Jump to content

Κατασκευη - Αγορά Ενυδριου 1.80Χ50Χ70


Manoskap

Recommended Posts

Γεια σας και απο εμενα...

Θελω να ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ενα ενυδριο 180χ50βαθοςχ70υψος. Εχω παρει προτασεις απο ενυδριομαγαζα και μου το φτιαχνουν απο 750 εως 1200 ευρω το ακριβοτερο που μου προτειναν με 2 χρονια εγγυηση στεγανωτητας.

Μεσα στην ερευνα μου ρωτησα και ενα τζαμα, και μου ειπε πως εχει φτιαξει πολλα και ξερει κλπ κλπ και μου ειπε πως εκεινος μου το φτιαχνει με 300ευρω ομως μου ειπε πως σε αυτα τα λιτρα θελει οπωσδηποτε να φτιαξω μεταλλικο πλαισιο με δυο λαμες απο κατω για να πατησει το ενυδριο και να ειναι στοιβαρο...

Χωρις το μεταλλικο πλαισιο μου ειπε πως κινδυνευει να ανοιξει το ενυδριο και οποιος μου λεει το αντιθετο "δεν ξερει".... Εσεις τι λετε - προτεινετε να κανω;

Ακομα, το επιπλο ειναι ενα "Π" μηκους 220 με 10αρι ξυλο και ντουλαπια απο κατω χωρις ομως καποια στοιβαρη κολωνα στη μεση παρα μονο με τα καθετα ξυλα που χωριζουν τα ντουλαπια. Το ενυδριο θα "κατσει" στα δεξια του "Π" αφηνοντας χωρο για μια βιτρινα στο πλαι. Ο ξυλουργος μου ειπε πως ειναι ΟΚ να αντεξει και ενα τονο χωρις προβλημα.

Θελω τα φωτα σας!!! ^_^

Link to comment
Share on other sites

1) κανε μια αναζητηση στο φορουμ και θα βρεις τοσα και τοσα μεγαλα ενυδρεια χωρις κανενα απο αυτα να εχει μεταλλικο πλαισιο και ιστοριες ...

2) δεν εμπιστευομε το ξυλο οχι για τοσα λιτρα ουτε για τα μισα :) μεταλλικη βαση και εχω το κεφαλι μου ησυχο ....

Link to comment
Share on other sites

1. Το ενυδριο πρέπει να είναι στα μέτρα μου γιατι έχει πάνω-κάτω επιπλο, θα είναι εντοιχισμενο οπότε το έτοιμο δεν μου κάνει

2. Εχω ήδη δυο ενυδρια 350 λίτρα το κάθε ένα τα οποία βρίσκονται εδω κ 3 χρόνια σε ξύλινα έπιπλα...

---

I am here: http://maps.google.com/maps?ll=37.966938,23.579838

Link to comment
Share on other sites

1)δεν μιλάω για έτοιμο ενυδρειο μιλάω για κατασκευή στα μέτρα που θέλεις .

2)στα 525 λίτρα μετά από δυο μετακομησεις το επιπλοκών κουνιοταν δεν το ρισκαρισα έφτιαξα μια μεταλλική και την εντυσα με μελαμινη .

Link to comment
Share on other sites

Οκ θα ήθελα και αλλες γνώμες γιατι μου κάνει εντύπωση και με τρομάζει η επιμονή του τζαμά για μεταλλικό πλαίσιο. Όσον αφορά το επιπλο εσύ με πολλά παραπάνω λίτρα το μετακομίσει κιόλας, σορρυ αλλα λογικό να μπαλατζαρει...

Link to comment
Share on other sites

ρωτα το τζαμα σου και με τι σιλικονη θα σου κολλησει το ενυδρειο γιατι δεν εχει συμβει ουτε μια ουτε 2 φορες να κολλησουν ( τζαμαδες ) ενυδρειο με ακαταλληλη σιλικονη....

Link to comment
Share on other sites

σε αυτες τις διαστασεις κυριος το υψος θελει 15αρι τζαμι και κοντρες πανω κατω απαραιτητα

λογικα το πλαισιο που σου προτεινει ο τζαμας σου το θελει για κοντρες

εχω δει αναλογη κατασκευη που κρατανε το ενυδρειο με της λαμες αλλα οχι δεν τις χρειαζεσαι θα βαλεις κοντρες αλλα γυαλινες εσωτερικες

Link to comment
Share on other sites

Δεν μας βάζεις μια φωτογραφία του επίπλου που έχεις να έχουμε μια καλύτερη άποψη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επέτρεψε μου να κάνω μια παρατήρηση.Η όλη ιστορία μου φαίνεται μαϊμουδιά....

Μόνο και μόνο το μεταλλικό πλαίσιο δείχνει οτι δεν υπάρχει η κατάλληλη εμπειρία.Με 70 ύψος αν δεν κολληθούν σωστές κόντρες πάνω και κάτω, θα ανοίξει σα γαρύφαλλο.

Το έπιπλο που θα πατήσει το ενυδρείο πρέπει να είναι ικανό να κρατήσει ΕΝΥΔΡΕΙΟ και όχι απλά βάρος.Ας κρατάει και έναν και δύο και τρεις τόνους.

Το ενυδρείο αν δεν πατήσει σωστά και δεν είναι σταθερό αργά ή γρήγορα θα σπάσει,κάτι που δεν το θέλεις ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος βέβαια.

Έχουμε δει κατασκευές επίπλων και μεταλλικές σε πληροφορώ που είναι απαράδεκτες.Εμπιστεύσου γνώστες και μόνο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην έχεις πρόβλημα στο μέλλον.Φιλικά πάντα,η απόφαση δική σου. :)

Link to comment
Share on other sites

DSC02564.jpg

Εγω να καταθεσω μια διαφορετικη αποψη.Το ενυδρειο που βλεπετε, ειναι φτιαγμενο με πλαισιο,απο απλο σιδερο.

Κατα την αποψη μου ,εχει πολλα πλεονεκτηματα,αλλα και μειονεκτηματα.

Ηταν 150/50/50 ,δυχως καμια κοντρα ,και με 8αρι γυαλι.

Τα πλεονεκτηματα του ειναι.

1)Εφοσον υπαρχει η μεταλικη κατασκευη,ειναι παιχνιδακι η κολληση των γυαλιων.

2)Βαζεις ποιο λιγα χιλιοστα γυαλιου.

3)μεχρι 1.50 μηκος δεν βαζεις καμια κοντρα.Για ποιο μακρια βαζεις μια μονο επανω στο κεντρο.(η οποια ειναι και αυτη απο μεταλο,αρα πολυ ποιο στενη και δεν κανει σκιες στον φωτισμο.

4)Δεν θελει κανενα ρονταρισμα το γυαλι

5)Αν σε βαθος χρονου,κανει διαρροη,με ενα αδειασμα και απλο στοκαρισμα με σιλικονι,γινετε ξανα στεγανο.

6)ειναι ενυδρειο για μια ζωη.

7)Το γεμιζεις μεχρι χειλος του ενυδρειου,αρα κερδιζεις γυρο στους 10 ποντους υψος,που χανεις απο τις κοντρες

Τα μεινεκτηματα του.

1) Σχετικα υψηλο κωστος κατασκευης

2)Η δυσκολια κατασκευης της μεταλικης κατασκευης του κυβου,γιατι πρεπει να ειναι απολυτα αλφαδιασμενος,διοτι θα μπουν γυαλια

3)Οταν το ψαρι παει στην ακρη του ενυδρειου ,δεν φενετε ολοκληρο.(μου την χαλαγε πολυ)

4) Αν φτιαχτει απο σιδηρο,εξωτερικα παντα θελει συντηρηση

5) Για να πει το φωτιστικο,θελει πατεντα.

Μετα απο ολα αυτα ,εγω αν εφτιαχνα τωρα ενα ενυδρειο ,πανω απο δυο μετρα,θα το εφτιαχνα με ανοξειδοτο σιδερο τελαρωμενο.

Οσο για την βαση που λες φιλε μου,ξεχνατην.Τετοι βαρη θελουν στιβαρες κατασκευες,και το καλυτερο ειναι ,οπως σου ειπαν με σιδερο και εισαι ησυχος,Αλλα αν θελεις ξυλο που εφω δεν στο προτεινο,θελει πολες και σωστες κοντρες,Γιατι σημαντικοτερο ειναι η πλαινη ροπη ,παρα η καθετη.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου επέτρεψε μου να κάνω μια παρατήρηση.Η όλη ιστορία μου φαίνεται μαϊμουδιά....

Μόνο και μόνο το μεταλλικό πλαίσιο δείχνει οτι δεν υπάρχει η κατάλληλη εμπειρία.Με 70 ύψος αν δεν κολληθούν σωστές κόντρες πάνω και κάτω, θα ανοίξει σα γαρύφαλλο.

Το έπιπλο που θα πατήσει το ενυδρείο πρέπει να είναι ικανό να κρατήσει ΕΝΥΔΡΕΙΟ και όχι απλά βάρος.Ας κρατάει και έναν και δύο και τρεις τόνους.

Το ενυδρείο αν δεν πατήσει σωστά και δεν είναι σταθερό αργά ή γρήγορα θα σπάσει,κάτι που δεν το θέλεις ούτε εσύ ούτε κανείς άλλος βέβαια.

Έχουμε δει κατασκευές επίπλων και μεταλλικές σε πληροφορώ που είναι απαράδεκτες.Εμπιστεύσου γνώστες και μόνο για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και να μην έχεις πρόβλημα στο μέλλον.Φιλικά πάντα,η απόφαση δική σου.

Οκ και εγω αυτο σκέφτηκα για το μέταλλο γιατι πρώτη φορα το άκουσα πως γίνεται και γενικά μου δείχνει φόβο. 70 θα είναι το ύψος όμως η υπερχειλιση θα είναι στα 62cm, όχι πως σώνει τίποτα αυτο.

Όσον αφορά το επιπλο θα ανεβασω σύντομα φωτο να το συζητήσουμε καλύτερα.

Να προτίμισω άρα να πάρω το ενυδριο απο κατάστημα που εμπιστεύομαι;

Link to comment
Share on other sites

DSC02564.jpg

Εγω να καταθεσω μια διαφορετικη αποψη.Το ενυδρειο που βλεπετε, ειναι φτιαγμενο με πλαισιο,απο απλο σιδερο.

Κατα την αποψη μου ,εχει πολλα πλεονεκτηματα,αλλα και μειονεκτηματα.

Ηταν 150/50/50 ,δυχως καμια κοντρα ,και με 8αρι γυαλι.

Τα πλεονεκτηματα του ειναι.

1)Εφοσον υπαρχει η μεταλικη κατασκευη,ειναι παιχνιδακι η κολληση των γυαλιων.

2)Βαζεις ποιο λιγα χιλιοστα γυαλιου.

3)μεχρι 1.50 μηκος δεν βαζεις καμια κοντρα.Για ποιο μακρια βαζεις μια μονο επανω στο κεντρο.(η οποια ειναι και αυτη απο μεταλο,αρα πολυ ποιο στενη και δεν κανει σκιες στον φωτισμο.

4)Δεν θελει κανενα ρονταρισμα το γυαλι

5)Αν σε βαθος χρονου,κανει διαρροη,με ενα αδειασμα και απλο στοκαρισμα με σιλικονι,γινετε ξανα στεγανο.

6)ειναι ενυδρειο για μια ζωη.

7)Το γεμιζεις μεχρι χειλος του ενυδρειου,αρα κερδιζεις γυρο στους 10 ποντους υψος,που χανεις απο τις κοντρες

Τα μεινεκτηματα του.

1) Σχετικα υψηλο κωστος κατασκευης

2)Η δυσκολια κατασκευης της μεταλικης κατασκευης του κυβου,γιατι πρεπει να ειναι απολυτα αλφαδιασμενος,διοτι θα μπουν γυαλια

3)Οταν το ψαρι παει στην ακρη του ενυδρειου ,δεν φενετε ολοκληρο.(μου την χαλαγε πολυ)

4) Αν φτιαχτει απο σιδηρο,εξωτερικα παντα θελει συντηρηση

5) Για να πει το φωτιστικο,θελει πατεντα.

Μετα απο ολα αυτα ,εγω αν εφτιαχνα τωρα ενα ενυδρειο ,πανω απο δυο μετρα,θα το εφτιαχνα με ανοξειδοτο σιδερο τελαρωμενο.

Οσο για την βαση που λες φιλε μου,ξεχνατην.Τετοι βαρη θελουν στιβαρες κατασκευες,και το καλυτερο ειναι ,οπως σου ειπαν με σιδερο και εισαι ησυχος,Αλλα αν θελεις ξυλο που εφω δεν στο προτεινο,θελει πολες και σωστες κοντρες,Γιατι σημαντικοτερο ειναι η πλαινη ροπη ,παρα η καθετη.

Οκ απο ότι καταλαβαίνω με μεταλλικό πλαίσιο όλη η δουλειά είναι το σωστό αλφαδιασμα του μετάλλου παρα το κόλλημα των τζαμιων.. Αυτο μου επιβεβαιώνει πως ο τζαμας δεν έχει εμπειρία/φοβάται/δεν παίρνει ευθύνη γιατι τουλάχιστον θα μου πρότεινε πως υπαρχει και η λύση με το μεταλλικό πλαίσιο και όχι πως μόνο έτσι φτιαχνεται και ότι άλλο κάνω θα μου ανοίξει..

Αυτο με την πλαινη ροπή στο επιπλο πως το προσεχείς; Τι χρειάζεται για να είσαι σίγουρος;

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο που θες να κανεις ειναι περιπου ιδιο με το δικο μου... 180χ55χ70. λοιπον με 10αρι τζαμι το εκανα εγω και 15αρι πατο.το μυστικο ειναι στης κοντρες πανω και κατω.κατω εβαλα διπλες κοντρες. μηπως να σου πουλισω το δικο μου μιας και ψηνομαι να παω σε κανενα 2.5 τονο....?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε μου.πρωτα για την βαση.

Θα στα πω οσο απλα μπορω,για να καταλαβεις.

Φανταζομαι ξερεις τα δοκαρια που βαζουν στις ξυληνες περγκολες.Ε αν βαλεις τετοια 6 τεμαχια ,3 μπρος 3 πισω .θα σηκωσει μεν το βαρος του ενυδρειου,αλλα αν πας απο τα πλαγια ,και το σπρωξεις με το μικροσου δαχτυλο ,θα πεσει στα πλαινα.Ελπιζω να σου εδωσα να καταλαβεις,οποτε αν θα φτιαξεις ξυληνη βαση(εγω δεν στο συνιστω)πρεπει να ειναι <δεμενη>με τετοιο τροπο ωστε να κρατα την χιαστη ροπη του βαρους.

Οσο για το ενυδρειο με τελαρο

Αν θα το φτιαξεις με τελαρο,το αλφαδιασμα μην σε τρομαζει,γιατι θα φτιαχτει απο γωνια τουλλαχιστον 4 ποντους.οποτε εχεις πολλα περιθωρια (μπορεις να τα κοψεις μεχρι και 1.5 ποντους μικροτερα τα γυαλια)Απλα οταν θα αποφασισεις να το φτιαξεις ,υπαρχουν και καποιες αλλες λεπτομεριες .που δεν ειναι του παροντος,γιατι θα πρεπει να γραφω σεντονια.

Διχως τελαρο

Και αυτο μην το φοβασαι,γιατι με τις κοντρες πανω κατω θα ειναι μια χαρα,αλλα πρεπει να φτιαχτει απο ανθρωπο με εμπειρια και γνωση.

την δικια μου αποψη στην ειπα ποιο πανω :)

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρειο που θες να κανεις ειναι περιπου ιδιο με το δικο μου... 180χ55χ70. λοιπον με 10αρι τζαμι το εκανα εγω και 15αρι πατο.το μυστικο ειναι στης κοντρες πανω και κατω.κατω εβαλα διπλες κοντρες. μηπως να σου πουλισω το δικο μου μιας και ψηνομαι να παω σε κανενα 2.5 τονο....?

Ειλικρινά θα μέτρηση αν μου κάνει το 55 βάθος που έχει το δικό σου και να επικοινωνήσουμε!! Στείλε μου pm το κινητό σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...