Jump to content

Recommended Posts

Παιδια καλημερα!

Θελω να χρησιμοποιησω ektozon μεσα στο ενυδρειο μου προληπτικα γιατι εμφανιστηκαν κρουσματα dropsy απο νεοφερμενο ψαρι. Τωρα το απομονωσα σε ενυδρειο καραντινας για θεραπεια! Στο κανονικο ενυδρειο υπαρχει λαμπα uv και ανθρακας.θα υπαρχει καποιο θεμα με το ektozon? Θα πρεπει οταν το ριξω να σταματησω την λαμπα και να αφαιρεσω τον ανθρακα?

Link to comment
Share on other sites

Όταν το βάλεις θα πρέπει να κλείσεις το σκιμμερ και να βγάλεις άνθρακα και αντιφωσφορο μαζί με κλείσιμο Uv και όζον αν έχεις για κανένα τρίωρο, να επισημάνω ότι το Ectozon κάνει κυρίως για πρόληψη και όχι για θεραπεία, το εχω δοκιμάσει χωρίς αποτέλεσμα στο θέμα θεραπείας και το καλό είναι ότι δεν χρειάζεται αλλαγή νερού μετά την χρήση του σε ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Μονο για προληψη το θελω! Δεν κανω θεραπεια στο μεγαλο ενυδρειο! Θελω να το ριξω για να εχω το κεφαλη μου ησυχω μην τυχων και εχει μεταφερθει τιποτα στα υγειες ψαρια! Το αρρωστο το απομονωσα!μ Μονο για τρεις ωρες θα τα σταματησω?

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν χρειάζεται παραπάνω, τουλάχιστον εγώ έτσι έκανα απο τις οδηγίες που μου έδωσαν απο το κατάστημα που το πήρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...