Jump to content

Απορίες Για Βεντούζες-Άλατα


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και καλή χρονιά γιατί έχω καιρό να γράψω στο σαιτ.

Ετοιμάζω να στήσω ένα παλιό ενυδρίο κ οι βεντούζες του εσωτερκού φίλτρου έχουν ξεραθεί.Δυστυχώς είχα ξεχάσει

να τις περάσω σιλικόνη.Επειδή είναι αρκετά δύσκολο να τις βρώ στην αγορά μήπως γνωρίζετε κάποιον τρόπο να

μαλακώσουν ή να έρθουν σχετικά στην αρχική τους κατάσταση?

Επίσης θέλω να ρωτήσω πώς μπορώ να καθαρίσω το παλιό φίλτρο από τα άλατα τα οποία έχουν ξεραθεί και είναι

δύσκολο να βγούν.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

οπου αλατα και ενυδρειο .....νομιζω οτι κατι μπορει να κανει το ξυδι

τωρα....για τις βεντουζες ωομιζω οτι πρεπει να τις πεταξεις

Έγινε επεξεργασία - NAZERAKIS
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.το απολυτο φαρμακο ειναι το νεροξυδο.αστα μεσα για μερικες ωρες και μετα τριψε απαλα τα παντα και ξεπλυνε.ολα θα γινουν σαν καινουργια.δεν μιλαω για βεντουζες.

Link to comment
Share on other sites

Για τα άλατα θαύματα κάνει το ξινό. Είσαι σκόνη και θα το βρεις στα σούπερ μάρκετ στα μπαχαρικά. Με ζεστό νερό και απαλή κίνηση θα εκπλαγείς...

Όσο για τις βεντούζες, αφού όπως λες δεν μπορείς να βρεις. Κόψε ένα πλαστικό μπουκάλι νερού, βάλε τη κάθε βεντούζα από το μέσα μέρους του λαιμού. Ζέστανέ την με το πιστολάκι για να μαλλιά, μέχρι να πάρουν την κλίση μου είχαν σαν καινούργιες και μόλις φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα πάγωσέ την με κρύο νερό. Θα γίνει σαν καινούργια :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις πληροφοριες και τις αμεσες απαντησεις σας, αρχιζω αμεσως τις προσπαθειες.

Να στε καλα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...