Jump to content

Για μία σωστή αλλαγή νερού..


mkostas

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, δεν ξέρω αν με θυμάστε, αλλά είχα ζητήσει πρόσφατα τη γνώμη σας όσων αφορά την αντίστροφη όσμωση!

Τελικά αγόρασα μια της PRODAC για 50 γαλόνια την ημέρα!(Δυστυχώς ακριβά)Τέλος πάντων...

Η πίεση του νερού που έχω στο σπίτι είναι γύρω στα 3,8bar, και το νερό που παίρνω από την όσμωση είναι γύρω στο 6,8 ph.Πολύ δεν είναι? Είναι απαραίτητο λέτε να αγοράσω extra πιεστικό?

Επίσης μάλλον κάνω κάτι λάθος γιατί ενώ μέχρι τώρα δεν είχα καμία αρρώστια στα ενυδρεία μου...τώρα παρατηρώ πως όλοι μου οι δίσκοι αρχίζουν να έχουν τσιμπιματάκια στα πτερύγιά τους!(Σαν να λιώνουν) .Αυτό λέγεται οσμωτικό soc??

Τι πρέπει να κάνω για μία σωστή αλλαγή νερού?

Τα ενυδρεία μου είναι 180 λίτρων...το κάθε ένα .Αν κάνω μία φορά την εβδομάδα τα 40 λίτρα είναι καλά?

Στο νερό της όσμωσης τι πρέπει να προσθέτω?

Ελπίζω να μην σας κούρασα, ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, δεν ξέρω αν με θυμάστε, αλλά είχα ζητήσει πρόσφατα τη γνώμη σας όσων αφορά την αντίστροφη όσμωση!

Τελικά αγόρασα μια της PRODAC για 50 γαλόνια την ημέρα!(Δυστυχώς ακριβά)Τέλος πάντων...

Η πίεση του νερού που έχω στο σπίτι είναι γύρω στα 3,8bar, και το νερό που παίρνω από την όσμωση είναι γύρω στο 6,8 ph.Πολύ δεν είναι? Είναι απαραίτητο λέτε να αγοράσω extra πιεστικό?

Επίσης μάλλον κάνω κάτι λάθος γιατί ενώ μέχρι τώρα δεν είχα καμία αρρώστια στα ενυδρεία μου...τώρα παρατηρώ πως όλοι μου οι δίσκοι αρχίζουν να έχουν τσιμπιματάκια στα πτερύγιά τους!(Σαν να λιώνουν) .Αυτό λέγεται οσμωτικό soc??

Τι πρέπει να κάνω για μία σωστή αλλαγή νερού?

Τα ενυδρεία μου είναι 180 λίτρων...το κάθε ένα .Αν κάνω μία φορά την εβδομάδα τα 40 λίτρα είναι καλά?

Στο νερό της όσμωσης τι πρέπει να προσθέτω?

Ελπίζω να μην σας κούρασα, ευχαριστώ πολύ!!

λοιπον,αρχικα δεν πρεπει να αλλαζεις νερο μονο με οσμωση γιατι τα ψαρακια σου θα πεθανουν..!!!

χρειαζεται η να ριχνεις ιχνοστοιχεια στη στηλη νερου,η να σπας και να βαζεις 70% νερο οσμωσης και 30% νερο βρυσης με το αντιστοιχο αντιχλωριο......

για περισσοτερα....

εδω

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα περισσότερες πληροφορίες για την λειτουργία της όσμωσης, αλλά και για τη σωστή ανάμειξη με νερό δικτύου, για να υπάρξει το κατάλληλο νερό, θα βρεις στο παρακάτω link:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=1554

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν ξερω ειναι με τι συστατικα να εμπλουτιζω το οσμωτικο νερο! σε καθε pet shop μου λενε διαφορετικα! ποια ιχνοστοιχεια?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν ξερω ειναι με τι συστατικα να εμπλουτιζω το οσμωτικο νερο! σε καθε pet shop μου λενε διαφορετικα! ποια ιχνοστοιχεια?

δες εδω http://www.istellas.gr/aquarium/my_water_c...ctro-right.html

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...