Jump to content

Σαπίζει Το Σφουγκάρι


Recommended Posts

στο θαλασσινό μου ενυδρείο έχω ένα σφουγκαρι(ζωντανο)που εχει αρχισει να σαπίζει ,διαλύεται τι να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσοτερα σφουγγαρια ειναι φωτοφοβικα βαλε μια φωτογραφια να δουμε και εμεις πιο ειναι.

Οπως επισης και μετρησεις αν εχεις.

Έγινε επεξεργασία - bill28
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω το έχεις σε σημείο που φωτίζεται.

Τα σφουγγάρια θέλουν σκιερά σημεία, ανάμεσα σε βράχους και σε σπηλιές..... και με λίγα λόγια τις κατάλληλες συνθήκες για να επιβιώσουν.

Σε γενικές γραμμές όμως η διάρκεια ζωής τους τους δεν είναι πολύ μεγάλη σε κλειστά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις χώρο στο sump βάλτο εκεί. Το αγόρασες ή το έβγαλε ο βράχος; Την ονομασία του την ξέρεις; Θέλω να πάρω κι εγώ κανένα για το αυτοκρατοράκι μου :bigemo_harabe_net-130:

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα απο pet city και φυσικά ούτε το όνομα του ήξεραν , ούτε τις ανάγκες του , θα το βάλω σε καραντίνα

Link to comment
Share on other sites

Φίλε, επειδή έχω ασχοληθεί πολύ με σφουγγάρια ελπίζω να μην βγήκε από το νερό καθόλου. Αλλιώς μπορείς να το κλαις από τώρα. Άπαξ και βγει στην επιφάνεια δε σώζεται.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι μου μοιαζει λιγο για Sinularia Dura?? :huh:

Link to comment
Share on other sites

το αγορασα απο pet city και φυσικά ούτε το όνομα του ήξεραν , ούτε τις ανάγκες του , θα το βάλω σε καραντίνα

Τήν ευθύνη της επιλογής και της αγοράς ενός οργανισμού για το ενυδρείο την έχουμε ΕΜΕΙΣ..!!!!!!! το κατάστημα απλά κάνει την δουλειά του....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου φαίνεται γιά σφουγγάρι αυτό ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά αυτό π είπατε είναι . Το έχω βάλει σε δικό του ενυδρείο καραντίνα μέχρι να συνέλθει http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=69594

Link to comment
Share on other sites

sinoularia μου φαινεται και εμενα μιας και εχω και εγω στο ενυδρειο μου το ιδιο ακριβως κοραλι(σε καλλυτερη κατασταση βεβαια)...δεν θα ηταν καλλυτερο να το αφησεις στο κανονικο ενυδρειο και οχι στο sump μηπως παρει τα πανω του γιατι χωρις φωτισμο δεν βλεπω να συνερχεται (συμβουλεψου βεβαια και τους ποιο εμπειρους)

επισης θα ηταν καλο ανεβασεις την περιεκτικοτητα σου σε ca (αφου ειπες κιολας πως ειναι χαμηλη)

Link to comment
Share on other sites

Το συγκεκριμενο κοραλι στις αρχες που το ειχα παρει και εμενα μ ειχε κανει κατι τετοια δηλ. μαζευοταν σκουραινε σε χρωμα κ μετα απο κανα δυο βδομαδες ξαναανοιγε κ μαλιστα μ φαινεται οτι μεγαλωνε κιολας. Κατα την γνωμη μου πρεπει οπως ειπε κ απο πανω να ανεβασει τ ασβεστιο σου σιγα σιγα και να τ αφησεις στο ενυδρειο, επισης πρεπει να βρεις για ποιο λογο τ παθαινε αυτο γιατι αν κρινω απο τ δικο μ τ παθαινε συνηθως οταν τ αλλαζα θεση οποτε μπορει λογο στρεσαρισματος

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...