Jump to content

Διακόσμηση


Recommended Posts

Έιμαι σχετικά νεος στο χόμπι και έχω ένα ενυδρείο 40 λιτρων περίπου.Επειδή κοντά στο σπίτι μου είναι ένα ποτάμι,αναρωτιέμαι αν θα ήταν ασφαλές να βάλω μέσα πέτρες από αυτό.Αν ναι πως?εχω ακούσει πως ένας καλός τρόπος είναι να τις βράσεις για λίγη ώρα ,ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Για να βάλεις πέτρες απο το ποτάμι πρώτα απ'όλα πρέπει το ποτάμι να είναι καθαρό. Αν είναι καθαρό τότε διαλέγεις τις πέτρες που θές στα μεγέθη που θές και τις ξεπλένεις καλά με ένα βετεξ ή ένα σφουγκάρι με σκέτο νερό χωρίς καθόλου αποριπαντικά!

Αφού τις ξεπλύνεις καλά τότε τις βράζεις 1,2 φορές.

Παρεπιπτώντος τι θές να βάλεις σε 40 λίτρα και θές να βάλεις πέτρες απο ποτάμι?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν σκόπευα να χρησιμοποιήσω κατι μεγαλο,απλά να το βελτιώσω εμφανισιακά γιατι στα κοντινα καταστήματα δεν έβρισκα κάτι παρομοιο σε αυτο που θέλω.Σκέφτομαι να βάλω ένα μονομάχο.Τι άλλο θα μπορούσα.Έχεις κάτι να μου προτείνεις?

Link to comment
Share on other sites

Στα 40 λίτρα με μονομάχο δεν μπορείς να βάλεις άλλο ψάρι. Αλλά μπορείς να βάλεις κανα σαλίγκαρο όπως apple snails και nerite snails. Ή και καμια γαριδούλα όπως red chery(με επιφυλάξεις).

Όσον αφορά τη διακόσμιση ο μονομάχος συμπαθεί τα ξύλα και τις πέτρες και λίγα φυτάκια(αληθινά). Όχι βέβεια να το παραμπουκώσεις, αλλά να δημιουργήσεις κρυψώνες. Η θερμοκρασία πρέπει να είναι στπυς 27,28. Αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστώ για τη βοήθεια...Δηλαδή για τα λίτρα μου δεν θα μπορούσα να φιλοξενήσω κάποιο άλλο είδος.(πχ μερικα αρσενικά guppy)Οσο για τα φυτά έχω ήδη αγοράσει το υπόστρωμα και σε λίγο καιρό θα πάρω και τα υπόλοιπα λιπάσματα...Θερμοστάτη εχω.δεν ειναι λιγο υψηλα οι 27-28, κοντα στους 24 θα τον ρύθμιζα...

Link to comment
Share on other sites

Οκ,ευχαριστώ για τη βοήθεια...Δηλαδή για τα λίτρα μου δεν θα μπορούσα να φιλοξενήσω κάποιο άλλο είδος.(πχ μερικα αρσενικά guppy)Οσο για τα φυτά έχω ήδη αγοράσει το υπόστρωμα και σε λίγο καιρό θα πάρω και τα υπόλοιπα λιπάσματα...Θερμοστάτη εχω.δεν ειναι λιγο υψηλα οι 27-28, κοντα στους 24 θα τον ρύθμιζα...

Για τους μονομάχους , όπως φαίνεται και εδώ , η ιδανική θερμοκρασία είναι 25 με 26. Προσοχή με τον θερμοστάτη , μπορεί να τον έχεις ρυθμισμένο στους 24 αλλά η θερμακρασία που θα φτάσει το νερό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Σίγουρα δεν θα είναι 24. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...