Jump to content

Προβλημα Με Υγρασια


Recommended Posts

Καλησπερα,

Το σαββατοκυριακο θα ξεκινησω στρωσιμο ενος ενυδρειου 50 λιτρων στο δωματιο μου το οποιο θα βρισκεται σε ενα "ανοιγμα" αναμεσα στα παραθυροφυλλα της ντουλαπας μου.. Δυστυχως δεν εχω καμερα να ανεβασω φωτο αλλα φανταστειτε ενα τετραγωνο με μια τρυπα στη μεση.. Οι διαστασεις αυτου του "ανοιγματος" ειναι:

Μηκος: 76 cm

Πλατος: 61 cm

Υψος: 45 cm

Το ενυδρειο εχει διαστασεις 60x30x30, οποτε σκεφτηκα να βιδωσω 2 λαμπες των 24w απο πανω και να αφησω ανοιχτο το ενυδρειο χωρις καπακι..Το δωματιο εχει θερμοκρασια σταθερα γυρω στους 19-20 βαθμους.

Θα υπαρξει προβλημα υγρασιας? και επειδη οι λαμπες θα βιδωθουν σε ξυλο πανω απ το ενυδρειο θα εχω προβλημα με την εξατμιση γιατι φοβαμαι μηπως αρχιζει το ξυλο να μαζευει νερο και στο τελος σταζει γιατι μετα θα με κυνηγανε.... :chair:

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα το ενυδρειο θα μπει σε ενα ραφι που απο επανω εχει παλι ενα ραφι ή ντουλαπι και δεξια αριστερα παλι ντουλαπια. Επισης το κενο πανω απο το ενυδρειο θα ειναι 45-30=15 εκατοστα.

Δεδομενου την αποσταση αυτη και οτι θα κανεις τη παρακατω πατεντα δεν νομιζω να εχεις προβλημα: Μπορεις να κατασκευασεις ενα τζαμι με διαστασεις 60Χ25 και να το βαλεις σαν καπακι. Επειδη το καπακι θα ειναι μικροτερο θα εχει ανοιγμα στην μπροστινη πλευρα του ενυδρειου και ετσι οτι εξατμισεις θα υπαρχουν, θα οδηγουνται εξω απο το επιπλο.

Αποψη μου παντα..

Έγινε επεξεργασία - fisakis
Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα το ενυδρειο θα μπει σε ενα ραφι που απο επανω εχει παλι ενα ραφι ή ντουλαπι και δεξια αριστερα παλι ντουλαπια. Επισης το κενο πανω απο το ενυδρειο θα ειναι 45-30=15 εκατοστα.

Δεδομενου την αποσταση αυτη και οτι θα κανεις τη παρακατω πατεντα δεν νομιζω να εχεις προβλημα: Μπορεις να κατασκευασεις ενα τζαμι με διαστασεις 60Χ25 και να το βαλεις σαν καπακι. Επειδη το καπακι θα ειναι μικροτερο θα εχει ανοιγμα στην μπροστινη πλευρα του ενυδρειου και ετσι οτι εξατμισεις θα υπαρχουν, θα οδηγουνται εξω απο το επιπλο.

Αποψη μου παντα..

ναι ακριβως οπως το ειπες.. :thumbup: ευχαριστω για τη συμβουλη, απλα επειδι οπως ειπα θα το στησω το σαββατο θελω αποψεις πριν κανω καμια χαζομαρα.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά με τις διαστάσεις που δίνεις δεν θα πρέπει αν έχεις πρόβλημα/

Αν κάνεις όμως το καπάκι απο τζάμι ή πλέξιγκλας θα είσαι σιγουρα ασφαλής.

Καλή επιτυχία.

ΥΓ

Καλού κακού δοκίμασε το ενυδρείο για διαροές σε κάποιο άλλο μέρος πριν το βάλεις στην ντουλάπα.

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα έχεις πρόβλημα υγασίας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (η θερμοκρασία του χώρου, η ήδη υπάρχουσα υγρασία, και άλλα...), οπότε είναι δύσκολο να σου πει κάποιος σίγουρα. Π.χ. το βράδυ μπορεί να πέφτει η θερμοκρασία του χώρου, και το θερμαινόμενο νερό του ενυδρείου να εξατμίζεται και να συμπυκνώνεται στο ξύλο από πάνω. Όχι και το καλύτερο...

Αν βάλεις καπάκι, θα γλυτώσεις από τους υδρατμούς ίσως, αλλά ίσως να έχεις πρόβλημα το καλοκαίρι με τη ζέστη.

Αν το πήρες απόφαση να το κάνεις έτσι κι αλλιώς όμως, εγώ θα σου έλεγα βάλτο, αλλά στενή παρακολούθηση τον πρώτο καιρό για να δεις πως θα "συμπεριφερθεί"...

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα έχεις πρόβλημα υγασίας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (η θερμοκρασία του χώρου, η ήδη υπάρχουσα υγρασία, και άλλα...), οπότε είναι δύσκολο να σου πει κάποιος σίγουρα. Π.χ. το βράδυ μπορεί να πέφτει η θερμοκρασία του χώρου, και το θερμαινόμενο νερό του ενυδρείου να εξατμίζεται και να συμπυκνώνεται στο ξύλο από πάνω. Όχι και το καλύτερο...

Αν βάλεις καπάκι, θα γλυτώσεις από τους υδρατμούς ίσως, αλλά ίσως να έχεις πρόβλημα το καλοκαίρι με τη ζέστη.

Αν το πήρες απόφαση να το κάνεις έτσι κι αλλιώς όμως, εγώ θα σου έλεγα βάλτο, αλλά στενή παρακολούθηση τον πρώτο καιρό για να δεις πως θα "συμπεριφερθεί"...

ενας λογος που το σκεφτηκα ετσι ηταν οτι οντως θα γλυτωνα το καλοκαιρι απο τη ζεστη και οτι δεν ηθελα να κανω πατεντα στο καπακι με τις 2 λαμπες... πχ στο pet shop που ψωνιζω το οποιο ειναι σχετικα μικρο, εχουν ενα ενυδρειο ανοιχτο απο πανω γυρω στα 400 λιτρα μπροστα και τωρα με τα κρυα το τζαμι του μαγαζιου ειναι τελειως θολο. Εγω θα την κανω τη πατεντα και μακαρι να πιασει... :huh:
Link to comment
Share on other sites

καποιος που να εχει αντιμετωπισει παρομοιο προβλημα? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ολοι φροντιζουμε να μην εχουμε πανω απο το ενυδρειο τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

μαλλον ολοι φροντιζουμε να μην εχουμε πανω απο το ενυδρειο τιποτα!

ωχ... μη μου λες τετοια και εχω παραγγειλει τις λαμπες :( σκεφτομαι να αφηνω το ενυδρειο ανοιχτο μονο για τις ωρες που πρεπει να φωτιζεται και υστερα να το κλεινω με το καπακι.
Link to comment
Share on other sites

ωχ... μη μου λες τετοια και εχω παραγγειλει τις λαμπες :( σκεφτομαι να αφηνω το ενυδρειο ανοιχτο μονο για τις ωρες που πρεπει να φωτιζεται και υστερα να το κλεινω με το καπακι.

αλλα θα το δοκιμασω και θα σας πω αποτελεσματα... Έγινε επεξεργασία - Panos2011
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...