Jump to content

ζωοπλαγκτόν


Recommended Posts

σήμερα παρέλαβα το ZOOMAX για όσους δεν το ξέρουν είναι μια υπερ συμπυκνωμένη μορφή ζωοπλαγκτόν της KENT .. το χρησιμοποιεί κάποιος άλλος?

.. τι πληροφορίες – εμπειρίες έχουμε για αυτό το προϊόν?

στις οδηγίες λέει να το ανακατεύουμε με νερό του ενυδρείου και να το ρίχνουμε…

.. σκέφτομαι εναλλακτικά να το ανακατεύω με ότι κατεψυγμένα ρίχνω κατά καιρούς. .σε ένα φλιτζανάκι καφέ .. θα τους πέσει βαρύ ? πως το βλέπετε ?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως πρέπει να πέφτει στο sump ώστε να διαλυθεί μέχρι να φτάσει στο κοράλι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι σε υγρή μορφή ή όχι.

Γράφει επάνω τροφή για κοράλλια ή τροφή για πλαγκτόν?

Νομίζω ότι είναι μια καλή ιδέα να το ανακετεύεις με κατεψυγμένο ζωοπλαγκτόν-φυτοπλαγκτόν.

Ποσότητες απ' ότι καταλαβαίνω δεν πρέπει να γράφει. Είναι εντελώς σχετικό.

Δεν νομίζω ότι είναι καλή ιδέα να το ρίξεις στο sump, γιατί μια σημαντική ποσότητα θα γίνει βούτηρο από τα skimmer.

Περιμένουμε τις παρατηρήσεις σου και αν υπάρξουν αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

ορίστε μια φωτογραφία με το εν λόγω ζουμί ..

.. μυρίζει σαν παστή σαρδέλα :thumbup: ..

και για τα λίτρα μου πρέπει να βάζω 20 σταγόνες σε μια κανάτα νερό του ενυδρείου.. κάθε δεύτερη μέρα…

.. η ΚΕΝΤ μας προτείνει να ρυθμίσουμε τη δόση σύμφωνα με τις ανάγκες του ενυδρείου μας .. και αυτό μπορούμε να το ξέρουμε μετά από 8 εβδομάδες χρήσης με την προτεινόμενη δόση.. έτσι λέει . :welcome: .

Link to comment
Share on other sites

ορίστε μια φωτογραφία με το εν λόγω ζουμί ..

.. μυρίζει σαν παστή σαρδέλα :thumbup: ..

και για τα λίτρα μου πρέπει να βάζω 20 σταγόνες σε μια κανάτα νερό του ενυδρείου.. κάθε δεύτερη μέρα…

.. η ΚΕΝΤ μας προτείνει να ρυθμίσουμε τη δόση σύμφωνα με τις ανάγκες του ενυδρείου μας .. και αυτό μπορούμε να το ξέρουμε μετά από 8 εβδομάδες χρήσης με την προτεινόμενη δόση.. έτσι λέει :thumbup: ..

12080003.jpg

αν δούμε δηλαδή τα κοράλλια να παχαίνουν πολύ .. και να κάνουν περιφέρεια και καμπύλες .. να περιορίσουμε λίγο τη χρήση? :welcome:

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό μου ακούγεται και μου φαίνεται!

Μια δοκιμή θα με πείσει.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό μου ακούγεται και μου φαίνεται!

Μια δοκιμή θα με πείσει.

Πριν τρέξετε στο κατάστημα, να θυμίσω ότι κοστίζει 30 ευρώ και βγαίνει σε 3 είδη, Phyto, Zoo και Zoomax, νομίζω...

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

ορίστε μια φωτογραφία με το εν λόγω ζουμί ..

.. μυρίζει σαν παστή σαρδέλα :thumbup: ..

και για τα λίτρα μου πρέπει να βάζω 20 σταγόνες σε μια κανάτα νερό του ενυδρείου.. κάθε δεύτερη μέρα…

.. η ΚΕΝΤ μας προτείνει να ρυθμίσουμε τη δόση σύμφωνα με τις ανάγκες του ενυδρείου μας .. και αυτό μπορούμε να το ξέρουμε μετά από 8 εβδομάδες χρήσης με την προτεινόμενη δόση.. έτσι λέει :thumbup: ..

Ξερεις. Μου θυμιζει την παλια διαφημιση της Texaco, μετα απο 6 γεμισματα βλεπεις διαφορα.. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

με πρόχειρους υπολογισμούς ..

το zoomax ταΐζει 3000 γαλόνια και κοστίζει 30,90

το zooplex ταΐζει 2350 γαλόνια και κοστίζει 13,00

ακριβά ζουμιά ..

.. με ένα επί πλέον κακό ..

..NOT FOR HUMAN CONSUMPTION … :thumbup::welcome:

Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι οι διαφορές ανάμεσα στα τρία σκευάσματα?

Μήπως προορίζονται για διαφορετικά είδη κοραλλιών?

Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι οι διαφορές ανάμεσα στα τρία σκευάσματα?

Μήπως προορίζονται για διαφορετικά είδη κοραλλιών?

To Zoomax είναι εξαιρετικά συμπυκνωμένο (και γι αυτό θέλει να διαλυθεί σε νερο πριν).... το Zooplex αντίθετα το ρίχνεις απ' ευθείας στο ενυδρείο...και τα δυο έχουν zoos μεγέθους 800 μικρον (μεσος ορος)...δεν μπορώ να καταλάβω αν έχουν και διαφορές στην διατροφική αξία.... αυτά οσο αφορά τα ζωοπλαγκτόν.... απο εκει και πέρα υπάρχουν και τροφές φυτοπλαγκτόν στο ιδιο στυλ....συμπυκνωμένες (ChromaMax, PhytoMax) και οχι συμπυκνωμένες (ChromaPlex, Phytoplex) αλλά και κάποιες άλλες τροφές (Microvert κτλ).

Αυτα σε γενικές γραμμές οσο αφορά τις τροφές κοραλλιών και ασπόνδυλων της Kent Marine.... Επειδή είναι καινούργια προϊόντα για την Ελλάδα πολυ θα ήθελα να μάθω τις εμπειρίες όσων τα χρησιμοποιούν αλλά και τι έχετε διαβάσει σε fora του εξωτερικού...

Προσωπικά χρησιμοποιώ εναλλάξ τα Chromaplex, Phytoplex και Zooplex και νομίζω ότι βλέπω κάποιες καλές αντιδράσεις...

:welcome:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά χρησιμοποιώ εναλλάξ τα Chromaplex, Phytoplex και Zooplex και νομίζω ότι βλέπω κάποιες καλές αντιδράσεις...

:thumbup:

Tα ιδια προιοντα χρησιμοποιω και εγω. Εχω μεινει πολυ ικανοποιημενος, ειδικα στα clams. :thumbup: Αν και στα υπολοιπα κοραλια δεν μπορω να πω πως βλεπω τις οποιες εντονες διαφορες.

Τωρα, εαν βρεθει καποιο αλλο καλυτερο στην πραξη θα χαρω να το δοκιμασω. Θεωρητικα ειναι καλυτερα τα νεα προιοντα της KENT, αλλα μαλλον πρεπει να το δουμε και στην πραξη. Ειναι πολυ νεο προιον στην Ελλαδα (δεν εχει μηνα που ηλθε) και δεν το γνωριζουμε ακομα καλα. Πιστευω σε 1 με 2 μηνες απο τωρα θα εχουμε τα πρωτα "εγκυρα" στοιχεια. :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...