Jump to content

Το Ph Πεφτει Στο 5.6 Σε Δισκοενυδρειο...


iliascryptic

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους,

εχω ενα δισκοενυδρειο φυτεμενο με 5 δισκους εχω το εξης θεμα,οι συνθηκες του νερου ειναι kh 3 gh 9 nitrite nitrat στα χαμηλοτερα επιπεδα....και ph εχω ρυθμισει το ph controller στο 6.2....μεχρι καποιο καιρο ολα ηταν σταθερα δηλαδη το ph ηταν στο 6.2 και δεν ειχα θεμα παντα με αλλαγες νερου απο α/ο και μονο,εχω τωρα 2 μηνες που το ph πεφτει σε πολυ χαμηλα επιπεδα στο 5.5--5.7...οταν γινεται αυτο κανω αλλαγη νερου με 60% απο α/ο και 40% βρυσης ερχεται παλι στα επιπεδα 6.2 αλλα μετα απο 3 μερες παλι το ph πεφτει στο 5.5 γεγονος απο οτι βλεπω στην συμπεριφορα των ψαριων δεν ειναι και το καλυτερο...τo kh δεν εχει παει στον 1 ωστε να επηρεαζεται και το ph, 3 ηταν 3 ειναι....το θεμα ειναι γιατι μου το κανει αυτο σε 3 μερες ..και πως μπορω να το λυσω.......οι συχνες αλλαγες απο οσο ξερω δεν ειναι και οτι καλυτερο....

ευχαριστω!!!

(το ηλεκτροδιο ειναι καινουργιο και καλιμπραρισμενο)

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

το κεχα αν παει στο 1 θα τα δεις ολα ανασκελα φιλε μου.ο συντελεστης του πεχα ειναι το κεχα και καλο ειναι να βρισκεται κοντα στο 5 η και πανω απο αυτο.οχι πιο χαμηλα γιατι τοτε το πεχα γινεται ασταθες.ριξε λιγη σοδα και ανεβασε το και κρατησε το κοντα στο 5.

υγ.πολλες φορες οταν η μπουκαλα τελειωνει μαε δινει περισσοτερο αεριο απο αυτο που φαινεται.ελεξτο και αυτο.ποσες φυσσαλιδες δινεις ανα λεπτο?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

το κεχα αν παει στο 1 θα τα δεις ολα ανασκελα φιλε μου.ο συντελεστης του πεχα ειναι το κεχα και καλο ειναι να βρισκεται κοντα στο 5 η και πανω απο αυτο.οχι πιο χαμηλα γιατι τοτε το πεχα γινεται ασταθες.ριξε λιγη σοδα και ανεβασε το και κρατησε το κοντα στο 5.

υγ.πολλες φορες οταν η μπουκαλα τελειωνει μαε δινει περισσοτερο αεριο απο αυτο που φαινεται.ελεξτο και αυτο.ποσες φυσσαλιδες δινεις ανα λεπτο?

διοξειδιο δεν χρησιμοποιω γιατι δεν υπαρχει λογος οταν παιζω απο 6.2 και παει 5.5 την εχω βγαλει ενετελως απο λειτουργια....οσο για το kh tvra poy ekana pali ena test eimai sto 4-5 ....να κανω αλλαγες μονο με νερο βρυσης...???ευχαριστω....

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

θα το κανω ετσι για να δουμε..ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

θα το κανω ετσι για να δουμε..ευχαριστω

μπορεις επισης να κανεις το εξης.πας στην παρακατω σελιδα,κατεβαζεις δωρεαν αυτο το προγραμματακι το οποιο θα σε οδηγησει να κανεις πολυ πιο σωστα την μιξη βρυσης-αο.

καλες αλλαγες...

http://www.aquarix.de/en/

Link to comment
Share on other sites

Aνεβασε το kh πανω απο το 4.Οταν το ph πεσει,ειναι δυσκολο να ανεβει.Υπομονη και να προσθεσεις οπως αναφερθηκε πιο πολυ νερο βρυσης.

:)

Link to comment
Share on other sites

Την KH μπορείς να υπολογίσεις με μια απλή πράξη:

KH3=(KH1*V1+KH2*V2)/V3

όπου:

KH1 : ΚΗ από ΑΟ (πρακτικά =0)

KH2 : ΚΗ >> βρύση

KH3 : ?

V1 : όγκος από ΑΟ

V2 : >> >> βρύση

V3 : >> >> συνολικός

Με τον ίδιο τύπο μπορείς να υπολογίσεις και το νερό που θα

έχει και το ενυδρείο απλά για KH1 και V1 θα βάλεις το νερό

αλλαγής, KH2 και V2 του ενυδρείου.

Θέλει μεγάλη προσοχή σε τόσο χαμηλές τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Αυξησε το ποσοστο βρυσης σε 50/50 η 60/40 και βλεπεις

+1

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους,

εχω ενα δισκοενυδρειο φυτεμενο με 5 δισκους εχω το εξης θεμα,οι συνθηκες του νερου ειναι kh 3 gh 9 nitrite nitrat στα χαμηλοτερα επιπεδα....και ph εχω ρυθμισει το ph controller στο 6.2....μεχρι καποιο καιρο ολα ηταν σταθερα δηλαδη το ph ηταν στο 6.2 και δεν ειχα θεμα παντα με αλλαγες νερου απο α/ο και μονο,εχω τωρα 2 μηνες που το ph πεφτει σε πολυ χαμηλα επιπεδα στο 5.5--5.7...οταν γινεται αυτο κανω αλλαγη νερου με 60% απο α/ο και 40% βρυσης ερχεται παλι στα επιπεδα 6.2 αλλα μετα απο 3 μερες παλι το ph πεφτει στο 5.5 γεγονος απο οτι βλεπω στην συμπεριφορα των ψαριων δεν ειναι και το καλυτερο...τo kh δεν εχει παει στον 1 ωστε να επηρεαζεται και το ph, 3 ηταν 3 ειναι....το θεμα ειναι γιατι μου το κανει αυτο σε 3 μερες ..και πως μπορω να το λυσω.......οι συχνες αλλαγες απο οσο ξερω δεν ειναι και οτι καλυτερο....

ευχαριστω!!!

(το ηλεκτροδιο ειναι καινουργιο και καλιμπραρισμενο)

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Ιδιαίτερα οι δίσκοι θέλουν όσο καθαρότερο νερό γίνεται και αυτό πετυχαίνεται με συχνές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει ακριβώς το αντίθετο. Ιδιαίτερα οι δίσκοι θέλουν όσο καθαρότερο νερό γίνεται και αυτό πετυχαίνεται με συχνές αλλαγές.

χωρις να ειμαι σιγουρος κανεις δεν λεει να μην αλλαζει καποιος το νερο συχνα δηλαδη οταν εγω αλλαζω το νερο απο το ενυδρειο 25% καθε βδομαδα αν θελω να κανω μεγαλυτερες θα το παω σιγα σιγα δηλαδη την πρωτη εβδομαδα 25% την δευτερη 30% την τριτη 35%,πιστευω πως δεν κανει καλο να κανω αλλαγες 40% αποτομα την πρωτη βδομαδα(για να φτιαξω kh-ph) γιατι δεν εχουν συνηθισει σε κατι τετοιο...???φαντασου να κανω αλλαγες καθε 3 μερες......???!!απο οτι εχω ακουσει και εχω παρατηρησει μετις πολυ συχνες αλλαγες καθε 3-5 μερες ισως δημιουργουντε και κατι πρηξιματα στην κοιλια χαμηλα των δισκων(βεβαια και ενας αλλος λογος για τα πρηξιματα ειναι και υπερβολικη χρηση ιχνοστοιχειων κτλ)

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

παντως βρε παιδια εχω παι στο water inn και το αναφερω χωρις να θελω να πω κατι κακο για το συγκεκριμενο μαγαζι ..μου εχει πει επανελημενα ενα παλικαρι που ειναι γνωστης σχετικα στα αγαπημενα μας δισκακια οτι πρεπει το kh να ειναι 1-2 και αυτο γιατι απο οτι μου εχει πει, οτι με την αλλαγη παει στα κανονικα δηλαδη 6.3 περιπου και με τον καιρο(σχετικο αυτο) οταν κατεβει στο 5.8 περιπου πρεπει να κανει καποιος αλλαγη για να παει στα κανονικα ουτε διοξειδιο ουτε τιποτα.......καλο αυτο αλλα χωρις διοξειδιο πολλα φυτα γιοκ και απο την αλλη εγω εφτασα να κανω αλλαγες καθε 3 μερες!!!!απο οτι ειπα θα κανω αλλαγες νερου με 70% και 30 απο α/ο και βλεπουμε....

ευχαριστω!!!

Έγινε επεξεργασία - iliascryptic
Link to comment
Share on other sites

παντως βρε παιδια εχω παι στο water inn και το αναφερω χωρις να θελω να πω κατι κακο για το συγκεκριμενο μαγαζι ..μου εχει πει επανελημενα ενα παλικαρι που ειναι γνωστης σχετικα στα αγαπημενα μας δισκακια οτι πρεπει το kh να ειναι 1-2 και αυτο γιατι απο οτι μου εχει πει, οτι με την αλλαγη παει στα κανονικα δηλαδη 6.3 περιπου και με τον καιρο(σχετικο αυτο) οταν κατεβει στο 5.8 περιπου πρεπει να κανει καποιος αλλαγη για να παει στα κανονικα ουτε διοξειδιο ουτε τιποτα.......καλο αυτο αλλα χωρις διοξειδιο πολλα φυτα γιοκ και απο την αλλη εγω εφτασα να κανω αλλαγες καθε 3 μερες!!!!απο οτι ειπα θα κανω αλλαγες νερου με 70% και 30 απο α/ο και βλεπουμε....

ευχαριστω!!!

η βασικη συνταγη για δισκους ονομαζεται σταθερες συνθηκες.κεχα 1(σχεδον θανατηφορο)και ανεβασματα ολη την ωρα,μονο σταθερες δεν ειναι.δεν εχω κατι αλλο να πω στον συγκεκριμενο γνωστη δισκων....
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

συμφωνω οτι το kh λειτουργει σαν buffer του ph. αν ειναι κατω απο 4 μπορει να χεις καποιο ph crash κ να σου κοστισει!! οι σκληροτητες επισης εχουν να κανουν κ με την ηλικια των δισκων σου οπως κ αν ειναι εκτροφης ή αγριοι. :bigemo_harabe_net-64:

Έγινε επεξεργασία - buelligan75
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να εχει αυτο το σκαμπανευασμα του ΡΗ καθε φορα τα στελνει αδιαβαστα για αυτο καλυτερα ενα λιγο ποιο ανεβασμενο ΚΗ ετσι ωστε να μην παιζει πολυ το ΡΗ.

Αληθεια απο φιλτρανση τη εχεις και ποτε καθαρισες τελευταια φορα ολα τα υλικα των φιλτρων σου;

Κανεις χρηση καποιου σκευασματος, τυρφης;

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο το ΡΗ σου σε σχεση πρωι βραδυ που κυμαινεται; Εχεις φυτα;CO2;

, δωσε λιγο πληροφοριες ως προς την συντηρηση και διατηρηση των παραμετρων σου μια που προσωπικα δεν εχω εμπειρια ως προς τις ΑΟ και με ενδιαφερει συντομα να αποκτησω.

Ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο το ΡΗ σου σε σχεση πρωι βραδυ που κυμαινεται; Εχεις φυτα;CO2;

, δωσε λιγο πληροφοριες ως προς την συντηρηση και διατηρηση των παραμετρων σου μια που προσωπικα δεν εχω εμπειρια ως προς τις ΑΟ και με ενδιαφερει συντομα να αποκτησω.

Ευχαριστω!!!

pH 5.9 - 6.2

GH 2 - 3

ΚΗ 0.5 - 1

TDS 45ppm

Ναι φυτα (κατα καιρους απο παρα πολυ φυτομαζα και με "γρηγορα" φυτα ως τωρα με μετρια φυτομαζα ας πουμε 50% αργης αναπτυξης).

CO2 οχι

Αλλαγη καθε εβδομαδα 40-50%, ή αλλες φορες δυο φορες την εβδομαδα 30%, με νερο 70% ΑΟ + 30% βρυσης (TDS βρυσης 120ppm)

Κανενα προσθετο προς το παρον (εκτος seachem prime για το νερο της βρυσης), ομως θα επαναφερω και παλι προσεχως στη ρουτινα την προσθηκη και τυρφης στο βαρελι συλλογης του νερου, για λιγο πιο χαμηλο ακομα pH, οπως και για τα χουμικα και ταννικα οξεα.

@ iliascryptic

Η ανοδος του pH δεν επηρεαζει αρνητικα. (ιδανικα ομως ετσι κι αλλιως, ειναι να κανεις αργα σε ρυθμο την εισαγωγη του φρεσκου νερου κατα την αλλαγη, πχ 30-45 λεπτα)

Η αποτομη ομως πτωση, ναι επηρεαζει αρνητικα τους οργανισμους.

Εσυ, πιστευω οτι δεν εχεις κανενα προβλημα, με το ρυθμο πτωσης και το ποσοστο πτωσης που αναφερεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λαμβάνοντας υπόψη ότι η κλίμακα του pH είναι λογαριθμική, καταλαβαίνουμε ότι αυτές οι τιμές έχουν διαφορά 1000 μονάδες, γεγονός που μας κάνει κατανοητό ότι ακόμα και μικρές διαφορές στην τιμή του pH μπορούν να επηρεάσουν τα ψάρια, προκαλώντας stress ή ακόμα και θάνατο.

Αλλαγές στο pH μπορεί να επηρεάσουν την τοξικότητα πολλών διαλυμένων συστατικών στο νερό. Για παράδειγμα, η τοξικότητα της αμμωνίας αυξάνεται όσο μεγαλώνει η τιμή του pH. Ακόμα και αν οι διακυμάνσεις είναι μέσα στα όρια, πάλι μπορεί να έχουμε επιπτώσεις στην υγεία των ψαριών. Εκτός όμως από τα ψάρια, ακόμα και τα βακτήρια τα οποία διαλύουν την αμμωνία σε νιτρικά, δρουν καλύτερα σε κάποια κλίμακα pH,.

Όταν έχουμε μια απότομη μεταβολή και η συγκέντρωση αμμωνίας αυξάνεται απότομα τότε μέχρι να μπορέσει να αντιδράσει και η βιολογία μας μπορούμε να βλάψουμε τα ψάρια μας σε αυτό το χρονικό διάστημα, ειδικά εάν το ΡΗ εκτοξευτή πάνω από το 7 η τοξικότητα της μπορεί να αποδεδειχθεί μοιραία.

Τα ψάρια που έχουν συνηθίσει σε μια συγκεκριμένη ποσότητα Η+, ξαφνικά στην ουσία βρίσκονται να ζουν σε ένα περιβάλλον με εκατονταπλάσια συγκέντρωση Η+ ή ΟΗ, (ανάλογα την περίπτωση , πτώση ή αύξηση του ΡΗ), από ότι είχαν συνηθίσει πριν την αλλαγή νερού.

Αυτό και μόνο του αποτελεί ισχυρό πλήγμα καθώς τα ψάρια σοκαρισμένα προσπαθούν να προσαρμοστούν σε αυτή την νέα πραγματικότητα της χημείας του νερού και τα κύτταρα τους δέχονται μεγάλες πιέσεις στις μεμβράνες τους προσπαθώντας να εξισορροπήσουν τις νέες συνθήκες που από ψάρι σε ψάρι παίζουν το πόσο μπορούν να το ανεχτούν.

Προσωπικά θεωρό την σταθερότητα των παραμέτρων ως σημαντική πρόληψη απρόοπτων συμβάντων οπότε το ΚΗ πρέπει να υπάρχει σε ένα ασφαλές βαθμό για να μπορεί να λειτουργεί σαν μαξιλάρι απορροφώντας την πτώση του ΡΗ σταδιακά δίνοντας μας την δυνατότητα να την ελέγχουμε και το χρόνο να παρέμβουμε πάντα σταδιακά.

Link to comment
Share on other sites

Εάν αναφερεσε στο να αναπαραστησουμε τον Αμαζωνιο πιστα στα ενυδρεια μας είναι σχεδον αδυνατο.

Το νερο του εχει μεν πολύ χαμηλο ΚΗ αλλα περιεχει παρα πολλες διαλυμενες οργανικες ουσιες οι οποιες κρατουν το ΡΗ χαμηλα.

Δηλαδη το νερο εχει από μονο του αυτές τις ιδιοτητες χωρις χωρις χρηση Α.Ο. ή προσθηκη διοξειδιου.

Εν ολιγης Η ΑΟ και η προσθηκη CO2 επιρεαζουν πολύ την ΚΗ ενώ τα οργανικα οξεα σε μικροτερο βαθμο.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας, προσθηκη CO2 σε νερο με τοσο χαμηλη KH (οπως με το νερο της ΑΟ) δεν θα εβαζα ποτε.

Η ερωτηση μου πιο πανω, δεν εχει να κανει με την προσομοιωση* του νερου του Αμαζονιου** στο ενυδρειο, αλλα μονο με τη μεταβολη του πεχα στο φυσικο χωρο του βιοτοπου.

Θυμαιται κανεις τι ειχε απαντησει σε σχετικο ερωτημα ο D. Undergusser, στο σεμιναριο "Στησιμο και Βιολογια ενυδρειου & Διατροφη και Ασθενειες ψαριων"?

* κατι αδυνατον αφου δεν το πετυχαινουμε με 4-5 παραμετρους που ρυθμιζουμε στο ενυδρειο

** ή οποιουδηποτε βιοτοπου στη φυση με παρομοιες παραμετρους νερου

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως δεν ειχα αυτη την ευκαιρια περι σεμιναριου, ειμαστε ολο αυτια!

Link to comment
Share on other sites

Το πεχα μπορει να ανεβει και 1-2 βαθμους, μεσα σε μια μερα, μεσα σε ωρες (απο τα φρεσκα νερα στις πλυμμηρες που κατεβαινουν απο τα ηπειρωτικα στα ποταμια).

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι και οτι καλυτερο, ουτε οτι μπορει σε ακραιες περιπτωσεις να μην υπαρξουν απωλειες και στη φυση (ιδιως σε ασθενικα ατομα), ουτε οτι συμβαινει συνεχως.

Ομως δεν ειναι και απολυτα σταθερο και στις τιμες που συζητουνται συνηθως στα ενυδρειακα για επιτρεπτο μονο μεχρι 0.2 σε 24ωρες κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...