Jump to content

Sos Έσπασε Ο Πάτος Του 90Άλιτρού Μου!!!


Recommended Posts

Έχω 10 amano, 10 neon, 1 ancistrus και ένα ζευγάρι dwarf gourami...

Να τα βάλω όλα στο 25άλιτρο μου μαζί με ένα guppy και 3 platy που μου έχουν ξεμείνει;

Να τα αφήσω στη λεκάνη;

Θα τη βγάλουν μέχρι αύριο;

Βοήθεια παιδιά!!!!

Έγινε επεξεργασία - krispie
Link to comment
Share on other sites

το μεγαλυτερο καθαρο κουβα που εχεις,το φιλτρο,το θερμοστατη και ψαρια εκει μεσα

Ευχαριστώ... τώρα έχω ήδη κάνει μια προσαρμογή και τα έβαλα όλα στο 25άρι... Αλλά θα δω τι θα κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Θρηματιστηκε η βαση η απλα εσπασε και εχει γραμμες ραγισματος?

Ράγισε κατά μήκος...

Λογικά μπορεί να επισκευαστεί, ε;

Link to comment
Share on other sites

Ράγισε κατά μήκος...

Λογικά μπορεί να επισκευαστεί, ε;

Ναι ,κοψε ενα ποντο μικροτερο γυαλι,και με μπολικη σιλικονι κολλατο.Αλλα τα ψαρια θα τα βαλεις μετα απο μια εβδομαδα περιπου

Link to comment
Share on other sites

Ναι ,κοψε ενα ποντο μικροτερο γυαλι,και με μπολικη σιλικονι κολλατο.Αλλα τα ψαρια θα τα βαλεις μετα απο μια εβδομαδα περιπου

Εγώ νόμιζα ότι θα έπρεπε να αφαιρέσω το κάτω τζάμι και να βάλω καινούριο, πιο χοντρό και με κόντρες για να το ενισχύσω... Δεν θα χάνει πάλι αν το κάνω όπως λες;

Τα ψάρια ψάχνω να βρω κάτι προσωρινό να τα φιλοξενήσω...

Κάτι άλλο, η εγγύηση δεν καλύπτει το σπάσιμο του τζαμιού, ε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νόμιζα ότι θα έπρεπε να αφαιρέσω το κάτω τζάμι και να βάλω καινούριο, πιο χοντρό και με κόντρες για να το ενισχύσω... Δεν θα χάνει πάλι αν το κάνω όπως λες;

Τα ψάρια ψάχνω να βρω κάτι προσωρινό να τα φιλοξενήσω...

Κάτι άλλο, η εγγύηση δεν καλύπτει το σπάσιμο του τζαμιού, ε;

Οχι,με ενα πενταρακι γυαλι,δεν θα εχεις κανενα προβλημα,ποιο γερο απο πριν θα γινει,Το εχω κανει σε πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Πριν κολλησεις τον νεο πατο,να τον πλενεις αυτον και τον σπασμενο με βαμβακι μαζι με ασετον η οινοπνευμα,και μην τσιγκουνεβεσε την σιλικονι,βαλε ολο το σωληναριο.παντα ενυδρειακη σιλικονη

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ραγίσει από άκρη σε άκρη κατ'εμέ είναι επικίνδυνο.

Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ραγίσει από άκρη σε άκρη κατ'εμέ είναι επικίνδυνο.

Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία.

Το εχω κανει σε ενυδρειο φιλου,που ηταν 1.50 μηκος 400 λιτρα,και δεν εχει κανενα προβλημα.Ο νεος πατος στηριζετε ουσιαστικα ξανα στα πλαινα τζαμια και επιπλεον το κρατα και ο παλιος πατος

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει ραγίσει από άκρη σε άκρη κατ'εμέ είναι επικίνδυνο.

Αν μπορείς βάλε μια φωτογραφία.

post-40339-0-35540300-1326457725_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα οτι αν εχουν ζοριστει οι σιλικονες στο σπασιμο ισως με τον καιρο εχει θεμα διαρροης

αν βαλει πανω κατω στο σπασμενο;

(το κατω να εχει ακριβως τις διαστασεις του σπασμενου)

aquadream 80 5mm τζαμι αρα οπως σωστα ειπε ο κιχλιδατος η μεσα προσθηκη 1 cm μικροτερη στο πλατος και 1 στο μηκος...

το ενυδρειο πατουσε καλα μπροστα; μηπως εγερνε;

παιζει να εσπασε απο το βαρος του νερου και το λυγισμα του εμπρος τζαμιου;

σε ρωταω γιατι εχω aquatlantis aquadream 80 και με προβληματισε να δω τι γινεται...

Έγινε επεξεργασία - Superpzarr
Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα οτι αν εχουν ζοριστει οι σιλικονες στο σπασιμο ισως με τον καιρο εχει θεμα διαρροης

αν βαλει πανω κατω στο σπασμενο;

(το κατω να εχει ακριβως τις διαστασεις του σπασμενου)

Oxi prepei na einai mikrotero kai to keno ,ua gemisei me silikonh.

Den moy anoigei h fvto

Link to comment
Share on other sites

Oxi prepei na einai mikrotero kai to keno ,ua gemisei me silikonh.

Den moy anoigei h fvto

Εμένα μου ανοίγει; Μήπως είναι μεγάλη;

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου ανοίγει; Μήπως είναι μεγάλη;

Τωρα μου ανοιξε.Μια χαρα σπασιμο ειναι :hysterical: δεν θα εχεις κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Τωρα μου ανοιξε.Μια χαρα σπασιμο ειναι :hysterical: δεν θα εχεις κανενα προβλημα

Σου άρεσε το σπάσιμο, ε; <_<

Πρέπει σίγουρα να βγάλω το φίλτρο για να βάλω τζάμι από μέσα, ε;

Έγινε επεξεργασία - krispie
Link to comment
Share on other sites

Το ξεκόλλησα το φίλτρο και έχω μερικές ερωτήσεις...

α)Μόνο 5άρι τζάμι φτάνει για να είναι ασφαλές;

β)Πρέπει να βάλω και κόντρες ή δεν είναι απαραίτητο;

γ)Αν όπως λέτε το τζάμι που θα μπει εσωτερικά είναι 1 εκατοστό μικρότερο, πως θα το ακουμπήσω πάνω στον πάτο; Θα χωράνε τα χέρια μου;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να το κάνεις;

Αν δεν μπορείς ζήτα από κάποιον που έχει εμπειρία να στο κολλήσει.Γιατί αν αποτύχει αυτή η απόπειρα και έχεις διαρροή ο δεύτερος πάτος μετά δεν βγαίνει με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεκόλλησα το φίλτρο και έχω μερικές ερωτήσεις...

α)Μόνο 5άρι τζάμι φτάνει για να είναι ασφαλές;Ειναι αρκετο

β)Πρέπει να βάλω και κόντρες ή δεν είναι απαραίτητο;Οχι

γ)Αν όπως λέτε το τζάμι που θα μπει εσωτερικά είναι 1 εκατοστό μικρότερο, πως θα το ακουμπήσω πάνω στον πάτο; Θα χωράνε τα χέρια μου;Αφου βαλεις σιλικονι στην βαση ,θα το πιασεις με τα δυο χερια σου και διαγωνια θα το βαλεις μεσα.Μετα θα γεμισεις τον ποντο ,παλι με σιλικονι

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι μπορείς να το κάνεις;

Αν δεν μπορείς ζήτα από κάποιον που έχει εμπειρία να στο κολλήσει.Γιατί αν αποτύχει αυτή η απόπειρα και έχεις διαρροή ο δεύτερος πάτος μετά δεν βγαίνει με τίποτα.

Πιστεύω πως μπορώ, θα έχω βοήθεια και από τον κολλητό μου που πιάνουν και αυτουνού τα χέρια του...

Απλά αυτό που φοβάμαι είναι αν θα χωράνε τα δάχτυλα μας να το ακουμπήσουμε σιγά σιγά...

Πόσο λέτε να κοστίσει η επισκευή(+σιλικόνη);

Υπάρχει και η σκέψη να φτιάξω καινούριο, λίγο πιο μεγάλο καθώς το έπιλπλο που το είχα ήταν 80*42 και είναι κρίμα να πάει χαμένη αυτή η επιφάνεια... Συν ότι σκέφτομαι να το μεγαλώσω και σε ύψος...

Και κάτι άλλο, αν δώσω το σπασμένο σε κάποιο τζαμά ή σε αγγγελία, θα πιάσει τίποτα(εννοώ χρήματα);

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου στην πλευρά του μπροστινού τζαμιού θα ήταν καλό να βάλεις μία κόντρα.Η σιλικόνη δεν κολλάει σε ήδη υπάρχουσα και μπορεί να έχεις διαρροή.

Το τζάμι για να το κολλήσεις αφού έχεις καθαρίσει καλά τις επιφάνειες με οινόπνευμα πρέπει να τοποθετηθεί με το ενυδρείο γυρισμένο στο πλάι.

Δεν υπάρχει περίπτωση να κατεβάσετε το τζάμι χωρίς χρήση βεντούζας.Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου στην πλευρά του μπροστινού τζαμιού θα ήταν καλό να βάλεις μία κόντρα.Η σιλικόνη δεν κολλάει σε ήδη υπάρχουσα και μπορεί να έχεις διαρροή.

Το τζάμι για να το κολλήσεις αφού έχεις καθαρίσει καλά τις επιφάνειες με οινόπνευμα πρέπει να τοποθετηθεί με το ενυδρείο γυρισμένο στο πλάι.

Δεν υπάρχει περίπτωση να κατεβάσετε το τζάμι χωρίς χρήση βεντούζας.Καλή επιτυχία.

Θα βάλω αν είναι μια κόντρα για να το ενισχύσω...

Σωστός, με το ενυδρείο στο πλάι...

Κάτι άλλο, πριν βάλω το τζάμι,την σιλικόνη θα την βάλω περιμετρικά της βάσης ή και στην υπόλοιπη επιφάνεια;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως μπορώ, θα έχω βοήθεια και από τον κολλητό μου που πιάνουν και αυτουνού τα χέρια του...

Απλά αυτό που φοβάμαι είναι αν θα χωράνε τα δάχτυλα μας να το ακουμπήσουμε σιγά σιγά...Καντο και 1,5 ποντο κοντιτερο,μην το φοβασαι

Πόσο λέτε να κοστίσει η επισκευή(+σιλικόνη);γυαλι το πολυ 10 ευρο,μην το ρονταρεις,και σιλικονι 4/5 ευρο

Υπάρχει και η σκέψη να φτιάξω καινούριο, λίγο πιο μεγάλο καθώς το έπιλπλο που το είχα ήταν 80*42 και είναι κρίμα να πάει χαμένη αυτή η επιφάνεια... Συν ότι σκέφτομαι να το μεγαλώσω και σε ύψος...αν μπορει καντο,θα ειναι καλυτερο,αλλα κριμα ειναι να πεταξεις το παλιο,θα σου χρειαστει καποτε,οποτε κανε και την επισκευη

Και κάτι άλλο, αν δώσω το σπασμένο σε κάποιο τζαμά ή σε αγγγελία, θα πιάσει τίποτα(εννοώ χρήματα);δεν αξιζει τιποτα

Θα βάλω αν είναι μια κόντρα για να το ενισχύσω...δεν ειναι απαραιτητο,θα χασεις και υψος

Σωστός, με το ενυδρείο στο πλάι...

Κάτι άλλο, πριν βάλω το τζάμι,την σιλικόνη θα την βάλω περιμετρικά της βάσης ή και στην υπόλοιπη επιφάνεια;Θα αδιασεις σχεδον ολο το σωληναριο στην επιφανεια ,και με ενα μαχαιρη θα την απλωσεις οσο μπορεις.μετα θα βαλεις την νεα βαση,και μετα θα γεμισεις τον 1 η 1,5 ποντο με σιλικονι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες σε σχέση με την επισκευή... Ναι, θα το κρατήσω για μαιευτήριο-νοσοκομείο-καραντίνα-ρεζέρβα και θα φτιάξω άλλο...

Να ρωτήσω κάτι άλλο, την άμμο, που έχω βγάλει από το 90άρι, μπορώ να την βάλω στο 60άρι, που θα βάλω για προσωρινά για να διατηρηθούν τα φυτά μου χωρίς να την πλύνω;

Επίσης ο βυθός θα θεωρείται στρωμένος ώστε να βάλω και τις γαρίδες και τον ancistrus;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...