Jump to content

Καθαρισμος Στοιχειων Φιλτρου Και Αλλαγη Τους


tzavalicious

Recommended Posts

Καλησπερα και καλη χρονια σε ολους.

προσφατα αντιμετωπισα εντονο προβλημα με καφε αλγη.ενω εκανα υπομονη αλλα και οτι μου συστησατε τελικα η αλγη εξαφανιστηκε μεσα σε μια μερα οταν δοκιμασα να πλυνω(με νερο απο το ενυδρειο) τα σφουγαρια του φιλτρου.Ιδιως αυτο που ειναι σαν υαλοβαμβακας-ασπρο ειχε γινει καφε απο τα υπολειμματα τροφων...Ισως η λυση ηταν τοσο προφανης που δεν σκεφτηκατε να την προτεινετε και τωρα να γελατε μαζι μου η ισως ηταν συμπτωση.Οπως ειπα η αλγη διαλυθηκε οποτε θα ηθελα να μαθω

1)Ειχε σχεση το ενα γεγονος με το αλλο?Δηλαδη αν ξαναπιασει αλγη μηπως πρωτα να τσεκαρω το φιλτρο?

2)Καθε ποτε ειναι σωστο να καθαριζουμε το φιλτρο?

3)Καθε ποτε πρεπει να αντικαθιστουμε τα στοιχεια του φιλτρου?

Link to comment
Share on other sites

Το filter wool αν θέλεις το αντικαθίστας γιατι Αυτό αν το ξεπλυνεις μια δυο φορές χαλάει τα σφουγγαρια αν τα εχεις μόνο για μηχανική φιλτρανση τα ξεπλυνεις και με νερο βρυσης τα βιολογικα όπως siporax h substrat μόνο με νερο ενυδρειου

Τώρα το ποτε θα το καθαρίσεις Αυτό εξαρτάται πιο πολυ απο την ιχθυοφορτιση του ενυδρειου

Τα βιολογικα θέλουν χρόνια για να χρειαστει να τα αλλάξεις

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις πολλα οργανικα σωματιδια που αιωρουνται, τοτε το φιλτρο δεν τα συγκρατει ποια με αποτελεσμα να συσωρευωνται στις διαφορες επιφανειας οπως και τα πλαστικα φυτα σου ή και σαν ιζημα στον βυθο σε περιοχες με μειωμενη κυκλοφορια, αλλα αυτο στην περιπτωση σου δεν ειναι οπως καταλαβαινεις καφε αλγη αλλα οργανικη αιωρουμενη υλη. Τωρα εαν οι πετρες σου κανουν κατι σαν τσοχα μαυρο καφε χρωματος τοτε αυτη ειναι καφε αλγη η οποια σχετιζεται αμεσα με τα λιγα βατ φωτισμου συνηθως και σε νεοστημενα συστηματα. Εγω προσωπικα καθαριζω τα φιλτρα σε καθε αλλαγη νερου ετσι ωστε να φευγουν τα πολλα πολλα για να εχω μια καλη λειτουργια του συνολου μου και βοηθωντας απο την αλλη στην μειωσει των οργανικων αποβλητων που εαν μεινουν εγκλωβησμενα μεσα στο φιλτρο σιγα σιγα θα μετατραπουν σε ΝΟ3 καποια στιγμη επιβαρυνωντας παντα το νερο. :)

Αλλη φορα μια φωτο θα βοηθουσε οσο χιλιες λεξης, γιατι λεγοντας καφε αλγη ο αλλως επικεντρωνεται σε αλλο θεμα προς συζητηση ενω στην πραξη η αιτια ειναι διαφορετικη. :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Δεν γνωριζω τι ειδους σφουγγαρια εχει το φιλτρο μου.

Οταν πηρα το ενυδρειο(juwel) τα ειχε ηδη μεσα.Οποτε εχουμε και λεμε

1 ασπρο(υαλοβαμβακας)

1 μαυρο

1 πρασινο

1 μπλε

1 κουτι με βαμβακια σαν κοφτο μακαρονι

2 ακομη μπλε

Ειναι ευκολο να μου εξηγησει καποιος τι κανει το καθενα και καθε ποτε πρεπει να το αλλαζουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Δεν γνωριζω τι ειδους σφουγγαρια εχει το φιλτρο μου.

Οταν πηρα το ενυδρειο(juwel) τα ειχε ηδη μεσα.Οποτε εχουμε και λεμε

1 ασπρο(υαλοβαμβακας)

1 μαυρο

1 πρασινο

1 μπλε

1 κουτι με βαμβακια σαν κοφτο μακαρονι

2 ακομη μπλε

Ειναι ευκολο να μου εξηγησει καποιος τι κανει το καθενα και καθε ποτε πρεπει να το αλλαζουμε?

λοιπον

το ασπρο το αλλαζεις συχνα μπορει και σε καθε αλλαγη νερου που κανεις εξαρταται αν θες να το πλυνεις κανα δυο φορες γινεται

το μαυρο ειναι ουσιαστικα ανθρακας με τη μορφη σφουγγαριου το συγκεκριμενο οι πιο πολλοι το αφαιρουν και βαζουν αλλα υλικα εκει

το πρασινο ειναι για να απομακρυνει νιτρικα αν δε κανω λαθος (την απομακρυνση νιτρικων την κανεις με τισ αλλαγες νερου )

τα μπλε ειναι σφουγγαρια βιολογιας αυτα τα πλενεις μονο με νερο ενυδρειου

εγω τι θα εκανα αν υπηρχε η δυνατοτητα θα εβγαζα το μαυρο και το πρασινο και θα εβαζα βιολογικο υλικο τυπου siporax or substrat

επειδη ομως δεν ξερω πως ειναι η διαταξη των χωρων στο εσωτερικο φιλτρο των jwel κατσε να σου πει και καποιος που εχει παρομοιο

ελπιζω να βοηθησα

Link to comment
Share on other sites

Δημο σ'ευχαριστω πολυ για την επεξηγηση μιας και στο πρωτο σου μηνυμα δεν καταλαβα τιποτα.

αλλα η απορια παραμενει...καθε ποτε πρεπει να τα αντικαθιστουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Δεν γνωριζω τι ειδους σφουγγαρια εχει το φιλτρο μου.

Οταν πηρα το ενυδρειο(juwel) τα ειχε ηδη μεσα.Οποτε εχουμε και λεμε

1 ασπρο(υαλοβαμβακας)

1 μαυρο Δεν το βάζεις και άμα το έχει το βγάζεις.

1 πρασινο

1 μπλε

1 κουτι με βαμβακια κεραμικά(βιολογικό υλικό) σαν κοφτο μακαρονι

2 ακομη μπλε

Ειναι ευκολο να μου εξηγησει καποιος τι κανει το καθενα και καθε ποτε πρεπει να το αλλαζουμε?

Έχετε μπερδέψει τα μπούτια σας. Βλέπεις πιο είναι το φίλτρο σου μπαίνεις στην σελίδα του στο ίντερνετ και κατεβάζεις το manual εάν δεν έχεις ήδη σε χαρτιά το manual του. Εκεί θα δεις τι ακριβός πρέπει να βάλει και με πια σειρά. Βάζεις bioMech, σφουγγάρι, Substart pro, σφουγγάρι και μετά υαλοβάμβακα και ΟΛΑ αυτά ανάλογα το φίλτρο και κάδους που έχεις.

Υ.Γ. Έτσι λειτουργώ εγώ και σε καμιά περίπτωση δεν τα αναφέρω ως σωστά, ορθά ή και να τα ακολουθήσετε. Έτσι όπως τα έχω εγώ στημένα το ενυδρείο μου λειτουργεί άψογα καιρό τώρα χωρίς κανένα μα κανένα πρόβλημα ούτε άλγες, ούτε αρρώστιες και με μπόλικες γέννες.

Υ.Γ. Εάν πάλι θες να ακολουθήσεις τον κατασκευαστή δες αυτό.

Έγινε επεξεργασία - souits
Link to comment
Share on other sites

Αυτα αναφερει ο κατασκευαστης αλλα στην πραξη κανενας δεν τα ακολουθει μια που απο την μια θελουν να πουλανε πραμα και απο την αλλη για τον οποιοδηποτε χρηστη θα ηταν ασυμφορο να αλλαζουμε καθε λιγο τα φιλτρα.

Αυτο που σου προτεινο ειναι να ξεπλενεις το ασπρο σε καθε αλλαγη νερου, και οταν βλεπεις πως ποια δεν καθαριζει ευκολα και πως εχει ξεχυλωση το πετας και βαζεις απλο ενυδρειακο filter wool του εμποριου μια που το κοστος ειναι σαφως πολυ μικροτερο.

Τψρα οσο για το μαυρο σφουγγαρι ειναι ανθρακας, συνηθως το βγαζουμε και το αντικαθιστουμε με κεραμικο υλικο τυπου siporax πχ ή βαζοντας περισσοτερο filter wool (ενυδρειακο ασπρο μαλλι). Τον ανθρακα συνηθως τον κανουμε χρηση μετα απο καποια θεραπεια με φαρμακο. Τα υπολοιπα σφουγγαρια μπορεις να τα ξεπλενεις με νερο ενω τα κεραμικα μια φορα το χρονο μονο με νερο του ενυδρειου. Αυτα δεν τα αλλαζουμε σχεδον ποτε μια που τα κεραμικα εχουν τις περισσοτερες αποικιες βακτηριδιων και ειναι η καρδια του ολου συστηματος ενω τα σφουγγαρια για αυτο που χρειαζονται κανουν μια χαρα την δουλεια τους για πολλα χρονια.

Care and maintenance of the JUWEL Filter System

The JUWEL Filter System requires very little maintenance if you follow the following

instructions.

- Replace the white filter wool pad once a week. If you have large fish, then this may

require changing slightly more frequently. This will ensure that the filter sponges will

not be clogged by larger dirt particles.

- Replace the black activated carbon sponge every 4-6 weeks. Again, if you have large

fish then this may be to be more frequent. This ensures that any chemical impurities

from the water will be removed. Please note that the chemicals which are absorbed by

the activated carbon contained in the sponge, will be released to the water again if

the change intervals are too long.

- If the filter wool and the activated carbon sponge are replaced as suggested, then it

is sufficient to carefully clean or replace the coarse blue sponges at 6-12 weeks and

the fine blue sponges at 3-6 months only.

- Cleaning or replacing the blue sponges or the Cirax filter medium affects the impact

of the bacterial culture. For that reason, it is recommended not to clean or replace the

blue sponges and the Cirax filter medium at the same time, but rather successively in

an alternating manner.

You do not need to worry about the liquid dirt accumulating at the bottom of the

filter housing. Normally, this dirt contains important biological substances which

enhance the water quality.

Please do not worry if some dirt gets into the water during the cleaning process

causing cloudiness. After the filter system is back in operation, the water will soon

clear again.

- In order to allow a proper level of micro-organisms in the filtration system it is

recommended to exchange the sponge every 6 weeks. The nitrate removal sponge

contains bacteria, which will after a while reduce the nitrate level in the aquarium

significantly

http://www.juwel-aqu...6.0,_8.0(1).pdf

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως επειδη αυτο που λεει ο κατασκευαστης μου φανηκε υπερβολικο και ασυμφορο ρωτησα τι κανετε εσεις ως πιο εμπειροι,για να μη θεσω σε κινδυνο και τα ψαρια μου.Οποτε τελικα να αντικαταστησω το ασπρο μιας που εχει αρχιζει να ξεφτιζει απ'το καθαρισμα και

να αφαιρεσω το μαυρο αφου χρησιμευει μονο για μετα απο θεραπεια με φαρμακο.

Συγνωμη αν γινομαι κουραστικος και σας πρηζω με αυτονοητα(για εσας) αλλα να μαθω προσπαθω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου δεν μας πριζεις σε καμια περιπτωση, αλλωστε για αυτο ειμαστε εδω για να μοιραστουμε τις σκεψεις μας σε αυτο το ομορφο χομπυ!

Τον ενεργο ανθρακα τον χρησημοποιουμε για να απομακρυνουμε δηλητηριωδης ουσιες, χρωστικες ενωσεις υπολειματα φαρμακων και οσμες αλλα απο την στιγμη που ειναι σε λειτουργια πανω απο μηνα μετα ειναι για πεταμα γιατι εχει αποροφησει οτι μπορουσε και μετα αρχιζει να τα ξαναφηνη σταδιακα στο νερο εαν δεν τον αλλαξουμε. Καλο ειναι να διαβασεις λιγο το παρακατω συνδεσμο για τα βασικα και μετα οτι θες τα ξαναλεμε:http://www.aquazone....showtopic=18301

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου το εσωτερικο της juwell ειναι απο τα καλυτερα εσωτερικα που κυκλοφωρουν.στο δικο μου εκανα το εξης.το ασπρο το αλλαζω σε καθε αλλαγη νερου το ιδιο και το πρασινο(αμα το κοιταξεις προσεκτικα)εχει κατι χαπακια μεσα.το μαυρο(ανθρακας)τον αφησα 4 ημερες για το στρωσιμο.τον εβγαλα μαζι με ενα μπλε με μεγαλους πορους και εβαλα σιποραξ.και η σειρα απο πανω προς τα κατω ειναι η εξης.ασπρο-πρασινο σιποραξ-μπλε σφουγγαρι με μικρους πορους.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...