Jump to content

Θάνατοι Από Απιονισμένο Νερό Lidl?


Recommended Posts

Εδώ και δύο χρόνια που τρέχει το 180λιτρο ενυδρείο μου έχω συνεχείς θανάτους χωρίς συμπτώματα.Πρώτα ήταν τα τιγράκια,μετά τα serpae tetra ένα-ένα χάνονται χωρίς να μπορώ να εξηγήσω τον λόγο.Αλλαγή νερού κάνω το 30% κάθε δύο εβδομάδες χρησιμοποιώντας στο μισό νερό της αλλαγής, απιονισμένο νερό από τα Lidl.Φυσικά οι αλλαγές γίνονται με χρήση αντιχλωρίου.Οι παράμετροι του νερού μου είναι αμμωνία 0,νιτρώδη 0,νιτρικά 15,gh 12 και kh 11.

Δεν μπορώ να βρω άλλη αιτία εκτός από το αγορασμένο νερό.Έχει χρησιμοποιήσει κανεις τη συγκεκριμένη μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

εχει αναφερθει πολλες φορες παραπλησιο θεμα.

αυτο που εχω εγω να πω για πολλοστη φορα ειναι.μην εμπιστευεστε νερο που βγαινει καθαρα για βιομηχανικους σκοπους και οχι για ζωντανους οργανισμους.δεν ξερεις τι περιεχει μεσα απο βαρια μεταλλα κλπ....ειναι κατι που μονο αν σταλει δειγμα σε χημειο μπορεις να γνωριζεις σχετικα.

τοσα εκατομυρια χομπιστες που χρησιμοποιουν αντιστροφη οσμωση,λες να μην γνωριζουν?το πιο απλο θα ηταν να πηγαιναμε στο σουπερ και να περναμε ετοιμα μπετονακια και τελος,μονο που θα συνεβαινε κατι αντιστοιχο με το δικο σου προβλημα.

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο χρόνια που τρέχει το 180λιτρο ενυδρείο μου έχω συνεχείς θανάτους χωρίς συμπτώματα.Πρώτα ήταν τα τιγράκια,μετά τα serpae tetra ένα-ένα χάνονται χωρίς να μπορώ να εξηγήσω τον λόγο.Αλλαγή νερού κάνω το 30% κάθε δύο εβδομάδες χρησιμοποιώντας στο μισό νερό της αλλαγής, απιονισμένο νερό από τα Lidl.Φυσικά οι αλλαγές γίνονται με χρήση αντιχλωρίου.Οι παράμετροι του νερού μου είναι αμμωνία 0,νιτρώδη 0,νιτρικά 15,gh 12 και kh 11.

Δεν μπορώ να βρω άλλη αιτία εκτός από το αγορασμένο νερό.Έχει χρησιμοποιήσει κανεις τη συγκεκριμένη μάρκα?

φίλε μου εγώ σε μια αλλαγή είχα βάλει 70-80 λίτρα απο το συγκεκριμένο νερό. δεν είχα κάποιο πρόβλημα αλλά διαβάζοντας ότι δεν είναι ότι καλύτερο δεν το ξαναδοκίμασα.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα τα απιονισμενα δεν ειναι και το καλυτερο αλλα νομιζω οτι ειναι λιγο υπερβολη να ειναι υπαιτιο για θανατους.

Εχεις δοκιμασει να κανεις αλλαγες μονο με βρυσης για ενα μεγαλο χρονικο διαστημα; ή να δοκιμασεις αλλη μαρκα απιονισμενου.;

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχή είχα δοκιμάσει το απιονισμένο του Carrefour και μετα τους πρώτους θανάτους άλλαξα σε Lidl.Δεν έχω δοκιμάσει μόνο με βρύσης γιατί έχω πολύ σκληρό νερό(GH=18).

Link to comment
Share on other sites

Eγω προσωπικα δεν θα εβαζα απιονισμενο σε ενυδρειο με τιποτα.

Κανε εναν υπολογισμο ποσα εχεις δωσει για τα νερα μεχρι τωρα,θα ειχες παρει Α/Ο και θα ξεμπερδευες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέφυγα στη λύση του απιονισμένου νερού αφού διάβασα πρώτα από αρκετούς που το χρησιμοποιούσαν, ότι δεν είχαν πρόβλημα.Άλλοι πάλι λένε ότι είχαν.Οπότε δεν μπορεί κανείς να απαντήσει με σιγουριά για το αν το απιονισμένο νερό είναι κατάλληλο για τα ενυδρεία μας ή όχι.

Τέλοσπάντων αποφάσισα να πάρω μια Α/Ο για να γλυτώσω την ταλαιπωρία του κουβαλήματος των νερών.Ας ελπίσουμε να σταματήσουν τα προβλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...