Jump to content

Ερωτήσεις Για Eyphyllia...


Delta

Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες απέκτησα μια μικρή eyphyllia divisa (νομίζω) την οποία παρακολουθώ και μαθαίνω σχετικά.

1) Σήμερα πρόσεξα ότι είχε σχηματίσει κάτι σαν "φουσκάλα" στο κέντρο, όπως φαίνεται στη φωτο. Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι και αν είναι φυσιολογικό ή σημαίνει ότι έχει κάποιο πρόβλημα;

2) Διαβάζω ότι μερικοί την ταϊζουν mysis ή cyclopeze αλλά αλλού λέει ότι είναι φωτοσυνθετική και δεν το χρειάζεται. Τελικά, είναι καλό να την ταίζω ή όχι;

3) Αν πρέπει να την ταϊζω, μπορώ να της ρίξω τοπικά τροφές όπως zooplangton (από αυτά που κυκλοφορούν σε σκόνη) ή δεν πρέπει;

post-44192-0-81503500-1326228701_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι είναι η φουσκάλα. Μήπως ετοιμάζεται να χωρίσει στο σημείο αυτό?

Τα euphylia είναι φωτοσυνθετικά. Η τροφή δεν είναι απαραίτητη για την επιβίωση της αλλά βοηθά στην ανάπτυξη του.

Link to comment
Share on other sites

Αχα! Τώρα που το είπες googl-αρα euphyllia splitting και βρήκα ότι πράγματι έτσι είναι - ετοιμάζεται να διαιρεθεί ο πολύποδας. Ευχαριστώ.

Για το τάισμα τώρα - έριξα λίγο tropic marin zooton (σκόνη zooplangton που ανακατεύεις με νερό) με μια σύριγγα και μόλις πήγε πάνω στην eyphyllia αυτή έβγαλε μια "μύξα" στην οποία κόλλησε αυτό. Η μύξα σιγά σιγά απομακρύνθηκε με τη ροή του νερού. Υποθέτω ότι ενοχλήθηκε ή δεν έπρεπε να την ταϊσω με αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να ριχνεις την τροφη διαλυομενη στο ενυδρειο αντι να κανεις target feeding.Αν και δεν το κρινω απαραιτητο.

Οσο για τη φουσκαλα,το κοραλι αναπτυσσεται :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...