Jump to content

Μαυρη Αλγη


GiwrgosK

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.Εχω αφρικανικο ενυδρειο και μου παρουσιαστηκε μαυρη αλγη.Η μετρησεις μου ειναι σωστες,εκτος τα νιτρικα μου εφτασαν στα 80 πρν ενα μηνα επειδη αυξησα υποθετω την τροφη.Τωρα ειναι στα φυσιολογικα επιπεδα.Το ερωτημα μου ειναι αν τα ψαρακια μου και τα φυτα μου θα εχουν καποιο προβλημα,Τι λυσεις εχω για να απαλλαχτω απο αυτην.Θα εκτιμουσα αν μπορουσατε να μου δειξετε φωτογραφιες,για να βεβαιωθω.Γιατι εχω την εντυπωση οτι μου πρασινηζει λιγο.Φωτογραφια δεν μπορω να σας το δειξω,γιατι δεν μου το δειχνει καλα η μηχανη.

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς φωτό το πράγμα δυσκολεύει ,ωστόσο έλεγχο στη ποσότητας τροφής αύξηση της συχνότητας αλλαγών νερού ,ακόμα και έλεγχο του φωτισμού αυτά τα λίγα και υπομονή ,δεν είμαι της σχολής της χρήσης φαρμάκων για αντιμετώπιση αλγης ,ας βρούμε την αιτία,χρειάζεται υπομονή.

Μην ξεχνάς άλγη και αφρική πάνε μαζί βέβαια ελεγχόμενα πράγματα

:)

Link to comment
Share on other sites

H bba σε προχορημενο σταδιο θα εχει αυτη την μορφή:

bba1.jpg

Δεν ειναι ευκολή η καταπολέμηση της....

Ακολουθησε τις οδηγιες του Κ.Σωκράτη και για να την ελέγχεις ευκολότερα φροντισε η αναλογια νιτρικών / φωσφορικών να είναι απο 16 / 1 εως 20 / 1.

Έγινε επεξεργασία - PRINCE
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φιλε μου bba μια απο τις πιο δυσκολες αλγες

καταρχην θελει υπομονη δεν φευγε ι απο τη μια μερα στην αλλη!

πρωτον μακρια απο τα φαρμακα!

1.μειωση φωτοπεριοδου

2μειωση φαγητου

3 προσθηκηκερατοφυλλου ή καποιου αλλου ταχεως αναπτησομενου φυτού

4σε μερη του ενυδρειου που μπορεις να βγαλεις εξω κανεις το εξης

βγαζεις την πετρα ή το ξυλο που εχει ββα και του ριχνεις λιγο οξυζενε αυτο αρχιζει να αφριζει το αφινεις λιγο το ξεπλενεις και το βαζεις πισω στο ενυδρειο. Μετα απολιγο η αλγη που εφαγε το οξυζενε θα αρχισει να ασπριζει και στο τελος θα αποκοπει και θα την φανε τα ψαρια ή θα την αφαιρσεις εσυ!

Επισης καληδουλεια στην ββα ,ου κανανε και τα σαε

παντως να ξερεις το σημαντικοτερο ειναι η υπομονη μολις τα ΦΥΤΑ ΣΟΥ ΤΙς ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΔΕΙς ΒΒΑ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...