Jump to content

Ειναι Aiptasia??help....


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά.Τα παρακάτω καφέ "πραγματάκια" τα έχω δει από χθες σε ένα βραχάκι στο ενυδρείο και αναρωτιέμαι, είναι, δεν είναι.... Να αρχίσω να ψάχνω για peppermint shrimp ή όχι ακόμα?? Το μέγεθός τους είναι περίπου 3-4mm και είναι αρκετά....

Φίλοι έμπειροι συνχομπίστες, ζητώ τα φώτα σας....post-17589-0-25646100-1326124911_thumb.jpgpost-17589-0-87420400-1326124909_thumb.jpgpost-17589-0-36290200-1326124908_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aυτα στην πρωτη φωτογραφια δε μοιαζουν με απταισιες σε μενα.........

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι aiptasia

ειναι πολυποδας κοραλλιού , πιθανοτατα ξένια

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

ειναι 100% aiptasia στην 1η φωτο , και μαλιστα ειναι πολλες.....

Το οτι ειναι πολλα ειναι ηλιου φαεινοτερο.

Ριξε μια ματια στα πλοκαμακια.............

Link to comment
Share on other sites

Στράτο καλησπέρα,για να πω την αλήθεια, ενώ στην αρχή σκέφτηκα ότι είναι απταισια, τα πλοκαμάκια που αναφέρεις είναι ο λόγος που άνοιξα θέμα και ζητώ τη γνώμη σας.οπως φαίνεται στη φωτ. τα πλοκάμια δεν είναι λεία και έχουν πάνω τους κάτι σαν "κλαδακια".Σε όσες φωτ.απο απταισια έχω δει στο Ίντερνετ, σε καμία δεν υπάρχουν αυτά τα "κλαδακια".

Link to comment
Share on other sites

το έχω και εγώ , (δεν ξέρω εάν είναι κάποιο ειδος απτεζιας) θα γεμίσει το βράχο σύντομα.

Καταπολεμάτε με τους ίδιους τρόπους που καταπολεμάτε η απτεζια.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο , απο οτι ξερω τα hydroids δεν εχουν <<κλαδάκια >> στα πλοκάμια τους .. η xenia εχει .. :rolleyes:

Εμενα δε μου μοιαζει ουτε με xenia Τασο biggrin.png

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ hydroids πιστεύω ότι είναι και απ' ότι είδα στο internet είναι αποικιακοί οργανισμοί και απλώνονται στο ενυδρείο με γρήγορους ρυθμούς. Αυτό που προτείνουν είναι ή να βγάλεις τον βράχο με την αποικία από το ενυδρείο και να τον νεκρώσεις ή να τον πετάξεις. Άλλοι λένε να βγάλεις τον βράχο και να κάψεις τα hydroids με ένα φλόγιστρο αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα τα ξεφορτωθείς. Η καλύτερη λύση για εμένα είναι να βγάλεις τον βράχο τελείως από το ενυδρείο σου ,αλλά περίμενε και άλλες γνώμες από εμπειρότερους που μπορεί να έχουν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου και εγώ hydroids πιστεύω ότι είναι και απ' ότι είδα στο internet είναι αποικιακοί οργανισμοί και απλώνονται στο ενυδρείο με γρήγορους ρυθμούς. Αυτό που προτείνουν είναι ή να βγάλεις τον βράχο με την αποικία από το ενυδρείο και να τον νεκρώσεις ή να τον πετάξεις. Άλλοι λένε να βγάλεις τον βράχο και να κάψεις τα hydroids με ένα φλόγιστρο αλλά και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι θα τα ξεφορτωθείς. Η καλύτερη λύση για εμένα είναι να βγάλεις τον βράχο τελείως από το ενυδρείο σου ,αλλά περίμενε και άλλες γνώμες από εμπειρότερους που μπορεί να έχουν αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα.

Και ένα link με φωτό απο ξένο φόρουμ.

http://www.thereefta...ids-164319.html

Link to comment
Share on other sites

Υδρόζωα είναι, 2 τρόποι καταπολέμησης είναι ή να βγάλεις το βράχο έξω και να τον νεκρώσεις ή μα τα καλύψεις με εποξική.

Τρέφονται και εξαπλώνονται αν έχεις νιτρικά στο ενυδρείο σου.Πιθανό να έχεις και αλλού.

Sent from my iPhone

Link to comment
Share on other sites

εχω κ εγω στο δικο μου ενυδρειο.

ηταν σε ενα βραχο οταν ξεκινουσα το στησιμο κ ηταν πολλα.

μετα απο εναμιση χρονο περιπου δεν εχει υπαρξει καμια αλλαγη.

ουτε εξαπλωθηκαν σε αλλα κομματια βραχου ουτε κ μεγαλωσαν.

αντιθετα σε μια δυσκολη στιγμη του καλοκαιριου κ με κυανοβακτηριο που ειχα σε καποια σημεια, μειωθηκαν αισθητα.

επισης αν ηταν καποιο ειδος απταισια θα το ειχαν φαει οι pepermint που εχουν περασει απο το ενυδρειο μου.

οποτε μην ανησυχεις!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Τα παρακάτω καφέ "πραγματάκια" τα έχω δει από χθες σε ένα βραχάκι στο ενυδρείο και αναρωτιέμαι, είναι, δεν είναι.... Να αρχίσω να ψάχνω για peppermint shrimp ή όχι ακόμα?? Το μέγεθός τους είναι περίπου 3-4mm και είναι αρκετά....

Φίλοι έμπειροι συνχομπίστες, ζητώ τα φώτα σας....post-17589-0-25646100-1326124911_thumb.jpgpost-17589-0-87420400-1326124909_thumb.jpgpost-17589-0-36290200-1326124908_thumb.jpg

octocoral είναι, ίσος Alcyonacea http://www.flickr.com/photos/37823682@N04/5287815367/

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο και τη βοήθεια σας. Συνοψίζοντας απο τα όσα γράψατε, θα αφήσω μέσα το βραχακι και θα έχω το νου μου μήπως εξαπλωθεί σε άλλο βραχακι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...