Jump to content

Φυτα Για Γκαπυ


vasilis82

Recommended Posts

Γεια σας. ποια φυτα εκτος απο ανουμπιες, κερατοφυλλο και ντοματια μπορω να βαλω για γκαπυ? μπορω να βαλω μονο κερατοφυλλο? ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ....και βεβαια μπορεις να εχεις μονο ενα ειδος φυτου.

Απλα πιστευω για λογους ποικιλιας θα μπορουσες να προσθεσεις και αλλα για καλαισθητικους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα ....και βεβαια μπορεις να εχεις μονο ενα ειδος φυτου.

Απλα πιστευω για λογους ποικιλιας θα μπορουσες να προσθεσεις και αλλα για καλαισθητικους λογους.

απλα το κερατοφυλλο ειναι φυτο επιφανειας, μηπως χρειαζεται και κατω φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις και φυτα βυθου αλλα εκτος αυτου μπορεις και να φυτεψεις μερικα κερατοφυλλα εαν θες, δεν υπαρχει καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις και φυτα βυθου αλλα εκτος αυτου μπορεις και να φυτεψεις μερικα κερατοφυλλα εαν θες, δεν υπαρχει καποιο προβλημα.

παραγγειλα μερικα γλαστρακια απο το ιντερνετ. κανει να φυτεψω κερατοφυλλο σε αυτα ε? να βαλω χαλικι και να τα βαλω εκει?

Link to comment
Share on other sites

το κερατοφυλλο δεν φυτευεται.οτι και να κανεις θα φευγει.αν το θελεις να φαινεται φυτεμενο βαλε μια πετρουλα να το κραταει κατω.

Link to comment
Share on other sites

το κερατοφυλλο δεν φυτευεται.οτι και να κανεις θα φευγει.αν το θελεις να φαινεται φυτεμενο βαλε μια πετρουλα να το κραταει κατω.

οκ, γιατι ποιο πανω μου ειπαν να το φυτεψω...

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχει ριζες και εχει πολυ λεπτο μισχο συνηθως μοιαζει πολυ δυσκολο ως απιθανο να μεινει φυτεμενο στο χαλικι.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχει ριζες και εχει πολυ λεπτο μισχο συνηθως μοιαζει πολυ δυσκολο ως απιθανο να μεινει φυτεμενο στο χαλικι.

και κοβεται συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

και κοβεται συνεχεια...

ετσι ειναι.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, οντως ο Klaz εχει δικιο, παρελειψα στο να μπω στην λεπτομερεια! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα τι να χαρεις με το κερατοφυλλο.Δεν ειναι και το πιο ωραιο φυτο και σιγουρα πολυ σπαστικο.

Εχει πολλα ευκολα φυτα που δεν απαιτουν παρουσια διοξειδιου ή πολυ φως.Μονο λιγη λιπανση που κ που.

Κρυπτοκορινες,πολυσπερμα,κερατοπτερις,exinodoroi,βαλισνεριες ειναι μερικα.

Link to comment
Share on other sites

απλα ειναι μικρο το ενδυδρειο με μια λαμπα 15w. εχω βαλει ντοματιες και δεν ειναι και πολυ καλες γιατι δεν εχει πολυ φωτισμο.

Link to comment
Share on other sites

Οι ντοματιές, Ceratopteris thalictroides, είναι φυτά που απαιτούν καλό φωτισμό. Δεν είναι χαμηλών απαιτήσεων και δεν είναι εύκολη η διατήρηση του σε καλή κατάσταση...

Τα 15 watt σε πόσα λίτρα;

Link to comment
Share on other sites

σε 60 λιτρα. μια λαμπα μονο 15 w.. τι φυτα μου προτεινεις σε αυτες τις συνθηκες?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και με Cabomba.

Μεγαλώνει γρήγορα και μπορεί να δημιουργήσει και κρυψώνες για τα μικρά στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω γιατι το καπακι ειναι πλαστικο. το εχω παρει ετοιμο το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις και με Cabomba.

Μεγαλώνει γρήγορα και μπορεί να δημιουργήσει και κρυψώνες για τα μικρά στο μέλλον.

cabomba caroliana εννοεις?

Link to comment
Share on other sites

cabomba caroliana εννοεις?

Ναι αυτήν , εμένα σε 2 εβδομάδες από έτσι :

dsc05017m.th.jpg

έγινε έτσι :

dsc05234v.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτήν , εμένα σε 2 εβδομάδες από έτσι :

dsc05017m.th.jpg

έγινε έτσι :

dsc05234v.th.jpgΑπό τα πιο δημοφιλή φυτά λόγω του ωραίου φυλλώματος του. Αν και είναι το λιγότερο απαιτητικό είδος Cabomba, δημιουργεί προβλήματα σε ενυδρεία με ασθενή φωτισμό. Σε αυτή την περίπτωση, προτείνεται η Limnophila sessiliflora, ηοποία απαιτεί λιγότερο φωτισμό. Η Cabomba caroliniana έχει καλύτερο διακοσμητικό αποτέλεσμα όταν φυτεύεται κατά συστάδες. Σε ορισμένες περιοχές καταναλώνεται ως λαχανικό. Το βρηκα στο ιντερνετ το προφιλ του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι το προφίλ του , τι σε προβληματίζει ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτό είναι το προφίλ του , τι σε προβληματίζει ;

τα 15 w μου. χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Τότε μπορείς να δοκιμάσεις με την Limnophila sessiliflora που αναφέρεις ! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...