Jump to content

Τα Αυγά Ήρθαν! Killifish Ξεκίνημα Σε 20Lt


Superpzarr

Recommended Posts

Η παραγγελία έγινε στο e-bay.

παρήγγειλα από 2 προμηθευτές Nothobranchius guentheri ώστε σε μελλοντικές γέννες να μην υπάρξει έυκολα εκφυλισμός (και μάλλον και για την επόμενη φουρνιά θα ξανααγοραστουν αυγά για τον ίδιο λόγο)

Το ενυδρείο είναι ένα aqualampe της aquatlantis με εσωτερικό φίλτρο weirpro tc-200, ντουί Ε27 και θερμοστάτη-θερμαντήρα της jager 50w

λίγα πράγματα για το προφίλ του ψαριού εδώ:

http://www.seriouslyfish.com/profile.php?genus=Nothobranchius&species=guentheri&id=353

το ενυδρείο θα στηθεί με νερό βρύσης.

σκούρα καφέ ψιλόκοκκη άμμος αναμεμιγμένη με βρασμένη μέχρι εξάντλησης τύρφη θα μπει για "πάτωμα".

ανούμπιες και κερατόφυλλο που έχω διαθέσιμα θα φυτευτούν και ψάχνω και κανένα μικρό κομμάτι ξύλο που να χωράει στο μικρό ενυδρείο.

μόλις έχουμε στρωμμένο φίλτρο θα επανέλθω με απορίες σε διάφορα θέματα που θα έχουν να κάνουν κυρίως με την ανατροφή του γόνου.

ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθεια.

όποιος ενδιαφέρεται ας μου πει προτάσεις ενστάσεις κλπ σε σχέση με το στήσιμο ή οτιδήποτε άλλο.

σκέφτομαι να βάλω και δυό τρία φύλλα για κρυψώνες αργότερα για το ζευγάρωμα, τι είδους φύλλα μπορώ να χρησιμοποιήσω από ενδημικά φυτά και με ποιά διαδικασία; (αν δεν υπάρχουν με βλέπω πάλι για e-bay)

για συγκάτοικο δε βλέπω να βάζω μιας και θα κινδυνέψουν τα τυχόν αυγά...

αυτός θα είναι ο βασιλιάς μας:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=beHny9wqWrc

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 58
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κρατα μας ενημερους και ο λαος θελει Φωτος!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone....%20%20fish&st=0

ριξε και μια ματια εδω! :bigemo_harabe_net-64:

Απο εκει ξεκινησα... ως γνωστον, o Fotis GT φταίει για όλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια και μην απογοητευθείς στιγμή,είναι μια διαδικασία που δεν έχει καμία σχέση με το "μπαίνω,βλέπω,αγοράζω".

Θέλει "τόλμη και γοητεία" και θα σε ανταμείψει στο έπακρο.Η θερμοκρασία μπορεί να ελεγχθεί και προτείνω να ξεκινήσεις σε πολύ μικρό δοχείο τις πρώτες ημέρες ώστε να μπορείς να ταΐσεις.

Προχώρα!

Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια και μην απογοητευθείς στιγμή,είναι μια διαδικασία που δεν έχει καμία σχέση με το "μπαίνω,βλέπω,αγοράζω".

Θέλει "τόλμη και γοητεία" και θα σε ανταμείψει στο έπακρο.Η θερμοκρασία μπορεί να ελεγχθεί και προτείνω να ξεκινήσεις σε πολύ μικρό δοχείο τις πρώτες ημέρες ώστε να μπορείς να ταΐσεις.

Προχώρα!

μόλις ήρθε στα χέρια μου το "πακετο" με 30 αυγα έξτρα από την παραγγελία. Τουτέστιν τρία πακετάκια με 30,30 και 60 αυγά αντίστοιχα.

(φώτος άυριο αφού η μόνη διαθέσιμη φωογραφική είναι στο κινητό του αδερφού και συγκάτοικου)

ξεκινάω προετοιμασία δοχείου με 500ml εμφιαλωμένο με

pH 7.2

Ολική Σκληρότητα 256 mg/l (ως CaCO3-ανθρακικο ασβεστιο)

επειδη το ντοπιο νερο ειναι πολύ πιο σκληρό, αλκαλικό και το απαρχαιωμένο δίκτυο είναι τίγκα στα βαρέα μέταλλα.

μέσα στο δοχείο θα μπεί το μικρό φίλτρο και αντιχλώριο. Μόλις έρθει η ώρα να βάλω άυριο βράδυ τα αυγά με την τύρφη μέσα στην οποία βρίσκονται θα βγει το φίλτρο. (είμαι σε διαδικασία σκέψης για πατέντα...)

Έγινε επεξεργασία - Superpzarr
Link to comment
Share on other sites

το νερό (1.5 λιτρο Βίκος) από εχθές το βράδυ είναι σε αντιχλώριο με αεραντλία.

Σε ένα γυάλινο μπώλ καλά ξεπλυμένο έβαλα το χώμα με τα 30 αυγά και 250ml νερό θερμοκρασίας 19 βαθμών κελσίου.

Δυστυχώς στο ρέθυμνο αρτέμια δε βρήκα αύριο θα πάρω τηλέφωνα ηράκλειο να δω τι γίνεται μιας και μπορώ να παραλάβω απο εκεί την Παρασκευή αν υπάρχει. έριξα ελάχιστο στη μύτη του μαχαιριού tetraMinBaby.

Οι φώτος θα ανέβουν σύντομα!!!

Πρώτη αναμονή να σκάσουν ουρίτσες!

Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε λίγο τη θερμοκρασία.23-26.

Την πρώτη μέρα δε θα πρότεινα να ταίσεις,ίσως να μη φάνε κιόλας και θα βρομίζεις το νερό σου άδικα.

Πρώτα μεταφορά όσα βγούνε σε άλλο δοχείο,γιατί αν δε σκάσουν κάποια αυγά (ίσως πολύ μεγάλο ποσοστό) πρέπει να τα στεγνώσεις

και να επαναλάβεις τη διαδικασία μετά από 20 ημέρες.Δε θα ήταν καλό στο χώμα αυτό να μείνει τροφή.Εγώ τη μεταφορά την έκανα με σύριγγα ταίσματος (Μεγάλο στόμιο)

και με πολύ προσοχή.Να έχεις πάντα νερό προετοιμασμένο σε δοχείο και σε κατάλληλη θερμοκρασία για αλλαγές.Η παρασκευή αρτέμιας χρειάζεται αρκετές ώρες οπότε βιάσου!

Link to comment
Share on other sites

Τέσσερις ουρίτσες μεχρι στιγμής. Ανεβηκαν ως την επιφάνεια και μετά χάθηκαν στο χώμα-τύρφη, εξαιρετικά δύσκολο να τις διακρίνεις!!!

Θα τα κάνω πάνω μου από τη χαρά μου!

θερμοκρασία ανέβασα σταθερά στους 22 με την Νέα Πατέντα ΨΑΡΟ-ΜΠΕΝ ΜΑΡΙ!!!

5 πόντους νερό στο ενυδρείο, θερμοστάτης μέσα και μέσα σ'αυτό το γυάλινο μπωλ με την ψαρόσουπα :)

Link to comment
Share on other sites

πρώτη αλλαγή νερού και μεταφορα στο καθαρό από χώματα δοχείο των 8 μικρών με σύριγγα με μεγάλη τρύπα. Δυστυχώς το ένα μάλλον πέθανε στη μεταφορά...τάισα ένα ψιλοκομμένο bloodworm και μια λευκή προνύμφη κουνουπιού... περιμένω να δώ αν θα φάνε... αρτέμια ούτε για δείγμα δε βρήκα...

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βλέπω!Την τροφή που τους έδωσες πολύ δύσκολο να τη φάνε... Αν μπορείς βρες τουλάχιστον υγρή τροφή για νεογέννητα και ρίξε ελάχιστη ποσότητα.

Βιάστηκες,έπρεπε πρώτα να προετοιμαστείς στο θέμα ταϊσματος.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βλέπω!Την τροφή που τους έδωσες πολύ δύσκολο να τη φάνε... Αν μπορείς βρες τουλάχιστον υγρή τροφή για νεογέννητα και ρίξε ελάχιστη ποσότητα.

Βιάστηκες,έπρεπε πρώτα να προετοιμαστείς στο θέμα ταϊσματος.

φώτη δυστυχώς έχεις δίκιο για το θεμα βιασυνης...

δυστυχώς ούτε υγρή τροφή ούτε infusoria βρήκα πουθενα...

τα bloodworms και τις προνυμφες τους τα "χτυπησα" σαν σε γουδι με το πισω μέρος μαχαιριού σε ποτηράκι και νομίζω ότι είδα πρησμένες κοιλίτσες! τώρα θα τους κάνω αλλαγή να δούμε και καλύτερα σε τι φάση έιμαστε...

και θα ξαναταϊσω

Link to comment
Share on other sites

Infusoria θα μπορούσες να είχες φτίαξει μόνος σου αν το είχες σκεφτεί νωρίτερα. Δες εδώ : http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

Για έτοιμη infusoria, υπάρχει αυτό που μπορείς να το βρεις και σε ελληνικά μαγαζιά ή να το παραγγείλεις.

Για artemia την επόμενη φορά μπορείς να παραγγείλεις εγκαίρως αβγά και να ξεκινήσεις όταν χρειαστείς την παραγωγή. Δες εδώ : http://www.aquazone....l=&fromsearch=1

Βέβαια, μια εναλλακτική είναι και τα microworms. Αν χρειαστείς, μπορεί να βρούμε και να σου στείλουμε μια καλιέργεια. Διάβασε εδώ : http://www.aquazone....topic=58126&hl=

Καταλαβαίνεις πως τα πράγματα για την ανάπτυξη των μικρών δεν είναι και τόσο απλά, θέλει μια σχετική προετοιμασία... :)

Link to comment
Share on other sites

εκανα κοτσανα...

μεχρι στιγμης παντως ζωντανα και τα 8... ελπιζω και τριβω σκουληκια...

Link to comment
Share on other sites

διαβαζα εχθες το βραδυ για ολα... microworms ειναι ευκολο να στειλει καποιος με δικα μου φυσικα εξοδα;

Link to comment
Share on other sites

πρωί πρωί με το καράβι παραλαμβάνω αρτέμια!!!

ελπίζω να μην έχει γίνει ζημιά μέχρι να βγεί η καλλιέργεια...

Link to comment
Share on other sites

παρελήφθη αρτεμια της serra σε σακουλάκια των 18g και ξεκίνησα καλλιέργεια στους 27 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΙΕΡΓΕΙΑ!!!

οι μικρες λαρβες κουνιουνται νευρικα...!!!

έχω βάλει φακό δίπλα στο μπουκάλι καλλιέργειας... περιμένω κανένα τέταρτο να ανεβούν τα τσόφλια και να "κάτσουν" τα μη εκολαυθέντα και ΤΑΪΖΩ!!!!

Link to comment
Share on other sites

οι πρώτες φώτος λίγο μετά το βραδυνό τάισμα!!!

είμαστε 5 ημερών και δεν την παλεύουμε!!!

το κυνήγι της αρτέμιας είναι ανελέητο και οι κινήσεις την ώρα του φαγητού ζωηρές και γρήγορες!!!

άφησα το χώμα στο νερό και για δεύτερη ημέρα και σκάσανε άλλες 6 ουρίτσες... είμαστε πλέον 14!!!

σε κανένα δίμηνο θα αναζητούνται γονείς...

post-40852-0-06406400-1326750825_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οι πρώτες φώτος λίγο μετά το βραδυνό τάισμα!!!

είμαστε 5 ημερών και δεν την παλεύουμε!!!

το κυνήγι της αρτέμιας είναι ανελέητο και οι κινήσεις την ώρα του φαγητού ζωηρές και γρήγορες!!!

άφησα το χώμα στο νερό και για δεύτερη ημέρα και σκάσανε άλλες 6 ουρίτσες... είμαστε πλέον 14!!!

σε κανένα δίμηνο θα αναζητούνται γονείς...

post-40852-0-49550100-1326751146_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Πρόσεχε να μη μένει αφάγωτη τροφή (όσο γίνεται βέβαια).Να τη σιφωνάρεις κάνοντας ταυτόχρονα μικρές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία! Πρόσεχε να μη μένει αφάγωτη τροφή (όσο γίνεται βέβαια).Να τη σιφωνάρεις κάνοντας ταυτόχρονα μικρές αλλαγές νερού.

έγινε σιφωνάρισμα αρκετά επιμελές αφού έβγαλα 250ml νερό με ΣΥΡΙΓΓΑ και αντικατέστησα σταγόνα σταγόνα με τον ίδιο τρόπο.

Το νερό στο μπωλ με τα μικρά πρέπει να είναι γύρω στα 500ml με 600ml.

Το Ψαρο-Μπεν Μαρί http://en.wikipedia.org/wiki/Bain-marie μου έχει λύσει τα χέρια με τις θερμοκρασίες (σταθερά 25C σε ψάρια-προετοιμαζόμενο νερό-καλιέργεια αρτέμια

Link to comment
Share on other sites

έγινε σιφωνάρισμα αρκετά επιμελές αφού έβγαλα 250ml νερό με ΣΥΡΙΓΓΑ και αντικατέστησα σταγόνα σταγόνα με τον ίδιο τρόπο.

Το νερό στο μπωλ με τα μικρά πρέπει να είναι γύρω στα 500ml με 600ml.

Το Ψαρο-Μπεν Μαρί http://en.wikipedia....wiki/Bain-marie μου έχει λύσει τα χέρια με τις θερμοκρασίες (σταθερά 25C σε ψάρια-προετοιμαζόμενο νερό-καλιέργεια αρτέμια

Τι μου θύμισες τώρα... Υπομονή για λίγες εβδομάδες!

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να λείψω μισή μέρα άυριο και εκπαιδεύω τον αδερφό στο μάζεμα αρτέμιας με καλαμάκι από την 2η καλιέργεια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...