιακά προιόντα ή σουπερ μάρκετ οπου θα τα βρασεις τα σαλιγκαρια καλά και θα τα καθαρισεις ωστε να μην τα κελύφη μόνο!

Διαφορετικά μπορεις να βαλεις μια αγγελία και να ζητησεις απο αλλα μέλη!

Link to comment
Share on other sites

ααα δηλαδή βάζουμε το κέλυφος απο σαλιγκάρια; δν ειναι όμως πολύ μικρά; Δε μπορούμε να βρούμε κάπου μεγάλα κοχύλια να βάλουμε; Η λευκή άμμος κάτω κάνει που σκέφτομαι να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεις να βρεις μεγαλύτερα κοχυλια απο θαλασσα ή οπουδήποτε μπορεις να τα χρησιμοποιήσεις μετα απο καλό καθαρισμα!

θα πρότεινα μπεζ αμμο καλυτερα για το λόγο που αναφερεις εσυ παραπάνω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παναγιώτη θα σε παρακαλέσω να είσαι λίγο πιο προσεκτικός στις πληροφορίες που δινεις σε άλλα μέλη!

Σε 120 λίτρα μπάινουν και άλλα ψάρια εκτός απο κοχυλόψαρα!

Έτσι ακριβώς! Σε αυτά τα λίτρα έχω κρατήσει πολλά και όμορφα είδη με επιτυχία, κυρίως πετρόψαρα, όπως οι 5 πανέμορφοι κάλβοι που έχω αυτή την στιγμή και θεωρώ μια εξαιρετική επιλογή.

:)

Link to comment
Share on other sites

Θα μποεούσες να βάλεις τα Κ Α Τ Α Π ΛΗ Κ Τ Ι Κ Α Julidochromis transcriptus τα οποία σίγουρα είναι πολύ ενδιαφεροντα ψαράκια...

Link to comment
Share on other sites

κάλβοι απο τα ομορφότερα ψάρια της λίμνης, δες εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/altolamprologus_calvus.htm.

Link to comment
Share on other sites

κάλβοι απο τα ομορφότερα ψάρια της λίμνης, δες εδώ http://www.tsamisaqu...gus_calvus.htm.

γhttp://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/altolamprologus_calvus.htm

Link to comment
Share on other sites

Κιχλίδες απο την λίμνη Μαλάουι δυστυχώς δεν μπορεις να βάλεις λογο λίτρων.

Οαριθμός των ψαριών εξαρταται απο το είδος που θα καταλήξεις.Στο λινκ που σου εδωσα παραπάνω αναφερει ξεκαθαρα των αριθμό ανα είδος!

Κελυφη σαλιγκαριών μπορεις να πάρεις απο μαγαζι με παραδοσιακά προιόντα ή σουπερ μάρκετ οπου θα τα βρασεις τα σαλιγκαρια καλά και θα τα καθαρισεις ωστε να μην τα κελύφη μόνο!

Διαφορετικά μπορεις να βαλεις μια αγγελία και να ζητησεις απο αλλα μέλη!

Μια ακόμα απορία, δύο βασικά. Στο link που μου είπες τα ψάρια που γράφει ας πούμε στα 80λτ εννοει ένα από το κάθε είδος δηλαδή έχει 8 διαφορετικές επιλογές ή μπόρεις να τα βάλεις όλα αυτά μάζι; και επίσης όταν λέει χαρέμι τι ακριβώς εννοεί; Στο ζευγέρι φαντάζομαι εννοεί ένα αρσενικό και ένα θηλυκό;

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα απορία, δύο βασικά. Στο link που μου είπες τα ψάρια που γράφει ας πούμε στα 80λτ εννοει ένα από το κάθε είδος δηλαδή έχει 8 διαφορετικές επιλογές ή μπόρεις να τα βάλεις όλα αυτά μάζι; και επίσης όταν λέει χαρέμι τι ακριβώς εννοεί; Στο ζευγέρι φαντάζομαι εννοεί ένα αρσενικό και ένα θηλυκό;

Ναι φίλε μου ενα συνδιασμο απο αυτες τις επιλογες!

Ζευγαρι ειναι: ενα ασενικό και ενα θηλυκό.

Χαρέμι είναι: ενα αρσενικό με 3 ή 4 θηλυκά!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα ,δεν ηξερα οτι οι καλβοι μπορουν να ζουν καλα σε τετοια λιτρα.Αλλα επιδη εχω καλβους και στο λεει ο μεντορας μου στην Αφρικη Κωστης,να βαλεις καλβους και δεν θα το μετανιωσεις.Ειναι υπεροχα ψαρια ,με καταπλυκτικη σωματοδομη και χαρακτηρα. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνουν Βασίλη, με σωστό στήσιμο και μέχρι να βρεθεί ζευγάρι. Μετά κρατάς το ζευγάρι σου και δίνεις τα υπόλοιπα ή τα βάζεις σε ένα μεγαλύτερο κοινωνικό. Βοηθάει ότι μεγαλώνουν αργά και αργούν να φτάσουν σε τελικό μέγεθος.

:)

Link to comment
Share on other sites

ωραία.. ευχαριστω πολύ. Με βοηθήσατε πάρα πολυ. Κατέληξα τουλαχιστον και στο είδος ψαριού που θέλω να βάλω. Θα παω να τα δω και απο κοντά να δω ποια μ'αρεσουν περισσοτερο και θα διαλέξω ενα είδος. Είδα επίσης όταν έψαχνα για αυτά τα ψάρια ότι κάποια είναι για το βυθό οπότε έλεγε μπορούν να είναι και με αλλα που είναι πιο ψηλά στην επιφάνεια χώρις πρόβλημα. Εγώ θα μπορούσα να βάλω ή δε με παίρνει λόγο λίτρων; Επίσης σήμερα πήγα σε pet shop και μου είπαν ότι αν βάλω άμμο θα είναι και πιο δύσκολη στον καθαρισμό αλλά θα το σηκώνουν συνέχεια τα ψάρια και καλύτερα να βάλω ψιλό χαλίκι. Ποια είναι η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα λίτρα σου ειναι λιγα......

Με αμμο διατηρουμε ολοι τα αφρικάνικα ενυδρεια μας χωρις κανενα πρόβλημα!

:)

Κανε την αναζητηση σου, δες διαφορα ψαρακια με την ησυχία σου και εδω ειμαστε πάλι.....

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπες κι ο Κώστας, η άμμος είναι ιδανική. Από εκεί και πέρα θα σε συμβούλευα να πας στο pet shop, να κάνεις μια λίστα με τα ψάρια που σου αρέσουν και να τα γράψεις εδώ πρίν αγοράσεις, ώστε να αποφύγεις προβλήματα με την σύνθεση του ενυδρείου σου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα και πήρα άμμο και πέτρες για το ενυδρείο να ξεκινήσω σιγα σιγά το στήσιμο. Τα πήρα από το Ερμής Α.Ε που το διάβασα κάπου εδώ και και είναι όντως πολύ φτηνά. Πήρα 8 πέτρες ασβεστολιθηκές έτσι ώστε να κάνει και το νερο πιο σκλήρο και μια μη ασβεστολιθηκή με τρίπες και έτσι. Βέβαια νομίζω ότι θα χρειαστώ και άλλες πέτρες έτσι ώστε να στηθούν με τέτοιο τρόπο για να μπορέσουν να δημιουργηθούν και κρυψώνες απλα πήρα αυτές δοκιμαστικά για να δω πως θα κάτσουν στο ενυδρείο. Της πέτρες τις επληνα καλά τις έβρασα και τις έβαλα μέσα. Απλά περιμένω να καθαρίσει λίγο το νερό γιατί ακόμα έχει μια θολούρα έτσι ώστε να μπορέσω να βλέπω για να τις στήσω. Μόλις τις στήσω θα βάλω και φώτο να μου πείτε αν είναι καλά ετσι και αν όντως θα χρειαστώ και άλλες πέτρες. θα αγοράσω και σαλιγκάρια αν είναι για να τα βράσω και να ρίξω μέσα και τα κελυφη. Ξέρεται γενικώς που μπορώ να αγοράσω πέρα απο σαλιγκάρια κοχύλια και έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Από ψάρια αποφάσισα να βάλω Ζευγάρι από Julidochromis transcriptus με χαρέμι N.Multifaciatus. Στο χαρέμι όμως για τα λίτρα μου πόσα θηλυκά πρέπει να βάλω; και γενικως πως θα ξεχωρίσω αν είναι αρσενικά ή θηλύκα εφόσον σε μικρή ηλικία δε διακρίνεται εύκολα;

Link to comment
Share on other sites

Από ψάρια αποφάσισα να βάλω Ζευγάρι από Julidochromis transcriptus με χαρέμι N.Multifaciatus. Στο χαρέμι όμως για τα λίτρα μου πόσα θηλυκά πρέπει να βάλω; και γενικως πως θα ξεχωρίσω αν είναι αρσενικά ή θηλύκα εφόσον σε μικρή ηλικία δε διακρίνεται εύκολα;

Για χαρεμι N.Multifaciatus 4-1 νομιζω θα ειναι καλα νομιζω τωρα.... αν ειναι μικρα νομιζω δεν υπαρχη τροπος να τα ξεχωρισεις αλλιως ξερω οτι τα αρσενικα ειναι ποιο μεγαλα απο τα θυληκα εγω εχω ενα χαρεμι αλλα ειναι στο τελικο τουσ μεγεθος οποτε ξεχωριζονται ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε vouros και καλώς ήρθες στην Αφρική!

Δυστυχώς έχεις κάνει ενα σημαντικό λάθος με το στήσιμο του ενυδρείου σου. Η διαδικασία για το στήσιμο του aquascaping στα νταμαροενυδρεία είναι φελιζόλ-πέτρες-άμμος-νερό. Το φελιζόλ δεν είναι αναγκαστικό. Κάνε μια αναζήτηση στο φόρουμ και θα βρεις λεπτομέρειες για την διαδικασία. Θα πρότεινα να το αδειάσεις και ήρεμα και χαλαρά να το ξαναρχίσεις, για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον. Έτσι κι αλλιώς μια φορά θα το στήσεις...

Τα ξαναλέμε :)

Έγινε επεξεργασία - G_lantern
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς; Δηλαδή κάτω από την άμμο πρέπει να βάλω και πέτρες; Αν δεν βάλω δηλαδή τι θα γίνει; Εδώ είναι μια φώτο έτσι όπως το έστησα μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εχε στο νού σου κατι τετοιο.....

pict3717ap0.jpg

Μονο που στην δεξια πλευρα θα βαλεις πολλά κοχύλια ή κελυφη σαλιγκαριών για τα multies.

Καλό θα είναι να βαλεις τα κοχυλόψαρα εκει που δεν θα ειναι εντονη η ροη του νερού!

Επίσης μια αφισα γκρί, πράσινη ή καφε ή οτι σαρεσει πιο πολύ θα ηταν καλό να μπεί στην πλάτη του ενυδρειου ετσι ωστε να αισθανονται τα ψαρια περισσότερη ασφάλεια.

Καλή συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...