Jump to content

Φυτεμένο Και Σκούπα Βυθού


panstelios22

Recommended Posts

Στο μεγάλο ενυδρείο που έχω κάνω σκούπα βυθού μόνο στις περιοχές που μπορώ και δεν υπάρχουν ρίζες φυτών. Τι γίνεται όμως κάτω από τις διακοσμιτικές ρίζες? Κάτω από τις πέτρες δεν μαζεύεται μπίχλα αλλά ανάμεσα στις ρίζες έχει.

Στο μικρό το γαριδάδικο από τον Αύγουστο που το έστησα δεν έχω κάνει σκούπα μιας κι έχω φυτεμένο σκόρπια Lilaeopsis brasiliensis.

Στο μεγάλο υπάρχουν περίπου 30 Guppies. Έχω 4 Golden Apple Snails, 5 SEA και 9 Amano. Μπορώ να μην βάζω σκούπα? Αρκούν αυτά για να καθαρίζουν τον βυθό?

Στο μικρό έχω καμιά 75 Red Cherries και ένα Golden Apple Snails. Σ αυτό χρειάζεται σκούπα?

Link to comment
Share on other sites

με ντελικατες και προσεχτικες κινησεις παντα μπορεις να κανεις σκουπα.δεν ειναι κατι το ιδιαιτερα δυσκολο απλως χρειαζεται περισσοτερη προσοχη.

Link to comment
Share on other sites

Στο γαριδάδικο αφού οι γαρίδες δεν λερώνουν πάρα πολύ (διότι είναι μικρές κι αφού τα καθαρίζουν) πρέπει να βάζω σκούπα?

Link to comment
Share on other sites

οχι,δεν ειναι απαραιτητο.οι ακαθαρσιες ειναι απειροελαχιστες για σκουπα..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Για να μην κάνεις βιαστικές κινήσεις ανάμεσα στα φυτά με κίνδυνο να σπασεις κάποιο θα σου πρότεινα να πάρεις μια ηλεκτρική αφού δεν θα χρειάζεται να κάνεις γρήγορα μην αδειάσει πολύ νερό και έτσι θα γίνεται και καλύτερος καθαρισμός, άσε που γλιτώνεις τους κουβαδες, το μειονεκτημα του είναι ότι στα πολύ ψιλά τα σκορπίζει στο νερό και το κόστος αγοράς, πάντως από προσωπική εμπειρία όταν είχα φυτεμενο με βοηθησε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω μια ηλεκτρικη της πλακας εχω χρονια αλλα σπανια βαζω σκουπα.Τωρα με τη cuba ακομα χειροτερα.Πιο πολυ για αλγες την εβαζα παρα για τη βρωμια,αυτη γινοταν με τον καιρο και λιπασμα για τα φυτα.

Γιατι θες να βαλεις;Εχεις τοσο πολυ προβλημα με ακαθαρσιες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω πρόβλημα με ακαθαρσίες αλλά είναι ότι "πρέπει" να κάνουμε σκούπα. Τώρα που μεγάλωσαν τα φυτά έχει καιρό να κάνω σκούπα. Κατα διαστήματα μαζεύετε μέσα στο χαλικάκι, στις περιοχές που δεν υπάρχουν ρίζες φυτών φυσαλλίδες. Έτσι κάνοντας σκούπα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...