Jump to content

Black Moor έγινε ασήμί


Recommended Posts

Καλησπέρα είμαι ο Κώστας,

Παρακολουθώ αρκετό καιρό το site, αλλά δεν έτυχε μέχρι σήμερα να επικοινωνήσω. Ασχολούμαι με τα ψαράκια μου εδώ και τέσσερις μήνες. Σήμερα είδα ότι μου παρουσιάστηκε πρόβλημα με ένα Black Moor. Το ψαράκι μου έχει γίνει ασημί. Όλο του το σώμα έχει αλλάξει χρώμα. Τα βράγχια από έξω έχουν λίγο ασημί χρώμα και οι ουρές του έχουν χάσει το χρώμα τους.

Ενυδρείο 60lt.

Λειτουργία 2 ½ μήνες

Το ενυδρείο έχει άλλα δύο oranda και δύο γατοψαράκια (μάλλον έτσι λέγονται)

Αλλαγές νερού το 1/3 κάθε 10 μέρες μαζί με χρήση αντιχλωριακού.

Το ενυδρείο είναι τύπου Juwel και το φίλτρο που χρησιμοποιώ είναι το δικό του.

Για Φαγητό χρησιμοποιώ ένα Sera Goldy Color Granulated Food ( λέει από έξω ) και το κάθε ψαράκι τρώει 3 σποράκια την ημέρα.

Θερμοκρασία 24 βαθμοί

Δεν έχω επιπλέον οξυγόνωση

Ph 7.6

No2 περίπου 0,6

Νο3 περίπου 25

Το ψαράκι δεν έχει καμία όρεξη να κολυμπίσει, ούτε να φάει. Με το ζόρι κουνιέται. δεν είμαι σίγουρος αλλά νομίζω ότι τα μάτια του έχουν λίγο πριστεί.

Τι μπορεί να έχει το ψάρι. Έχουμε καμία ελπίδα?

Επίσης θέλω να ρωτήσω: τα γατόψαρα τα έβαλα πρόσφατα στο ενυδρείο. Στην αρχή όλα καλά. Αλλά χτες είδα ότι το ένα όλη την ώρα πείραζε το συγκεκριμένο black moor. Δεν ξέρω τι να κάνω. Αν του δημιουργεί πρόβλημα να το βγάλω από εκεί.

post-1975-1165531492_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο σου εχει φως;

Τα 60λτ για ολα αυτα τα ψαρια ειναι λιγα. Θα πρεπει να βγαλεις τους πλεκο και οτιδηποτε αλλο ψαρακι εχει εκτος απ τα χρυσοψαρα.

Η τροφη που τους δινεις ειναι πολυ λιγη για τα ψαρακια σου.

Και να ξερεις πως πολλες φορες οι πλεκο βεντουζαρουν πανω στα χρυσοψαρα κι αυτο γιατι αν πιασεις στα χερια σου ενα χρυσοψαρο και κυριως ενα Black Moor θα καταλαβεις πως εχει μια βλεννα το δερματακι τους.

Τους πλεκο τους ταϊζεις;

Δυστυχως τα πραγμα ειναι ασχημα για τον μικρο σου . Να κανεις αλλαγες νερου καθε βδομαδα το 70% και οχι ετσι οπως κανεις και οποσδηποτε βαλε αεραντλια γιατι τα χρυσοψαρα θελουν επιπλεον οξυγονωση στο νερο τους.

Οι πλεκο ξαναλεω εξω.

Βαζε βιταμινες στο νερο απ την στιγμη που δεν μπορει να φαει.

Σε ποσες μερες το παθε;

Καποιες φορες ειναι και λογο αγχους αλλα ........

Κανε αυτα για αρχη και πες μας σε 2 μερες αν εχει αλλαξει κατι.

Link to comment
Share on other sites

post-1975-1165568853_thumb.jpgpost-1975-1165568853_thumb.jpgΛοιπόν τα ψαράκι πάει. Η Διαδικασία κράτησε μία μέρα. Το Ψαράκι το είχα δει και ήταν μία χαρά προχτές ττο βράδυ και την χτες το βράδυ πάει.

Το ενυδρείο έχει φώς αυτό που δίνει από την εταιρεία.

τα ψάρια που είχα μέσα ήταν 3χρυσόψαρα και δύο (από ότι τελικά κατάλαβα) γλύφτες.

Βασικά στο ενυδρείο άρχισε να παρουσιάζει ένα καφέ χρώμα. ρώτησα στο pet shop και μου

είπαν ότι΄είναι καφέ άλγη. παρουσιάζεται λέει όταν δεν έχω πολύ φως, ενώ η πράσινη παρουσιάζεται

όταν έχω πολύ.

μου έδωσε λοιπόν αυτούς τους γλύφτες και μου λέει θα στο καθαρίσουν μία χαρά. δεν μου είπε τίποτα

για φαγητό. στην αρχή ήταν όλα μία χαρά. αλλά κάποια στιγμή άρχισαν να μου πειράζουν τα ψάρια

και ιδιαίτερα τα black moor που ήταν πιο ήρεμο από τα άλλα δύο.

Ας πούμε οτι βγάζω τους γλύφτες. τι άλλο μπορώ να βάλω μέσα για να μην έχω την άλγη στο ενυδρείο μου?

Link to comment
Share on other sites

Όπως καταλαβαίνεις οι ''γλύφτες'' σου δημιούργησαν το πρόβλημα...Δες εδώ για τη αλητήριους μιλάμε: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gyrinocheilus%20aymonieri.htm ...Είναι αρκετά επιθετικά ψάρια...κακώς σου τα έδωσε για ενυδρείο 60 λίτρα... κλασσικές ιστορίες...ένα μικρόσωμο ancistrus νομίζω είναι μια χαρά για τα λίτρα σου...όσο για τα oranda απ'ότι έχω ακούσει γίνονται αρκετά μεγάλα έτσι δεν είναι;

Φιλικά

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Κριμα το ψαρακι :welcome:

ΑΥΤΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΚΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΕ....... Ωραια επιλογη σου εδωσε ο πετ σοπας μπραβο. Τα συγκεκριμενα ψαρια κολανε στα χρυσοψαρα και κυριως στα Black Moor. Την ειχα πατησει κι εγω πριν χρονια ετσι με εναν τετοιο και μου ειχε σκοτωσει ενα Black Moor και τον πηγα πισω με φωνες , ασε δεν φανταζεσαι τι ειχε γινει (δεν σου λεω να κανεις το ιδιο). Εξω γρηγορα μην τους αφηνεις καθολου θα σου κατσουν σ αλλο ψαρι.

Θα πρεπει να βγαλεις και το χαλικι το χρωματιστο που εχεις γιατι δεν κανει για ενυδρεια και να βαλει ειτε αμμο ειτε χοντρο χαλικι. Εγω τους εχω αμμο για να μπορω να τους καθαριζω καλυτερα τον βυθο ειναι ποιο πρακτικο. Εξαλλου ειναι φτηνη και δεν θα χεις προβληματα. Τα χρυσοψαρα ξερεις εχουν την συνηθεια να βαζουν τα χαλικακια στο στομα τους και μερικες φορες μπορει να πνιγουν, το ειδα το εργο την Κυριακη ευτυχως το ψαρακι μου σωθηκε και εβγαλα τα λιγοστα χαλικια που ειχα βαλει για ντεκορ με την αμμο.

Για την αλγη κανουν φοβερη δουλεια τα σαλιγκαρια ζεμπρα. Ειχα κι εγω πριν να τα βαλω προβλημα και απο τοτε που ειναι στο ενυδρειο μου ολα ειναι τζαμι το ποιο καθαρο ενυδρειο απ ολα ειναι. Αν δεν μπορεις να βρεις, εχει στον γοτερ ινν (δεν λειτουργει το πληκτρολογιο στο γραφειο και γραφω μονο ελληνικα) βαλε τα απλ σναιλσ τα κιτρινα σαλιγκαρακια.

Οτι αλλο θες καλο θα ειναι ν ανοιξεις νεο θεμα στην κατηγορια μετα χρυσοψαρα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...